Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Сигурно го свати мојот став,јас сум за градење на нови цркви во кои ќе има место за сите,кои нема да коштаат големи богатства,а ќе се има голема придобивка од нив.Па затоа не ми ги извртувај зборовите,за да не морам да се повторувам.
Брат, да не конвертира или ми се причинува?!:cool:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Пак „надабаш„...

Еве кои се тие кои Го препознаа, но и кои не Го препознаа: види во Лука, 7.16, 7.29 и 7.30. Све евреин до евреин...

А еве и неевреин: Јован, 4.11.
А бе Лука, Лука вели и дека Захаријј и Елисавета биле праведни пред бога иако знаеме дека нема праведни пред бога (Римјаните 3)
10. како што е напишано: „Нема ниеден праведен,
11. нема ниеден разумен, нема кој да Го бара Бога
не му верувај на секој што пишувал во Писмата, еден вели едно друг вели друго, држи се до науката кај неа нема нејаснотии
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не, туку ниеден неправославен свештеник нема да оди во Рајот ако опстои до смртта во своите заблуди. Што може да очекува некој кој проповеда лажни учења кои се спротивни на Божјата вистина?
Кога ќе ви ги покаже Господ Бог еден ден дека свештениците се тие ко ине ја кажуват вистината и ги затвараат вратитер на царцтвото небесно немој да се чудиш и потсети се дека и во видението на јован тоа е потенцирано дека многу книги се скриени што ја содржат божјата вистина.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Брат, да не конвертира или ми се причинува?!:cool:
Јас пред се сум православен,по традиција на моите предци,и највеќе ми е криво кога гледам како се разградува се тоа што трпеле и оскудевале моите предци за да се изгради.Но не само од надворешните сили кои се трудат да го разрушат тоа стадо,но пред се и од каприцот и алчноста на свештениците.Јас како и другите тука на форумов што пишуваме против црквата,пишуваме не оти се чуствуваме ванземаљци,туку од револт против се што се случува,секоја неправда.Разочарување од измамливиот дух кој ја опседнал црквата постои и кај најголемите верници,кои од свои причини тоа го потиснуваат,чуствувајќи срам,тоа да го изложат.Проблемите се решаваат со разоткривање,борба,промена,а не со потиснување и толерирање на злото.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Кога ќе ви ги покаже Господ Бог еден ден дека свештениците се тие ко ине ја кажуват вистината и ги затвараат вратитер на царцтвото небесно немој да се чудиш и потсети се дека и во видението на јован тоа е потенцирано дека многу книги се скриени што ја содржат божјата вистина.
Да баш така! До тогаш Господ ќе „дреме“, чекајќи сите да завршиме у пекол.:sneaky:
А, да размислиш малку шо збориш.:unsure:[DOUBLEPOST=1416170733][/DOUBLEPOST]
Јас пред се сум православен,по традиција на моите предци,и највеќе ми е криво кога гледам како се разградува се тоа што трпеле и оскудевале моите предци за да се изгради.Но не само од надворешните сили кои се трудат да го разрушат тоа стадо,но пред се и од каприцот и алчноста на свештениците.Јас како и другите тука на форумов што пишуваме против црквата,пишуваме не оти се чуствуваме ванземаљци,туку од револт против се што се случува,секоја неправда.Разочарување од измамливиот дух кој ја опседнал црквата постои и кај најголемите верници,кои од свои причини тоа го потиснуваат,чуствувајќи срам,тоа да го изложат.Проблемите се решаваат со разоткривање,борба,промена,а не со потиснување и толерирање на злото.
Убаво што си православен, не е убаво што си ги потценуваш претците оти не ги „познавале“ поповите бидејќи си слеп, глув за нивната мудрост.
Кога ја критикуваш Црквата застани пред „огледало“, можеби ќе разбереш кого критикуваш.
Штом не се идентификуваш со својата Црква, никакви проблеми не решаваш, напротив!
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Да баш така! До тогаш Господ ќе „дреме“, чекајќи сите да завршиме у пекол.:sneaky:
А, да размислиш малку шо збориш.:unsure:[DOUBLEPOST=1416170733][/DOUBLEPOST]
!
Кога еднаш ќе сватите дека Господ Бог избира? Дека тие што треба да се спасат ќе бидат според божја воља. А тие што ќе сакаат да влезат без да ги избере Госпдо Бог нема да влезат. За Господ Бог се е возможно.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Кога еднаш ќе сватите дека Господ Бог избира? Дека тие што треба да се спасат ќе бидат според божја воља. А тие што ќе сакаат да влезат без да ги избере Госпдо Бог нема да влезат. За Господ Бог се е возможно.
Така де! Гледаш, шом ќе подразмислиш одма друго е.(y)
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
Негацијата на одреден феномен и неверувањето во одреден феномен е исто така верување од психолошка перспектива. Све за што имаме одреден став е верување.

...Психолошки/невролошки, истите центри од мозокот се активираат кога веруваш во нешто и кога негираш постоење на нешто.
Негирањето на нешто и отсуството на верување во истото се две различни работи. За да негирам нешто, би требало да бидам запознаен со концептот кој е предмет на негација и активно да не се согласувам со истиот. Од аспект на теизмот, тоа е антитеизмот.

Но што е со тој кој ниту верува во одреден концепт, ниту го негира? Кој е ставот на еден домородец од штотуку откриено амазонско племе по однос на ајнштајновата теорија на релативитет? Ајде да не одиме до таму дека не е запознаен, туку еве да речеме, кон нештото се однесува крајно игнорантно.

Посликовито, би можел да прашам дали екранот на исклучен телевизор е исто така некој вид канал, или несобирањето поштенски марки е вид на хоби, или ќелавоста е вид на боја на коса итн... ама ми се чини тое е ептен детски и предмет за дискусија на друга тема.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Така де! Гледаш, шом ќе подразмислиш одма друго е.(y)
Ти кога ќе подразмислиш дека свештеник и 100 литургии да направи пак џабе ќе му биде ама не сваќате туку се гордеете дека само вие сте во право.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Кога ќе ви ги покаже Господ Бог еден ден дека свештениците се тие ко ине ја кажуват вистината и ги затвараат вратитер на царцтвото небесно немој да се чудиш и потсети се дека и во видението на јован тоа е потенцирано дека многу книги се скриени што ја содржат божјата вистина.
А каков е тој Бог што дозволил некој да му ја сокрие вистинатата?
Кој е посилен создадениот или создателот?

ЛК 8;16-18

„Никој не ја поклопува со сад свеќата
што ја запалил, ниту ја става под легло,
туку ја става на свеќник, за да ја гледаат
светлината оние што влегуваат.
Зашто нема тајно што не ќе стане
јавно, ниту, пак, сокриено што не ќе се
разбере и не ќе излезе на виделина.
Па затоа: пазете како слушате;
зашто, кој има, ќе му се даде; а кој нема,
ќе му се одземе и она што мисли дека го
има.

Ги гледаш работите ти како што сакаш а не како што божјото откровение ги открива.односно црквата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
не му верувај на секој што пишувал во Писмата,
Не е „секој„ туку токму „некој„.[DOUBLEPOST=1416181467][/DOUBLEPOST]
еден вели едно друг вели друго,
...а што не е мој проблем...[DOUBLEPOST=1416181529][/DOUBLEPOST]
држи се до науката кај неа нема нејаснотии
...односно до науката, каде нејаснотиите, минливоста, менливоста и субјективизмот се враден дефект...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
А каков е тој Бог што дозволил некој да му ја сокрие вистинатата?
Кој е посилен создадениот или создателот?

ЛК 8;16-18

„Никој не ја поклопува со сад свеќата
што ја запалил, ниту ја става под легло,
туку ја става на свеќник, за да ја гледаат
светлината оние што влегуваат.
Зашто нема тајно што не ќе стане
јавно, ниту, пак, сокриено што не ќе се
разбере и не ќе излезе на виделина.
Па затоа: пазете како слушате;
зашто, кој има, ќе му се даде; а кој нема,
ќе му се одземе и она што мисли дека го
има.

Ги гледаш работите ти како што сакаш а не како што божјото откровение ги открива.односно црквата.
А дали ти можеш да ја разбереш мудроста божја зашто тоа Господ Бог го дозволил?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не фала. Не сакам да сум “иконисан“ како некој кој го спомнав. Јас ќе почекам тебе да те “иконисаат“ можеби тоа е условот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom