Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Bidi srecen ako e taka. Znaes zosto? Kvalitetnite klimi na greenje i iskluceni koristat prilika da preku postoeckite namotki na statorot od DC motorot na kompresorot go great masloto vo karterot, taka da imas super lesen start i na niski T. Znaci nema potreba od dodaten greac.
Mene me interesira kolkava e taa potrosuvacka, ako mozes izmerija...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Hmm dali e bas taka....Gree vika S3DNA1C e obicnata, a Low Ambient e S3DBA1D
Po nomenklatura na Gree ne postoi nesto takvo so -ND na krajot od oznakite(demek ND=Nordic :) ), izmisljotina e ova na litvanskiov sajt.
Nego sporedi li nekoj dali nadvoresnata od Viola ima ista data kako Hansol 12k....10000den e poeftina violata vredi da sporedite, mene mi preku onakvo od servisni na Gree :)
 
Член од
11 ноември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2
Дали некој знае како се "покажаа" за греење ST инвертер клима уредите купени од Сетек ?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Bidi srecen ako e taka. Znaes zosto? Kvalitetnite klimi na greenje i iskluceni koristat prilika da preku postoeckite namotki na statorot od DC motorot na kompresorot go great masloto vo karterot, taka da imas super lesen start i na niski T. Znaci nema potreba od dodaten greac.
Mene me interesira kolkava e taa potrosuvacka, ako mozes izmerija...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Po potrosuvackata okolu 10 W moze da bide greenje na masloto. Sega vklucija klimata, prefrlija na ladenje i potoa izgasi ja, ako sega potrosuvackata otide na 0 W znaci deka imas greenje preku namotkite (pretpostavuvam koga treba da ladi vo leto i ne treba predgreenje ). Ako i ponatamu vlece struja mozebi nesto ne e vred, bidejci toa e pregolema potrosuvacka za miruvanje, mozes da se konsultiras so uvoznikot.
Inace vistinata za pregrevanje (ne predgrevanje) na kompresorite e vakva: ma kako cudno ni izgleda niv vo leto im e ubavo i tie "uzivaat" vo mod ladenje, bidejci se ladat so freonot od gasnata faza na izlezot od vnatresnata edinica koj sekogas e na mnogu poniska T od pekolot nadvor. Opasnosta e vo zima koga od vnatresnata edinica stiga vrel freon vo vid na gas normalno na visoki T preku 45 C . Kriticen e samo ladniot start so zgusnatoto maslo od podolgo ne rabotenje na kompresorot ( i toa ne e taka strasno bidejci novite poliesterski masla imaat mnogu visoka tocka na mrznenje od preku -50 C), potoa e borbata so visokite pritisoci koi se potrebni a so toa i previsokite T.
Ova PANASONIC go resil mnogu interesno: ja skladira toplinata sto ja osloboduva kompresorot, so toa mu ja spusta T, a dobienata toplina ja koristi vo fazata na defrost ili za odmrznuvanje na izmenuvacot ili ja ufrla vo prostorijata za da go namali efektot i custvoto na ladno. Ova "zadovolstvo" ce ve kosta 2000 evra.......[DOUBLEPOST=1416118297][/DOUBLEPOST]
Kaj se kupuvaat ovakvi meraci za potrosena struja i so pari se?
Vo Anhoch, 850 den.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako e na nekoj ured navedeno deka mu e snagata da kazeme 2kw, eve panelka npr, dali toa znaci ako e nonstop uklucena ke trosi 2kw na saat ili kako se racuna, ic ne mi teknue.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Inace vistinata za pregrevanje (ne predgrevanje) na kompresorite e vakva: ma kako cudno ni izgleda niv vo leto im e ubavo i tie "uzivaat" vo mod ladenje, bidejci se ladat so freonot od gasnata faza na izlezot od vnatresnata edinica koj sekogas e na mnogu poniska T od pekolot nadvor. .
не би се сложил со ова што кажуваш сум имал прилика да чепнам компресор кога лади можеш да се изгориш од него
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ova "zadovolstvo" ce ve kosta 2000 evra.......

Posleden pat koga gledav bese poveke od 2000eur, mislam nesto nad 3000eur, vo okolnive zemji

Panasonic CS-VE12NKE
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
не би се сложил со ова што кажуваш сум имал прилика да чепнам компресор кога лади можеш да се изгориш од него
Cepni go koga gree pa ce vidis...... Sto sakas da kazes deka zboruvam pogresno, deka ne se ladi od freonot? Pa zatoa i stradaat kompresorite zagreani ako ima mnogu freon staven so manometar od nadri majstori, tecen freon stiga vo kompresorot i pravi pokolj.....
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Po potrosuvackata okolu 10 W moze da bide greenje na masloto. Sega vklucija klimata, prefrlija na ladenje i potoa izgasi ja, ako sega potrosuvackata otide na 0 W znaci deka imas greenje preku namotkite (pretpostavuvam koga treba da ladi vo leto i ne treba predgreenje ). Ako i ponatamu vlece struja mozebi nesto ne e vred, bidejci toa e pregolema potrosuvacka za miruvanje, mozes da se konsultiras so uvoznikot.
Inace vistinata za pregrevanje (ne predgrevanje) na kompresorite e vakva: ma kako cudno ni izgleda niv vo leto im e ubavo i tie "uzivaat" vo mod ladenje, bidejci se ladat so freonot od gasnata faza na izlezot od vnatresnata edinica koj sekogas e na mnogu poniska T od pekolot nadvor. Opasnosta e vo zima koga od vnatresnata edinica stiga vrel freon vo vid na gas normalno na visoki T preku 45 C . Kriticen e samo ladniot start so zgusnatoto maslo od podolgo ne rabotenje na kompresorot ( i toa ne e taka strasno bidejci novite poliesterski masla imaat mnogu visoka tocka na mrznenje od preku -50 C), potoa e borbata so visokite pritisoci koi se potrebni a so toa i previsokite T.
Ova PANASONIC go resil mnogu interesno: ja skladira toplinata sto ja osloboduva kompresorot, so toa mu ja spusta T, a dobienata toplina ja koristi vo fazata na defrost ili za odmrznuvanje na izmenuvacot ili ja ufrla vo prostorijata za da go namali efektot i custvoto na ladno. Ova "zadovolstvo" ce ve kosta 2000 evra.......[DOUBLEPOST=1416118297][/DOUBLEPOST]
Vo Anhoch, 850 den.
Ја ставив на ладење и исто е потрошувачката. Но кога е исклучен и кога ќе сменам мод на климата или ја сменам температурата она дава звук. Претпоставувам тој сензор се напојува со таа струја.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Togas ne znam sto e! A glupavo e da reklamiras sega potrosuvacka od 9W kaj uvoznikot!
Mozebi ce pomognat "kolegite" koi imaat inverter i merac mozebi i nivnite isto taka vlecat 10-tina wati vo miruvanje. Gledam nekoi proizvoditeli bas toa i go istaknuvaat deka vo miruvanje trosat samo 1-2 Wata.....
Toa sto vikas za senzorot sepak e premnogu, zar TV-ata, risiverite i neznam sto uste ne, vo miruvanje vlecat 10 W ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom