Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Кај мене инверторот во мирување троши околу 40w. На што ги троши, појма немам. Не ми менува нешто, затоа што кога е вклучен работи 24/7, кога не е го вадам од штекер. Моментално не работи десетина дена, немаше потреба да догреваме. Речиси 24/7 работат компјутерот и тв-то, се одржува 21-22 степени температурата преку ден.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Кај мене инверторот во мирување троши околу 40w. На што ги троши, појма немам. Не ми менува нешто, затоа што кога е вклучен работи 24/7, кога не е го вадам од штекер. Моментално не работи десетина дена, немаше потреба да догреваме. Речиси 24/7 работат компјутерот и тв-то, се одржува 21-22 степени температурата преку ден.
браво, изгледа имаш топ изолација, кај мене само со комп. држи 19с. ептен ретко се пали климата кога сакам да дигне на 20-21
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Imas daikin za 600evra, a imas i za 2600evra.

Konkretno pomegu koi modeli i do kolku pari
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Aleksandar_MadridistToshibast: 6957924 напиша:
Zdravo sakam da kupam inverter se mislam pomegu Daikin,Toshiba i fujitsu Ve molam za pomos i vasi iskustav so dadenive inverteri

Pozdrav !
Drugar za cena do 1300 evra toshiba, dokolku ti e za greenje, ne bi ti preporacal. Za poskapite modeli na toshiba ne znam ama do suzumu serija, gledano cenovno, ne e pametno. Za poskapite serii na toshiba mozebi.....zatoa e klucno za tvoeto prashanje da kazish do kolku pari a za shto ti e nameneta.
Pozdrav
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ми треба ваше мислење кој компресор е подобар Тошиба или Панасоник ???
Нема дилема кој е подобар, дури и да не си експерт, туку само добро информиран....
И претходно на форумот се говори за прва лига во сегментот ладење/греење (големата четворка) особено за затоплување нели зимно време, топлотните пумпи на: Fujitsu, Mitsubishi, Toshiba, Daikin (без оглед на редоследот на набројување) ...
можеби и Carrier би се вмешал во таа лига, но не и Panasonic!
Заедно со останатото Panaconic, она што се нуди кај нас, особено неговите поевтини модели се трета лига! (истото важи и за компресорите)
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
кога би бирал помегу toshiba avant i suzumi би ја обрал avant зашто нема некоја разлика по еуровент освен разлика во цена.
што ке кажете за sanyo inverter krv-18tdaa има сцоп 4.4 и сеер 6.1 се продава по цена од 52000 без монтажа.ако знае некој од вас нека сподели мислење.го користи нормално sanyo rechi компресор
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
jas vo golemata cetvorka bi ja vbrojal i http://electronica.gr/1E49E319.en.aspx
taka bi doshla golema petka (eve edna intyeresna zabeleshka kaj ovoj model, ima razlika kaj COP deklariran od prodavnicata i kaj eurovent sertifikatot)
Sepak na -15 nadvoreshna vnatre generira respektibilni 3.6kw toplina

No so tekot na vremeto mozno e gree da se najde vo ovie cetvorki-petki, osobeno kako best buy verzija. Za nash MK standard, dokolku se pokazat kako shto treba, Gree mozat da bidat lideri vo prodazbata
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Samo sto vo tehnoklima Hitachito im e okolu 2000eur, isto taka i Panasonic pkea serijata e ok, i LG athena serijata e ok, zborot mi e deka skoro site brendovi imaat serija koja e vrvna samo sto taa e skapa.
Hitachi e kako sto rekov kaj nas okolu 2000evra, Panasonicot i Lg sigurno ispod 1500 ne bi bile, i site ovie odat po naracka, a mozibi i taka ne (za hitachito sum prasal), i koga ke vidis pak i kos si stisnat(n), nazalost, a da ne zborime za Heatcharge serijata na Panasonic koja sigurno ne bi bila kaj nas ispod 3000eur.
I pak se vrti okolu istite, Fujitsu - mnogu skapi kaj nas, Daikin, Toshiba i Mits. ostanuvaat, spored mene Mits. najdobar odnos cena kvalitet kaj nas, sega za sega
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Sanyo Inverter KRV-18TDAA
Интересно е тоа што Sanyo на многумина позајмува компресори а уште поинтересно е тоа што и самите имаат под свое име Sanyo Inverter
Еве линк до оваа клима.....18 ка е со сцоп 4.4, 12 ка им е со 4,6 сцоп
http://www.klimaservice.gr/κλιματιστικά-οικιακά-κλιματιστικά-sanyo-inverter-sanyo-inv-16000-30000-sanyo-inverter-krv-18tdaa

Ке ве молам за мислење ?????????[DOUBLEPOST=1416524127][/DOUBLEPOST].
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
20 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Imas daikin za 600evra, a imas i za 2600evra.

Konkretno pomegu koi modeli i do kolku pari

Znaci prostorot koj sto treba da go zatopluvam e okolu 40 kvadrati mislam deka 3.5KW ke mi brkat rabota samo neznam koi od trite modeli da izberam[DOUBLEPOST=1416528046][/DOUBLEPOST]
Drugar za cena do 1300 evra toshiba, dokolku ti e za greenje, ne bi ti preporacal. Za poskapite modeli na toshiba ne znam ama do suzumu serija, gledano cenovno, ne e pametno. Za poskapite serii na toshiba mozebi.....zatoa e klucno za tvoeto prashanje da kazish do kolku pari a za shto ti e nameneta.
Pozdrav

Brat mi treba 3.5 KW mi kazaa deka ke mi brka rabota za 40 kvadrati bidejki imam dobra izolacija sepak dobro bi mi doslo i vase mislenje za toa dali e dovolno 3.5KW

dali ovaa ponuda e dobra

\\



Toshiba RAS-137SKV-Е6

СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА!


3,3 (1,1 ÷ 3,6) / 3,6(1,0 ÷ 4,0)



39.990,00



44.690,00

prvoto e bez a vtoroto so montaza
Pozdrav i blagodaram unapred
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Znaci prostorot koj sto treba da go zatopluvam e okolu 40 kvadrati mislam deka 3.5KW ke mi brkat rabota samo neznam koi od trite modeli da izberam[DOUBLEPOST=1416528046][/DOUBLEPOST]


Brat mi treba 3.5 KW mi kazaa deka ke mi brka rabota za 40 kvadrati bidejki imam dobra izolacija sepak dobro bi mi doslo i vase mislenje za toa dali e dovolno 3.5KW

dali ovaa ponuda e dobra

\\



Toshiba RAS-137SKV-Е6

СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА!


3,3 (1,1 ÷ 3,6) / 3,6(1,0 ÷ 4,0)



39.990,00



44.690,00

prvoto e bez a vtoroto so montaza
Pozdrav i blagodaram unapred
Која и да ја земеш од тој ценовен ранг нема да погрешиш, под услов да се добри марки за клими како што наведоа погоре.
Јас за површина поголема од твојата земав даикин за неполни 600е и сум презадоволен. Мислам дека премногу анализи се прават на форумов, мене ме подучија тука на форумов да бегам од нео,кварт,панасоник марки така да си земав проверен производител на клими. Клима си е клима, јас не би дал 1000+ евра за клима, подобро би земал 2 од 600 евра. Може и би дал да имаме поголем стандард ама во овој случај сосема иста работа ми врши и клима од 600е[DOUBLEPOST=1416529696][/DOUBLEPOST]
Znaci prostorot koj sto treba da go zatopluvam e okolu 40 kvadrati mislam deka 3.5KW ke mi brkat rabota samo neznam koi od trite modeli da izberam[DOUBLEPOST=1416528046][/DOUBLEPOST]


Brat mi treba 3.5 KW mi kazaa deka ke mi brka rabota za 40 kvadrati bidejki imam dobra izolacija sepak dobro bi mi doslo i vase mislenje za toa dali e dovolno 3.5KW

dali ovaa ponuda e dobra

\\



Toshiba RAS-137SKV-Е6

СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА!


3,3 (1,1 ÷ 3,6) / 3,6(1,0 ÷ 4,0)



39.990,00



44.690,00

prvoto e bez a vtoroto so montaza
Pozdrav i blagodaram unapred
Тошибава што си ја навел тука мене ми делува ТОП за тие пари. Јас би ја земал без размислување
Еве ја тука само ова е е3, под е6 неможам да ја најдам. Ако се истите карактеристики јас би ја земал.

http://electronica.gr/00000181.en.aspx
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Znaci prostorot koj sto treba da go zatopluvam e okolu 40 kvadrati mislam deka 3.5KW ke mi brkat rabota samo neznam koi od trite modeli da izberam[DOUBLEPOST=1416528046][/DOUBLEPOST]


Brat mi treba 3.5 KW mi kazaa deka ke mi brka rabota za 40 kvadrati bidejki imam dobra izolacija sepak dobro bi mi doslo i vase mislenje za toa dali e dovolno 3.5KW

dali ovaa ponuda e dobra

\\



Toshiba RAS-137SKV-Е6

СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА!


3,3 (1,1 ÷ 3,6) / 3,6(1,0 ÷ 4,0)



39.990,00



44.690,00

prvoto e bez a vtoroto so montaza
Pozdrav i blagodaram unapred
Многу ме интересира кој ти кажал дека 3,5ka е доволна и ке "брка работа" за простор од 40м2 :). Пошто климава е тестирана и има еуровент податоци за тестот (можеш да го провериш тука ) климава ке даде 3,5Kw топлина на надворешна+7, ама на -7 2,21KW и на -15 само 1,79KW.
Е сеа ти си ја знаеш изолацијата и со колку KW си го греел просторот прошлите зими, и дали на -7 тој простор би се загреал пример со калорифер од 2KW на некоја пријатна температура?
Mислам дека 2KW ти се малце за тој простор да го згрееш на 22 или 23 на надворешна температура -7, а и да го згрее ке се мачи климата зашто ке работи на 100% оптоварување и брзо ке и дојде крајот.
Исто ко кола да земеш да ја возиш до даска нонстоп :)
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Многу ме интересира кој ти кажал дека 3,5ka е доволна и ке "брка работа" за простор од 40м2 :). Пошто климава е тестирана и има еуровент податоци за тестот (можеш да го провериш тука ) климава ке даде 3,5Kw топлина на надворешна+7, ама на -7 2,21KW и на -15 само 1,79KW.
Е сеа ти си ја знаеш изолацијата и со колку KW си го греел просторот прошлите зими, и дали на -7 тој простор би се загреал пример со калорифер од 2KW на некоја пријатна температура?
Mислам дека 2KW ти се малце за тој простор да го згрееш на 22 или 23 на надворешна температура -7, а и да го згрее ке се мачи климата зашто ке работи на 100% оптоварување и брзо ке и дојде крајот.
Исто ко кола да земеш да ја возиш до даска нонстоп :)

Intersno kazano no zatoa i pisav zatoa sto prostorot mi e nova gradba i prvpat ke go gream prostorov sepak ke moram da dodadam uste nekoj panel izglea za poladnite denovi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom