Ауфвидерзен Македонијо!

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во врска со германски железници тоа е штрајк со кој се парализира цел сообраќај. Тоа е право на штрајк кој се искористува и така треба да биде насекаде, со помош на синдикатите. Таа слика ние нема да ја видиме, оти кај нас синдикатот ја поздравува одлуката на владата. Овде си бараат покачување по цена на парализа на движење. И не се само они и Луфтханза имаат протести, бараат повисока тарифа. Тоа е здраво општество. И секако само што не пропаднале, пратија писмо за спас до Македонија да им поможи. Да баталиме ретардирани муабети сепак.

Владе добро дојде од мене :)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Некои дркаат сега на информацијава за штрајкот, а уствари не ја гледаат другата страна на паричката. Мислат оти готово банкротира немачка и се радуваат. А нашиов синдикат каде е? Или во Македонија е се погодено и убаво и затоа синдикатот си ќути?
 
Последно уредено од модератор:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Некои дркаат сега на информацијава за штрајкот, а уствари не ја гледаат другата страна на паричката. Мислат оти готово банкротира немачка и се радуваат. А нашиов синдикат каде е? Или во Македонија е се погодено и убаво и затоа синдикатот си ќути?
.....рука на срце незнам што овој буцио бунца или зошто Леандра му се лути , ама на германциве лошо им се пишуе, 42 отидоа и смрзнаа у Русија, зимава русиве ќе ги смрзнат насред Инненштад... кој ќе догура до пролет.., ќе раскажуе. :):):):)
 
Последно уредено од модератор:

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
.....рука на срце незнам што овој буцио бунца или зошто Леандра му се лути , ама на германциве лошо им се пишуе, 42 отидоа и смрзнаа у Русија, зимава русиве ќе ги смрзнат насред Инненштад... кој ќе догура до пролет.., ќе раскажуе. :):):):)
Ништо не им е верувај. Они си имаат инсталирано една цефка во Еу и си влечат од останатите кои мислат дека се во некаков економски сојуз :)

Така добро ја имаат смислено Европска унија и монетарен систем што рака на срце треба да си доста паметен и способен така да им го пласираш на остаток од свет.

Иначе најавите за уште една криза се блиску на врата. Моментално си играат покер кој ќе го однесе подебелиот крај. Иако веќе го знаеме сценариото, целата криза каде на крај се прелева и која алка пука.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ништо не им е верувај. Они си имаат инсталирано една цефка во Еу и си влечат од останатите кои мислат дека се во некаков економски сојуз :)

Така добро ја имаат смислено Европска унија и монетарен систем што рака на срце треба да си доста паметен и способен така да им го пласираш на остаток од свет.

Иначе најавите за уште една криза се блиску на врата. Моментално си играат покер кој ќе го однесе подебелиот крај. Иако веќе го знаеме сценариото, целата криза каде на крај се прелева и која алка пука.
хе,хе...не заборавај само дека и Путин течно дојчешпрахее... :):)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
хе,хе...не заборавај само дека и Путин течно дојчешпрахее... :):)
Идеализирањето на Путин ќе го оставам за тема мистерија. Јасно е каква е моменталната економска клима на Русија, жива кал. И како Путин ќе го затвори вентилот и Германија ќе цркне. Смешки. Во позадина сите знаат дека Русија и Германија од секогаш играле на иста карта кога станува збор за пари. Вентилот нешто друго да не отвара или не размислувате во таа насока? Бидејќи вентилот е кон Еу, Германија не е слаба алка и како одеше таа едноставната математичка равенка за прелевање на средства во капитализам? Шмрк шмрк :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Идеализирањето на Путин ќе го оставам за тема мистерија. Јасно е каква е моменталната економска клима на Русија, жива кал. И како Путин ќе го затвори вентилот и Германија ќе цркне. Смешки. Во позадина сите знаат дека Русија и Германија од секогаш играле на иста карта кога станува збор за пари. Вентилот нешто друго да не отвара или не размислувате во таа насока? Бидејќи вентилот е кон Еу, Германија не е слаба алка и како одеше таа едноставната математичка равенка за прелевање на средства во капитализам? Шмрк шмрк :)
Леандра ме изненадуваш, ај застругај малку тоа молерајот од ѕидот... идеализирање на Путин??? хе,хе тоа ти е у иста категорија ко кога некои овде би ни кажале ..идеализирање на Грујо, приказна за пред спиење, за мали деца...
Економската клима во Русија е "жива кал" уште од пред времето на бољарите и Иван Грозни , ако веќе се фаќаме за детаљи...., ама сега ПАРИ воопшто не се во прашање, освен што некои од преку океан никако да седнат и веќе еднаш озбилно да го препрочитаат Капиталот на Маркс...посебно последните поглавја , но без вообичаените предрасуди..и нихилистичкиот пристап, кој ги спречува јасно да разберат што се случува :):):)
Во секој случај има голема шанса оваа зима да биде мноогу ладна...посебно за оние кои не си купиле стара добра кралица на печките и добри ќумци;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леандра ме изненадуваш, ај застругај малку тоа молерајот од ѕидот... идеализирање на Путин??? хе,хе тоа ти е у иста категорија ко кога некои овде би ни кажале ..идеализирање на Грујо, приказна за пред спиење, за мали деца...
Економската клима во Русија е "жива кал" уште од пред времето на бољарите и Иван Грозни , ако веќе се фаќаме за детаљи...., ама сега ПАРИ воопшто не се во прашање, освен што некои од преку океан никако да седнат и веќе еднаш озбилно да го препрочитаат Капиталот на Маркс...посебно последните поглавја , но без вообичаените предрасуди..и нихилистичкиот пристап, кој ги спречува јасно да разберат што се случува :):):)
Во секој случај има голема шанса оваа зима да биде мноогу ладна...;)
Така ми заличи, некоја идеализација на лик кој својата земја си ја направи спрдња на просјачки стап.

Друго е недоумица како сега, а друго е како констатација да го изразиш мислењето као претходниот пост драг мој:) Не сум јас крива така се искажа како заклучок, дефинитивна зима.

Јас сум тука да ја пречекам зимата, како велат живи били па видели. Само се плашам побрзо да не дојде дома во Македонија па да ми смрзнете сите пред време. Не за друго ќе ми го зголемат арачот оние кои секоја светска криза ги одминува, па потоа трае со години и години како оправдување.

Некако се доживувам како јас на темава да треба да ја бранам Германија, прости добивам таков впечаток. А ниту е моја земја, ниту некогаш би ја чувствувала како своја. Тековна станица на ѓаволот нели ;)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
:):):) не бе ни на крај памет....не се знаеме од вчера ние...
..ама зима има да има ....ладна и ледена .
А знаеш што викаат русите: нема доволно голем студ, има само несоодветна облека за тој студ... германциве еднаш покажаа дека тоа не го сваќаат , па останаа без носеви, уши и некои други поважни екстремитети...
А за Македонија..незнам колку пати да повторувам ...Македонското буре НЕМА ДНО...;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
:):):) не бе ни на крај памет....не се знаеме од вчера ние...
..ама зима има да има ....ладна и ледена .
А знаеш што викаат русите: нема доволно голем студ, има само несоодветна облека за тој студ... германциве еднаш покажаа дека тоа не го сваќаат , па останаа без носеви, уши и некои други поважни екстремитети...
А за Македонија..незнам колку пати да повторувам ...Македонското буре НЕМА ДНО...;)
Уживам во дискусија со тебе, многу учам од тебе многу пати ти го имам тоа кажано, бидејќи си го минел мојот пат уште кога јас дигав два прста да ја кажам азбуката. И дискусијата е секогаш меѓу редови, некогаш и под редови. Неколку пати треба некогаш да се повратам за да го сфатам постот како што е напишан.

Зимата ќе ја поминат, ме плаши летниот бран мене да не им ги исуши усните. Едните даваат совети за стегање на каиш, другите се здебелиле не ги собира. Последна вест е дека Кралицата може да иде на одмор, никој не ја спречува. Е тоа е веќе интересен г6 потег :)

Руската зима е одживеана, капачката од медот се отвори во Украина 70 милиони има да јадат баварски компир. Човек и од романците можел да учи економија, само ако ги слуша без предрасуди :)

Затоа ја сакам економијата, тоа е една игра каде секој потег може да донесе или студ или жештина.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ме интересира дали некој заминал за некоја Азиска држава? Приме Кина, Индија, Јапонија. Некако на лист имаат добар раст а во пракса живеачката нема мн инфо.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Ај погодете кај се заминати :pipi:


Директорот Арнаудов, вели дека проблемот е наследен и се должи на несоодветната кадровска политика на болницата во минатато, но се прават напори тој да се надмине.
Лоша кадровска политика во минатото my ass.И тогаш и сега истите луѓе работат за мизерни 4500, а работат често и работи над нивното звање.

Џабе ти опрема ако немаш (платени) доктори, а пациентите сами си носат материјали.Ама како тргнало ќе немат ни доктори ни пациенти.
Првиве ќе се иселат, вторите дел со нив, дел ќе умрат з‘ш ќе немат кој да ги лечит.

Од Медицински Центар, Центар за срцеви болести и рехабилитација, Центар за детски и белодробни болести и рехабилитација, СБ за ортопедија и функционални амбуланти во секоја населба и скоро секое село - со супер природни услови за третирање најмногу срцеви и белодробни заболувања и општо рехабилитација во природа, Охрид стигна до ниво на општа болница и затворена специјална болница за детски белодробни болести, единствена од таков тип.Сега имало услови во сите градови :нинџ:
Сигурно специјалистиве по селана се заминати за п*уба плата...


Браво за Никола Тодоров - доктор по здравствен менаџмент

- Не можевме да обезбедиме плати за вработените, а камоли за другите трошоци, како што се храна, струја и слично - додава Стефаноска.

Таа заедно и најголемиот дел од 67-те вработените, откако се затвори болницата, се префрлени во одделението за церебрална парализа во болницата „Свети Еразмо“. Остатокот од медицинскиот персонал е префрлен во други јавни здравствени установи во Охрид и во Струга.

Руинираниот објект во атрактивната населба Свети Стефан засега останува непријатна глетка на крајбрежјето на Охридско Езеро. Сѐ уште е неизвесно дали тука ќе никне хотел (купете си болница и напрајте си хотел) или просторот од околу 10 илјади квадратни метри ќе биде искористен за клиника за рехабилитација.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=921121821527&id=9&setIzdanie=22686
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
:eek:FARANG Гостин
toj ne samo na makedonija tuku auf wiedersehen kazhal i na forumov:(
[DOUBLEPOST=1415482529][/DOUBLEPOST]
Браво за Никола Тодоров - доктор по здравствен менаџмент
Вo Македонија очевидно станува тенденција секој да се занимава и да се прави експерт за она кое најмалку или воопшто не го разбира
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Kajgana Shop

На врв Bottom