Прашања за Исламот III

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не туку затоа што е поставен тука, со цел.
Не е тоа според мене туку според исламски принципи и правила, учен човек е оној кој има богобојазност, има знаење и работи по тоа што го знае.
Ама како ти ќе знаеш кој е учен кој не? Ако ти самиот немаш знаење, како ќе можеш да оцениш кој има? Богобојазност имаат само учените?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Ама како ти ќе знаеш кој е учен кој не? Ако ти самиот немаш знаење, како ќе можеш да оцениш кој има? Богобојазност имаат само учените?
Тоа е веќе работа на иманот, односно тоа што си го има секој муслиман, не знам како да ти опишам освен да ти кажам: Треба да бидеш муслиман за да го почуствуваш тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Тоа е веќе работа на иманот, односно тоа што си го има секој муслиман, не знам како да ти опишам освен да ти кажам: Треба да бидеш муслиман за да го почуствуваш тоа.
Незнам што е толку комплицирано да се одговори.....
Како ти ќе знаеш кој има знаење - кој е учен? Што е овде комплицирано за да мора да бидам муслиман за да разберам?!
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
па да отприлика е тоа, ама уште се прашувам што не е јасно, и зошто би полемизирале околу алкохолот, кога има и ајет и хадис кои тоа го забрануваат.
Има, има нејаснотии, не само за алкохолот, него и за други работи. Особено кога хадисот е контарадикторен во споредба со ајетот (куранот).
Што во тој случај кога е така, кое се зема за вистинско?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Има, има нејаснотии, не само за алкохолот, него и за други работи. Особено кога хадисот е контарадикторен во споредба со ајетот (куранот).
Што во тој случај кога е така, кое се зема за вистинско?
Ок,што е нејасно за алкхолот?
болдираното е веќе наука во Исламот, за тоа се учи друже, тоа не се одговара во еден пост, и не од мене секако. :)
И јас прашувам учени и шеријатски образовани луѓе за таа работа.
само за пример, имаш неколку видови на хадиси, терминологија на хадиси, тоа се учи на шеријатски факултети, и е една од најтешките
http://www.ikc-berlin.de/bosnisch/html/mevlud/terminologija_hadisa.html
тука има само основен, најкраток вовед.

значи ништо не е оставено на случајност, секој хадис кој се пренесува... си има свој ланец на преносители, па за секој преносител биографија, па како стигнал до тој што го бележи тој хадис итн итн итн..
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ок,што е нејасно за алкхолот?
болдираното е веќе наука во Исламот, за тоа се учи друже, тоа не се одговара во еден пост, и не од мене секако. :)
И јас прашувам учени и шеријатски образовани луѓе за таа работа.
само за пример, имаш неколку видови на хадиси, терминологија на хадиси, тоа се учи на шеријатски факултети, и е една од најтешките
http://www.ikc-berlin.de/bosnisch/html/mevlud/terminologija_hadisa.html
тука има само основен, најкраток вовед.

значи ништо не е оставено на случајност, секој хадис кој се пренесува... си има свој ланец на преносители, па за секој преносител биографија, па како стигнал до тој што го бележи тој хадис итн итн итн..
Значи дека понекогаш е ајетот, а понекогаш хадисот она кое треба да се почитува?
Добро те разбрав?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
@Hattab1 туку никогаш не прочитав во Куранот.. што вика Исламот,како настанал светот ? чисто информативно прашувам.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.769
Поени од реакции
8.020
Дали според Куранот на еден џихадист му е дозволен вонбрачен секс? Доколку не е, која е казната за тоа?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Дали според Куранот на еден џихадист му е дозволен вонбрачен секс? Доколку не е, која е казната за тоа?
Не само на џихадист, туку на секој муслиман му е забранет вонбрачен секс.
Казната е камшикување ако не е женет, а ако е женет тогаш каменување до смрт.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.769
Поени од реакции
8.020
Не само на џихадист, туку на секој муслиман му е забранет вонбрачен секс.
Казната е камшикување ако не е женет, а ако е женет тогаш каменување до смрт.
Интересно. Како што јас те сфатив, муслиман кој од мали нозе проучува верска литература, клања пет пати дневно, дава зекат и сето друго што му налага верата, станува џихадист, се приклучува на Боко Харам или Исламската држава и доволно му е да ВИДИ само една гола жена (во Нигерија киднапираните средношколки, а во Сирија сексуалните робинки за морална подршка и поткрепа), за нашиов џихадист да се запали како сува слама и да заборави и на Алах и на Куран и на Џенет и на Ахирет.
Како што мене ми се чини, изгледа дека мирисот на вагината е несовладлива препрека за секој џихадист.

Некако не ми иде во главата како може некој ревносен верник да скршне од Алаховиот пат на првото искушение на своето либидо. И плус во овие случаи не се работи за доброволен вонбрачен секс, туку за класично силување.

Дали @Hattab1, секој муслиман без разлика колку е ревносен во својата вера е немоќен пред жена што си ги соблекла гаќите и веднаш како хипнотизиран заборава и на наградата во Џенет и на казната во Џехенем и на зборовите од Алах?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Дали @Hattab1, секој муслиман без разлика колку е ревносен во својата вера е немоќен пред жена што си ги соблекла гаќите и веднаш како хипнотизиран заборава и на наградата во Џенет и на казната во Џехенем и на зборовите од Алах?
На крајот е само човек создаден од Аллах како слабо и немоќно створение кое греши и му се кае на Аллах за гревовите молејќи го за прошка.
Конкретно во овој случај зависи од верувањето и богобојазноста на човекот а не од тоа дали е џихадист или не, никој не е безгрешен.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.769
Поени од реакции
8.020
Последно уредено:
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Јас го кажав прописот а не што прават луѓето.
не палат кај мене овие видеа, јас веќе кажав за ИСИС неколку постови наназад и не сакам овде да се лепат линкови, видеа... туку конкретни прашања за исламот.
останатите мислења ги пријавувам.
ти ме праша каков е прописот јас ти одговорив, се друго после тоа е злонамерно провоцирање.
Немој да бидеш како некои ликови овде на форум кои заради вакви работи не добија веќе одговор за исламот на оваа тема.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Јас го кажав прописот а не што прават луѓето.
не палат кај мене овие видеа, јас веќе кажав за ИСИС неколку постови наназад и не сакам овде да се лепат линкови, видеа... туку конкретни прашања за исламот.
останатите мислења ги пријавувам.
ти ме праша каков е прописот јас ти одговорив, се друго после тоа е злонамерно провоцирање.
Немој да бидеш како некои ликови овде на форум кои заради вакви работи не добија веќе одговор за исламот на оваа тема.
Ќе кажам дека тролаш, за да не искористам друг збор од кој ќе бидеш навреден. Може и неискрен, ете ми текна.
Еве и сам знаеш дека прашувам, ДА ... провоцирам, ама никогаш нити сум навредил нити сум бил злонамерен. Но ете, на истава оваа страна има прашање кое е поставено но ти не даваш одговор.
Така да, “злонамерно“ е само оправдување да не одговараш. Е сега, дали не одговараш затоа што не знаеш, или пак секое прашање кое во себе носи дискусија и сомнеж за тебе се непријатели број1, тоа ти си знаеш. Или пак се плашиш дека можеби таквите прашања ќе ти ја покажат можната заблуда?
Ај да по пофторам прашањето, да не бидам комплетно ОФ
Значи дека понекогаш е ајетот, а понекогаш хадисот она кое треба да се почитува?
Добро те разбрав?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Ај да по пофторам прашањето, да не бидам комплетно ОФ
Јас еве сега јавно се извинувам, ги занемарив прашањата.. и на Ghoastleader исто не му одговорив, сега и нему ќе му одговорам.

Конкретно зад твоето прашање стои цела наука,како што ти реков.
И не може на твоето прашање да се одговори со Да, така е.
Во Куранот има примери на ајети, односно прописи од тие ајети кои се докинати(дерогирани или како веќе) со други ајети.
Но тоа не е моја и твоја работа, односно не можеш ти да одлучуваш кога што важи.
Луѓе со шеријатски факултети, одлични познавачи на Куранот, и на поводот и времето на објавата на секој ајет имаат познавање од тоа кој ајет кога важи.
Како што и веќе кажав порано, и јас одговорите што ги давам за исламот, не ги давам од своја глава нити ги измислувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom