Во Македонија е најдобро да си должник !

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
И јас не се согласувам. Кај нас максималната камата е ограничена на 12%, плус има акции за безкаматно плаќање на долговите.
А на крај јас и ти што си ги плаќаме сметките ќе мора индиректно да ги платиме и нивните сметки, парите нема да дојдат од небо.
Не е ограничена каматата на 12%. Од каде тие е таков податок. Сега Топлификација ме тужи како исклучен и бара камата + 8% од каматната стапка на НБ, а тоа е само за една година. Пази јас не сум добил ништо од Топлификација. Власта ме задолжила за тоа ништо и сега треба за тоа ништо да плаќам и камата
Во Законите на Дванаесете таблици постоеше одредба
[18b] Maiores . . . in legibus posiverunt furem dupli condemnari, feneratorem quadrupli
Ова е од осмата Таблица
Во превод:
Судији, во примена на правото, за крадците двојна казна, а за лихварите четири пати поголема
Лихварството е големо општествено зло. Топлификација ограби милиони евра од камати.
http://www.hs-augsburg.de/~harsch/Chronologia/Lsante05/LegesXII/leg_ta08.html
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
press 24 - донесува какви документи се потребни за отпис на долговите
http://www.press24.mk/eve-koi-dokumenti-vi-trebaat-za-da-gi-otpishete-dolgovite-za-struja-i-parno
Можете да прочитате:
Според нацрт-верзијата на законот, отпис на долговите може да бараат лица кои се корисници на социјална или постојана парична помош, невработени кои над 12 месеци активно барале работа и лица изложени на социјален ризик поради смрт на брачен другар или инвалидност. Притоа, невработените и изложените на социјален ризик во 2013 година заедно со брачниот другар не треба да имаат остварено приходи поголеми од 105.600 денари, што е еднакво на годишен износ на минималната плата. Исто така, не треба да поседуваат друг имот освен тој во кој живеат.
Процедурите предвидуваат отписот да биде на доброволна основа. Министерството за финансии прво ќе објави јавен повик до доверителите, а откако ќе се потпишат договорите со нив, потоа преку медиумите ќе бидат повикани и должниците да поднесат барање во центрите за социјална работа. Лицата кои ќе бараат отпис ќе треба да поднесат минимум документи, односно лична карта, венчаница и писмена согласност останатите документи по службена должност да ги набави комисија формирана од министерот за труд и социјална политика. Огласите ќе траат седум дена, а договорите ќе се склучуваат во рок од 30 дена.

Се очекува со еднократниот отпис на долговите да бидат опфатени меѓу 50.000 и 100.000 граѓани.
- Успехот на проектот во голема мера зависи од доверителите. Затоа ги повикувам ЕВН, Топлификација, односно соодветниот субјект кој ја презема оваа дејност, банките, штедилниците, МРТВ, нотарите и извршителите да се вклучат во проектот и да покажат дека не само профитот, туку општествената одговорност е нивниот приоритет - посочи Груевски.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Над 120.000 граѓани во март се соочија со блокада на своите трансакциски сметки, покажуваат податоците на Народна банка на Македонија. Со оглед на фактот дека во меѓувреме стара „Топлификација“ почна со нова акција за наплата на долгови, овој број сигурно е уште поголем. - Пишува Дневник
http://dnevnik.mk/?ItemID=806B8E8066A01B419090EEC3CFA21E8B
120 илјади работоспособни граѓани се 20 - 25%, од населението. Со други зборови една четвртина од семејствата во Македонија се сочуваат со ова
А кој е виновен зошто тие се доведени во ваква ситуација? Кој дозвили астрономски цени на струјата и парното? Кој дозволи лихварски камати? Кој ги задолжува исклучените од Топлификација? Кој дозволи да долговите се влечат со децении?
Одговор е само еден - ВЛАСТА
А сега како божем нешто превземаат па ќе ги отпишуваат долговите на ептен, ептен, ептен сиромасите, а тоа ќе биде кој знае кога и дали ќе има неколку стотини ептен, ептен, ептен сиромаси на кои ова ќе се однесува.
Сами просудете што требаше да направат
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Во врска со овој отпис на долгот, сметам дека нема многумина да се офајдат.

Првиот услов е да немаат повеќе од 8.800 денари во семејството месечно или вакви приходи имаат само социјалците ( годишниот приход треба да им биде помал од социјалната помош пр. ако зима 2.000 денари месечно, не смее да има повеќе од 24.000 денари годишно).

Друга работа е компаниите отпишувачи на долгови.

Во тој законот се вели дека ќе се плаќаат рати од кредити, кредитни картички и сл.,
но колку банките даваат кредити ако немаат од каде да ги земат парите, прво гледаат колкава ти е платата па потоа прават пресметка колку можат да ти земат во случај на неплаќање на рата, слично е и со кредитните картички и таму има ограничувања.
На некој што нема приходи (или жиранти) не му се дава ништо, значи ептен малку ќе го искористат овооа.
Единствен случај е да се изгуби работата или нешто слично па нема од каде банката да си ги земе парите.

Во врска со ЕВН не можеш да имаш долг поголем од неколку месеци, одма те исклучуваат (лани во март кај мене дојдоа и ми викаат не сте ја платиле струјата за ноември дојдовме да ја исклучиме, беше платена за декември, јануари, февруари не можев да ја најдам белешката за ноември (потоа излезе дека стварно не беше платена затоа ја немаше кај платените) рекоа да си проверам и да ја платам или пак ќе дојдат, и навистина дојдоа по три дена, па морав да трчам да ја платам одма или ќе требаше потоа да плаќаме и за пликлучок.
Значи од ЕВН ќе имаат корист само кај оние кој ептен немаат пари и имаат стари долгови можеби уште од времето на ЕСМ.

Јавните претпријатија се исти, веднаш ги оптужуваат неплатените сметки (не е како порано) и ги исклучуваат корисниците за неколку сметки (можеби оваа неважи за тие што имаат дебели грбови - знаете на што мислам).

Мислам дека проблемот на топлификација не е тоа што Скопјани немаат пари, туку што не сакаат да плаќаат за услуга што не ја користеле, онаа за исклучените, нереално пресметување и сл.

Значи да сумираме, нема многу да се офајдат од меркава (ама одлично звучи),
само нешто ме копка дали ќе се спроведе праведно или ќе се работи по список, слично како што беа доделувањата на компјутерите на социјално НЕзагрозените деца, потоа перфектната проверка на податоците преку милијарда државни институции за 1.600 вработувања на екстрмно социјално НЕзагрозените лица.

Всушност онаа што ме загрижува во проектов, е да не се отпушуваат долгови на партиски лица за да се стаса до бројката повеќе од 100.000 должници.

Така да во Македонија не е најдобро да си должник, единствено ако не си од привелигираната раса.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Реклама, реклама и само реклама....
Отписот на долгови е мерка која, релативно, често е користена низ историјата. И таква мерка може да даде голем потик на стопанството, како на пример отписот на долгови во времето на Солон или Рузвелт
Но нашиов случај се работи за многу мала бројка на ептен, ептен сиромашни, на кои ќе им се отпишуваат долговите за комуналии и слично и мислам дека нема да има некој економски значај. Но ќе има морално значење.
Мене ме интересира какви реформи треба да се направат за да стопанството добие сила.
Во времето на Солон, Атина едвај се прехранувала. Солон извршил отпис на долговите, но тоа било следено и со други мерки. И со тоа бил ставен темел на атинската демократија
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
tie cesnite sto si plakjaat-me redovno so ovoj poteg ne napravija majmuni. bas da vidime za kolkav procent ke se zgolemi brojot na neplakjaci posle ova. ako ednas otpisuvaat dolgovi, zosto ne povtorno i povtorno itn....
ist dvoen arsin e i legalizacijata na divogradbite, so sto se nagradeni divograditelite-kriminalcite za toa sto ja izigruvaat drzavata
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
tie cesnite sto si plakjaat-me redovno so ovoj poteg ne napravija majmuni. bas da vidime za kolkav procent ke se zgolemi brojot na neplakjaci posle ova. ako ednas otpisuvaat dolgovi, zosto ne povtorno i povtorno itn....
ist dvoen arsin e i legalizacijata na divogradbite, so sto se nagradeni divograditelite-kriminalcite za toa sto ja izigruvaat drzavata
Ај кажи како е во Швицарска или Германија.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
tie cesnite sto si plakjaat-me redovno so ovoj poteg ne napravija majmuni. bas da vidime za kolkav procent ke se zgolemi brojot na neplakjaci posle ova. ako ednas otpisuvaat dolgovi, zosto ne povtorno i povtorno itn....
ist dvoen arsin e i legalizacijata na divogradbite, so sto se nagradeni divograditelite-kriminalcite za toa sto ja izigruvaat drzavata
Зошто мислиш дека тие кои не плаќаат се нечесни.
Овој отпис на долгови е предвиден за ептен, ептен, ептен сиромашни
Еве на колку ептен, ептен ептен сиромашни ќе им се отпишуваат долговите:

„ Според нацрт-верзијата на законот, отпис на долговите може да бараат лица кои се корисници на социјална или постојана парична помош, невработени кои над 12 месеци активно барале работа и лица изложени на социјален ризик поради смрт на брачен другар или инвалидност. Притоа, невработените и изложените на социјален ризик во 2013 година заедно со брачниот другар не треба да имаат остварено приходи поголеми од 105.600 денари, што е еднакво на годишен износ на минималната плата. Исто така, не треба да поседуваат друг имот освен тој во кој живеат. „

http://www.bezpardon.mk/koi-dokumenti-vi-se-potrebni-za-drzhavniot-otpis-na-dolgovi/

Зошто тие кои немаат имот, кои повеќе од една година се без работа, кои примаат помалку од минималец од 8800( 105 660 : 12 = 8800 ), на кои им умрел брачниот другар се нечесни?
Длабоко не се согласувам со тебе.
Зарем „ завидуваш “ на тие кои немаат работа, кои примаат помалку од минималец и кои имаат смртен случај во семејството? Зарем некој сака да биде во таква ситуација?
Според мене ова требеше да се однесува на сите граѓани, Долговите кон ЕВН, а посебно Топлифиокација се последица на астрономските цени и крадењето кои тие го направија и на астрономските камати и лакомоста на банкарите

Затоа ова требеше на сите да се однесува.

А ако бараш нечесни, тоа се Топлификација, ЕВН, ЕЛЕМ, МЕПСО, банките и пред се лепотаните од регулаторна
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
^ Се убаво, само проблемот е кој ќе ги покрие тие пари шо се отпишуваат? Оти тие фирми не се на државата за да располага со нив? На крај испаѓа оти ние им ги плаќаме сметките на другарите шо нема да платат.

Некни видов на телевизија една на која и се отпишани долговите, имаше сметка од некои 20.000 денари. Шо ли правела за да потроши толку пари за струја?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
^ Се убаво, само проблемот е кој ќе ги покрие тие пари шо се отпишуваат? Оти тие фирми не се на државата за да располага со нив? На крај испаѓа оти ние им ги плаќаме сметките на другарите шо нема да платат.

Некни видов на телевизија една на која и се отпишани долговите, имаше сметка од некои 20.000 денари. Шо ли правела за да потроши толку пари за струја?
Не е така.... Сега ќе ти објаснам
Во цената на струјата лепотаните од регулаторна калкулираат ставка LCt - средства за ликвидност. Тоа се средства за ненаплатените побарувања. Граѓаните плаќаат и за тие кои што не платиле.
Eве една Одлука од регулаторна
http://www.erc.org.mk/odluki/2014.07.29 TARIFEN SISTEM ZA PRODAZBA VO KRAEN SLUCAJ ELEM ENERGETIKA .pdf
На дното на страна 7 можеш да прочиташ
LCt -
средства за ликвидност за дејноста снабдување во краен случај со електрична енергија
во годината t, утврдени со Одлука за одобрување на регулиран максимален приход и
цена за вршење на регулираната енергетска дејност снабдување во краен случај со
електрична енергија на АД ЕЛЕМ – Скопје за годината t, (денари)
Ова се прави за сите претпријатија и за струја и за парно.
Значи тие кои плаќаат, плаќаат и за тие кои не плаќаат, а после претпријатијата уште еднаш наплатуваат преку суд и тоа со камата од тие кои не платиле. Па за долг од 500 денари наплатуваат 20 илјади
Ова што се прави е срамота и греота
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Зошто мислиш дека тие кои не плаќаат се нечесни.
Овој отпис на долгови е предвиден за ептен, ептен, ептен сиромашни
Еве на колку ептен, ептен ептен сиромашни ќе им се отпишуваат долговите:

„ Според нацрт-верзијата на законот, отпис на долговите може да бараат лица кои се корисници на социјална или постојана парична помош, невработени кои над 12 месеци активно барале работа и лица изложени на социјален ризик поради смрт на брачен другар или инвалидност. Притоа, невработените и изложените на социјален ризик во 2013 година заедно со брачниот другар не треба да имаат остварено приходи поголеми од 105.600 денари, што е еднакво на годишен износ на минималната плата. Исто така, не треба да поседуваат друг имот освен тој во кој живеат. „

http://www.bezpardon.mk/koi-dokumenti-vi-se-potrebni-za-drzhavniot-otpis-na-dolgovi/

Зошто тие кои немаат имот, кои повеќе од една година се без работа, кои примаат помалку од минималец од 8800( 105 660 : 12 = 8800 ), на кои им умрел брачниот другар се нечесни?
Длабоко не се согласувам со тебе.
Зарем „ завидуваш “ на тие кои немаат работа, кои примаат помалку од минималец и кои имаат смртен случај во семејството? Зарем некој сака да биде во таква ситуација?
Според мене ова требеше да се однесува на сите граѓани, Долговите кон ЕВН, а посебно Топлифиокација се последица на астрономските цени и крадењето кои тие го направија и на астрономските камати и лакомоста на банкарите

Затоа ова требеше на сите да се однесува.

А ако бараш нечесни, тоа се Топлификација, ЕВН, ЕЛЕМ, МЕПСО, банките и пред се лепотаните од регулаторна
Samo ti misli si, ke se otpisuvaat i krediti za stanovi, ovie se sigurno teski siromasi, ke otpisuvaat OK krediti od preku 5000 evra zemeni za luksuz,odmori i sve i svasta.
Ne, ne se slagam. Cenite od ELEM,Mepso,Toplifikacija itn vazat za site. Ima i polno siromasni sto isto rmbaat za minimalec pa smetkite im se redovno plateni. Ama na nekoj prioritet mu se kladionicite, cigarite i kaficite, pa normalno deka ke nema za drugo.
Ako ima nekretnina na svoe ime ke si ja prodade i ke si gi podmiri dolgovite. Vprocem kako voopsto doslo do ovakvi dolgovi,za toa e kriva drzavata, na zapad se znae 1-2 neplateni smetki i kraj.
I ja smuglam na crno i se vodam kako nevraboten i moze isto kako ovie da ne plakjam smetki. Sipcite od toa planinite sto ne plakjaat niedna smetka isto ke gi oslobodat od dolgovi. Ustvari sve na nas ke ni gi nakarikaat. A site se so zlatni lanci.
Totalen lopovluk,sramota nevidena.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Не е така.... Сега ќе ти објаснам
Во цената на струјата лепотаните од регулаторна калкулираат ставка LCt - средства за ликвидност. Тоа се средства за ненаплатените побарувања. Граѓаните плаќаат и за тие кои што не платиле.
Eве една Одлука од регулаторна
http://www.erc.org.mk/odluki/2014.07.29 TARIFEN SISTEM ZA PRODAZBA VO KRAEN SLUCAJ ELEM ENERGETIKA .pdf
На дното на страна 7 можеш да прочиташ
LCt -
средства за ликвидност за дејноста снабдување во краен случај со електрична енергија
во годината t, утврдени со Одлука за одобрување на регулиран максимален приход и
цена за вршење на регулираната енергетска дејност снабдување во краен случај со
електрична енергија на АД ЕЛЕМ – Скопје за годината t, (денари)
Ова се прави за сите претпријатија и за струја и за парно.
Значи тие кои плаќаат, плаќаат и за тие кои не плаќаат, а после претпријатијата уште еднаш наплатуваат преку суд и тоа со камата од тие кои не платиле. Па за долг од 500 денари наплатуваат 20 илјади
Ова што се прави е срамота и греота
У Македонија има 30 посто невработени. 40 се, ама нема врска.
Долгови ќе им се отпишат на најсиромашните, некои си 2-3 посто еве нека се.
Од кај тие други 27 посто кои исто немаат приходи, наоѓаат пари за да си ги платат сметките?
Не е до сметките, не е ни до 500те денари, до менталитетот нивен е.
Државата мора на сите нив да им биде дадилка и доилка.

Светот им должи шо се живи, треба некој да ги храни и дои и да им ги гледа децата. Па кога ги гледам овие демократите у Америка со муабетите за бесплатен брт контрол. Боже сачувај. Ако немаш пари, не се еби, да го ебам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom