Патријахалноста како неправеден систем кон жената

Член од
16 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
797
не ми е јасно тогаш зошто се пријавувате за келнерки и професорки ако ви се испод чест тие работни места. Борете се против системот и закоравените сфаќања. Пријавете се за кај што не треба слика, за редачи на гајби, ѕидари висока градба, армирачи.
Ne znaci deka ako nekoj poradi toa sto mora da raboti nesto kako kelnerka, profesorka ili nesto slicno deka ne e svesen za toa sto se slucuva i deka se soglasuva so vakvite gluposti... A koj spomena pak voopsto deka toa bilo pod nasata cest? Zivot e ova, ne e bajka pa ajde sea ja ke si sedam doma, ke si cekam da mi padne od nebo nekoja kancelariska rabota, pa zarem mislite deka toa treba da se pravi? So trud se postignuva se, ne so zboruvanje samo...I da, zidarstvoto, armiraci, redaci na gajbi i se ostalo ne e nesto sto e za ismevanje tuku e rabota koja sto na nekogo mu pomaga da prezivee... Masko - zensko, ne gi delete rabotite veke na maski i zenski... aman !
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.889
Etakade, се ок ама поставена си како геј заедницава кај нас.
Со сила се маргинализираш, а ние така фини, млади и невини машки створења спремни да помогнат на дама во неволја.
Мислам не суди од неколку фејлови во животот, секогаш постои совршена алтернатива :)
 
Член од
16 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
797
Etakade, се ок ама поставена си како геј заедницава кај нас.
Со сила се маргинализираш, а ние така фини, млади и невини машки створења спремни да помогнат на дама во неволја.
Мислам не суди од неколку фејлови во животот, секогаш постои совршена алтернатива :)
neznam kako dojde do toj zaklucok ama ok, vie kako fini,mladi i nevini mashki stvorenja, moze da pomagate kolku sakate na sekoj na koj shto mu e potrebna pomos :) sekako, mene ne mi e potrebna :) taa privilegija ja prepustam na onie na koi sto im e neophodna ;) druga stvar- ne sudam ja, samo si kazuvam svoe mislenje ;) i treto, ne znaci ako imam sopstven stav vo odnos na ovaa tema koj sto ne se soglasuva so vasiot deka imam fejlovi vo zivotot... vo toa e i problemot, verojatno se smeta deka samo isfrustrirani pripadnicki na zenskiot pol razmisluvaat vaka... ama ne e problem, ne me ni cudi
sekoe dobro ;)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.889
neznam kako dojde do toj zaklucok ama ok, vie kako fini,mladi i nevini mashki stvorenja, moze da pomagate kolku sakate na sekoj na koj shto mu e potrebna pomos :) sekako, mene ne mi e potrebna :) taa privilegija ja prepustam na onie na koi sto im e neophodna ;) druga stvar- ne sudam ja, samo si kazuvam svoe mislenje ;) i treto, ne znaci ako imam sopstven stav vo odnos na ovaa tema koj sto ne se soglasuva so vasiot deka imam fejlovi vo zivotot... vo toa e i problemot, verojatno se smeta deka samo isfrustrirani pripadnicki na zenskiot pol razmisluvaat vaka... ama ne e problem, ne me ni cudi
sekoe dobro ;)
Beyond all that, мило ми е што се потруди да ми одговориш па макар и површно.
Ти благодарам, ми значи <3
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Ne znaci deka ako nekoj poradi toa sto mora da raboti nesto kako kelnerka, profesorka ili nesto slicno deka ne e svesen za toa sto se slucuva i deka se soglasuva so vakvite gluposti... A koj spomena pak voopsto deka toa bilo pod nasata cest? Zivot e ova, ne e bajka pa ajde sea ja ke si sedam doma, ke si cekam da mi padne od nebo nekoja kancelariska rabota, pa zarem mislite deka toa treba da se pravi? So trud se postignuva se, ne so zboruvanje samo...I da, zidarstvoto, armiraci, redaci na gajbi i se ostalo ne e nesto sto e za ismevanje tuku e rabota koja sto na nekogo mu pomaga da prezivee... Masko - zensko, ne gi delete rabotite veke na maski i zenski... aman !
па добро де, секоја чест што не ги делиш работните места на машки женски. Пријави се за тие занимања. Ете стовариште за истовар на шлепери
 
Последно уредено:
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
па добро де, секоја чест што не ги делиш работните места на машки женски. Пријави се за тие занимања. Си пробала во стовариште да истовараш шлепери?
Ili pak vo komunalno,primer?;)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Кога сме веќе кај феминизам-феминизмот според повеќето активисти се дефинира како борба за еднакви права помеѓу половите и заштита на правата на сите лица, независно пол, раса, етницитет, религија, социјален статус.

Проблемот се јавува кога истите тие активисти зборуваат само за проблеми со кои се соочуваат женските лица, а сите останати се или исклучени, или многу малку се застапени во известувањата на активистите.
 
Л

Лигеја

Гостин
па добро де, секоја чест што не ги делиш работните места на машки женски. Пријави се за тие занимања. Ете стовариште за истовар на шлепери
Јас на пример ќе ти платам поштено само за да те видам како ти истовараш.
 
Член од
16 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
797
па добро де, секоја чест што не ги делиш работните места на машки женски. Пријави се за тие занимања. Ете стовариште за истовар на шлепери
A koj rece deka ne rabotam nesto slicno,sto e realno fizicka rabota,so krevanje na teski fizicki predmeti?
Ne prebiram, zivotot ne me mazel i pazel i ne se plasam od rabota... posebno koga e cesna
Gledam ima mnogu od vas ovde koi sto se ismejuvaat ama vase pravo si e
A na krajot na kraistata ne sum jas temata ovde ;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.100
Па за да си ја докажеш поентата со машката сила на девојката.Еве јас се нудам и да ти платам. :D
јас не сум тој што се жали дека некоја работа му е омаловажувачка или му недостасува. На погрешна адреса сакаш да ги арчиш парите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom