Колку километри најмногу сте патувале до работа и колку би толерирале?

Член од
14 февруари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
23
Имам познати во Германија и Америка . Еден Германија патува по 60 километри на ден до работа. И вели дека таму тоа е нормално.А мој близок роднина работи во Тампа и патува по 85 километри до работа , што му трае околу 40-45 минути на ден. ( Таму патиштата им се убави и овозможуваат лесно да со земаат големи растојанија ) .Вие можете ли воделе таков европски или американски живот во Македонија ? Прашувам , бидејќи кога разговарам со мој блиски тука во Бугарија , на сите им се гледа страшно и ако работат на повеќе од 5 километри од дома. Тука , барем во Софија , сите живеат близу до работа , па дури и одбиваат работно место , ако не е блиску до нивниот дом , иако во Софија има само - екстензии добар транспорт и помалку метеж во последните години , бидејќи фиксни водештите булевари .

Та , вие бивте ли патувале толку многу до работа?

Молам модераторите да не ме банват , затоа , пак повторувам , не сум тука за да трол .
 
А

Атомската мравка

Гостин
Кај нас тоа си е нормално, пример од Велес има бајги луѓе што секојдневно одат до Скопје на работа, а тоа ти е некои си 55 километри или 40-45 минути возење..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
80 километри во еден правец, секој ден, перод од можеби година дена
ПС
не во Америка - во Македонија
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
15км во еден правец. Проблемот е во гужвите, пошо сите тогаш одат на работа. А ваму кај шо сум, ако пишит 60 - тој возит 35. Е до толку се роботизирани.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
23
Истина ли е дека во Македонија патувате многу како во Америка? :O
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Истина ли е дека во Македонија патувате многу како во Америка? :O
...

Апсурдно е барем во Прилеп, многумина патуваат во околните села и градчиња како М. Брод поради вработување на кадри од типот на психолози, педагози и даскали. За во Скопје не верувам дека некој ќе патува, ќе си изнајми станче и чао пријатно, и онака толку чекаат. :)
 
C

cige

Гостин
Кај нас тоа си е нормално, пример од Велес има бајги луѓе што секојдневно одат до Скопје на работа, а тоа ти е некои си 55 километри или 40-45 минути возење..
40-45 ама ако патуваш со кола. А со воз цел саат. Башка ако живееш во Превалец а одиш со комбе, и ако ти е работата во Карпош пак и во Скопје градски автобус. Колку време ќе те фати?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.074
Поени од реакции
13.589
Секојдневно саат со воз во еден правец, 80км, веќе 4 години. Но често работата ме носи и низ европа така да еве пред 4 дена бев во една држава, денес сум во друга, за 2 дена трета, следната недела уште две...
Ако до г'с нема работа и те како ќе патуваш до најблиската ;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Моментално од дома до работа ми е 10 метри,а пред 3-4 години ми беше 5км во еден правец
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
23
Гледам дека повекето сте работиле временно по много километри. Ама не ви ли е скап бензинот? И мислите ли дека си струва?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom