Зошто Македонците не протестираат?

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.128
Поени од реакции
16.417
Затоа што се има политичка позадина ако нема ќе ја створат ќе се уфрлат. Ние сме трул народ, пред изумирање постоиме само во нашите глави а додека пред другите сме имагинарни. Кое протестирање кој ќе протестира оној кој одвај се вработил за 8.000 па само на камери да го забележат или кажат и одма ќе летни или онај што се моли кај истите за работичка за едно парче леб. Македоничиња изумираме како нација сами сме си криви, се си дадовме почнавме од нашето фамозно 'име' кое не го даваме и го искористија против нас , па завршивме со давање на своето јас на својот глас, и сега ајде на протест? Со кој ? Кој ќе излезе младината ? - Па сите се со партиски книшки со надеж дека ќе се вработат, другата пола ги чекаат БГ пасоши за да се истребат од тука и нема да се погледнат назад, а пензионерите па зошто да се бунат и онака се им е бес пари :) ....
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
прво нема некоја цел посебна зошто...
второ сега засега, на овој или оној начин народот ја поддржува оваа влада, така да ретки се антивладини протести
трето ако протестираме како било кои други тешко дека било што ќе се промени на подобро, само неколку луѓе ќе загинат, неколку ќе се осакатат и ќе дојде нов бирократ на власт
овие околности држат статус кво кај нас.... засега
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Па најубо ни е затоа, плата, живот на ниво, се под конец, станови, викендици, пи*ки тетовирани...
Абе и в гз да не еб*т ќе си свиркаме:свиркам:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
Nema koj da protestira! site na koi sto mu se smaci od drzavata izbegaa stranstvo.
...drugite rabotat vo administracija ili nekoi od familija raboti vo administracija i im e zabraneto.
Nesto kako vo severna koreja, ako protestiras komsijata ke leta od rabota i do treto koleno celo maalo nemoze da najde rabota...
Ela protestiraj da te vidam
:noze:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.356
Поени од реакции
28.321
А зошто да протестираме кога имаме водечка економија во Европа, па дури и во светот и пошироко, и сите инвестираат во нас?
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.650
Поени од реакции
12.488
За да протестирш прво треба да знаеш што сакаш, а ние тоа троа потешко, второ, треба да имаш добра политичка опција што ќе ги ти ги подржи протестите а исто времено да знаеш дека нема да го јадеш на дебело кога ќе дојдат тие на власт, ама тоа го немаш ни во научна фантастика.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Македонскиот Сизиф си седнува покрај каменот, си прекрстува нозе, пали цигарче, си сипа ракивче и добро му е.
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.778
Нашиот народ не протестира бидејќи е продадена душа.
И тоа продадена душа - ќе се продаде македончето за едно канте сирење и за еден пакет масло и нема да оди на протести.
Истото го правеле и за време на турското. Не се за џабе наречени „ТОРБЕШИ“ бидејќи се продале за едно мало „торбе“ јадење...
Ако се најават пример 100 луѓе и на 20 им понудат од партијата некое евро да не се појават на протест - 80 нема да дојдат.
Тие другите ќе чекаат и ним да им се понуди некое евро...


Животот е суров, беден и недостоен.
Би сакал да излезам на протест, но мислам дека никогаш не би се собрале.
Да сме некој сложен народ и да им ја пресудиме истата судбина на нашите "спасители" како граѓаните во Романија на Чаушеску, па да видиме кој е кој.
Се' дотогаш, некој ќе печали од трудот на обичниот граѓанин.
Од неговиот данок, превисоките казни, мизерно ниските плати и безмилосна експлоатација на трудот.

Откако знам за себе, едни исти луѓе го топлат дупето во фотељите во Парламентот -
Понекогаш мислам дека меѓу нив си имаат некој договор, само се препукуваат пред народот, играат циркуска претстава и ја потпалуваат оваа проста маса, која ќе се испотепа за партијата и миленикот, а тие во позадина си трошат туѓи државни пари, се смеат, си пукаат сеир и едноставно живеат, додека остатокот гние и паѓа во депресија.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
23
Ја не протестирам затоа што не сакам да ме маркираат како симпатизер на едната или другата партија. Најголем дел од протестите се политички мотивирани и исценирани. И кога не се партиите знаат да ги направат такви. Би излегла на протест само доколку ми дадат транспарент Горете во пекол ВМРО-СДСМ.
Ама трансперантите зашто трјабва нјакој друг да ти ги дава? Можеш и сам да си го направиш и да излезеш на протест.[DOUBLEPOST=1392800645][/DOUBLEPOST]
Затоа што веднаш ќе се креираат „спонтани“ контра-протести и сѐ ќе стане пародија уште пред да почне.
И тук има контрапротести, ама не успјаха да б'дат толкова постојанни, колкото истинските.[DOUBLEPOST=1392800833][/DOUBLEPOST]
Nema koj da protestira! site na koi sto mu se smaci od drzavata izbegaa stranstvo.
...drugite rabotat vo administracija ili nekoi od familija raboti vo administracija i im e zabraneto.
Nesto kako vo severna koreja, ako protestiras komsijata ke leta od rabota i do treto koleno celo maalo nemoze da najde rabota...
Ela protestiraj da te vidam
:noze:
И тук е горе-долу така с администрацијата. Премиер'т намекна в разгара на протестите, че ште се уволнјават д'ржавни служители, които протестират. Но вместо да се намали технијат број, тој се увеличи след това изказване.[DOUBLEPOST=1392800908][/DOUBLEPOST]
За да протестирш прво треба да знаеш што сакаш, а ние тоа троа потешко, второ, треба да имаш добра политичка опција што ќе ги ти ги подржи протестите а исто времено да знаеш дека нема да го јадеш на дебело кога ќе дојдат тие на власт, ама тоа го немаш ни во научна фантастика.
Добра политическа опција никога нема. Треба просто да излезеш на протест.
 
Последно уредено:

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Имав една другарка се уби од одење на протести. За Топлификација За Паркот За Мартин За Кучињата скитници итн. Веќе незнам за што ли не протестираше. И дојде Жерновски во Центар и после 2 дена се вработи во Општина Центар. :facepalm: Мизерија. И после зошто не почитувам луѓе што протестираат во Македонија...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Зошто не се простестира во Р.М? Затоа што фино лепо чичко грујо следното го направи: Оние маса на луѓе кои беа потенцијални да му вршат притисок поточно на неговата држава, тој преку индиректно ги отвори вратите да може да се патува нормално со овој безвизен режим за таа маса потенцијална која може да протестира фино лепо си замина од македонија вака или онака сега работи во странство. Другите се оние СДСМ кои 70% имаат бугарски пасоши истите се и тие кои работат во странство и тек тук ќе дојдат во Мк. Сега се поставува прашањето кој да простетира? нема кој да протестира бидејќи масата на луѓе е многу мала за да го симнат од власт чичко грујо бидејќи тој истото го направи што и тито го направи во 70тите ги отвори вратите ги ослободи сите оние потенцијлни кои се закана за државата и останаа само оние негови подржувачи и една мала маса на луѓе кои едноставно се нарекува опозиција денешна а тоа е сдсм. Појасно здравје луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom