„Државна видео лотарија“ ќе ги регулира интернет игрите на среќа

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
не тропајте кога не знаете, цела европа работи на тоа,секој да си ги чува играчите на домашните кладилници, ова што се нуди и не е толку лошо, логично после ова е и другите домашни кладилници да добијат дозвола за отворање онлине кладење .
Ќе може да ми објасниш, што ќе добие домашна кладилница со тоа што ќе отвори онлајн кладење освен трошоци за одржување инфраструктура?
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Нешо слично постои во земји као Шведска, Белгија, Канада.... или грешка сум?
Монопол државна компанија, и се останато странско се блокира од интернет провајдерите.

Каде е тука "диктатурата" тогаш?
Компарација Македонија-Шведска кога се работи за закони, за стандардот штурци. ♥
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Едуцирај ме, те молам.
Фала однапред.

И однапред и одназад, џабе е. Шведска е еден од најголемите пазари за он лајн кладење. Ниту еден сајт не е цензуриран таму.

Батали, за тебе ова е само една вест на која ќе треснеш некоја зелена, мене ми зависи животот од ова. И сега јас ќе се расправам со тебе? Терај магарето...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
И однапред и одназад, џабе е. Шведска е еден од најголемите пазари за он лајн кладење. Ниту еден сајт не е цензуриран таму.

Батали, за тебе ова е само една вест на која ќе треснеш некоја зелена, мене ми зависи живото од ова. И сега јас ќе се расправам со теб? Терај магарето...
Прашање сега е - дали ако одиш преку прокси ќе се третира како криминално дело?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.018
Поени од реакции
8.210
Ќе може да ми објасниш, што ќе добие домашна кладилница со тоа што ќе отвори онлајн кладење освен трошоци за одржување инфраструктура?
домашна кладилница може и ништо да не добие,и за нив не ме ни интересира зашто тие уште од старт добиваат со манипиулирање на коефициемнтите,ке добијат играчите поголема комоција наместо дремење на ред за уплата и на крајот некој неписмен таму да ти ја згреши уплатата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Прашање сега е - дали ако одиш преку прокси ќе се третира како криминално дело?

Веројатно да, само никој нема да се оптеретува со тоа. Работата е што јас не можам да работам преку прокси.

Нема врска, отидов јас Хрватска за месец два.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.018
Поени од реакции
8.210
Не бе овцо , Бранко е крив.
--- надополнето: 16 јануари 2014 во 14:59 ---


Абе ти разбираш ли нешто или толку ти е лејката.Кој има право да ми блокира гледање на веб страна? Тие страни не се е само за обложување туку и се од информативен карактер, спортски вести , статистика од спортските натпревари итн, итн....
не знам кој има право да блокира веб сајт, и највероватно нема да биде ти како што се силиш, ама еве чисто за информација колку да знаеш, американците со закон се забранети да се кладат на европскиве кладилници и знам кладилници кој не примаат американски играчи ниту да се регистрираат
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
не знам кој има право да блокира веб сајт, и највероватно нема да биде ти како што се силиш, ама еве чисто за информација колку да знаеш, американците со закон се забранети да се кладат на европскиве кладилници и знам кладилници кој не примаат американски играчи ниту да се регистрираат

Тоа е скроз друга работа. Тоа владата на САД интервенирала кај кладилниците и им кажала да не примаат депозити од американски државјани.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Следен чекор, ќе се забранат моторните возила
Сите ќе се вратиме на магариња , бидеќи со трошење бензин , бегаат многу девизи од ова "Чудесна земја"
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
не знам кој има право да блокира веб сајт, и највероватно нема да биде ти како што се силиш, ама еве чисто за информација колку да знаеш, американците со закон се забранети да се кладат на европскиве кладилници и знам кладилници кој не примаат американски играчи ниту да се регистрираат
И ? Што не ги копираме Америте у стандард и плати туку само во некои глупи закони и забрани ? Сајтовите ќе бидат блокирани 100% и не се силам јас , туку ти се запени.
АЕК и МИАО ќе ги блокираат сите странски веб сајтови на кои сега домашни играчи се обложуваат со цел да се спречи одлив на македонски пари во странство


http://ekonomski.mk/2014/01/16/на-пролет-стартуваат-домашни-интерне/

Каде се блокираат веб страни , Иран, Кина. Ах да, Иванов и Ивона Талевска беа во Кина пред малку.Ивончето милиончето.

Абе уште малку и ракијата ќе ви ја забранат а вие ќе викате како тоа го има во повеќе земји.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Во целиов хаос на забрани, пропуштате нешто, потенцијално многу битно.

Пример Svenska Spel e 100% owned by државата Шведска. Оваа „Државна видео Лотарија“ ќе биде 51% сопственост на државата, а 49% сопственост на компанијата од Австрија. Што значи државата ќе има само доволна сопственост да одлучува за поголемиот дел од работите. Средствата што ќе се добиваат, малу морген што ќе остануваат само во буџетот, ќе си добијат и „странциве“ добар дел од колачот за нивниот половичен капитал. Си ебале мајката, којзнае каков дил паднал со Австријциве...

Туку ако планирате да купувате нешто од нет, нарачајте си навреме, шо му знаеш... :noze:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Го чекам денот кога ке се воведе чланарина на форум.кајгана.Цом поради критикиве кон владава, може и ке го блокираат :sneaky:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.018
Поени од реакции
8.210
И ? Што не ги копираме Америте у стандард и плати туку само во некои глупи закони и забрани ? Сајтовите ќе бидат блокирани 100% и не се силам јас , туку ти се запени.
АЕК и МИАО ќе ги блокираат сите странски веб сајтови на кои сега домашни играчи се обложуваат со цел да се спречи одлив на македонски пари во странство


http://ekonomski.mk/2014/01/16/на-пролет-стартуваат-домашни-интерне/

Каде се блокираат веб страни , Иран, Кина. Ах да, Иванов и Ивона Талевска беа во Кина пред малку.Ивончето милиончето.

Абе уште малку и ракијата ќе ви ја забранат а вие ќе викате како тоа го има во повеќе земји.

ке те замолам прво да си го собереш јазикот, да не почнуваме со таков речник, а после дискутирај што сакаш да кажеш ....

друго, не е само Америка влези малку подлабоко во светот на кладењето и ке видиш дека скоро сите одаат кон иста работа, пример во БГ уште од лани се банирани скоро сите странски кладилници, истото се спрема и во Албанија, низ Европа имаш иста слика, ме мрзи сега да барам точно во кој земји како беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom