Каде може да најдам - Здравје edition

Pece4ever

Скопјанишен
Член од
19 ноември 2009
Мислења
576
Поени од реакции
186
каде можам да ја најдам најновата реклама за државна болница, братучедка ми глуми во неа, девојчето што ги чека родителите, незнам поточно за што се работи, знам само дека малата е во болница повреденаа убаво ја чуваат и стигаат родителите уплашени, ако некој знае каде може истата да се види на нет, пошто на ТВ неможам никако да ја начекам нека пише, ви благодарам најмногу
 
C

cige

Гостин
Како се прима тестостерон? И дали тоа се прави во Македонија?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Зошто? Кои се ризиците?
Затоа што кога внесуваш хормон никогаш не си на сигурно, може се да биде во ред, може да се ароматизира до некој друг хормон. Биохемијата на стероидиве уште не е проучена до крај, гледај ги само трудовите со највисок импакт фактор, пола од нив се за стероидиве.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.370
Поени од реакции
7.458
Зошто? Кои се ризиците?
Убаво ти кажа Грегор, ќе ти се ароматизира вишокот тестостерон во друг хормон и ќе има спротивен ефект од тој што го сакаш, башка високото количесто на тестостерон го исклучува сопственото производство на телото на тестотстерон и мадињата ќе ти се смалат а можно е и на подолги стази да ја загубат функцијата да произведуваат тестостерон, не си играј со нешто што не си на јасно, да не плаќаш висока цена.
 
C

cige

Гостин
Убаво ти кажа Грегор, ќе ти се ароматизира вишокот тестостерон во друг хормон и ќе има спротивен ефект од тој што го сакаш, башка високото количесто на тестостерон го исклучува сопственото производство на телото на тестотстерон и мадињата ќе ти се смалат а можно е и на подолги стази да ја загубат функцијата да произведуваат тестостерон, не си играј со нешто што не си на јасно, да не плаќаш висока цена.
А тестостеронот ја менува емотивната состојба на паметот, или само на физичкиот изглед делува? Јас сум по професија од техничката област затоа ако може со попрости зборови и подетално да ми објасните.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.370
Поени од реакции
7.458
А тестостеронот ја менува емотивната состојба на паметот, или само на физичкиот изглед делува? Јас сум по професија од техничката област затоа ако може со попрости зборови и подетално да ми објасните.
Мења и емотивна нормално, ама не за стално.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А тестостеронот ја менува емотивната состојба на паметот, или само на физичкиот изглед делува? Јас сум по професија од техничката област затоа ако може со попрости зборови и подетално да ми објасните.
Попросто кажано...... Другар не се лажи, не земај хормони. Хормоните се земаат доколку се итно потребни, но тие и нивното дејство не се нај нај сигурни.
Остај не земај, природно си е природно......, може и да ти наштетат т.е. да доведат до здебелување, растење на гради, стерилитет итн.
:)
 
C

cige

Гостин
Попросто кажано...... Другар не се лажи, не земај хормони. Хормоните се земаат доколку се итно потребни, но тие и нивното дејство не се нај нај сигурни.
Остај не земај, природно си е природно......, може и да ти наштетат т.е. да доведат до здебелување, растење на гради, стерилитет итн.
:)
Тестостеронот може да предизвика растење гради?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Тестостеронот може да предизвика растење гради?
Не значи дека сигурно ќе ти нараснат, но тестостеронот може да се ароматизира до некој друг хормон и да дојде до различни несакани ефекти.... што е најлошо до стерилитет.
Затоа не земај, не се зезнувај :)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Тестостеронот може да предизвика растење гради?
Moже ако се ароматизира тестостеронот во друг хормон, ондак настанува гинекомастија. Ова теоретски ти го кажувам, не значи дека ќе ти се деси, ама хормонското дејство е поврзано преку спрега на ензими и тако даље, затоа и се непредвидливи. Ако ти смирува душа иди испитај тестостерон и слободен тестостерон и ќе видиш дека се е уреду со твојата машкост.

За менување на емотивна состојба на умот ќе си отидеш кај доктор психијатар. И не си играј со хормони, денес може лесно се да се најде, ама имај на ум дека тоа се стероиди и дека нивно земање не е ко да земеш аспирин/парацетамол туку озбилно го пореметуваат организмот.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Попросто кажано...... Другар не се лажи, не земај хормони. Хормоните се земаат доколку се итно потребни, но тие и нивното дејство не се нај нај сигурни.
Остај не земај, природно си е природно......, може и да ти наштетат т.е. да доведат до здебелување, растење на гради, стерилитет итн.
:)
Сунѓерче ти фалеше во темава да му објасниш на детето ;) ако те прочитаат жените има сите тестостерон да лупаат во нив да му се здебелат градите :ROFLMAO:
Гинекомастија се вика тоа сунѓерче, претставува пролиферација на жлезденото ткиво со што доаѓа до зголемување на градите, се јавува строго кај мажите. Користењето на стероидите ти е една од причините поради кои може да настане истата, еве ти и други причини поради кои настанува:
-Апсолутен екцсес на естрогени хормони (поради тестикуларни или адренални тумори, или поради естрогена терапија која се дава при простатични карциноми)
- Апсолутен дефицит на андрогени хормони (Клинефалтеровиот синдром)
-Кога има релативен екцес на естрогени:
  • Пубертетна гинекомастија
  • Гинекомастија поради стареење
  • Бубрежна дисфункција или поради хемодијализа
  • Цироза на црн дроб
  • Хипертироидизам
  • Гинекомастија кај мажи со простатичен карцином
    Тестостеронот може да предизвика растење гради?
    Како се прима тестостерон? И дали тоа се прави во Македонија?
    Незнам поради која причина бараш тестостерон, како прво може да го најдеш во најразлични облици во државава, се наоѓа и во аптека, по правило строго на рецепт иако со свои очи имам гледано како се дава и без рецепт тестостерон енатат во нашите аптеки. Второ ако ти е за бодибилдинг или такви срања се нудат на пазарот еден куп лекови за кои како прво ниту има некој доволно стручен да ги дава, второ никој не го знае вистинскиот состав. Најчесто може да ги сретнеш: Тестостерон енатат (најбавно ти се ослободува во телото и најмали резултати може да се очекуваат), Тестостерон пропионат, други лекови кои се нудат на пазарот, а за кои никој ама баш никој не знае ниту потекло од каде се ниту состав: Дианабол (најчест и најкористен од сите уште попознат како метан), Омнадрен, Анаполон, Анавар, Винстрол...... Ако ти е за ваква работа прво седни, размисли која ти е целта и дали е доволно вредна за користење на истите пред се дали вреди ризикот. Ако не ти смета пиши ја причината поради која ти е потребен истиот, јас конкретно не сум можеби од медицински аспект стручен да давам совети за хормони, конретно за ова али поради бодибилдингот имам читано многу бидејќи еден период и самиот имав намера да пробам да ги користам, но кога ставиш на вага целта, она што може да го добиеш и на другата страна она што може да го изгубиш ќе си одлучиш самиот.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сунѓерче ти фалеше во темава да му објасниш на детето ;) ако те прочитаат жените има сите тестостерон да лупаат во нив да му се здебелат градите :ROFLMAO:
Гинекомастија се вика тоа сунѓерче, претставува пролиферација на жлезденото ткиво со што доаѓа до зголемување на градите, се јавува строго кај мажите. Користењето на стероидите ти е една од причините поради кои може да настане истата, еве ти и други причини поради кои настанува:
-Апсолутен екцсес на естрогени хормони (поради тестикуларни или адренални тумори, или поради естрогена терапија која се дава при простатични карциноми)
- Апсолутен дефицит на андрогени хормони (Клинефалтеровиот синдром)
-Кога има релативен екцес на естрогени:
  • Пубертетна гинекомастија
  • Гинекомастија поради стареење
  • Бубрежна дисфункција или поради хемодијализа
  • Цироза на црн дроб
  • Хипертироидизам
  • Гинекомастија кај мажи со простатичен карцином


    Незнам поради која причина бараш тестостерон, како прво може да го најдеш во најразлични облици во државава, се наоѓа и во аптека, по правило строго на рецепт иако со свои очи имам гледано како се дава и без рецепт тестостерон енатат во нашите аптеки. Второ ако ти е за бодибилдинг или такви срања се нудат на пазарот еден куп лекови за кои како прво ниту има некој доволно стручен да ги дава, второ никој не го знае вистинскиот состав. Најчесто може да ги сретнеш: Тестостерон енатат (најбавно ти се ослободува во телото и најмали резултати може да се очекуваат), Тестостерон пропионат, други лекови кои се нудат на пазарот, а за кои никој ама баш никој не знае ниту потекло од каде се ниту состав: Дианабол (најчест и најкористен од сите уште попознат како метан), Омнадрен, Анаполон, Анавар, Винстрол...... Ако ти е за ваква работа прво седни, размисли која ти е целта и дали е доволно вредна за користење на истите пред се дали вреди ризикот. Ако не ти смета пиши ја причината поради која ти е потребен истиот, јас конкретно не сум можеби од медицински аспект стручен да давам совети за хормони, конретно за ова али поради бодибилдингот имам читано многу бидејќи еден период и самиот имав намера да пробам да ги користам, но кога ставиш на вага целта, она што може да го добиеш и на другата страна она што може да го изгубиш ќе си одлучиш самиот.
Мајмунче јас никаде не реков дека ако жените го земаат ќе им растат гради, туку бидејќи Циге е машко на него и му се обратив, а бидејќи самиот он бараше да му се објасни попросто јас тоа му го кажав како растење на гради, а не гинекомастија :)

И да не одиме офтопик ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom