Економски факултет (reloaded)

Член од
21 март 2013
Мислења
379
Поени од реакции
1.080
ekonomija mi predava Predrag, ama ne bev denes za potpis.. Moze da zeam od Taki Fiti?
Moras kaj Predrag. Ama on veke nema da doagja na predavanja. Vo cetvrtok polovina od profesorite ke bidat otsutni, i on nema da dojde. A vo petok ke bide asistentkata, da odrzi vezbi.
Taka kaza vcera. Ako slucajno ne ja pratele za vezbi togas mozno e da dava potpisi.
Ako ne, ke go brkas...
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Moras kaj Predrag. Ama on veke nema da doagja na predavanja. Vo cetvrtok polovina od profesorite ke bidat otsutni, i on nema da dojde. A vo petok ke bide asistentkata, da odrzi vezbi.
Taka kaza vcera. Ako slucajno ne ja pratele za vezbi togas mozno e da dava potpisi.
Ako ne, ke go brkas...

Kurtashak si igra... u cetvrtok neli potpisi go tupeshe ke daval. Misiri sve..
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
11
Колеги дај кажете нешто повеќе за банкарски менаџмент за вториот колоквиум на што да посветиме внимание??
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
619
Поени од реакции
947
Има некој што има полагано 2 колоквиум Економски развој да каже на што да обрнеме повеќе внимание ?
Дали се паѓаат од Либро прашањата и дали се треба да се учи (тие страните што ги кажа професорот), со оглед на тоа дека не предаде се ?!?
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
22
Колеги ај ве молам ако може да кажете за вториов колоквиум по математика, тешко/лесно? Се паѓа ли нешто од збирката? Какви задачи има претежно? Има ли нешто врска редниот број што го запишавме од положените од прв кол.?? фала
 
Член од
7 април 2013
Мислења
226
Поени од реакции
176
aj nekoj od postarite kolegi da mi kaze kako e na vtor kolokvium SIS, bidejki prviot bese 70-80 % od prasanjata od libro dali i za vtoriov e nesto slicno i ke moze pak da se projde so prasanja ili ke treba sea da se sedne da se uci :D
fala odnapred :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
некој да пише сигурно кои страни не требаат економија?

ги имам

313
341
412-414
447-454
459-469
486-489

ова ли е се?
фала :)
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
22
313 прв пат слушам, 341 треба само за мултипликаторот - за акцелераторот не треба, од 457 до 468 и тоа делчето од 469, аргументи на протекционизам не треба, билансот треба да се учи, па натака до реален дев. курс тој не треба. И ако може да ми одговорите на прашањето за математика за втор колоквиум искуства??
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
313 прв пат слушам, 341 треба само за мултипликаторот - за акцелераторот не треба, од 457 до 468 и тоа делчето од 469, аргументи на протекционизам не треба, билансот треба да се учи, па натака до реален дев. курс тој не треба. И ако може да ми одговорите на прашањето за математика за втор колоквиум искуства??

Значи од поттемата 22.6 (Девизен курс), треба само Реален девизен курс, а тие деловите Поим, суштина, девизен пазар, фактори и режим не требаат? :)
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
22
Значи од поттемата 22.6 (Девизен курс), треба само Реален девизен курс, а тие деловите Поим, суштина, девизен пазар, фактори и режим не требаат? :)

Неее :icon_mrgr: само реален девизен курс не треба ;)
--- надополнето: 14 декември 2013 во 20:34 ---
Дајте бе кажете нешто за математика за втор колоквиум:confused: искуства, некој типс, вообичаено шо се паѓа?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Госпожа Габер ни најави усно испрашување после втори колоквиуми за МОИ, ајде некој од старите генерации да бил дел од такво испрашување да каже искуства, ако воопшто имало ваква глупост претходно :D
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Неее :icon_mrgr: само реален девизен курс не треба ;)
--- надополнето: 14 декември 2013 во 20:34 ---
Дајте бе кажете нешто за математика за втор колоквиум:confused: искуства, некој типс, вообичаено шо се паѓа?
Таман се израдував. :(

Инаку математика очигледно може се' да се падне... На првиот колоквиум освен релативно просечното знаење што го имав ми помогна и среќа (-> добра комбинација на задачи). Се надевам дека и сега ќе биде така...
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Неее :icon_mrgr: само реален девизен курс не треба ;)
--- надополнето: 14 декември 2013 во 20:34 ---
Дајте бе кажете нешто за математика за втор колоквиум:confused: искуства, некој типс, вообичаено шо се паѓа?

Влогови и ренти, Амортизација на кредити 100% се паѓа по една задача на 2 колоквиум + изводи или интеграли, мада некогаш знаел да даде и од двете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom