Вашата “дефиниција“ за Бог...

K

Khabs Staadnau

Гостин
Не сум у ќош. Напротив, врло комотно се осеќам. Баш сум се распашал на маса, со ептен фина морска храна и ладно pino griggio. А колку за науката, ти си „на вие“ со науката дечко. Кога ќе напишеш некој труд, тогаш ќе делиш лекции за наука.
А ти автентично евангелие?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Мирисот на тревата додека расте.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Соопштение во сите активни теми на подфорумот Религија

Доколку забележите мислење кое е надвор од форумската етика на однесување, навреда, оф-топик или слично, користете ја опцијата "Пријави" што се наоѓа во менито на долниот дел од секој пост.
Со тоа си помагате себе, на модераторот.. и пред се, придонесувате во квалитетна дискусија за која сите ние сме овде.
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Ahhh Bog koga se molam custvuvam nekoe ezhenje na kozata i na glavata i toa ne mi se sluchiva redovno samo koga so cisto srce iskreno se molam a ne se molam za da dobijam neshto se molam da mi dade mir i da me naveduva na pravilen pat. Bog e vo site nas sekoj mozhe da dopre do nego da go pocustvuva no prvo mora da si go ischisti umot od prljavosta i da gi sogleda rabotite shto mu znachat kako na primer semejstvoto. A shto go ocekuva sekogo od nas sekoj kje si dobie zavisno od toa sto ochekuval :) Bog e Ljubovta, Bog e radosta, Bog e svetlinata koja bleska koga sme sreknji zaedno, mirni dobri i koga znaeme shto najvekje iskreno ni znachi.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.710
„Господ е ветер кој дува од никаде и тој се нарекува Волја;
тоа е единствено оправдување за човековото постоење на Земјата.“ - Гилберт Кејт Честертон
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Конечно нешто паметно и од тебе, и тоа несакајќи...
Ставрос...
Настварно ти велам дека те мислев поинтелиѓентен....тотално ме разочара.
Бог=0 не значи дека Бог е нешто што не вреди и дека има вредност на НУЛАТА....се мисли дека Бог навлегува во сите делови, дека и ништо(0) е Бог, кога се работи за дишендентна октава....Значи Бог може да биде бесконечност, но може да биде и празно множество.
Ај, не очекувам ни да ме разбереш... ни ти, ни јавријата, ни останатите јаки атеисти и секташи на форумов.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.343
Поени од реакции
57.958
"God is a concept by which we measure our pain"

Посветено на Johnny.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ставрос...
Настварно ти велам дека те мислев поинтелиѓентен....тотално ме разочара.
Бог=0 не значи дека Бог е нешто што не вреди и дека има вредност на НУЛАТА....се мисли дека Бог навлегува во сите делови, дека и ништо(0) е Бог, кога се работи за дишендентна октава....Значи Бог може да биде бесконечност, но може да биде и празно множество.
Ај, не очекувам ни да ме разбереш... ни ти, ни јавријата, ни останатите јаки атеисти и секташи на форумов.

Математички гледано,многу поприкладна би била единицата отколку нулата.Ја имаш буквално во секој број и иако не е видлива или не ја пишуваш,таа секогаш постои.
Just saying :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Математички гледано,многу поприкладна би била единицата отколку нулата.Ја имаш буквално во секој број и иако не е видлива или не ја пишуваш,таа секогаш постои.
Just saying :)
Нема тука математика брат....или сФаќаш или не сФаќаш. трето нема.

Има и Бог=1
Зависи каде ќе се пронајдеш. се зависи од тебе.
1+1+1=1
1 (Отец) +1 (Син) + 1 (Светиот Дух) = 1 (Бог)


Богот е АЛЕФ нула или
! :pipi:
хепта , абе колку тоа свети книги имате во талемата....нели ви е доста една мајката, па имате повеќе....:pos:
Ајде да видиме зошто Бог е 0 во вашата секта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom