Што претставува крстот и зашто Христијаните го обожаваат?

Статус
Затворена за нови мислења.

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Kakva vrska ova ima so Sufiite ? Od koj sufija ova si go naucil ?.
Најверојатно нема никаква за таквите како тебе.....
Тешко се доаѓа до нивните тајни.....да беше лесно сите ќе бевме дервиши...:P
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
и вие
па на секој крст (привезок, ланец, бројчаница и сл.) го има и исус. па затоа ние кога го бакнуваме крстот всушност исус го бакнуваме. е сега има и некои ланчиња кај што го нема исус, но сепак и нив ги носиме и бакнуваме зашто тука бил распнат спасителот наш. може да се каже дека на тоа место бил последен пат кога бил на земјава.
го славите значи измачувањето на Исус??
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
па на секој крст (привезок, ланец, бројчаница и сл.) го има и исус. па затоа ние кога го бакнуваме крстот всушност исус го бакнуваме. е сега има и некои ланчиња кај што го нема исус, но сепак и нив ги носиме и бакнуваме зашто тука бил распнат спасителот наш. може да се каже дека на тоа место бил последен пат кога бил на земјава.
Bez razlika i pokraj toa sto e nesvatlivo za nas,vie taka ste ubedeni.

Nejasno e toa sto go baknuvate i iskazuvate ljubov prema predmet na koj bil izmacuvan,kako velis,spasitelot. Naprotiv,logikata kazuva deka prema toj predmet treba da se ima arogancija.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 15:59 ---
Најверојатно нема никаква за таквите како тебе.....
Тешко се доаѓа до нивните тајни.....да беше лесно сите ќе бевме дервиши...:P
hehe... nikogas da mi otkries nekoj od tie tvoi sufii :)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
како мислиш го славиме распнувањето на Исус??? ја реков дека го бакнуваме него, а не реков дека имаме посебен ден, (како што е божиќ, велигден, водици....) за крстот па да го славиме.
секој си има различни мислење и убедувања, џабе зборувам, ја напуштам темава.
вие развивајте си дикусија. повеќе ме бива усно да се искажувам, овде ме мрзи реферати да пишувам.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи ти си сега чист, што и да правиш немаш грев се ти е простено нели??
Не, во криво си...Се‘ што ќе сторам како грев, тоа ќе си биде мој грев, ако не го исповедам, ако свештеникот не го разреши, а Христос Бог прости.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 16:21 ---
З
Значи бог врз себе ги зее сите твои гревови, па сега кога ќе направиш ти грев, тој грев се пишува на бог??
Погрешно...
Бог нема гревови, Он ги зема сите човечки гревови...

--- надополнето: 21 јануари 2013 во 16:22 ---
Бакнувањето не е обожавање??
Бакнувањето е почитување.
Прифаќањето за свој Бог ги Спасител е обожување.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Не, во криво си...Се‘ што ќе сторам како грев, тоа ќе си биде мој грев, ако не го исповедам, ако свештеникот не го разреши, а Христос Бог прости.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 16:21 ---


Погрешно...
Бог нема гревови, Он ги зема сите човечки гревови...

--- надополнето: 21 јануари 2013 во 16:22 ---


Бакнувањето е почитување.
Прифаќањето за свој Бог ги Спасител е обожување.
Значи свештеникот само може да те спаси од твоите гревови??

ако ги зема значи се какј него, се надевам дека мислиш ги простува а не ги зема.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
како мислиш го славиме распнувањето на Исус??? ја реков дека го бакнуваме него, а не реков дека имаме посебен ден, (како што е божиќ, велигден, водици....) за крстот па да го славиме.
секој си има различни мислење и убедувања, џабе зборувам, ја напуштам темава.
вие развивајте си дикусија. повеќе ме бива усно да се искажувам, овде ме мрзи реферати да пишувам.
Pa so samoto baknuvanje na krstot,so samoto pocituvanje na krstot pokazuvate ljubov prema ona sto spasitelot go izmacuvalo. Toa ti e kako da zemam kamsik i da baknuvam oti so nego bil izudiran Bilal Habesija a jas Bilal go sakam premnogu. Zosto kruna od trnje ne stavate vrz glavite za nekoj praznik ? I so toa bil izmacuvan isus. Ili boli ? Prasanjeto e jasno;
KAKO SAKATE NESTO STO GO IZMACUVALO ISUS,AKO TOLKU ISUS GO SAKATE ?

MIKI vcera da umrev nemase da doznaam deka i pravoslavnite hristijani se ispovedaat i nim gi razresuva svestenikot. Blaze si vam,ne e ni cudno sto tolku greski pravite bidejki tolku ednostavno bilo. Oce,prosti. Ajde,odi,prosteno e.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
како мислиш го славиме распнувањето на Исус??? ја реков дека го бакнуваме него, а не реков дека имаме посебен ден, (како што е божиќ, велигден, водици....) за крстот па да го славиме.
секој си има различни мислење и убедувања, џабе зборувам, ја напуштам темава.
вие развивајте си дикусија. повеќе ме бива усно да се искажувам, овде ме мрзи реферати да пишувам.

Аха значи, крстот не го славите, но сите оние за кои имате денови ги славите, така?

Но јас мислам дека имам слушнато дека има Крстовден, или тоа не е за славење на крстот туку на некој Крсте кој што се слави?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи свештеникот само може да те спаси од твоите гревови??
.
Погрешно: свештеникот не може да ме спаси, оти тој е само мој сведок, а може да ме спаси само Спасителот на Светот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.363
Намерната плиткост во согледувањето на симболиката на крстот, верувам, ги одвраќа од дискусија оние кои ја знаат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ако ги зема значи се какј него, се надевам дека мислиш ги простува а не ги зема.
Погрешно: Христос ги зеде и и ги зема гревовите од луѓето, а воедно, им ги простува гревовите на луѓето, но само на оние луѓе, кои ги исповедаат свите гревови: неисповеданите гревови, нема причина и начин да бидат простени.

П.С:

Следниот пат, пред да кажеш некој свој став, покорсино е прво да прашаш, за да добиеш одговор, а не да даваш свое мислење за нешта кои не ги познаваш.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.456
Поени од реакции
28.689
Pa so samoto baknuvanje na krstot,so samoto pocituvanje na krstot pokazuvate ljubov prema ona sto spasitelot go izmacuvalo. Toa ti e kako da zemam kamsik i da baknuvam oti so nego bil izudiran Bilal Habesija a jas Bilal go sakam premnogu. Zosto kruna od trnje ne stavate vrz glavite za nekoj praznik ? I so toa bil izmacuvan isus. Ili boli ? Prasanjeto e jasno;
KAKO SAKATE NESTO STO GO IZMACUVALO ISUS,AKO TOLKU ISUS GO SAKATE ?

MIKI vcera da umrev nemase da doznaam deka i pravoslavnite hristijani se ispovedaat i nim gi razresuva svestenikot. Blaze si vam,ne e ni cudno sto tolku greski pravite bidejki tolku ednostavno bilo. Oce,prosti. Ajde,odi,prosteno e.
KAKO JA SAKATE MESECINATA I ZVEZDATA KOGA MUHAMET NIKOGAS NE BIL NA MESECINATA????
морам на ваше ниво да дискутирам, се праите глупи зорле.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
KAKO JA SAKATE MESECINATA I ZVEZDATA KOGA MUHAMET NIKOGAS NE BIL NA MESECINATA????
морам на ваше ниво да дискутирам, се праите глупи зорле.
Kakva paralela.Vi se voshituvam. Samo ke se pojavite.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 20:00 ---
Намерната плиткост во согледувањето на симболиката на крстот, верувам, ги одвраќа од дискусија оние кои ја знаат.
Sekako,plitkost. Krvta mu ja piete,teloto mu go jadete,spravata na koja go izmacuvale ja slavite....
plitkost i toa kakva.

Vie sepak,bi trebalo da se potrudite da objasnite koga nekoj vi postavuva prasanje,kako sto i sami zahtevate. Sto bi rekol ti koga jas na tvoeto prasanje bi ti rekol: "Plitok si,ne razbiras"
Koga ke go dadete objasnuvanjeto,potoa plitkosta se ocenuva na lugeto.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.456
Поени од реакции
28.689
Kakva paralela.Vi se voshituvam. Samo ke se pojavite.
Јас повеќе ви се восхитувам, поточно тебе и членот kralot бидејќи можеби сте првите муслимани што ги среќавам што имаат нешто против христијанството и неговото славење.
Нели е срамота да изразуваш такво непочитување кон друга религија?
Со инка човек да ви става дека крстот е симбол на христијанството што означува покајување и проштевање не разбирате.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom