Потеклото на Албанците

Член од
25 март 2012
Мислења
8.309
Поени од реакции
4.709
А каде тоа сте отишле, во која земја, а да не сте им го попречувале правото на достоинствен живот на староседелците? Во Македонија сте го малтретирале христијанското население од денот на вашето доаѓање - честопати од чиста забава, последно е војната во 2001. Во западниот свет е прочуена албанската мафија. Трговијата со човечки органи не ја правеа Србите. А се согласувам дека не треба да се задоволувате со тоа што некој ќе ви го даде - треба да заработувате за никој да не ви дава, ама чесно да заработувате! За да се интегрираш во едно општество, за да бидеш прифатен на рамен на себе треба да бидеш чесен и вреден и рамноправноста да ја заработиш. Но не. Вие не сакате да бидете рамноправни - вие сакате да доминирате, перфидно ни ја одземате територијата, ни го крадете нашето минато, сакате да ја одземете и нашата држава. И што ви е чудно што се јавува кај нас инстикт на самоодбрана? Доколку сакате некој да ве почитува на тоа треба да работите, не може со сила...
Сте немале образование на албански во Македонија? Ако некој сака да учи, ќе учи и на кинески ако треба, а не пак на македонски. Не “бато“! Вие не сакате рамноправност. Вие сакате да доминирате. Вие сакате туѓо! Можеби долгогодишната арамиска пракса веќе ви станала кодекс на однесување...
--- надополнето: 18 јануари 2013 во 23:28 ---

Илири доаѓа од Ил = Сонце. Илири се “почитувачи на сонцето“ (како Божество). А сонцето е симбол на Македонците до ден денес :). (може како варијанта да се земе во предвид и толкувањето : “светли“, “бели“ (поради бојата на косата и кожата) затоа што ИЛ значи покрај “Сонце“ и “светлост“, “светлина“ - како општа именка.

Не знам дали сум јасен во последните стотици постови во оваа тема, но сум прилично сигурен дека постојано тврдам дека албанците се староседелци, пази, секогаш цитирам историчари, и постирам нивни книги........
А вие постирате квази теориии, кои само по форуми се употребуваат, на некој начин сте успеале барем македонците да ги убедите во тоа, затоа што зажал за нив било поверодостојно тоа отколлку исторричарите што викаат...

Ние сме биле христијани, не го терај сега светот пак да почне броењето на годините од почеток, од исламизирањето на албанците и пред тоа да избришиме све........
Кога ние бевме христијан вие бевте пагани и се диво иживо сте малтретирале, палеле, сте жртвувале за богови итн......
НЕ е фер да ја гледаш историјата со вадење работи од контекст, па и гледам дека овде во офрумов и поно членови кои не знам како можат но цело време вадат реченици од контекст.......

Трговијата со органи е фикција, не ја труј сега темата без везе........

Не знам како може да се интегрирам кога власта не ти дозволила.....
Знам дека ти не знаеш, па можеби не сакаш, но факт е дека стратегијата на власта не била да се интегрираат албанците, туку да се стесни нивната економична можност, да не имаа воопшто можност за да преживуваат, и после им давеше субвенции на нив кои ќе ги продаваат земјите и заминуваат за Турција, во меѓу време македонците се школуваа и веќе во првите фабрики на Југославија, а албанците беа под строг третман за да се иселуваат.......(едно такво семејство е моето)......
Под такви услови не знам како може да се интегрираат албанците во општеството, паралелата е да кажеш дека црниците не дадоа доволно за да се интегрираат во општеството на САД....

Дека сакаме да доминираме, е ваше фикција, всушност сте го одземело од србите..........

Секој човек е господар на својата парче земја каде живее, па и насекаде каде ја купил со пари, мојата земја е таа што е моја со тапија, се наоѓа во Македонија, во Албанија или Косово ништо не поседувам......

Не знам каде спомнав за образованието, не сакам и таа гранка да се меша овде сега.....

Според што викаш дека сакаме туѓо?
Според што викаш дека сакаме да доминираме?
Каква арамиска пракса? па кој крадеше од фабриките, кој ги затвара сите фабрики? кој изнесуваше со камиони цели фабрики во сопствени мини фабрики?
Најди една затворена фабрика во Македонија која ги има машините внатре!!!!

ИЛ - е македонски збор??
јас колку што знам Ил е албански збор, и значи ѕвезда, и сонцето е ѕвезда........
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Не знам дали сум јасен во последните стотици постови во оваа тема, но сум прилично сигурен дека постојано тврдам дека албанците се староседелци, пази, секогаш цитирам историчари, и постирам нивни книги........
А вие постирате квази теориии, кои само по форуми се употребуваат, на некој начин сте успеале барем македонците да ги убедите во тоа, затоа што зажал за нив било поверодостојно тоа отколлку исторричарите што викаат...

Ние сме биле христијани, не го терај сега светот пак да почне броењето на годините од почеток, од исламизирањето на албанците и пред тоа да избришиме све........
Кога ние бевме христијан вие бевте пагани и се диво иживо сте малтретирале, палеле, сте жртвувале за богови итн......
До тука престанав да читам :facepalm: ( ми се одмили )
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Секој човек е господар на својата парче земја каде живее, па и насекаде каде ја купил со пари, мојата земја е таа што е моја со тапија, се наоѓа во Македонија, во Албанија или Косово ништо не поседувам......
Мало морген

Албанци во Македонија почнале да се доселуваат поинтензивно дури после средината на 18 век. Според отоманскиот попис на населението од 1430-1431, во Македонија немало воопшто Албанци. Веќе од средината на 15 век, со исламизација на Албанците, тие во мал број почнале да доаѓаат во Македонија како турски војници и наеминци, но во многу мал број.

Тапија ќе си ја бараш другде , не во Македонија ...
Да не бидам строг , но поради ширење на дезинформации и бегање од тема ( да не спомнам труење на темава од гомила глупости ) ти се закануе бан ( колко што гледам , и мое мислење ) :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.309
Поени од реакции
4.709
Мало морген

Албанци во Македонија почнале да се доселуваат поинтензивно дури после средината на 18 век. Според отоманскиот попис на населението од 1430-1431, во Македонија немало воопшто Албанци. Веќе од средината на 15 век, со исламизација на Албанците, тие во мал број почнале да доаѓаат во Македонија како турски војници и наеминци, но во многу мал број.

Тапија ќе си ја бараш другде , не во Македонија ...
Да не бидам строг , но поради ширење на дезинформации и бегање од тема ( да не спомнам труење на темава од гомила глупости ) ти се закануе бан ( колко што гледам , и мое мислење ) :)

Мојот пост беше одговор на членот погоре, немаше врска со темата, ти ако имаш нешто да пишуваш околу темата повели, ако си овде само да ме реплицираш мене тогаш не знам кој заслужува бан од темава...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.090
ИЛ - е македонски збор??
јас колку што знам Ил е албански збор, и значи ѕвезда, и сонцето е ѕвезда........
Ил има значење и на италијански ама вие нив им го дадовте јазикот така да нема што да се дискутира. И Ким Ил Сунг е ваш сеа не зафркавај, и Илиноис е ваша отаџбина. :icon_lol:

Прочитај малку повеќе за јадранските Венети, викаат тие биле тие Илири за кои ние млатиме празна слама. А можеш и писмото да им го ѕирнеш ако сакаш. А сакаше историчари :)

Homer (9th century B. C.) records in Iliad[1] the Veneti in Paphlagonia as Enetoi (the Greek did not know the letter v).
Herodotus, historian (5th century B. C.), writes about Illyrian Veneti, :vozbud: about Veneti living around the lower stream of the Danube, and finally aboutVeneti inhabiting the Northern Adriatic territory.[2]
Polibus (2th century B. C.) added to the description of events during the years 219 to 146 B. C., following: »The land to the Adriatic coast was mastered by another, very old folk, named Veneti ... They speak a different language as the Celts, but what their habbits and their clothing is concearned, they differ from them only slightly /.../ Veneti and Gonomani were persuaded by Roman representatives, to join the Romans«.[3]
Demetrius of Scepsis, grammarian, archeologist (2nd century B. C.), mentions the capital of the Veneti (Enea) in Troas (Asia Minor).[4]
Strabo, historian, geographer (1st century B. C.), designates the (V)eneti in Paphlagonia as the major tribe moving towards Thrace (nowadays territory of Bulgaria) after the fall of Troy (Asia Minor).[5]
Titus Livy, historian (1st century B. C.), describes how Veneti came up to the coasts of the (northern) Adriatic, also mentioning the river "Timava", which flows through the duskiness of the Škocjan caves (Slovene Ti(e)ma means the darkness).[7]
Pliny the Elder (1st century B. C.) talks about an extensive land, named Eningia, where Sarmatians, Venedi, etc. lived. He also mentions theVenetulani in central Italy.[8]
Jordanes, historian (6th century), notes a numerous nation of Veneti, populating the area between north of Dacia (now Romania) and up to the Visla delta (the Baltic sea), who call themselves Slavs and Ants. (»termini Venetorum qui et Sclavi dicuntur.«)[12]
In Vita s. Columbani[13] (7th century) (the Alpine) Veneti, who call themselves Slavs, are recorded.
In the Fredegarius Chronicle (7th century) we can read about the Slavs designated as Vinedi.[14]
Helmold, historian (12th century), records a vast Slavic country, where the ancient Vandals are now named Wends or Winulians.[16]
Heimskringla, the Chronicle of Norwegian kings(12th century) mentions, that the Black Sea »divides three parts of the earth, from which is the eastern part called Asia, whereas the western part is by some called Europe, and by others Enea.«[18]
Miersuae Chronicon (13th century) equates Vandals with Slavs.[19]
Albert Crantz, historian (15th century), reports about Wandals or Wends, and says that they are Slavs, living as a single nation from Poland to Dalmatia.
Marcin Bielski (16th century) says that Wandals was once the name for Slavs.[21]
The Pomeranian chronicler Thomas Kantzow (1505-1542) writes that the »Slau(v)s and Wandals are the same thing / .../ just like the Germans are called differently - Germani, Teuthones, Alemanni.«: Original text: »Dan Slaui und Wandali ist ein Dinck / .../ gleich wie die Teutzschen werden oft on Unterschied geheissen Germani, Teuthones, Alemanni.«[22]
Christophorum Entzelt von Saluelt (16. century) records ancient populousness of the lands east from the Elbe (Laba) river with Wends. At the same time he equates Veneti and Sclavenes.[23]
Sebastian Münster, cartographer (16th century), mentions a once mighty nation on the East sea (Ostsee) named Vandals or Wends. He also reports on Wandals who settled regions in eastern Germany, where inhabitants are called Sclavs or Wends. Original text: »Mecklenburg-Pommern-Preussen: jtem Brandenburg und was dem Polenland zugelegen, alles Wandali geheißen und ihre Einwohner haben auch Sclaven oder Wendengeheißen.«[24]
Antol Vramec, chronicler (16th century), writes in his chronicle for the year 928 the following: The Heneti, who name themselves Sloveni, were at that time knocked down in Germany.[25]
Adam Bohorič, linguist (16th century), links Heneti, Vene(d)ti, Vinds, Vandals and Slavs together as a single nation.[26]
Mavro Orbin (16th century) numbers Veneti, Vends, Vandals, Illyrians, Sarmatians ... among Slavs.[27] :vozbud:
Johann Weichard Baron von Valvasor, historian, geographer (1689), wrote: »Wends and Sclavenes are one folk, Wandals and Wends one and the same nation.« (»Wenden und Sclaven seynd ein Volk, Wandalen und Wenden einerley Nation.[29]
V. N. Tatiščev, ethnographer (17th -18th century), classifies the Heneti as Slavs, as well as the Vandalic or Vendenic state as the first known Slavic state.[30]
A. L. Schlözer, historian (18th century), defended his thesis about Slavs originating from Illyrians and the Veneti.[31] :vozbud:
Vasilij Trediakovski (18th century) classifies Dalmatians, Serbians, Bulgarians ... among Vandals.[32] :vozbud:
Davorin Trstenjak (19th century) wrote about the ancient Adriatic Veneti, who belonged to a Vindish-Slavic family.;) He accented their affinity with the Aremoric (Brittany) and Baltic Veneti.[33]
In Helmolts Weltgeschichte (end of the 19th century) it is indicated, that the Veneti, Wends and Winds were actually ancestors of Slovenes, and that they used to settle the old roman provinces Vindelitia, Raetia, Noricum, Pannonia.[34]
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.309
Поени од реакции
4.709
Полека бре луѓе, фикцијата нема крај, но дека словените се илири тоа е глупост парекселанс...........
Отвори тема за словените, и ќе се видиме таму, овде дискутираме за потеклото на албанците......

ИЛ е албански збор, јас колку што знам словенско не е, слонце и звезда (словенски) а албански диел (дил - гегски диалект), ил - ѕвезда...... ако не веруваш имаш гугл транслејт...

Diell - ditë - den, dritë - svetlina...
Ell - Yll - xvezda.......
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.090
Полека бре луѓе, фикцијата нема крај, но дека словените се илири тоа е глупост парекселанс...........
Отвори тема за словените, и ќе се видиме таму, овде дискутираме за потеклото на албанците......

ИЛ е албански збор, јас колку што знам словенско не е, слонце и звезда (словенски) а албански диел (дил - гегски диалект), ил - ѕвезда...... ако не веруваш имаш гугл транслејт...

Diell - ditë - den, dritë - svetlina...
Ell - Yll - xvezda.......
А ти знаеш дека Александар и Вардар завршуваат на дар, Вардар знаеме дека значи подарок од земјата, а Александар го викале Искандар така што може да се преведе и како посакуван подарок, ете ти ја аналогијата, ти бучи нема што.:) Тоа ти тврдиш дека е глупост, а си постојат и венетски написи на камени плочи и тоа у сред Илирија.:)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.309
Поени од реакции
4.709
А ти знаеш дека Александар и Вардар завршуваат на дар, Вардар знаеме дека значи подарок од земјата, а Александар го викале Искандар така што може да се преведе и како посакуван подарок, ете ти ја аналогијата, ти бучи нема што.:) Тоа ти тврдиш дека е глупост, а си постојат и венетски написи на камени плочи и тоа у сред Илирија.:)
Ако одиме така, кажи било кој град, име на држава, било какво име јас ќе ти најдам албанско значење........
НО тоа не оди така.........

Затоа треба да образложиш од каде АлексанДАР, значи дар....кој го рекол тоа, некој историчар???

И веќе престани веќе со словените, потеклото на албанците не е поврзано со автохтоноста на словените.....а и темата не е таква.....
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Многу е тешко да се одреди потеклото на еден народ(било кој) !
А пак на Балканот е извонредно тешко со оглед на тоа што Балканот е географска крстосница каде што само во последниве 2000 год. поминале триста војски, освојувачи, разно-разни доселувања и отселувања на племиња, асимилации, мешање, окупации и.т.н. и.т.н.
Моето мислење е дека на Балканот сите народи се на некој начин ’’браќа‘‘ т.е. имаат генетска сличност, ај да ги оставиме јазиците и сл. антрополошки некако сите Балканци ми изгледаат доста сродно, стави во една соба и Словенци и Хрвати и Срби и Бошњаци и Бугари, Романци, Грци, Власи, Македонци па и Албанци и Турци и тешко дека некој визуелно ќе погоди кој е што !
Но едно е факт а тоа е дека Балканските народи(зборам за тие што се Славофони) антрополошки скоро и воопшто не личат на нивните ’’браќа‘‘ од север и североисток ........ ??!
Две теории според мене или воопшто немало доселувања на Словени од зад Карпатите овдека во 7 век или пак и да имало такви доселувања на Словени овдека тие толку многу се испомешале и го асимилирале овдешното домородно население и затоа генетиката тотално ја промениле и денеска ние Балканските Славофони скоро и воопшто немаме антрополошки карактеристики како останатите Славофони од централна и источна Европа !
За Албанците незнам што да кажам, какво е нивното потекло е голем знак ??? доста малку сме учеле за историјата на Албанија и Албанците на часовите по Историја, но знам дека наставниците ни објаснуваа како Албанците од Северна Албанија веднаш после исламизацијата намерно од Турците се буткани/терани да одат кон исток т.е. постепено да ги населуваат просторите на Косово и Метохија како и на западна Македонија, ако одиме според оваа теорија тогаш Албанците се автохтони на просторите на Кос-Мет и во западна Македонија само некои 300-400 год. !
Јас немам конечно мислење околу потеклото на Албанците, но според нивната антропологија факт е дека се доста мешан народ, Албанците во Албанија на пр. имаат доста поинаква антропологија од Албанците во Косово и во западна Македопнија, Албанците во Албанија се потемни на тен, а овдешните Албанци се повеќето доста бели на тен со поинакви фацијални и конституцијални црти !
Мислам дека Албанците(одреден процент) имаат и некаков нордиски/германски ген со оглед на тоа што познавам Албанци кои природно се доста бели, со кристални светло-сини очи и природна светло-жолта коса и отсекогаш ми било чудно од кај такви луѓе овдека на Балканот !
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.090
Ако одиме така, кажи било кој град, име на држава, било какво име јас ќе ти најдам албанско значење........
НО тоа не оди така.........

Затоа треба да образложиш од каде АлексанДАР, значи дар....кој го рекол тоа, некој историчар???

И веќе престани веќе со словените, потеклото на албанците не е поврзано со автохтоноста на словените.....а и темата не е таква.....
Кога ти преку Ил си најде врска со илирите што да не и јас така со Александар? Инаку бев ироничен.:) Автохтоноста на Словените ја поништува автохтоноста на Шќиптарите.:)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.309
Поени од реакции
4.709
Кога ти преку Ил си најде врска со илирите што да не и јас така со Александар? Инаку бев ироничен.:) Автохтоноста на Словените ја поништува автохтоноста на Шќиптарите.:)
Јас не реков ништо за ИЛ, туку твои сонародници, и нормално го препознав со ѕвездата на албански.......
И не велам јас дека имаме врска со илирите, цело време постирам историчари..........

Автохтоноста на словените како што може да ја поништува автохтоноста на грците толку може на албанците.....
Абе отвори тема за словените ако си толку напален, но во оваа тема престани......
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Правото на Албанците да се самонарекуваат потомци на античките Илири не може да биде само нивно ексклузивно право, просторот на Илирите и Илирикум бил и нагоре накај Црна Гора, Далмација, па и делови од Босна... а да постои и една Словенечка фирма за бои која го носи името Илирија од Љубљана е ......... :)
А тие неколку Албански зборови: Yll - ѕвезда, Çlirimi - слобода, Drita - светлина, Diell - сонце, Qiell - небо ... не мора да значат ништо во врска со Илирите т.е. со нивното име/назив !
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Не знам дали сум јасен во последните стотици постови во оваа тема, но сум прилично сигурен дека постојано тврдам дека албанците се староседелци, пази, секогаш цитирам историчари, и постирам нивни книги........
А вие постирате квази теориии, кои само по форуми се употребуваат, на некој начин сте успеале барем македонците да ги убедите во тоа, затоа што зажал за нив било поверодостојно тоа отколлку исторричарите што викаат...

Ние сме биле христијани, не го терај сега светот пак да почне броењето на годините од почеток, од исламизирањето на албанците и пред тоа да избришиме све........
Кога ние бевме христијан вие бевте пагани и се диво иживо сте малтретирале, палеле, сте жртвувале за богови итн......
Odgovor od samite Sloveni :
.Непосредниот контакт што го имале словените со старото население, илирите,траците и хелените, било од пресудно значење за нивното постепено преминување во христијанство.
( Бранко Панов, Средновековна Македонija, Skopje,стр. 652)
Милан Шуфлај во неговото дело ,,Албанци и Срби,, вели дека Албанците се од првите народи на Балканот што го примиле Христијанството. Mеѓу народите што го примија Христијанството во првите 100-те години, се и Албанците.
......Војската на словените ја премина реката Истар (Дунав) и изврши страшни злосторства над сите Илири, све до Епидамн (Драч) убивајќи ги и ограбувајќи им ги богатствата....А илирските архонти ги следеле , но никако не се осмелувале сосемa да им се приближуваат…
Житието на Теофилакт Охридски
Бранко Панов, Средновековна Македонија 652; ,,Словените ја поминуваа реката Дунав и ги напаѓале Илирик и Тракија, а тоа се сите краишта од Јадранското Море до Цариград. (Види и кај Вера Битракова, Старохристијански споменици во Охрид, Охрид 1975, стр.10; Грчки Извори 1. стр 144-45. каде што се наведува дека Охрид бил главен град на Нови Епир i не бил дел од Македонија.
... Словените, еден варварски народ, ги опустошиа многу градови во Илирик. Дел од
жителите со меч ги сотреле, дел ги заробиле, и сите убави згради и божјите храмови ги разурнале, и до темел ги уништиле ( Златарски,Софија.1972,стр. 196.)
----------------------------
@PIRATIC
Правото на Албанците да се самонарекуваат потомци на античките Илири не може да биде само нивно ексклузивно право, просторот на Илирите и Илирикум бил и нагоре накај Црна Гора, Далмација, па и делови од Босна... а да постои и една Словенечка фирма за бои која го носи името Илирија од Љубљана е .
Albancite go cuvale jazikot , obicaite itn .., zatoa i se racunat kako edinstveni starosedelci , sto jas se slozuvam so tvojot post , no raspravata ovde medju Albancite i Makedoncite ne e do Ilirite tuku ocigleno ne prva liga e slepa mrznja sto i nema nikakva vrska so istoriski fakti i taka se gubi vrednosta na temata , inaku , bez somenine deka vo Balkanot ima starosedelci sto se asimilirani na Sloveni ,RAZLOGOT ZOSTO SE ASIMILIRALE E = VERATA !
--- надополнето: 19 јануари 2013 во 13:29 ---
А тие неколку Албански зборови: Yll - ѕвезда, Çlirimi - слобода, Drita - светлина, Diell - сонце, Qiell - небо ... не мора да значат ништо во врска со Илирите т.е. со нивното име/назив !
Imas recnik od jazik na Pelazgite i albanskiot , tamu se okolu 1000 zborovi !
Tie zborovi od "grckite Bogovi" vo forumov ja gi prevdev na brzina, onaka samo ... :) .
--- надополнето: 19 јануари 2013 во 13:40 ---
Zacharie Mayani
Zacharie or Zecharia Mayani (1899 - ) is a French author who has put forth a thesis according to which Albanian had ancient pre-Indo-European connections with the Etruscan language in The Etruscans Begin to Speak (1961, translated by Patrick Evans 1962). Mayani's thesis, relying chiefly on Albanian, claimed to have established some of the grammar, and enlarged the known vocabulary, of ancient Etruscan, taking as his starting-point that Etruscan was based on Illyrian, and that an Illyrian core survives in modern Albanian, quite apart from Albanian's borrowings from Latin and modern languages. According to Mayani, Etruscan has features linking it with the inscriptions on the island of Lemnos in the Aegean, with Lydia, Lycia, Phoenicia, and with Ancient Egypt. In many instances the words involved have a religious significance.







Ima uste edno 50 stanici slicni ..
A ima i od drugite avtori slicen recnik kako ovoj :
.Prof. Stanislao Marchiano i botuar ne Napoli me 1882.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Сега и Пелазги и Илири и Дардани испаднавте. Каша попара.Башка и тези на некои историчари кои што се само тези.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom