Авторски права за музика на свадба?

H

HITCH

Гостин
Групата што ќе свири може да ги пријави Бетовен, Штраус, Бах и ред други, па после нека се тресе кафана до сабајле. :pos: Испадна дека македонско девојче нема да се пее ни од ова страна на Вардар, бре Тачи на која финта играл...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
другови, ова плаќањево е ко божем само за македонски песни. ...... значи ако на свадбата се свири 'само' странска музика, српска на пример, па малку војводинско, па и севдах, тогаш по гореспоменатата логика НЕМА да платиш ништо. мислам дека исто важи и за песните од непознат автор. иако, нема логика да има 2 организации за заштита на авторски права. но виделе овие од мми дека замп ќарува, ......... не им даваат од замп ништо, па сега ај нова фирма ќе си правиме. кретенска работа. трагедијата да е поголема, и дома, на приватна журка, да пушташ цд од домашен изведувач, ЌЕ треба да платиш на мми. КРЕТЕНИ
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Ова ке испадне значи ако се собереме друштво онака со гитара и пееме песни мора и ние да платиме за авторски права:tapp:
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
другови, ова плаќањево е ко божем само за македонски песни. ...... значи ако на свадбата се свири 'само' странска музика, српска на пример, па малку војводинско, па и севдах, тогаш по гореспоменатата логика НЕМА да платиш ништо. мислам дека исто важи и за песните од непознат автор. иако, нема логика да има 2 организации за заштита на авторски права. но виделе овие од мми дека замп ќарува, ......... не им даваат од замп ништо, па сега ај нова фирма ќе си правиме. кретенска работа. трагедијата да е поголема, и дома, на приватна журка, да пушташ цд од домашен изведувач, ЌЕ треба да платиш на мми. КРЕТЕНИ
Зар ти сеуште бараш логика во овие глупости?
Ајде вака да појасниме поедноставно, за да нема забуни ;)
Според тарифникот на ЗАМП, музичарите (значи музиката што ќе свири на свадба) се ДОЛЖНИ да достават пријава до ЗАМП дека на тој и тој ден, во тој и тој хотел(ресторант/објект) ќе се свири музика.
И ЗАМП спрема бројот на гостите, спрема категоризацијата на објектот ќе ти пресмета колку бодови, толку пари. Музичарите на ЗАМП не им праќаат список на песни за 6 часа свадба :icon_mrgr:па после тие да утврдуваат за која песна треба да платат, а за која не треба.

Она што треба да се направи, за луѓето да не се залетуваат и да плаќаат непотребно е:
- Кога ќе ви кажат дека треба да платите за ЗАМП (за авторски права), фино лепо да си побарате писмен валиден документ, според кој вие сте обврзани да го платите. Во спротивно вие НЕ СТЕ ОБВРЗАНИ да платите нити 1 денар за ЗАМП.
Во законот за авторски права, донесен и изгласан во СОбранието на Македонија, НИКАДЕ не постои ваков тарифник, овој т.н. тарифник сам си го состави ЗАМП (некакво си здружение за заштита на авторски права).
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Ова ке испадне значи ако се собереме друштво онака со гитара и пееме песни мора и ние да платиме за авторски права:tapp:
Toa ќе го крстиш - Tribute to .. :)
И ќе закачиш NON COMERCIONAL :)
Ме интересира кој и каков предлог би дал - и каков мотив би им дал на музичарите денеска да пишуваат музика? Штом сите сакате гага тогаш зошто постојат музичарите? Зошто јас да снимам албум, да купувам инструменти,да изнајмувам гаражи, да плаќам снимање на песни во студио, да снимам спот, да штампам ЦД-а да трошам време и пари и нерви и труд и пот?
ЗА КОГО?
И ЗА ШТО?
За нација која што слуша што и се сервира на ТВ и Радио? Која дозволува да им се пере мозокот со бљувотини и плагијати ?
Епа ај влези во продавница и разгледај - има некаде каде што на ценовникот пишува НУЛА ДЕНАРИ? БЕСПЛАТНО?
Епа нема..
--- надополнето: 12 декември 2012 во 00:02 ---
.
А крај, краева свадба е приватна забава исто како дома да ти дојдат и да ти наплатат зошто си пуштил музика од CD и слушаш заедно со другарите.
Приватна забава на која КВАЗИ - КРАДАЧИ МУЗИЧАРИ свират ТУЃА АВТОРСКА ТВОРБА за која некој дебело се намачил да ја створи и платил да ја сними
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Ме интересира кој и каков предлог би дал - и каков мотив би им дал на музичарите денеска да пишуваат музика? Штом сите сакате гага тогаш зошто постојат музичарите? Зошто јас да снимам албум, да купувам инструменти,да изнајмувам гаражи, да плаќам снимање на песни во студио, да снимам спот, да штампам ЦД-а да трошам време и пари и нерви и труд и пот?
ЗА КОГО?
И ЗА ШТО?
Епа нема..
Слушај друже
Ако веќе си одлучил да снимаш албум, да купуваш инструменти, да изнајмуваш гаражи, тогаш сигурно знаеш дека 90% од музичарите живеат од тезгите по кафичи, дискотеки и.т.н
Ако си ти толку добар и ако САКАМ да ја слушам твојата музика во која ТИ си вложил време, труд и пари, јас ќе го купам твојот албум. (кратко и јасно).
За каква гага зборуваш? Кога си договараш настап се договараш предходно за која цена ти ќе се издераваш цела вечер со газдата на објектот, што значи за твоето целовечерно пеење ти ќе си бидеш платен, спрема заслуженото. Што е тука гага?
Зошто и по која основа јас да плаќам на некое си здружение ЗАМП за авторски права, за ти мене на свадба да ми ја пееш ИСДИСЛАВ или некоја народна македонска песна?
Е па нема,,,

 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Кернел, ти бате џабе се буниш кога од тие пари денар нема да видиш.
А и ти си изгледа како таа музичарката со румени образи која заработува со туги песни на кои им менувала 2-3 ноти за да не ја фаќа закон.

Sent from my Nexus
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ова Сериозно ? или повторно некој МКФеил ? :) А ако викнам луѓе да свиркаат со устите док ја играм чочек , ќе ми земат ли пари ? Боже веќе стварно не ми се јасни работиве , а у краен случај па и ептен веќе ја претераа , да ти е жал и чист воздух да дишеш , може и тој ќе ти го наплатат утре ... Една огромна неизорана бавча е нашава земјичка , се некој паметен ќе се најде да ти пробуричка во џебот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Toa ќе го крстиш - Tribute to .. :)
И ќе закачиш NON COMERCIONAL :)
Ме интересира кој и каков предлог би дал - и каков мотив би им дал на музичарите денеска да пишуваат музика? Штом сите сакате гага тогаш зошто постојат музичарите? Зошто јас да снимам албум, да купувам инструменти,да изнајмувам гаражи, да плаќам снимање на песни во студио, да снимам спот, да штампам ЦД-а да трошам време и пари и нерви и труд и пот?
ЗА КОГО?
И ЗА ШТО?
За нација која што слуша што и се сервира на ТВ и Радио? Која дозволува да им се пере мозокот со бљувотини и плагијати ?
Епа ај влези во продавница и разгледај - има некаде каде што на ценовникот пишува НУЛА ДЕНАРИ? БЕСПЛАТНО?
Епа нема..
--- надополнето: 12 декември 2012 во 00:02 ---

Приватна забава на која КВАЗИ - КРАДАЧИ МУЗИЧАРИ свират ТУЃА АВТОРСКА ТВОРБА за која некој дебело се намачил да ја створи и платил да ја сними

Ај полека малце пријателе.
Јас ќе си дадам пример еве за себе. Ја сакам Каролина од домашниве изведувачи, цедињата ми се оргинал, што значи моите пари стигнале до неа и јас легално сум си го купила производот.
И еве бе, на свадба не сакам жива музика. Сакам на Каролина цд-то да ми свири. И да платам некому нешто што веќе сум платила? Или дека повеќе луѓе слушаат?
Па, ај ако не, кога ќе седнам во кола со уште 3ца други, тампони да им ставам за да не слушаат, оти тие не купиле це-де, туку само јас?

Фино-лепо музичките групи треба да си се регистрираат некаде, да си отворат фирма и да наплаќаат така, а не да ми бројат гости и листи да ми прават.
И нема што мене да ме замараат. Или фискална, или нека ќутат. Фискална нема, зошто е моронска целава работа.

И што ако не правам во ресторан? Еве во двор правам, татко ми, брат ми и братучед ми пример се музичари и ми свират бе. Од ќеиф. Да не треба пак да плаќам?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ај полека малце пријателе.
Јас ќе си дадам пример еве за себе. Ја сакам Каролина од домашниве изведувачи, цедињата ми се оргинал, што значи моите пари стигнале до неа и јас легално сум си го купила производот.
И еве бе, на свадба не сакам жива музика. Сакам на Каролина цд-то да ми свири. И да платам некому нешто што веќе сум платила? Или дека повеќе луѓе слушаат?
Па, ај ако не, кога ќе седнам во кола со уште 3ца други, тампони да им ставам за да не слушаат, оти тие не купиле це-де, туку само јас?

Фино-лепо музичките групи треба да си се регистрираат некаде, да си отворат фирма и да наплаќаат така, а не да ми бројат гости и листи да ми прават.
И нема што мене да ме замараат. Или фискална, или нека ќутат. Фискална нема, зошто е моронска целава работа.

И што ако не правам во ресторан? Еве во двор правам, татко ми, брат ми и братучед ми пример се музичари и ми свират бе. Од ќеиф. Да не треба пак да плаќам?
за болдираното, ДА, тука е трагедијата, ДА. бар се обидуваат да го неметнат, а дал иќе успеат не знам. сепак не е во службен весник испаднато тоа мислам
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
за болдираното, ДА, тука е трагедијата, ДА. бар се обидуваат да го неметнат, а дал иќе успеат не знам. сепак не е во службен весник испаднато тоа мислам
Кур ќе го наметнат.
Нека ми дојдат во двор, со сачмарка ќе си го бранам приватниот имот, педеришта едни.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Кур ќе го наметнат.
Нека ми дојдат во двор, со сачмарка ќе си го бранам приватниот имот, педеришта едни.
:pos:не зезај, ако им успее, не мора во двор да ти дојдат, едноставно има извршители. сакала, неќела, ќе си платиш.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
:pos:не зезај, ако им успее, не мора во двор да ти дојдат, едноставно има извршители. сакала, неќела, ќе си платиш.
Тоа викам, нема да им успее.
Треба Устав да рушат за истото. Не може некој да ми забрани да пеам и свирам, посебно ако не наплаќам за истото и во сопствен дом.
Море, а што плаќаат она пејачине во трговски? Да не им тарифираат по поминувач или фрлач на петденарка?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Приватна забава на која КВАЗИ - КРАДАЧИ МУЗИЧАРИ свират ТУЃА АВТОРСКА ТВОРБА за која некој дебело се намачил да ја створи и платил да ја сними
Ако е авторот не познат или ако авторските права се истечени, тогаш што правиме?
ЗНМ не наплаќа по песна, наплаќа по колку гости има на свадбата
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
А сериозно, ако не платиш и ти дојде извршител дома по кој основ тој ќе ти наплати? По кој закон или правилник донесен од државата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom