Ќе се тарифира музиката на погреби, крштевки, свадби и сунети

Член од
11 октомври 2011
Мислења
89
Поени од реакции
107
Дали ќе се плаќа објавување музика на facebok?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Рапериве наши да те поправам,инаку ако не се сложуваш дека Магија и Ристо беа златни музичари во споредба со нашиве рапери,би те замолол да ја прекинме дискусијата.:)
Глеј, можам дискусијава да ја водам на два начина. Едниот правец ќе ми биде муабет дека музиката е лична експресија и како таква не дозволува објективна проценка во тоа "кој подобро се изразува."
Ако Тони Зен иде по кафичи и ќарува пички, ондак зашто да не пишува за тоа како иде по кафичи и ќарува пички.
Ова пролонгира во вториот аспект на дискусијата а тоа е техничкиот. Тука нема мене ми се свиѓа или не. Ова е и единствениот објективен критериум кај што можеш да спроедуваш изведувачи. Дали гитаристов свири почисто итн.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 00:15 ---
Дали ќе се плаќа објавување музика на facebok?
Не би требало пошто youtube овозможува. Барем се додека е од официјални стримери како VEVO итн.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Туку мене ме интересира, ова тарифирањево по минута ќе биде или на 10 секунди?
Зависи. Може првите 3 саата да е од саат, вторите 3 на пола саат, а ако трае подолго може и на минута.
Како и да е, ке почнат рекламите и понудите за скоро.

“Единствена новогодишна понуда, купи ваучер за музикарина и добиј 2 часа гратис“
....“Но доколку закажете и се јавите во наредните 10 минути од оваа реклама првите два часа ви се бесплатни....и не само тоа, дополнително добивате песна по желба од Гулабица, и тоа бесплатно!!“

ПОБРЗАЈТЕ!!!


Чекај, чекај, дали се овие нормални?? :facepalm:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Sto me citirate po 20 lugje? Ne mozam na site da vi repliciram..
Ne ve ni citam, me mrzi, koj ve vrti :D haha
Еве мене одговори ми, пошто почнавме...шо репертоар свириш ти, и на кого му плаќаш за песните шо ги свириш?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Доколку парите идат кај автори кои ќе ги слушам по мој избор тогаш сум делумно ОК, ги поштувам, им го поштувам трудот естетски да ме удоволат и би им дал кеш. Али на авторите. Не да плаќам на едикојси пошто го слушам Бадев. И нема сигурно да плаќам за изворни народни песни. Ниско е.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
кога ќе се занимаваш со музика ќе видиш зашто се тарифира!
Пластичен пример, како да изработаш некоа компјутерска програма што вреди многу пари, а за која треба труд време и талент и на крај некој паметен да си ја земе и да си ја користи! нонсенс, а?
epa sega ke vidis kolku nasive muzicari ke bidat poznati, ne plakam i ne te pustam na TV ili radio pa da vidime kolku ke bides poznat i kolku cedinja ke [prodades koga nikoj nema da ja znae tvojata muzika
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
A им плаќаш на изведувачите и авторите чии песни ги учиш и ги пееш и од кои земаш пари?
Hah, cudno e zosto me prasuvas toa koga aajas ne pustam nivni pesni. Jas gi peam, gi sviram.
Spored zakonot, pesnata ako ima barem mala razlika vo melodijata od originalot, ne se odgovara I ne sum obvrzana so zakon da gi otplakjam avtorskite prava na originalniot izveduvac.
Ne e eticki, da, ne velam ne, ama zakonot mene kako cover izveduvac ili tezgar seuste ne me fakja :)

Dodeka, vo kaficite I diskotekite se pustaaat studiski snimki od originalniot izveduvac, izvedbi za koi ne gi otplatile avtorskite prava, a privlekuvaat musterii so niv, pravat atmosfera :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ај да се кладиме дека ова сега што се случува е одвлекување на внимание за некое големо срање што се спрема или веќе е направено. :D
Ова со плаќањево на кафанскиве певаљки нема шанса да пројде туку нешто друго е во прашање.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Еве мене одговори ми, пошто почнавме...шо репертоар свириш ти, и на кого му плаќаш за песните шо ги свириш?
Evo, sviram jazz I blues prerabotki na poznati pop/techno/rock pesni :)
Ne plakjam na nikogo, bideki sama gi peam I sama gi sviram.
Bas pred malku I na devojkata I replicirav, procitaj mi go toj post.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.809
Поени од реакции
17.599
не ми е јасна работава,фактички ти смееш да ги пееш/свириш песните на луѓе кој исто прошле кознај си колку саати работа и направиле песна и ти заработуваш пари на нивен грб без ништо да им платиш?И бараш правда зашто никој не ти плаќа?
И не се жали многу колку ти е тежок животот,3 саата се малце некој работат и по 10+ за помала пара од твојата,тоа што си решила да станеш пеачка не значи дека цел живот лабаво ќе си пројдеш.На крај краева битен е трудот,али најбитен е крајниот резултат,поточно дали вреди да се плати за нешто;)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Рапериве наши да те поправам,инаку ако не се сложуваш дека Магија и Ристо беа златни музичари во споредба со нашиве рапери,би те замолол да ја прекинме дискусијата.:)
Мислев дека маваш иронија :confused: Озбилно?Магија и ЈЈ како репер?

Evo, sviram jazz I blues prerabotki na poznati pop/techno/rock pesni :)
Ne plakjam na nikogo, bideki sama gi peam I sama gi sviram.
Bas pred malku I na devojkata I replicirav, procitaj mi go toj post.
И ние нема да плаќаме.Сами си ги пуштаме песните.
 
W

Werther

Гостин
Глеј, можам дискусијава да ја водам на два начина. Едниот правец ќе ми биде муабет дека музиката е лична експресија и како таква не дозволува објективна проценка во тоа "кој подобро се изразува."
Ако Тони Зен иде по кафичи и ќарува пички, ондак зашто да не пишува за тоа како иде по кафичи и ќарува пички.
Ова пролонгира во вториот аспект на дискусијата а тоа е техничкиот. Тука нема мене ми се свиѓа или не. Ова е и единствениот објективен критериум кај што можеш да спроедуваш изведувачи. Дали гитаристов свири почисто итн.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 00:15 ---


Не би требало пошто youtube овозможува. Барем се додека е од официјални стримери како VEVO итн.
Сеа праиме муабет дали е добар музичар,за мене пред се треба да има некоја поента,подлабок текст(јес да Ристо и Магија немаа,но песните не им беа досадни,а за тапа музичари,тапа се),а на Тони Зен текстовите,музиката му се за никаде,е јас од овој аспект ги гледам работите,а и тие што малку од малку се задлабочиле во музиката,е сега лична експресија тоа е проблемот во земјава секој втор гледа да се искаже преку музиката затоа и на ова дереџе сме,но да не одиме оф-топик би застанал тука.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 00:34 ---
Мислев дека маваш иронија :confused: Озбилно?Магија и ЈЈ како репер?
Па и иронично беше,замисли Магија и Ристо за тапа,тапа си се,но барем Ристо перверзни песни праеше али онака не приметно за младата публика убаво завиткано,шпиунски,а Магија ради кореографиите ги пратев(на некој начин на тие години интересно било),ама ова денес со рапов (наш) никаков сите граници ги надмина,бендови како Зијан и Фолтин никаде ги нема,а се одлични музичари...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Па и иронично беше,замисли Магија и Ристо за тапа,тапа си се,но барем Ристо перверзни песни праеше али онака не приметно за младата публика убаво завиткано,шпиунски,а Магија ради кореографиите ги пратев(на некој начин на тие години интересно било),ама ова денес со рапов (наш) никаков сите граници ги надмина,бендови како Зијан и Фолтин никаде ги нема,а се одлични музичари...
Точно ти е болдираното, ама Зијан, Фолтин и слични ги слушаме по дома или во друштво да не ни наплатат на друго место :D
Озбилно, таквите музичари тешко ќе ги слушаш на радио или на тв и не е показател дека немаме вкус за музика исто како и бројот на прегледи на Youtube.За македонскиот рап мислам дека имаш проблем со разграничување на учесниците и каква е општо филозофијата на таа музика.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Hah, cudno e zosto me prasuvas toa koga aajas ne pustam nivni pesni. Jas gi peam, gi sviram.
Spored zakonot, pesnata ako ima barem mala razlika vo melodijata od originalot, ne se odgovara I ne sum obvrzana so zakon da gi otplakjam avtorskite prava na originalniot izveduvac.
Ne e eticki, da, ne velam ne, ama zakonot mene kako cover izveduvac ili tezgar seuste ne me fakja :)

Dodeka, vo kaficite I diskotekite se pustaaat studiski snimki od originalniot izveduvac, izvedbi za koi ne gi otplatile avtorskite prava, a privlekuvaat musterii so niv, pravat atmosfera :)
Значи во ред е ти да употребуваш туѓ труд за да собереш пари, ама ако во кафич пуштат нечија песна (од која реално и нема да заработат, баш напротив ќе ја испромовираат), тогаш мора да платат.
Само мене нешто не ми оди овде??


Вака, вие правите музика која ако е добра и ако им се допадне на луѓето, ќе ја наградат преку купување на албуми, синглови, преку посетување на концертите, свирките... што и да е.
Не можеш да наметнуваш да ти плаќаат затоа што веќе купиле албум и го пуштиле во фризерница.
Ова е чиста алчност.
А музичарите нели, демек слободни души, уметници беа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom