Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Очигледно помала маса на луѓе сакаат да се сретнат со господ. Повеќе сакаат да се на рекреативни и супериорни.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
Опаѓа коса од не пушење доволно гане.
Сериозно.
Постар пост цитирам ама нвм, иначе за косата, тхцто останува во косата подолго време, најмалку една година. :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Постар пост цитирам ама нвм, иначе за косата, тхцто останува во косата подолго време, најмалку една година. :)
Уопште не ми беше тоа муабетот со постот :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Постар пост цитирам ама нвм, иначе за косата, тхцто останува во косата подолго време, најмалку една година. :)
ја сум разбрал дека може да остане и до 15 год. :D
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Постар пост цитирам ама нвм, иначе за косата, тхцто останува во косата подолго време, најмалку една година. :)
Канабиноидите се присутни во целото наше тело (не само во косата) дури и кога не ги внесуваме преку консумација на канабисот! :)

Како? Епа самото човечко тело (поточно невроните во мозокот) ја имаа способноста да произведуваат канабиноиди кои се безмалку идентични на тие од марихуаната. Еден од нив е анандамидот кој ја игра истата улога како и ТХЦ-то: регенерира и заштитува органи а поготово мозочните клетки, појачува имунитет, го програмира ракот да се самоуништи, регулира очен и крвен притисок, шеќер итн итн.

Заради сите овие благодетни дејства, дури и природното мајчино млеко содржи канабиноиди кои се неопходни при учење на новороденчето да цица а подоцна и да јаде. После 9 месеци исхрана исклучиво преку папочната врвца, цицањето/јадењето е нова работа за бебето па така канабиноидите преку доењето во овој случај играат критична улога. ;)

Секако, за жал заради „the war on drugs“ и да не се наруши профитот на фамацевската индустрија, на мејстрим медиумите им е забрането објавување на овие научно проверени факти....... :sick:
.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Јас имам слушнато дека екстази е произведено првично од група научници како лек против рак. Колку е ова вистинито не знам. Дилерите очигледно не измислуваат наркотици тие ги продаваат само.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Јас имам слушнато дека екстази е произведено првично од група научници како лек против рак. Колку е ова вистинито не знам. Дилерите очигледно не измислуваат наркотици тие ги продаваат само.
MDMA was first synthesized in 1912 by Merck chemist Anton Köllisch. At the time, Merck was interested in developing substances that stopped abnormal bleeding. Merck wanted to evade an existing patent, held by Bayer, for one such compound: hydrastinine. At the behest of his superiors Walther Beckh and Otto Wolfes, Köllisch developed a preparation of a hydrastinine analogue, methylhydrastinine. MDMA was an intermediate compound in the synthesis of methylhydrastinine, and Merck was not interested in its properties at the time.On 24 December 1912, Merck filed two patent applications that described the synthesis of MDMA and its subsequent conversion to methylhydrastinine.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ај објаснете и двајцата поубаво од каде инфово? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom