Дали е потребно фирма за македонска веб страна?

Член од
9 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
3
Здраво,
Дали потребно е да имаш фирма регистрирано за да направиш Македонска Веб Страна како Мотика, Точка, Кајгана и да се рекламираат фирми на веб сајтот?
Т-мобиле и ред други фирми?
Што е потребно за да поставиш Реклама од други ?
За посетеност на сајтот тоа ми е јасно дека треба да биде посетуван али за фирма тоа не ми е јасно?
Ќе може некој да каже што знае?
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Здраво,
Дали потребно е да имаш фирма регистрирано за да направиш Македонска Веб Страна како Мотика, Точка, Кајгана и да се рекламираат фирми на веб сајтот?
Т-мобиле и ред други фирми?
Што е потребно за да поставиш Реклама од други ?
За посетеност на сајтот тоа ми е јасно дека треба да биде посетуван али за фирма тоа не ми е јасно?
Ќе може некој да каже што знае?
само што сакав да отворам тема за ова .. и ние направивме портал веќе е готов, но незнаеме за рекламирање дали е потребна фирма доколку некој сака да се рекламира кај нас.. Јас како што разбрав мора да се отвори фирма, така ми кажаа, но сите што ми го кажаа тоа не беа сигурни.. Ако знае некој повеќе нека каже :)
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
414
Поени од реакции
163
Не треба фирма. Секој може да си направи портал, форум и сл. без разлика на годините (дали е малолетен или полнолетен). Рекламирањето не е така лесна работа. Потребно е порталот, форумот и сл. да ти биде многу посетуван потоа барај некои кои ќе ти дават пари за рекламирање.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Не треба фирма. Секој може да си направи портал, форум и сл. без разлика на годините (дали е малолетен или полнолетен). Рекламирањето не е така лесна работа. Потребно е порталот, форумот и сл. да ти биде многу посетуван потоа барај некои кои ќе ти дават пари за рекламирање.
e ај сеа хахахахах :)
 
М

Мартин`

Гостин
Мора да имаш фирма, нормално и кога ќе почнеш да добиваш приходи од рекламите дел плаќаш и на државата бар ко што знам ..
 
М

Мартин`

Гостин
Нели може на обична сметка?
Ако мислиш за рекламите да ти ставаат некои си обични приватни лица за мали сајтови/производи да, но мислам за поголеми компании ко да речеме т-мобајл, вип и слични професионални компании мислам неможе баш така. Сепак не сум сигурен за ова што го кажувам 100% ..
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Пожелно е да имаш фирма за да можеш да вработиш луѓе што ќе работат за порталот и да можеш да наплаќаш за реклама
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Како тоа вадиш приход, а не плакаш данок? Мора да имаш регистрирано
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Пологично е дека мора фирма да напраиш, сепак данок мора да платиш.. А слушнав и од еден другар дека неможеш да отвориш фирма доколку си студент, иако не ми е логично, али има вистина у тоа ? и колку пари и време треба да се отвори фирма ?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.734
Поени од реакции
1.488
Пологично е дека мора фирма да напраиш, сепак данок мора да платиш.. А слушнав и од еден другар дека неможеш да отвориш фирма доколку си студент, иако не ми е логично, али има вистина у тоа ? и колку пари и време треба да се отвори фирма ?
На хартија ти треба само еден ден за да отвориш фирма , но поради неписмена нација во администрација нема да ти треба повеќе од две недел , а за колку пари сега зависи каква фирма сакаш да отвориш за почеток доволни ти се според мене и 10000 евра
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Иди у централер регистар или нивната веб страна (ако има) ќе ти кажат цел инфо.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Здраво,
Дали потребно е да имаш фирма регистрирано за да направиш Македонска Веб Страна како Мотика, Точка, Кајгана и да се рекламираат фирми на веб сајтот?
Т-мобиле и ред други фирми?
Што е потребно за да поставиш Реклама од други ?
За посетеност на сајтот тоа ми е јасно дека треба да биде посетуван али за фирма тоа не ми е јасно?
Ќе може некој да каже што знае?
Нема потреба од регистрирање на фирма доколку немаш вработени кои ќе работат на тој сајт.
Околу рекламите, може да се уплаќа и на сметка на физичко лице, но дали би прифатиле некои од поголемите фирми - не знам.

Како тоа вадиш приход, а не плакаш данок? Мора да имаш регистрирано
Имаш персонален данок.
 
Член од
9 август 2011
Мислења
57
Поени од реакции
3
Нема потреба од регистрирање на фирма доколку немаш вработени кои ќе работат на тој сајт.
Околу рекламите, може да се уплаќа и на сметка на физичко лице, но дали би прифатиле некои од поголемите фирми - не знам.

Имаш персонален данок.
Аха но помалите фирми не би им било никаков проблем да се рекламираат и без да имаш фирма...
Ме интересира уште за Т-Мобиле што бара ?
Кој се нивните услови за да можеш да поставиш нивна реклама...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom