Анархија

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Да не беа државите ти немаше денес да сереш по форумов.... иронично, ама во таа смисла, навистина лоша работа направиле државите...
Знам зошто ја штитиш државата....она е и татко и мајка на ботовите.
Ako ја снема и вас ќе ве снема.....ама знај дека нема да ми биде ич жал.......можеби малку :)
Сепак има време, за можеби најголемото чудо до сега ....бот да се трансформира во ЧОВЕК.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.080
Поени од реакции
4.728
Знам зошто ја штитиш државата....она е и татко и мајка на ботовите.
Ako ја снема и вас ќе ве снема.....ама знај дека нема да ми биде ич жал.......можеби малку :)
Сепак има време, за можеби најголемото чудо до сега ....бот да се трансформира во ЧОВЕК.
Ако ја снема државата, ти нема да преживееш подолго од месец дена.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Верувам дека секој човек е роден анархист. Е, благодарение на денешното општество и влијанијата на медиумите, луѓето се сосема надвор од својата природа и дозволуваат да се натпреваруваат меѓу себе и најчеста мотивација (реков најчеста! ) да им бидат парите. Искуството ми кажува дека секој човек, кога ќе разбере малку повеќе за оваа идеологија, ќе се согласи со мене во врска со работите кои навистина треба да не мотивираат.
Идеологијата е понекогаш опасна работа, пример некои луѓе кога ќе дојдат до допир со радикални идеологии самите стануваат фундементалисти. Талибан, кју клукс, pick your favorite. По истава логика можам да тврдам дека нивната идеологија е вистинска зошто има луѓе што се согласуваат со нив. Сакам да ти кажам дека тоа "луѓе се согласуваат со мене" не значи ништо. Идеологијата истотака знае да заслепи, пример член со кого претходно дискутирав на темава, тврдеше дека сите војни и убиства се вина на концептот држава додека сите добри работи (технолошкиот напредок, зголемување на животниот век, животниот стандард и голем број други придобивки) се производ на човекот и немаат врска со државата. Селективно размислување...
Erm... Не! Не му се фаќа исто... Заедно, во слога, можеме да направиме подобрар свет. Нема ништо лошо во тоа да се исполнуваш од среќата на другите луѓе, нема ништо лошо во тоа да придонесуваш за другите и да градиш подобар свет. Тоа што би го правел ти, би го правеле и другите... Знам дека на прв поглед ова звучи наивно, верувај ми, не е! Јасно ми е дека ниедно општество не е совршено, ама, според мене, оваа ми е најдобра опција.
Извини, без навреда, ама сево ова звучи како некој извадок од дневникот на некоја тинејџерка. Сите ќе живееме во љубов и слога, ќе направиме подобар свет и сите ќе бидат среќни и се ќе биде супер. Дај врати се во реалноста.

Не му се фаќа исто, и викаш да ти верувам дека е така? Е не ти верувам, прво објасни му на човек кој завршил економски зошто и како може да има напредок на пазарот без конкуренција.

Повели...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Идеологијата е понекогаш опасна работа, мене здравиот разум ми кажува дека некои луѓе кога ќе дојдат до допир со радикални идеологии самите стануваат фундементалисти. Талибан, кју клукс, pick your favorite. Сакам да ти кажам дека тоа "луѓе се согласуваат со мене" не значи ништо. Идеологијата истотака знае да заслепи, пример член со кого претходно дискутирав на темава, тврдеше дека сите војни и убиства се вина на концептот држава додека сите добри работи (технолошкиот напредок, зголемување на животниот век, животниот стандард и голем број други) се производ на човекот и немаат врска со државата. Селективно размислување...

Не му се фаќа исто, и викаш да ти верувам дека е така? Дај објасни зошто...
Таман да го дофатам далечинското кога на тема “Анархија“ гледам нов пост и тоа од членот Bunk ни помалку ни повеќе...
Си викам да реплицирам или да гледам турска серија... двата случаи се трагични во својата содржина која не е нешто во кое просечен хомо сапиенс би требало да троши време...но има секаква раја...и се решавам за полошата верзија...да реплицирам...:vozbud:
Не знам... и некои видови на лемури би можеле да се оттргнат од оштрата дихотомија на црно и бело, да сфатат дека никој не рекол дека сите убиства се ради државата, но дека војните се, и према тоа државата е најголем убиец со своите механизми (не е само војна) бидејќи војната не е како на кантер, тоа е мобилизација на огромни ресурси, човечки и материјални од размери во кои не би навлегувал поради “нивото“ на дискусија...
Доволно е да се види кој објавува војна и кој има корист од сето тоа...ете една не премногу тешка задача...

А во колку држави процентуално има пристојни услови за живеачка за мнозинството население?
Процентуално, ова она...
Чисто да видиме што претставува тој концепт во реалноста.
Да ти појаснам, ако процентот е мал тогаш твоите тврдења се феил...
Може и со тврдењето околу технолошкиот напредок, наведи 1 државно финансиран пронајдок од општа корист за рајата јас ќе ти наведам десет кои се индивидуални или приватни...

Како, члену форумски ја доведе конкуренцијата како психолошки и пазарен механизам и апликациите нејзини со државата како ентитет? Одговори пред Адам Смит да почне да се врти во гробот...

Зарем неукоста е до таа мера изразена да се поврзи зголемениот животен век и државата како ентитет?
Бурунди и Хаити не се држави бидејќи не се како Шведска !?
За РМ прочитавме на темава дека не било тоа баш некој пример за држава...бидејќи тоа не е како мали џокица замишља државу...:)
И секако, да видиме конкретно како тоа државата го наголемила животниот стандард, ова мора да се чуе па бујрум...:D бирај држава по желба, ги има 200+ да не испадне после ама таа не чини ко пример, таа не е баш тоа тоа, оваа е ваква или онаква...:D

А фундаментализмот е тесно поврзан со државата како ентитет, немој да се срамотиш вака по форуми...и не давај пример со вахабитите и муџахедините бидејќи се финансирани од кралството С.Арабија, а тоа ти е...држава...
 
A

AnFem

Гостин
Извини, без навреда, ама сево ова звучи како некој извадок од дневникот на некоја тинејџерка. Сите ќе живееме во љубов и слога, ќе направиме подобар свет и сите ќе бидат среќни и се ќе биде супер. Дај врати се во реалноста.
Знаев дека ќе ви изгледа наивно, затоа и спомнав дека не е совршено... али сепак е најдобар избор (пак ќе речам, според мене). Реалноста ме шлапа по фаца секој ден, затоа сакам да ја изменам!

And yeah, знам дека изгледа малку розовко, but that's anarchy :pipi:

Успат, да се релаксираш, читни нешто и од ова...

http://www.spunk.org/texts/intro/faq/sp001547/secI4.html (Поедноставно и не можев)

За малку ќе заборавев...

Чичко Ерико Малатеста напиша:
Никој нека не чека за иницијатива од некој друг; секој нека превзема иницијативи за кои сметаат дека се соодветни за нивното место, во нивната околина и потоа да се обиде, со потребни мерки на претпазливост, да ја поврзе својата со иницијативите на другите, да дојдат до генерална согласност дека е потребна валидна акција.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Таман да го дофатам далечинското кога на тема “Анархија“ гледам нов пост и тоа од членот Bunk ни помалку ни повеќе...
Еве ќе ги прескокнам твоите лични напади а за воља на вистината 90% од постот ти е ад хоминем. Постојано го правиш и ова, и на други теми. Ќе напишеш нешто ама нема да се доискажеш, па постот ќе го зачиниш со лични напади, тука се и нормално обидите за иронија и сарказам.

Тоа што постојано (дали намерно или не), ти прелетува над глава е дека без постоењето на државата голем број од работите кои денес ти и јас ги земаме здраво за готово не би постоеле, ама секако, лесно е да се зачлениш на форум и да сереш. Понатака, ако земеш во предвив какви биле услови ајде да кажеме пред неколку века, или милениуми, и сега... Би сфатил дека огромен напредок има, не е совршено нормално, ама тој пуст идеализам те натерал да мислиш дека работите одеднаш се решаваат и подобруваат.

Сега за конкуренцијата, таа е основна "алатка" за напредок. Посочив примери зошто тоа е така. Зошто еден просечен човек би се мачел да создаде подобар производ ако нема конкуренција и во суштина, на крај исто му се фаќа. Повторно извинување до анфем, ама тоа љубав, слога и братсво и јединство ми звучи многу... нереално.

Понатака, убаво би било од тебе да признаеш дека самиот концепт држава не е виновник за војните туку самиот човек е. Тоа кога е кажано, злото доаѓа од човекот и со престанувањето на државите не се губи магично таа способност (или намалува според тебе). Ама секако, заборавам дека ти со твојата заслепеност дури веруваш дека криминалот нема да се зголеми во состојба на анархија. Не само и тоа, туку и ќе се намали зошто once again, измислениот концепт држава е во улога на рогатиот кој ти не го вадиш од уста. Како што рече самиот неколку поста наназад, се ќе биде подобро, во верата е спасот.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Мора да се има разбирање, државата како концепт постои 7000 години (all the way to Babylon, once again:D for those that understand at least) досега се смениле на историската сцена иљадници држави со најразлични видови политички и економски системи во нив, неброени милијарди раја се жртвувани за тие 7 милениуми на олтарот на заблудата и на крај псле сето тоа...приврзаниците на државата како ентитет можат конечно да воскликнат “länge leve sverige“ !!! :tapp:

(тоа што не живеат таму е друга работа...али јеби га визи ова она држави граници шенгени...:D)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Мора да се има разбирање, државата како концепт постои 7000 години (all the way to Babylon, once again:D for those that understand at least) досега се смениле на историската сцена иљадници држави со најразлични видови политички и економски системи во нив, неброени милијарди раја се жртвувани за тие 7 милениуми на олтарот на заблудата и на крај псле сето тоа...приврзаниците на државата како ентитет можат конечно да воскликнат “länge leve sverige“ !!! :tapp:

(тоа што не живеат таму е друга работа...али јеби га визи ова она држави граници шенгени...:D)
Сеа заебааш и ти...Шведска не ти се свиѓа економски и политички? И таму лукавиот замешал прсти?:)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Еве ќе ги прескокнам твоите лични напади а за воља на вистината 90% од постот ти е ад хоминем. Постојано го правиш и ова, и на други теми. Ќе напишеш нешто ама нема да се доискажеш, па постот ќе го зачиниш со лични напади, тука се и нормално обидите за иронија и сарказам.

Тоа што постојано (дали намерно или не), ти прелетува над глава е дека без постоењето на државата голем број од работите кои денес ти и јас ги земаме здраво за готово не би постоеле, ама секако, лесно е да се зачлениш на форум и да сереш. Понатака, ако земеш во предвив какви биле услови ајде да кажеме пред неколку века, или милениуми, и сега... Би сфатил дека огромен напредок има, не е совршено нормално, ама тој пуст идеализам те натерал да мислиш дека работите одеднаш се решаваат и подобруваат.

Сега за конкуренцијата, таа е основна "алатка" за напредок. Посочив неколку примери зошто тоа е така. Зошто еден просечен човек би се мачел да создаде подобар производ ако нема конкуренција и во суштина, на крај исто му се фаќа. Повторно извинување до анфем, ама тоа љубав, слога и братсво и јединство ми звучи многу... нереално.

Понатака, убаво би било од тебе да признаеш дека самиот концепт држава не е виновник за војните туку самиот човек е. Тоа кога е кажано, злото доаѓа од човекот и со престанувањето на државите не се губи магично таа способност (или намалува според тебе). Ама секако, заборавам дека ти со твојата заслепеност дури веруваш дека криминалот нема да се зголеми во состојба на анархија. Не само и тоа, туку и ќе се намали зошто once again, измислениот концепт држава е во улога на рогатиот кој ти не го вадиш од уста. Како што рече самиот неколку поста наназад, се ќе биде подобро, во верата е спасот.
Повторно папагалско серуцкање со веќе видениот “ад хоминем“ и ништо ама ништо конкретно...дај бре проценти да видиме што и како, примери не се дави во досадна и безлична теорија...колку држави чинат колку не !?
Повторно не ја доведе конкуренцијата во врска со државата и ништо не одговори, дали сфаќаш дека си феил !?
Примери од анархии има, и во врска со на драстично намален криминал и насилие, примери беа дадени десетици, денешни, историските настрана, за возврат не добивме некој податок зошто под државите насекдае тој криминал и насилие се во рапиден пораст....

За да постои војна како појава, мора да има држава. Едноставно. За да некој те мобилизира и однеси на фронт каде ќе те собираат во некој ров, мора сето тоа да се организира, финансира, да се најде “непријател“ и да се убедат милиони доброволно да се откажат од плодовите на својот труд или од живот и здравје во корист на мала група луѓе кои користат од сето тоа а никогаш не се на фронт...

Истакнати државни глави и владетели,војсководци и генерали и самите го имаат кажано истото, не го ни кријат, чудно е некој што е шокиран од тоа...
--- надополнето: Jul 21, 2011 9:03 PM ---
Сеа заебааш и ти...Шведска не ти се свиѓа економски и политички? И таму лукавиот замешал прсти?:)
Не, туку Шведска е бисерот, светлиот пример на приврзаниците на државата како ентитет на крајот на 7000 години постоење на наведениот ентитет...
Спомени Хаити,Руанда,Бурма,Индонезија....РМ...:D и одма ама тоа не било тоа...
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Повторно папагалско серуцкање со веќе видениот “ад хоминем“ и ништо ама ништо конкретно...дај бре проценти да видиме што и како, примери не се дави во досадна и безлична теорија...колку држави чинат колку не !?
Повторно не ја доведе конкуренцијата во врска со државата и ништо не одговори, дали сфаќаш дека си феил !?
Примери од анархии има, и во врска со на драстично намален криминал и насилие, примери беа дадени десетици, денешни, историските настрана, за возврат не добивме некој податок зошто под државите насекдае тој криминал и насилие се во рапиден пораст....

За да постои војна како појава, мора да има држава. Едноставно. За да некој те мобилизира и однеси на фронт каде ќе те собираат во некој ров, мора сето тоа да се организира, финансира, да се најде “непријател“ и да се убедат милиони доброволно да се откажат од плодовите на својот труд или од живот и здравје во корист на мала група луѓе кои користат од сето тоа а никогаш не се на фронт...

Истакнати државни глави и владетели и самите го имаат кажано истото, не го ни кријат, чудно е некој што е шокиран од тоа...
Очигледно не ја сфаќаш мојата поента, погледни го напредокот, тоа сакам да ти кажам! Погледни како се живеело порано и како се живее денес... Да, далеку е од совршено ама постојан и огромен напредок има. А тоа примерот со Чиапас, го отупе тотално. Дури ме потсети на еден верник чиј доказ за господовото постоење е тоа што на некојси верски празник оганот не се гасел. Зошто нема висок криминал во Чиапас а има во Северно Мексико е повеќе од јасно и нема никаква врска со држава/анархија, дури и ми е чудно зошто повторно го спомна тој пример. Чорбаџија навистина би бил горд на твоите манипулации (сега јас него не го вадам од уста)

Првите држави настанале од безредие, и пред постоењето на држави постоеле војни! Смешно е ова што го тврдиш, смешно е што мислиш дека Рамче, Петко или Стојко не би те ограбил и убил ако не постоjат никакви последици и никаков ризик. Смешно е што постојано го спомнуваш Чиапас, а кога некој ќе спомне Сомалија или некоја друга земја во која е хаос, не бре, пффф не се анархии тоа, нема шанси тоа да се случи во моето розово опшество.
Не, туку Шведска е бисерот, светлиот пример на приврзаниците на државата како ентитет на крајот на 7000 години постоење на наведениот ентитет...
Спомени Хаити,Руанда,Бурма,Индонезија....РМ...:D и одма ама тоа не било тоа...
Тоа е примерот кон кој таквите држави би требало да се стремат да станат. Тоа и ми го кажувам, напредок и постепено подобрување. Кој е твојот светол пример, Чиапас?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Очигледно не ја сфаќаш мојата поента, погледни го напредокот, тоа сакам да ти кажам! Погледни како се живеело порано и како се живее денес... Да, далеку е од совршено ама постојан и огромен напредок има. А тоа примерот со Чиапас, го отупе тотално. Дури ме потсети на еден верник чиј доказ за господовото постоење е тоа што на некојси верски празник оганот не се гасел. Зошто нема висок криминал во Чиапас а има во Северно Мексико е повеќе од јасно, дури и ми е чудно зошто повторно го спомна тој пример. Чорбаџија навистина би бил горд на твоите манипулации (сега јас него не го вадам од уста)

Првите држави настанале од безредие, и пред постоењето на држави постоеле војни! Смешно е ова што го тврдиш, смешно е што мислиш дека Рамче, Петко или Стојко не би те ограбил и убил ако не постоjат никакви последици и никаков ризик. Смешно е што постојано го спомнуваш Чиапас, а кога некој ќе спомне Сомалија или некоја друга земја во која е хаос, не бре, пффф не се анархии тоа, нема шанси тоа да се случи во моето розово опшество. Реалноста не е еднострана, ти би требало да го знаеш ова...
Не беше споменат тој пример, цитат да видиме баш дали е така како што тврдиш...но само тој ти е познат и сега твоето незнаење го доведе пак Чиапас во врска со зборот “примери“....но тоа е...
Ако не ти се допаѓа примерот со Чиапас твој проблем...имаш и десетици други примери, читни си, информирај се.

Верник си ти, веруваш во концептот на држава како што Адбул од Исламадаб верува во џихадот и тоа ти е...ќе ја биде, може не денес ама по некои 3000 години...цел свет ќе е швеЦка...:D

И за Сомалија имаше соодветен линк до научен труд во кој се анализирани сите показатели поврзани со живеачката тамошна, споредено со времето кога имало држава, а од лично искуство од еден Сомалиец кој ми беше колега на едно работно место во една земја турбо-капиталистичка, кажувано детално од некој кој живеел таму, добив прилично јасна слика за некои работи...
Да, тоа е анархија, и да, далеку е како територија под анархија од многу држави по еден куп работи...но имаш веројатно разум да не споредуваш инвалид со една нога и спринтер на трка на 100м...и за разлика од државата постои неполни 20 години таа состојба, а многу држави “се грижат“ да не се развие нешто посериозно...но иднината таму е без држава па ќе видиме...
Точка А - имање држава таму - точка Б - немање, споредба на показатели и тоа е...
Или оди гледај си-ен-ен...:D
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Не беше споменат тој пример, цитат да видиме баш дали е така како што тврдиш...но само тој ти е познат и сега твоето незнаење го доведе пак Чиапас во врска со зборот “примери“....но тоа е...
Ако не ти се допаѓа примерот со Чиапас твој проблем...имаш и десетици други примери, читни си, информирај се.
Ти само тој пример го посочи. Како и да е, одамна e дебанкиран од други членови на форумов, нормално тебе тоа не ти е јасно и можеш да негираш, исто како што Чорбаџија и Мики би негирале дека креационизмот е дебилизам.
Верник си ти, веруваш во концептот на држава како што Адбуд од Исламадаб верува во џихадот и тоа ти е...ќе ја биде, може не денес ама по некои 3000 години...цел свет ќе е швеЦка...:D
По оваа логика и ти си верник. Веруваш во сулудата теорија на анархијата, веруваш дека во состојба каде што еден човек не би се соочил со никакви последици и никаков ризик доколку реши да изврши кримининално дело... криминалот би се намалил. Веруваш дека може да има напредок без конкуренција (претпоставувам) кога здравиот разум и обичното согледување на тоа како се развивале работи во, let's say последните неколку века... би ти го кажале спротивното.

На крај, по оваа логика се се сведува на тоа кој е поголем верник. Според мене ти си далеку поголем верник, ама хеј, можеби не сум во право.
и за разлика од државата постои неполни 20 години таа состојба, а многу држави “се грижат“ да не се развие нешто посериозно...но иднината таму е без држава па ќе видиме...
Претпоставувам сега зборуваш за Чиапас.. Ах да, до годините е. Млада држава, упс.. Се прашувам каков придонес ќе дадат група земјоделци во медицината, науката, нанотехнологијата, авијацијата... Очекувам за дваесетина години и првите авиони да си ги изградат со домашни материјали зошто сите знаеме дека немаат никаква надворешна трговија, аха значи тие проклети држави... Се прашувам колку време ќе им треба да го достигнат стандардот на, ајде пак да не кажам Шведска, ај еве Романија пример. Асфалтирани патишта кога? То ест заборавив, веќе се градат таму асфалтирани патишта but here's the catch, федералната влада на Мексико ги гради, ах пак тие злобни држави. Најверојатно ова не било напишано во линковите кои ти ги читаш.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ти само тој пример го посочи. Како и да е, одамна дебанкиран од други членови на форумов, нормално тебе тоа не ти е јасно, исто како што на Чорбаџија не му е јасно дека креационизмот е дебилизам.
По оваа логика и ти си верник. Веруваш во сулудата теорија на анархијата, веруваш дека во состојба каде што еден човек не би се соочил со никакви последици и никаков ризик доколку реши да изврши кримининално дело... криминалот би се намалил. Веруваш дека може да има напредок без конкуренција (претпоставувам) кога здравиот разум и обичното согледување на тоа како се развивале работи во, let's say последните неколку века... би ти го кажале спротивното.

На крај, по оваа логика се се сведува на тоа кој е поголем верник. Според мене ти си далеку поголем верник, ама хеј, можеби не сум во право.

Претпоставувам сега збориш за Чиапас.. Ех да, до годините е. Се прашувам каков придонес ќе дадат група селани во медицината, науката, нанотехнологијата, авијацијата... Очекувам за дваесетина години и првите авиони да си ги изградат со домашни материјали зошто сите знаеме дека немаат никаква надворешна трговија. Ах пак тие проклети држави...
Чорбаџија да не ти е чест посетител во кошмарите, нема пост да не го споменеш...:D
Дебанкирано...хахах......кутриот...наведов бајаги примери ама кој да чита...кога има тв а?
Ништо повеќе од барање влакно во јајце, негативистички пристап на крдо робови задоени во страв и ужас пред замислениот “насилник“ а секојдневно експлоатирано до гола кожа од оној кој треба да ги “штити“ од замислениот....

Конкуренција и држава се во каква корелација инаку? Не слушнавме, Адам Смит се врти ли се врти...
И тоа шо викаш, нема нанотехнологија по анархии, се е тоа некакви селани со мотики, нанотехнологија се развива на скопски државен или во Тирана или во Бамако или во Фритаун...али јеби га тие држави не се држави...:D иако земаат пари....пола од се шо ќе заработиш во животецот...ама тоа е, некој не си го цени времето од кое животот се состои а кое го троши за држави и слични ентитети...или и ти чекаш на ред за рајот, нанотехнолошкиот де...:D
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Чорбаџија да не ти е чест посетител во кошмарите, нема пост да не го споменеш...:D
Дебанкирано...хахах......кутриот...наведов бајаги примери ама кој да чита...кога има тв а?
Еден од омилените членови ми е Чорбаџија, ми вика втор закон за термодинамика ја побива еволуцијата, а општопознат факт е дека тој закон важи само за затворени системи додека земјата е отворен, па повторно се обиде да изврти, почна да ми спомнува вонземјани како надворешен фактор а јас мислев на сонцето. Ѕвер е, нема негирање. Ме потсеќаш од време на време на него со манипулацииве и она blowing things out of proportion, како на пример во Чиапас нема криминал зошто во одредени реони е анархија а северниот дел на Мексико каде е присутна државата има масакри и војна. Ring a bell? Зошто нема војна на југот, не е важно, битно рипна до заклучок дека анархијата е супер и државатa sucks.
Ништо повеќе од барање влакно во јајце, негативистички пристап на крдо робови задоени во страв и ужас пред замислениот “насилник“ а секојдневно експлоатирано до гола кожа од оној кој треба да ги “штити“ од замислениот....
Еден просечен криминалец не се соочува со никаков ризик и никакви последици доколку реши да те ограби и убие... И криминалот ќе се намали во анархија. Не бре, не си верник, јас сум само параноичен, тоа медиумите ми го испрале мозокот. Криминалци не постојат нели...
Конкуренција и држава се во каква корелација инаку? Не слушнавме, Адам Смит се врти ли се врти...
И тоа шо викаш, нема нанотехнологија по анархии, се е тоа некакви селани со мотики, нанотехнологија се развива на скопски државен или во Тирана или во Бамако или во Фритаун...али јеби га тие држави не се држави...:D иако земаат пари....пола од се шо ќе заработиш во животецот...ама тоа е, некој не си го цени времето од кое животот се состои а кое го троши за држави и слични ентитети...или и ти чекаш на ред за рајот, нанотехнолошкиот де...:D
Па и не спомнав никаква корелација меѓу држава и конкурентност. Единствено спомнав дека без конкуренција на пазарот нема напредок. А во Чиапас баш би било интересно да видиме како ќе се развива нанотехнологијата :D Зошто за воља на вистината, ти спомна дека Чиапас е далеку подоле дури и од просечно-сиромашните државички зошто само 20тина години е "слободен"... Ама немај гајле, тоа земјоделците ќе станат научници за неколку генерации освен ако тука злобните држави не замешаат прсти. Во верата е спасот, навистина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom