ОБИЧАИ - СУНЕТ

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.740
Па ти не разбираш. Значи ако господ не создал сите со сечен пенис тогаш тоа ќе беше во стил секој мора да биде муслиман. Не мораш, ако сакаш. Имаш слобода. Но ако сакаш да бидеш муслиман мораш да го направиш. Значи пак ќе кажам ако сакаш да бидеш муслиман мораш да го направиш тоа но не е единствено нешто што мораш да направиш за да бидеш муслиман. Има некои други работи работи кои се пред тоа но предпоставувам немаш врска со тоа...затоа реков :Тоа е само едно нешто од многуте работи кои ние мораме да ги правиме а вие не. Ваљда сега по втор пат ќе читнеш и ќе сфатиш. Ако пак ме прашаш нешто во стил: Prasanjeto mi bese zosto gospod bi ne sozdal site so kozicka pa potoa bi ni naredil da ja otstranime
Не чекај одговор само прочитај неколку пати постов и обиди се со неутрални чувства да го читаш и сфатиш а не да бараш во секој збор нешто што ќе можеш да кажеш "не држи вода".
Хахахахха... а Евреите?
Мислам тие попрви почнале со сунети....
хахахааа
 
F

Frankie Yale

Гостин
Има некои други работи работи кои се пред тоа но предпоставувам немаш врска со тоа...затоа реков :Тоа е само едно нешто од многуте работи кои ние мораме да ги правиме а вие не.
Dali? Obrezuvanja se praktikuvale daleku pred pojavata na islamot, primer Evreite go praktikuvale uste pred nekolku iljadi godini.
Значи пак ќе кажам ако сакаш да бидеш муслиман мораш да го направиш тоа но не е единствено нешто што мораш да направиш за да бидеш муслиман.
Zosto mora? Zosto taka pisuva? Ne mi go razbra prasanjeto. "Mora!" ne go objasnuva prasanjeto zosto sovrsen seznaen bog bi se macel da ne sozdade so kozicka pa potoa bi ni nareduval da ja otstranime. Ako ti e objasnuvanje "za da se razlikuvame" zapamti deka ima iljadnici lugje koi se obrezani a ne se muslimani i deka obrezuvanjeto se praktikuva daleku pred pojavata na islamot.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
1. Самиот си контрадикторен. Види го болдот и кажи ми како се слага со фактот дека не секој обрежан е муслиман што значи не се разликувате заради тоа од другите немуслимани.

Освен тоа замисли некој сака да стане муслиман ама не сака да се сецне, кој ќе го спречи, кој ќе му каже ти може ти не може да си муслиман? Нели е верата нешто индивидуално?
1. Па нормално дека еден муслиман не се разлкува од другите неверници САМО со тоо дека е обрежан. И не реков баш заради тоа се разликуваме...само едно нешто од многуте работи ,,,го кажав веќе 10 пати ама џабе.
2. Објасни ми што подразбираш под тоа верата е нешто индивидуално :)
--- надополнето: Jun 9, 2011 9:12 PM ---
Хахахахха... а Евреите?
Мислам тие попрви почнале со сунети....
хахахааа
знам хахахахахаха
--- надополнето: Jun 9, 2011 9:16 PM ---
Dali? Obrezuvanja se praktikuvale daleku pred pojavata na islamot, primer Evreite go praktikuvale uste pred nekolku iljadi godini.

Zosto mora? Zosto taka pisuva? Ne mi go razbra prasanjeto. "Mora!" ne go objasnuva prasanjeto zosto sovrsen seznaen bog bi se macel da ne sozdade so kozicka pa potoa bi ni nareduval da ja otstranime. Ako ti e objasnuvanje "za da se razlikuvame" zapamti deka ima iljadnici lugje koi se obrezani a ne se muslimani i deka obrezuvanjeto se praktikuva daleku pred pojavata na islamot.
Да знам дека го практикувале, не само и евреите и другите го практивувале имале свои верувања демек ќе бидат поблиску до господ итн.

А мора бидејќи така наредил господ но и мухаммед с.а.в.с направил. А еден муслиман треба да го земе него како пример. Исто така мухамед с.а.в.с рекол има четири работи кои се суннет кој што еден од нив е да биде обрежан.
 
F

Frankie Yale

Гостин
А мора бидејќи така наредил господ но и мухаммед с.а.в.с направил. А еден муслиман треба да го земе него како пример. Исто така мухамед с.а.в.с рекол има четири работи кои се суннет кој што еден од нив е да биде обрежан.
Ne mi e mene prasanjeto zosto se praktikuva i zosto mora, tuku zosto gospod bi ne sozdal so kozicka pa potoa bi ne teral da ja otstranime.
Па нормално дека еден муслиман не се разлкува од другите неверници САМО со тоо дека е обрежан. И не реков баш заради тоа се разликуваме...само едно нешто од многуте работи ,,,го кажав веќе 10 пати ама џабе.
Covek, ako ne se razlikuva samo po sunetot toa go pravi sunetot uste pobesmislen.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
1. Па нормално дека еден муслиман не се разлкува од другите неверници САМО со тоо дека е обрежан. И не реков баш заради тоа се разликуваме...само едно нешто од многуте работи ,,,го кажав веќе 10 пати ама џабе.
2. Објасни ми што подразбираш под тоа верата е нешто индивидуално
Ама види што кажа претходно:

Туку секој муслиман мора да биде сунет. Тоа не разликува. Не може да биде муслиман а да не му е сечен. Се разбира може да му биде сечен но да не биде муслиман..
Јас прашувам од што ве разликува? Не сте единстевни кои се обрежуваат што значи тоа не ве разликува и затоа кажав дека си контрадикторен. Ако бевте единствени на земјата што се обрежувате ќе ве разликуваше ама не сте значи не е тоа мерило дали е некој муслиман или не.

За второто прашање. Верата е индивидуален избор. Јас бирам во што ќе верувам или нема да верувам. Ако да речеме сака некој од утре да стане муслиман и почне да ги почитува сите правила (кои не се малку) ама не сака да се обреже кој ќе го спречи да стане муслиман? Кој е тој што ќе му каже на поединецот ти може а ти не може да се наречеш муслиман посебно со фактот дека и вие самите сте делени на шиити и сунити и се негирате помеѓу себе. Затоа реков верата е индивидуална одлука.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ne mi e mene prasanjeto zosto se praktikuva i zosto mora, tuku zosto gospod bi ne sozdal so kozicka pa potoa bi ne teral da ja otstranime.

Covek, ako ne se razlikuva samo po sunetot toa go pravi sunetot uste pobesmislen.
Пет пати ти кажав За да биде муслиман. Тоа е правило.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Јас прашувам од што ве разликува? Не сте единстевни кои се обрежуваат што значи тоа не ве разликува и затоа кажав дека си контрадикторен. Ако бевте единствени на земјата што се обрежувате ќе ве разликуваше ама не сте значи не е тоа мерило дали е некој муслиман или не.

За второто прашање. Верата е индивидуален избор. Јас бирам во што ќе верувам или нема да верувам. Ако да речеме сака некој од утре да стане муслиман и почне да ги почитува сите правила (кои не се малку) ама не сака да се обреже кој ќе го спречи да стане муслиман? Кој е тој што ќе му каже на поединецот ти може а ти не може да се наречеш муслиман посебно со фактот дека и вие самите сте делени на шиити и сунити и се негирате помеѓу себе. Затоа реков верата е индивидуална одлука.
Да знам дека не сме единствени. Но не разликува бидејќи тоа се прави за хигиена која што дозволува еден муслиман да си ги врши секојдневните молитви и други активности, знам ќе кажеш може да се обезбеди хигиеа и без да си обрежан. Но тоа е исламот. Исто така мора да ги бриче сите срамни влакна во телото исто како и сите други луѓе што се бричат. Сигурно и ти ги бричеш срамните валкна но ти го правиш за лична хигиена. Но еден муслиман го прави за лична хигиена и за да може да се моли итн. т.е да биде ЧИСТ според правилата кои што се одредени во исламот.

А за прашањето: Освен тоа замисли некој сака да стане муслиман ама не сака да се сецне, кој ќе го спречи, кој ќе му каже ти може ти не може да си муслиман? Нели е верата нешто индивидуално?
-Значи ако еден човек одлучи да биде муслиман. Чувствува дека таа религија е вистинската и ќе верува во господ и ќе ги почитува сите правила. Тој сам ќе земе книги ќе чита, ќе учи. И сигурно ќе читне дека мухамед с.а.в.с рекол: И да биде 80 години стар необржан човек, кога ќе го прифати исламот ќе се обрежа.
 
S

Sagan

Гостин
1. Обрежувањето нема ништо заедничко со никаков бог. Тоа е еврејска измислица во функција на хигиената. Да постоел бог и да сакал тој дел од телото да не биде покриен со кожа, ќе го створел човекот таков, а не потоа да го приморува човека самиот да ги корегира божјите грешки.

2. Територијата каде настанала еврејската религија, заедно со христијанската и муслиманската, е сиромашна со вода. Кај необрежан човек, по само ден-два без миење на телото, во овој дел се таложат мртвите клетки од кожата, кои под дејство на температурата, создаваат непријатна миризба и се погодни за размножување на бактерии. Евреите со обрежувањето решиле еден практичен проблем кој нема ништо заедничко до некаков бог, а бог е вмешан во целава прикзна за да практиката стане општоприфатена (против речта на Мојсеј се оди, ама против божјата не).

3. Сега замислете ја Арабија (родното место на теистичката философија Ислам) во времето на философот Мухаммед, со тие температури, со трговски карвани преку пустини и војници кои опседнуваат тврдини со месеци и години.

4. Нив, тогаш, ги разбирам. Ама во современи услови, каде вода за хигиенски потреби е достапна скоро секаде, да дадеш предност на сакатење на дел од сопственото тело наспроти секојдневно туширање и миење... тоа не разбирам.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Чудна логика користиш пријателе. И не ме чуди бидејќи гледаш низ наочарите на ориентализмот.
Пошто сум на брзање ќе ти поставам само едно прашање:

-Ако "филозофот" (според тебе) Мухаммед го пропишал сунетисувањето исклучиво поради хигиенски потреби ( што се согласувам за хигиената ама за другото не) поради немањето доволно количина вода, тогаш ЗОШТО Во пустинската Арабија, без доволна количина вода , услов за исправност на Намазот/Молитвата е Абдестот / обредното прописно чистење (миење ) со вода. Потоа обавезното капење (бањање) после интимниот однос , препорачаното бањање во Петок, а сето тоа во пустинското опкружување во кое водата представувала реткост?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Чудна логика користиш пријателе. И не ме чуди бидејќи гледаш низ наочарите на ориентализмот.
Пошто сум на брзање ќе ти поставам само едно прашање:

-Ако "филозофот" (според тебе) Мухаммед го пропишал сунетисувањето исклучиво поради хигиенски потреби ( што се согласувам за хигиената ама за другото не) поради немањето доволно количина вода, тогаш ЗОШТО Во пустинската Арабија, без доволна количина вода , услов за исправност на Намазот/Молитвата е Абдестот / обредното прописно чистење (миење ) со вода. Потоа обавезното капење (бањање) после интимниот однос , препорачаното бањање во Петок, а сето тоа во пустинското опкружување во кое водата представувала реткост?
Заборави да ја споменеш водата како замена за тоалетната хартија...
 
S

Sagan

Гостин
...Мухаммед го пропишал сунетисувањето исклучиво поради хигиенски потреби...
...услов за исправност на Намазот e обредното прописно чистење (миење ) со вода...
...Потоа обавезното капење (бањање) после интимниот однос...
...сето тоа во пустинското опкружување во кое водата представувала реткост?
Илјадници години пред Мухаммед, обрежувањето се користело од хигиенски причини. Мухаммед само ја продолжил еврејската традиција.
Обредно миење на што пред молитва?
Капењето после секс е од причини што жената не е рамноправна со мажот, па за мажот е грев ако не го измие телото по контактот со жената. И тука причината е здравствено-хигиенска, затскриена зад божја наредба.

Навистина, само религија која настанала во пустински предели без вода, може да решава “божји прашања“ како тие кој кога и колку треба да се капе.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Абе финтава е тогаш немало доволно вода а сега има, таму е пустина, многу топло итн типични работи што ги кажува еден неверник ..како напад..не знам зошто воопшто чуствувате потреба да дискутирате на оваа тема кога не се согласувате. Да ни докажете дека сме глупи што го правиме тоа? Ех...не знам вие што постирате тука дали воопшто верувате во господ..па според тоа да правиме дискусија. Ако не верувате во господ..секој кажан збор како објаснување е трошење време и KB од интернетот.

И дај веќе престанете со таа глупост демек ако така бил за хигиена зошто господ не создал така па после да се мачиме. Па не е само тоа. Ноктите си ги кратиш секоја недела-ги чистиш, ги миеш забите, бричеш брада и срамни влакна. Зошто тогаш господ не создал со сите тие работи? За еден муслиман да може да одржи хигиена според исламските стандарди и правила.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Абе финтава е тогаш немало доволно вода а сега има, таму е пустина, многу топло итн типични работи што ги кажува еден неверник ..како напад..не знам зошто воопшто чуствувате потреба да дискутирате на оваа тема кога не се согласувате. Да ни докажете дека сме глупи што го правиме тоа? Ех...не знам вие што постирате тука дали воопшто верувате во господ..па според тоа да правиме дискусија. Ако не верувате во господ..секој кажан збор како објаснување е трошење време и KB од интернетот.

И дај веќе престанете со таа глупост демек ако така бил за хигиена зошто господ не создал така па после да се мачиме. Па не е само тоа. Ноктите си ги кратиш секоја недела-ги чистиш, ги миеш забите, бричеш брада и срамни влакна. Зошто тогаш господ не создал со сите тие работи? За еден муслиман да може да одржи хигиена според исламските стандарди и правила.
Zosto gospod ne ne sozdal. Jas seuste ne dobiv odgovor zosto gospod ne sozdal so kozicka pa potoa ni naredil da ja otstranime. Ti celo vreme mi objasnuvase zosto se sledi toa pravilo a ne objasni zosto e sozdadeno.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
И дај веќе престанете со таа глупост демек ако така бил за хигиена зошто господ не создал така па после да се мачиме. Па не е само тоа. Ноктите си ги кратиш секоја недела-ги чистиш, ги миеш забите, бричеш брада и срамни влакна. Зошто тогаш господ не создал со сите тие работи? За еден муслиман да може да одржи хигиена според исламските стандарди и правила.
Ноктите ги кратиш ама растат пак и не ти станува прстот помалку сензибилен. Забите ги миеш ама не ги вадиш за да не се расипат. Брадата и гениталните влакна ги бричеш ама растат пак така да примериве ти се неисправни (нема љутиш :)).

Никој не смета дека сте глупави туку ни смета фактот дека наоѓате милион причини да не убедите како било подобро да си сецнат, па било хигиенски па ова па оноа а се тоа нема врска. Кога би рекле се обрежуваме затоа што така САКАМЕ или затоа што така ни пишува во книга никој не би се бунел и би завршила дискусијата.

Не не убедувајте дека сте подобри и похигиенски од нас необрежаните и нема да имаме недоразбирања :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom