Економски факултет (reloaded)

V

Viktor g

Гостин
[/COLOR]


да ама и вие полагавте на испит ... затоа што не ми изгледа баш сигурна оваа професорка...и како се викаше вашата професорка ..оваа мислам дека е билјана...вас истава ви беше..затоа што оваа ми се чини како да е нова...не знаеше ни дали англиски е изборен предмет...а рече дека предавала и на правен

и дали нешо вака е или нема везе...може подетално да ни објасни
Намерата на наставата по предметот е да им помогне на студентите во совладувањето на стручната економска терминологија. Се започнува со полесни текстови од доменот на предметите кои се изучуваат во втората студиска година и тоа: економскиите процеси, пазарот, понудата и побарувачката, видови на плаќања, биланси, заеднички вложувања, менаџмент, финансиски менаџмент, маркетинг, Р. Македонија, Велика Британија, САД и меѓународната трговија, Е-бизнис. Паралелно се изучува и деловната кореспонденција, ккао дел од наставната програма и тоа запознавање со видовите на деловното писмо, молби, CV, побараувања, понуди, циркуларни и пропратни писма, меморандуми, факс, e-mail, телеграми. За полесно совладување на материјата после секоја лекција има многу вежби и тоа: прашања, повотрување на специфични граматички партии, утврдување на фреквентни изрази и зборови, преводи, составување на деловни писма итн. Часовите во фонолабараторија се составен дел на наставата, каде се гледаат филмови од деловното однесување, комуникацијата итн, се со цел да се усовршува изучувањето на јазикот.
Содржина

Економски процеси
Пазари
Понуда и побарувачка
Методи на плаќање
Биланси
Р. Македонија
E-business
Заеднички вложувања
Финансиски менаџмент
Менаџмент
Маркетинг
Велика Британија
САД
Меѓународна трговија
Деловни писма (видови)
Молба и C.V.
Побарувања
Понуди
Циркуларни писма
Пропратни писма
Меморандуми
E-mail, fax
Telex и TWK
Материјалот е ист а професорката исто ни беше од правен ама не Билјана туку Мери ама нема да има разлика мислам

--- надополнето ---

Сериозно? Предност е што е мала групата...а и „Економија“ на работна сила...сепак, имам некоја основа, крај-краева...

Океј, ако не...не го запишувам тоа...

Туку, збор два за анализа на временски серии, коорпоративно управување, теорија на одлучување, или управување со промени? Или било каков предмет да изберам (освен Англиски 1) што е наведен во распоредот? :)
Види вака лани беа 20 луѓе на тоа чудо и батаката составуваше такви прашања да се чудиш дали си го читал некаде и потоа некој положија а некој го презапишаа сега по 2 пат па види ти дали ќе земеш. теорија на одлучување е тежок предмет, а за другиве незнам земиси некој друг јазик бар тоа се поминува без учење и замарање ( освен руски каде зависи кој предава)
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Претпиемништво на Таки Фити или Познавање на стоки на Димитар Граматиков? Кој од предметиве е полесен?
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
0
kolegi ve molam nekoj da mi kaze koj od slednive predmeti e polesen ........Organizacisko odnesuvanje ili MCR
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
28
Поени од реакции
2
Да не има некој од колегиве информација дали книгите Финансиски пазари и институции и Монетарна економија може да ги земеме скрипти или мора оригинал ? Зашто видов многу колеги што ги купуваа од книжара оригиналите :)
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
Колеги колку најмногу кредити може да имаме за цела год.? 60 нели беа или 70?И прават ли проблеми на пр. ако ја надминес границата за 3,4 кредити плус?
Ке ми каже некој ? Треба да запишам год. до утре
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
115
Поени од реакции
8
Да не има некој од колегиве информација дали книгите Финансиски пазари и институции и Монетарна економија може да ги земеме скрипти или мора оригинал ? Зашто видов многу колеги што ги купуваа од книжара оригиналите :)
Финансиски пазари и институции можеш да земеш и копија, за Монетарна незнам.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
kolegi ve molam nekoj da mi kaze koj od slednive predmeti e polesen ........Organizacisko odnesuvanje ili MCR
За првиот не знам, за вториот сите викаат дека е многу лесен... можам да ти кажам дека е на заокружување, книгата има около 300 страни... ама кога веќе сите викаат дека е лесен, значи лесен е. И јас го зедов тој, имаше доста голем број колеги и колешки денес на предавање. :)

Ке ми каже некој ? Треба да запишам год. до утре
Не прават. :)
 
Член од
21 јануари 2011
Мислења
13
Поени од реакции
0
има некој одено на ДОПОЛНИТЕЛЕН испит Еколошки менаџмент да ми даде кратки информации што и како дава? :kesa:
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
0
Ako ima nekoj da spodeli iskustvo vo vrska so predmetot Marketing Communications, lesen tezok?
Fala odnapred
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Постапката за инверзна матрица на некој да не му текнува како е? :smir:
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
0
колеги ако може некој да ми помогне кој од следниве предмети е полесен организациско однесуванје-дракулевски или управуванје со промени-леонид наков
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.121
Поени од реакции
830
За првиот не знам, за вториот сите викаат дека е многу лесен... можам да ти кажам дека е на заокружување, книгата има около 300 страни... ама кога веќе сите викаат дека е лесен, значи лесен е. И јас го зедов тој, имаше доста голем број колеги и колешки денес на предавање. :)



Не прават. :)
Дали навистина не прават?
Мене еве ми фалат 8 кредити, сакам уште еден предмет да запишам :pos:
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
Дали навистина не прават?
Мене еве ми фалат 8 кредити, сакам уште еден предмет да запишам :pos:
Не сум 100% сигурен, да не биде дека те лажам, ама не би требало ни за толку да ти прават проблем, иако многу отстапуваш од потребното.
И како бе толку ти фалат, што изборни земаше? Која година си? :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.121
Поени од реакции
830
Не сум 100% сигурен, да не биде дека те лажам, ама не би требало ни за толку да ти прават проблем, иако многу отстапуваш од потребното.
И како бе толку ти фалат, што изборни земаше? Која година си? :)
4-та сум јас :) И морам да презапишам еден од 3-та, што значи еден од 4-та не ќе можам, па прашувам да не има некоја комбинација да ги запишам и двата
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
4-та сум јас :) И морам да презапишам еден од 3-та, што значи еден од 4-та не ќе можам, па прашувам да не има некоја комбинација да ги запишам и двата
Не знам, ама не верувам дека ќе ти дозволат да ги запишеш сите од 4-та + да го презапишеш тој еден од 3-та, освен ако имаш просек над 8.5. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom