Диети и слабеење

Член од
25 март 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Леле маше, со среќа. Ја правев лани кога за неколку дена требаше да намалам до четириесет и две три (решив еден фустан од пред 4 години дека ќе го носам:)) ама многу е напорна! Премногу! Не е дека нема ефекти, ама е од оние, кога после тоа одма си се враќаат килата ако не вежбаш...
e pa da oslabnam,pa ke pocnam i da vezbam, a ti kolku oslabna togas? i se pridrzuvase tocno na dietata?
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Требаше да држам диета но за диета треба пари :) затоа што не сите диети се баш евтини а таа што сакав да ја држам е скапа :toe:
Како и да е почнав да одам на аеробик 3 пати неделно веќе 3 месеца, трчам секој ден и кога можам вежбам на орбитрек...
Јадам помалку, вечера никогаш, а благо можеби 2 пати неделно но некоја крембанана или чоколадо од 10 ден :pipi:
До сега сум презадоволна од себеси затоа што запнав да ослабам :pipi:
Обично сум против диети затоа ќе трчкам секој ден ама најискрено после тоа се чуствувам најубаво:vozbud:

Значи луѓе не мора да држите диети само вежбајте и движете се повеќе:smir:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
кој неможе да издржи нека јаде кисело млеко за заситување и онака не содржи онакви маснотии кои доведуваат до дебелеење , и нека непие газирани пијалаци ..
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Не поштуем диети. Иди трчај а не дома цел ден да јадеш тони еднолична храна и да ослабнеш едно кило за 2 недели.
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Jas imam prasanje do The bitch li bese ili ne se sekavam. Sakam da prasam dali moze da se jade banana koga stanuva zbor za UN dietata ili grozje posto znaeme deka debeleat ovie dvete?
Odnapred blagodaram za odgovorot:smir:
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Поради тоа што д бич не е активна на форумов веќе едно .. 2 години.. Банани не е препорачливо да се јадат во време на диета, мислам дека грозјето нема да постигне некој несакан ефект освен ако не изедеш цел кош.. ( е доста полно со јаглехидрати, така да ако го јадеш, оди играј фудбал, шах, да се истрошат : ) )
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Поради тоа што д бич не е активна на форумов веќе едно .. 2 години.. Банани не е препорачливо да се јадат во време на диета, мислам дека грозјето нема да постигне некој несакан ефект освен ако не изедеш цел кош.. ( е доста полно со јаглехидрати, така да ако го јадеш, оди играј фудбал, шах, да се истрошат : ) )

Potato fala nogu ali koj da vidi:)))) A inace sekoj den sum po edenipol saat u fitness club4eto znaci nemam maka. :pipi:
 
S

Stef Bachatero

Гостин
ме интересира да прашам дали некој може да ми каже правилен начин на исхрана.. колку треба да внесувам јаглени хидрати, масти, протеини.. треба да симнам 5 кила.. тренирам кик бокс.. кажете некое советче како за побрзо како да се хранам ајде поздрав фала ! :)
Без разлика каков спортист си,тебе ти треба големо количество на јаглехидрати 4 пати повеќе од твојата тежина,затоа што главен енергенс е глукозата,и кога вежбаш секогаш се троши таа прва па после мастите од телото.Протеините треба да бидат 2-3 грама на еден кг,мастите 10 посто од исхраната добри масти како омега 3,6,9 кои ги имаш во риба,ленено семе и сите други растителни масла.Вкупно калории треба да ти биде твојата маса во кг помножено со 2 и тоа пак помножи го со 10 и плус да се додаде 500 килокалории за мускул.Над таа граница се дебелееш,во таа граница си ја држиш килажата и под таа слабееш.Зависи што бараш така треба да си ја адаптираш исхраната.

Пример еве тежам јас 90 кила.Јас треба да внесувам 90 х 2=180 грама протеини,90 х 4= 360 грама јаглехидрати и 90 х 1 грама =90 грама масти.Значи треба да знаеш и колку вкупно енергија има секоја од овие материи за да не се мачиш да гооглаш еве ќе ти кажам.1 гр јаглехидрат и протеин имаат 4 килокалории а 1гр маст има 9 килокалории.А што е калорија тоа е мерка за енергија која ќе ја повиши температурата на водата за 1 степен.И на крај заборавив 90 х 2 = 180 фунти ги претварам во таа мерка потоа 180 фунти ја множам со 10 добивам 1800 килокалории плус 500 калории за да ги одржам мускулите добивам 2300 килокалории.Тоа е сега за сега за спортистите,иако многу ова информација не ја знаат затоа што нашите тренери не се нутриционисти :kesa:.
 

●Mαrια...«3*

♥ 3 ♥
Член од
3 април 2009
Мислења
692
Поени од реакции
68
Иначе една моја другарка држеше една диета...
и да ви кажам ептен ослабна..
она држеше мн диети..
али последнава и беше некако НАЈ НАЈ
вака:
До 12 саат ке пиете 2 цедени цитрони со вода тоа во шише али не скроз полно туку до пола..
е тоа ке го пиете до 12 саат
после од 12 до 3 ке јадете житарици корн флекс без шекер оној за шекераши и нема да го праите со млеко оноа шо го пиете речиси секој ден туку сојно млеко..и после од 3 саат цело време ќе јадете супи...
незнам точно колку кила ослабна али битно слабичка е :):):):)
СО СРЕЌА...:):wink:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Иначе една моја другарка држеше една диета...
и да ви кажам ептен ослабна..
она држеше мн диети..
али последнава и беше некако НАЈ НАЈ
вака:
До 12 саат ке пиете 2 цедени цитрони со вода тоа во шише али не скроз полно туку до пола..
е тоа ке го пиете до 12 саат
после од 12 до 3 ке јадете житарици корн флекс без шекер оној за шекераши и нема да го праите со млеко оноа шо го пиете речиси секој ден туку сојно млеко..и после од 3 саат цело време ќе јадете супи...
незнам точно колку кила ослабна али битно слабичка е :):):):)
СО СРЕЌА...:):wink:
Oва е диета???
Ова е гладување!!!
Течности само цитрони, млеко и супа.
После ова оди на лекар да проверат крвта колку е само ослабната.
Ако некој планира да ослабне нека намали со исхрана и нека вежба.
Од овие диети јас би умрела, нема шанси јас вакво нешто во животов да испробам. Подобро ќе бидам дебела, него да си го уништувам здравјето.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Па сигурно ќе ослабе кога јаде само еден оброк.Ако сакате да се осеќате неполни со енергија и ако сакате да сонувате да јадете нешто благо слободно земете ја диетава.Недостаток од не убава исхрана има многу па да почнеме,прво диетата ќе те направи да се чувстуваш мизерно,заради фактот што метаболизмот не е научен на драстични промени,ќе ти влијае негативно психички затоа што не му ги даваш потребните минерали и витамини на телото и трето секоја диета која ги нема сите минерали и витамини во себе не е диета барем според мене.Но мислам дека веќе диетиве ми станаа толку мизерни и на луѓето треба да им докажеш дека не е важно како изгледаш важно е како се чувстуваш во себе.За се има решение со мали промени,драстични промени секогаш негативно влијаат на телото.Затоа ако сакате да ослабнете прашајте експерти луѓе што знаат што праваат и го искусиле тоа во својот живот.Јас можеби немам диплома но сепак знам што искача од мојата уста и последно нешто не гледајте како друга девојка изгледа на ТВ или на интернет гледајте како се чувстувате во себе.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Од денес на стандардната протеинска диета =)

Месо и салати =)
 
М

Мрак

Гостин
Абе луѓе,добро може не е на темава ама јас колку и да јадам не се дебелеам.Таман сум,не сум анорексична и слично,но е су ни дебела.Никогаш не сум држела диети и такви работи,не пазам на јдење-јадам што сакам колку сакам и никак не се дебелеам.Да не ми се одрази после кога ќе бидам жена да се дебелеам многу?Или нема врска?Среќна сум сега што можам се да јадам без да се дебелеам ама ако после ми се набута се?Помош?:toe:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Па сигурно ќе ослабе кога јаде само еден оброк.Ако сакате да се осеќате неполни со енергија и ако сакате да сонувате да јадете нешто благо слободно земете ја диетава.Недостаток од не убава исхрана има многу па да почнеме,прво диетата ќе те направи да се чувстуваш мизерно,заради фактот што метаболизмот не е научен на драстични промени,ќе ти влијае негативно психички затоа што не му ги даваш потребните минерали и витамини на телото и трето секоја диета која ги нема сите минерали и витамини во себе не е диета барем според мене.Но мислам дека веќе диетиве ми станаа толку мизерни и на луѓето треба да им докажеш дека не е важно како изгледаш важно е како се чувстуваш во себе.За се има решение со мали промени,драстични промени секогаш негативно влијаат на телото.Затоа ако сакате да ослабнете прашајте експерти луѓе што знаат што праваат и го искусиле тоа во својот живот.Јас можеби немам диплома но сепак знам што искача од мојата уста и последно нешто не гледајте како друга девојка изгледа на ТВ или на интернет гледајте како се чувстувате во себе.
Oва убаво го кажа, но сепак повеќето гледаме како не доживуваат другите и како не гледаат, затоа цело време правиме нешто само за да им се допаднеме на другите. Секогаш е така и секогаш ќе биде. Ретки се оние што знаат да се ценат повеќе себе си отколку другите.
Често читам по списанијава дури и смешни диети. Еве една што ја прочитав :
Појадок: двопек и чај
Ужина: половина јаболко
Ручек: Половина чинија варен ориз без масло
Ужина: 25 грама бадеми
Вечера : едно варено јајце

Личи ли ова на нешто? Просто не ми се верува дека можи да постои некој што ќе го издржи ова, а диетава трае 3 недели, а ова е за понеделник.. (не)јадењево.
Колку има само поздрави начини за слабеење од диетите..

 

Kajgana Shop

На врв Bottom