Вино

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Јас си правам сопствено вино во помали количини за лична употреба и задоволство
Ни едно вино кое ќе го купам ма какво било и колку чинело не може да ги замени чувствата кога се купува грозје, одбира сорта, бирка и мерка, ценка... кога се тропчка, одвојуваат петелките кога секој ден по 2-3 пати денот се проверува се негува и се чека да созрее. Го пратам од шира до полнокрвно младо вино и сум возбуден со секој бокал кој ќе го донесам од визбата за ручек.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Јас си правам сопствено вино во помали количини за лична употреба и задоволство
Ни едно вино кое ќе го купам ма какво било и колку чинело не може да ги замени чувствата кога се купува грозје, одбира сорта, бирка и мерка, ценка... кога се тропчка, одвојуваат петелките кога секој ден по 2-3 пати денот се проверува се негува и се чека да созрее. Го пратам од шира до полнокрвно младо вино и сум возбуден со секој бокал кој ќе го донесам од визбата за ручек.
И ние оваа година земавме грозје и направивме вино,и се сложувам со се што кажа.Иако некогаш сум приморан да купам од продавница свесен сум дека се што направиш дома е многу поубаво и посигурен си дека нема правено некој зезанции во него.

Исто вакво пијам...
Колку пари беше оваа александрија отприлика?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Само бело, или чисто или бунар или шприцер. Црно, црвено не сум пробал никогаш а и не верувам дека некогаш ќе пробам.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Стандардно црвено ми е Александрија од Тиквеш. Одлично вино за добра цена. За посебни вечери може и Бовин, а Вранецот од Бовин ми остави огромен печаток. Иначе преферирам потешки црвени на пример сорта Вранец или Кабернет Совињон.

Бели вина поретки пијам, најчесто на лето. Стандардно ми е Смедеревка од Тиквеш, ништо посебно и плус трпезно вино но мислам за цената стварно е одлично. Иначе Тиквеш има добри бели вина, посебно спешл селекчен.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Стандардно црвено ми е Александрија од Тиквеш. Одлично вино за добра цена. За посебни вечери може и Бовин, а Вранецот од Бовин ми остави огромен печаток. Иначе преферирам потешки црвени на пример сорта Вранец или Кабернет Совињон.

Бели вина поретки пијам, најчесто на лето. Стандардно ми е Смедеревка од Тиквеш, ништо посебно и плус трпезно вино но мислам за цената стварно е одлично. Иначе Тиквеш има добри бели вина, посебно спешл селекчен.
На ВИНОСКОП го пробав вранецот од Бовин и ми се допадне и мене искрено
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.613
Поени од реакции
220
црвено вино пијам само :smir:
 

Pella

Θεος μου πατέρας
Член од
26 ноември 2009
Мислења
60
Поени од реакции
4
Abe ja razbiram za kupa4ki ama :D domashen so hamburg najubavo e :P
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Abe ja razbiram za kupa4ki ama :D domashen so hamburg najubavo e :P
Да хамбург е добро грозје за вино, има добра арома и вкус, тој спаѓа во розе вина. Обично се меша со некоја црвана цорта заради боја (а и вкус) добар е во комбинација со прокупец или вранец,
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ужасно ми се пие вино со месеци веќе, дали е тоа знак дека сум била хроник па сега кризирам? :)
Пијам црвено вино, ама сакам од поубавите, евтино вино ме убива :toe:
Сега скоро пиев некое од Попова Кула, беше прилично убаво.
А сакам и варено вино, само без каранфилче го пијам.
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
72
Поени од реакции
2
Ужасно ми се пие вино со месеци веќе, дали е тоа знак дека сум била хроник па сега кризирам? :)
Пијам црвено вино, ама сакам од поубавите, евтино вино ме убива :toe:
Сега скоро пиев некое од Попова Кула, беше прилично убаво.
А сакам и варено вино, само без каранфилче го пијам.

Aj idi OD KAJ I DA SI VLEZI U KAVADARCI...... imas vino KOLKU SO SAKAS OVAAA GODINA OD EFTINO GROZJE IMAS VINO KOLKU SO SAKAS :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom