Вино

Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Има некој пробано Chianti? И какво е ако има пробано?
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Т"га за Југ....Нема поубаво вино за мене од ова....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Т"га за Југ....Нема поубаво вино за мене од ова....
Енд оф дискашн :)

Иначе да се разбереме збориме за вино што е одлично во поглед на квалитет а е со достапна цена, ова го прави "Тга за Југ" незаманелив но и подобар избор од другите вина со слична цена, па дури и поскапите!

П.С. Суви вина рулз!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Т"га за Југ....Нема поубаво вино за мене од ова....
После едно шише главата на берза ја ставам :)
Во последно време се навлеков на Вила Марија,убави вина со достапна цена.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
... Вила Марија,убави вина со достапна цена.
Богами не би се сложил, а цената е достапна стварно.

--- надополнето ---

Има некој пробано Chianti? И какво е ако има пробано?
Какво прашање, бре. Па разни Кианти имаш.
Тоа е од жабарскиве вина најпознато у широки народни маси. Го има по големиве маркети, али најефтино ти е да го купиш директно од увозникот, тоа ти е винотеката позади Универзална, ВинАрт се вика.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Правиме домашно вино, од наши лозја, па со купечките некое преголемо искуство немам, освен со оние попознатите како Т`га за југ, Тиквешко црно, Александрија (бело и црвено), Витач и сл.
Најдобро е човек сам да си направи вино кое ќе му одговара, од едно или повеќе видови грозје (хамбург, вранец, памит и можеби малку таљанка, за мирис). „Правењето“ вино само по себе не е тешко, потребно е грозје, бочва, преса и малку работа. Резултатите зависат најмногу од комбинациите на видовите грозје. Смедеревката е дно дна кога се работи за добро вино, ама затоа е најефтина и најмногу раѓа.
Сепак некој голем винопиец не сум, само понекогаш сакам да си се напијам. Пијанството тешко го поднесувам, па сум штедлив со вино и ракија.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Мислам дека ќе се согласиме дека "Тга За Југ" е општо омилено вино на нашиве простори.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Најдобро е човек сам да си направи вино кое ќе му одговара, од едно или повеќе видови грозје (хамбург, вранец, памит и можеби малку таљанка, за мирис). „Правењето“ вино само по себе не е тешко, потребно е грозје, бочва, преса и малку работа. Резултатите зависат најмногу од комбинациите на видовите грозје. Смедеревката е дно дна кога се работи за добро вино, ама затоа е најефтина и најмногу раѓа.
Се согласувам,нема подобро вино од домашното.
Eдвај чекам дедо ми да направи црвено вино и првата чашка е моја:pipi:
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Цело зимо се пие црвено домашно, посебно после ручек или бамбус некој, кога како , али во ширата уживам :D
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Се согласувам,нема подобро вино од домашното.
Eдвај чекам дедо ми да направи црвено вино и првата чашка е моја:pipi:
Да, ама и ширата не е лоша. Јас ја пијам веќе следниот ден откако ќе се стави грозјето во бочвите. Најприроден сок од грозје :) без никакви додатоци. Набрзо потоа почнува процесот на нејзино вриење и скислување, ама и тогаш е вкусна, за по две - три недели да се добие првото винце. :smir:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Да, ама и ширата не е лоша. Јас ја пијам веќе следниот ден откако ќе се стави грозјето во бочвите. Најприроден сок од грозје :) без никакви додатоци. Набрзо потоа почнува процесот на нејзино вриење и скислување, ама и тогаш е вкусна, за по две - три недели да се добие првото винце. :smir:
Ширата владее!!! :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
„Онај ко буде пио сок од зрна грожђа, постаће необуздан, прождрљив, бучан и разуздан као ова животиња!”:smir:
линк
 

Kajgana Shop

На врв Bottom