Србите повторно солат ум!

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Баш така.........rekao je danas agencija Beta da ne postoje pouzdani podaci o Karađorđevim precima
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Ти дечко што државјанство имаше ако си Србин имај српско државјанство не ми кажувај мене за знаме ако си македонец, вие барем имате кај нас права имаме ден на засадување срби.



Подржано од Влада на РМ.
:) Ама си духовит.:tapp:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ти дечко што државјанство имаше ако си Србин имај српско државјанство не ми кажувај мене за знаме ако си македонец, вие барем имате кај нас права имаме ден на засадување срби.



Подржано од Влада на РМ.
Со една реченица: „Србе на врбе“. И тоа Бугарот Милошов ги засадува........
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
Баш така.........rekao je danas agencija Beta da ne postoje pouzdani podaci o Karađorđevim precima
Slobodan Jakovljević, mašinski inženjer, koji je direktni potomak Jakova Obrenovića, polubrata srpskog kneza Miloša Obrenovića.
verovatno Jakov Obrenovic gi znae negovite koreni neli?za koj drug razlog on bi izjavil deka on karadordevi imat albanska krv
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
СРБИЈА ЈА СПУШТА ТОПКАТА ПО ДОГОВОРОТ МАКЕДОНИЈА - КОСОВО
Белград не сака кавга со Скопје
Белград нема да презема конфликтни потези поради одлуката на Македонија да ја потпише спогодбата за обележување на границата со Косово, но ќе продолжи со остри протести на различни нивоа, пишува вчера српскиот весник „Данас“, повикувајќи се на дипломатски извори блиски до Владата на Србија. Според нив, македонската влада со договорот што го потпишала со косовските власти го прекршила меѓудржавниот договор со Србија потпишан во 2001 година и на тој начин директно го загрозила територијалниот интегритет на земјата и направила сериозен меѓународен престап. Весникот пренесува дека Белград не може да си дозволи млака реакција бидејќи секое попуштање во практика би значело дека српските власти се откажале од борбата против косовската независност и дека се подготвени на суштински компромис. - Нема да повлекуваме драстични потези кон Скопје и нема да предизвикуваме конфликтни реакции, но на различни дипломатски нивоа ќе користиме остри мерки со јасна порака дека ваквите договори се апсолутно неприфатливи - велат за „Данас“ извори блиски на српската влада. Весникот го цитира портпаролот на македонската влада, Мартин Мартиновски, дека „прашањето за демаркацијата помеѓу Македонија и Србија е решено во 2001 година и дека спогодбата со Косово не е проблематична во ниеден сегмент“. Мартиновски за „Време“ вчера изјави дека официјален став на Владата е да не ги коментира реакциите на Владата на Србија за прашањето за статусот на дипломатските односи помеѓу Македонија и Косово. И од Министерството за надворешни работи официјално не сакаат да коментираат, но неофицијално велат дека реакцијата на Србија е очекувана. - Белград ја спушта топката. Острата реакција на Владата на Србија дека оваа одлука на Македонија ќе нанесе удар на односите меѓу Белград и Скопје повеќе беше наменета на тамошната јавност да покажат дека не се откажале од Косово - велат од МНР. Одлуката на Владата да молчи, според опозицискиот СДСМ, само се надоврзува на досегашната практика која таа суптилно ја применува кога се во прашање чувствителни теми кои може да го загрозат нејзиниот углед.
изгледа и србите друг ги команда:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
СРПСКИТЕ ВЛАДИЦИ ПИШМАН ШТО ГО ОТВОРИЈА „ПРОХОР ПЧИЊСКИ“
АСНОМ требало да го спаси Вранишковски
Српската православна црква (СПЦ) е зачудена од последните потези на Македонската православна црква (МПЦ) и македонската држава во врска со расчинетиот владика Јован. Српските владици најавуваат дека тоа значително ќе влијае врз односите меѓу двете цркви и се чудат за каква добра волја зборува архиепископот на МПЦ, г.г. Стефан, во своите изјави. Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан по богослужбата на четвртиот Семакедонски црковен собор, кој се одржа во неделата во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид, најави затоплување во односите со СПЦ. Според архиепископот Стефан, чествувањето на македонската делегација на Илинден во „Прохор Пчињски“ и одбележувањето на историската битка од Балканската војна од страна на српската делегација во Македонија е вистинскиот начин како треба да се однесуваат два братски и соседски народи. Од СПЦ потврдуваат дека имало контакти меѓу двете цркви, но по затворската казна на Јован, изречена од велешкиот суд пред десетина дена, тешко дека може да се очекува какво било приближување во односите меѓу двете цркви. Тие се изненадени од новата пресуда за Вранишковски, која доаѓа во период кога се прават обиди за нормализација на односите меѓу двете цркви. Токму затворањето на расчинетиот владика Јован беше една од главните причини за прекинување на контактите меѓу СПЦ и МПЦ, кои по неколкугодишна пауза беа обновени пред неколку месеци. - За официјален став за преговорите подобро е да разговарате со портпаролот на Синодот. Но, она што се прави со владиката Јован не остава без коментар. По нашиот убав прием на вашата владина делегација во манастирот „Прохор Пчињски“, следува ваква работа. Навистина несфатливо. Ние сме едноставно вчудовидени. Тоа не се случува ни во Африка. За каква добра волја се зборува, ве молам - вели епископот врањски, Пахомије. Портпаролот на МПЦ, Тимотеј, пак, вели дека архиепископот Стефан го кажал ставот на МПЦ и дека нашата црква е секогаш подготвена за продолжување на преговорите. Владиката Тимотеј вели дека нема информации оти имало средби меѓу двете цркви, но не може ниту да каже дека немало. - МПЦ секогаш е подготвена за средба со СПЦ за да се надминат проблемите, но за да се оствари таква средба треба волја од двете страни. Тие сега повеќе се интересираат за тоа кој ќе биде патријарх по повлекувањето на патријархот Павле отколку за МПЦ - вели г. Тимотеј, портпарол на Синодот на МПЦ. И за политичките аналитичари е несфатливо зошто се случува нов бран на притисок врз расчинетиот владика Јован во период кога двете цркви јавно декларираат дека сакаат да се решет проблемите. - Навистина е несоодветно тоа што се прави со Јован затоа што работите полека почнаа да движат. Покрај тоа, сигурно има влијание и заладувањето на политичките односи по воспоставувањето дипломатски односи со Косово. Нема сомнение дека и СПЦ и МПЦ се под влијание на своите влади иако го негираат тоа - вели аналитичарот Дамјан Стојановски. Според него, показател за тоа е и начинот на финансирање на црквите. СПЦ добива милиони евра буџетски пари за своето функционирање, а однесувањето на црковните лица е премногу слично со она на политичарите за да биде случајно. - Кога нашата влада го ескивираше косовскиот претседател Сејдиу за сметка на зачестените средби со српскиот политички врв, одеднаш српските владици дозволија и чествување на Илинден во манастирот „Прохор Пчињски“. Сега по воспоставувањето односи со Косово, од Белград доаѓаат нервозни тонови. Од друга страна, врската на МПЦ со државата е повеќе од видлива со прогонот на Јован - објаснува Стојановски.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Slobodan Jakovljević, mašinski inženjer, koji je direktni potomak Jakova Obrenovića, polubrata srpskog kneza Miloša Obrenovića.
verovatno Jakov Obrenovic gi znae negovite koreni neli?za koj drug razlog on bi izjavil deka on karadordevi imat albanska krv

Затоа што Карађорђе потекнува од Немањићи,нема што машински инжињер да збори за историја.

изгледа и србите друг ги команда:pos2::pos2::pos2:

После 1918та друг команда.:toe:
 
Член од
28 октомври 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Golema greska na Amerika so Kosovo. Pritiska zemjite i se karaat medu sebe. Grcka ne priznava Kosovo nikogas.
 
Член од
11 јуни 2009
Мислења
92
Поени од реакции
0
Golema greska na Amerika so Kosovo. Pritiska zemjite i se karaat medu sebe. Grcka ne priznava Kosovo nikogas.
Ами вие сте окупатори исто како романци и серви па за тоа не признавате ништо оти ви е стах.А при вас Албанци има доста ,сешташ ли си :helou:
П.С. Зошто си гркоман ? :toe:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Golema greska na Amerika so Kosovo. Pritiska zemjite i se karaat medu sebe. Grcka ne priznava Kosovo nikogas.
Вие сте на ред , и вас ве очекува истото ..
Само што кај вас е многу по лесно , вие сте единствена држава во светот кој со сите комшии имате и историски и полтички проблеми .
Све се врака све се плаћа , а и искрен да бидам , едвај го чекам тој ден доваћа :zlo:
 
Член од
28 октомври 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Вие сте на ред , и вас ве очекува истото ..
Само што кај вас е многу по лесно , вие сте единствена држава во светот кој со сите комшии имате и историски и полтички проблеми .
Све се врака све се плаћа , а и искрен да бидам , едвај го чекам тој ден доваћа :zlo:
Nie i Srbite braca koga e tesko ama mnogu tesko brat ke ti pomogne
a vaka kako ja sto mislam kosovo ne e legalna drzava zasto sto golem del od svetot ne priznava e sega ke reces ti deka i tajvan e primer kako kosovo no tajvan ima pari kosovo pari ima od kriminal nema kriminal nema kosovo

Ами вие сте окупатори исто како романци и серви па за тоа не признавате ништо оти ви е стах.А при вас Албанци има доста ,сешташ ли си :helou:
П.С. Зошто си гркоман ? :toe:

Dojden sum na forumot za cela nervoza ja frlite na mene. sakam da zborime kako lude i da cuete koj e Grcki stav. preeska ti pisaat deka bugarite se okupatori ti sega mene mi pises toa. dali taka si ja lecis ranata ili sakas da im se doblioze na makedoncite zatoa sto tebe ne te pocituvaayt

sakam da dodama nestyo na gorniot post. nie srbite gi sakame od uste edna pricina. utre muslimanite ako trgnat na evropa nie prvi na udar. zaedno so srbi nie mozeme protiv site.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom