Возраст за политика

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Па има случаи на злоупотреба на деца по митинзи...од СИТЕ партии...еве, тука по форумов ќе видите деца кои дискутираат за политика, и од определени „чичковци“ прават идоли :)
Ви текнува лани кога го апсеа Заев која калакурница беше???
Еееееј!!!! Деца!!!! Ај тука на форумов шо пишуваа...башка, по градов стоеја на импровизирани штандови,потписи да собираат...срамота.
И 18 годишниците не се којзнае колку зрели да размислат со сопствена глава, а не па да политизираат наоколу, ама, нели, право на глас, па може и да дискутираат по некакви политички младински форуми...
Ама под 18...е дегутантно.
Кај отиде младинава бе у пизду матер?
Место да одат да гледат да ебнат нешто дркат на ороспии од повисок ранг.
 

tete

серанова
Член од
14 септември 2009
Мислења
124
Поени од реакции
5
13 години имаш, имаш време и за политика и за секакви чуда. Релаксирај си го мозокот, детството уште ти трае. Играј си на компјутер, спортувај, дружи се, излегувај. Живееш години кои никогаш нема да се повторат, најубавите години. Ќе и дојде редот и на политиката во твојот живот, не бега. Само што илузорно е уште од сега да се заморуваш со тие работи и да бидеш изложен на партиски препукувања, а и верувам дека пола од политичките термини не ги знаеш, што не е ништо чудно за 13 годишник. :smir:
Изложен?
13 годишник?

Не сум машко:wink:женско сум:wink:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Изложен?
13 годишник?

Не сум машко:wink:женско сум:wink:
не те стави во групата на женски или машки...те класифицираше како “човек“..

он: возраст за политика - незнам...многу-години :) Скоро никогаш...башка не е секој за политичар...
 
В

ВАЖНА-ВД

Гостин
Едно е да ја знаат химната на РМ а сосема друго е да ја знаат химната на ВМРО или СДС...
Јас уште од мала ја знаев вмровската химна! Едноставно сум вмровка во душа! Вмро-Дпмне ми е во душата,мислите,срцето!
И воопшто не се согласувам дека политиката не е за деца или за ,,духовно неполнолетни,, како што не нарекувате нас 18,19,20 годишниците...Во политиката и љубовта нема граници како што кажа погоре некој член... Има случаеви кога 19 годишна личност има повеќе знаење и способност да дискутира за политика од 29 годишна личност:wink:
 
M

MIL

Гостин
За мене би кажал дека сум партиски определен и премногу ми се допаѓа еден политичар тој е мој идол...Пратам политика ме интересира здравје планирам да се залагам уште повеќе зашто ме влече :helou:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Јас уште од мала ја знаев вмровската химна! Едноставно сум вмровка во душа! Вмро-Дпмне ми е во душата,мислите,срцето!
И воопшто не се согласувам дека политиката не е за деца или за ,,духовно неполнолетни,, како што не нарекувате нас 18,19,20 годишниците...Во политиката и љубовта нема граници како што кажа погоре некој член... Има случаеви кога 19 годишна личност има повеќе знаење и способност да дискутира за политика од 29 годишна личност:wink:
А пушиш?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
жалосно е шо во нашава држава секој втор е полиричар.... деца 13 14 години почнаа да бистрат политика... у другиве држави не се замараат ама баш ич.. си тераат свој живот и не го боли за политика ама ич ич ич.. нашиве... партал праат! :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.713
Поени од реакции
12.131
За "деца" можеби не е ради нивното детство (мада има доста "деца" кои имаат бааги кликер и сенс за политички дискусии и активности), ама и за доста возрасни не е политика, гледајќи ги нивните настапи, дејства, успеси.
 

Blue_Boy

THE WAY I AM
Член од
29 октомври 2009
Мислења
345
Поени од реакции
33
За "деца" можеби не е ради нивното детство (мада има доста "деца" кои имаат бааги кликер и сенс за политички дискусии и активности), ама и за доста возрасни не е политика, гледајќи ги нивните настапи, дејства, успеси.
Се согласувам.И децата имаат памет,веќе на 14 години има деца што вршат добри дискусии.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Јас у основно Граѓанско имав 2ка зашто се карав со таа за политика ми објаснуваше како не краделе нашиве ова она, а јас се и плескав у фаца и ме замразе.:toe:
 
H

^HITMAN^

Гостин
16+, но ако детето покаже желба и интересирање за политиката, зашто да не и порано, но никако на возраст помала од 12 години. Политиката е најсуровата професија и детето може да добие сосема погрешна претстава за тоа што и како е во политиката и како треба да биде.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
16+, но ако детето покаже желба и интересирање за политиката, зашто да не и порано, но никако на возраст помала од 12 години. Политиката е најсуровата професија и детето може да добие сосема погрешна претстава за тоа што и како е во политиката и како треба да биде.
Ти си одлепен, или ја те сфатив по грешка сериозно. :lud:

Има причина зошто од древни времиња племенскиот собир го сочинувале само возрасни мажи а право на глас и реално одлучувале само највозрасните. Да му даам на некој копиљ да одлучува за мојата иднина...
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
16+, но ако детето покаже желба и интересирање за политиката, зашто да не и порано, но никако на возраст помала од 12 години. Политиката е најсуровата професија и детето може да добие сосема погрешна претстава за тоа што и како е во политиката и како треба да биде.
Сигурно не мислиш дека треба да ги правиме децата Црвени Кмери...
 
H

^HITMAN^

Гостин
Сигурно не мислиш дека треба да ги правиме децата Црвени Кмери...
И еве детето покажува интерес за медицина на 10 години и во ред е се и тоа се едуцира се запишува средно медицинско и факултет потоа и станува лекар. Како мислиш дека би требало да биде со политиката? Наеднаш после 18 да му текне и да стане политичар а? А она за под 12 НЕ го реков затоа што политиката бара подли и бескрупулозни вештини, а дете помало од 12 години според мене не би било убаво да се учи на такви работи кои би можел да ги свати здраво за готово и да ги применвуа во секојдневниот живот.

Ти си одлепен, или ја те сфатив по грешка сериозно. :lud:

Има причина зошто од древни времиња племенскиот собир го сочинувале само возрасни мажи а право на глас и реално одлучувале само највозрасните. Да му даам на некој копиљ да одлучува за мојата иднина...
Не навредувај !!! Можеби моја е грешката што не наведов дека зборам за почетна возраст на која личноста би можела да започне со изучување на политиката. И повторно ќе ти речам. Не навредувај, таквиот пристап во иднина ќе ти наштети многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom