ФОН-прв приватен универзитет во РМ

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Tomcia јас сум на детективи на фон...прашај што те интересира :)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo! Dali nekoj ima ovde na forumot sto e dizajn i multimedija na fon? Me interesira poveke okolu studiite sto predmeti ima i dali si ja biras nasokata uste vo prva god.? Ako se odbira vo prva sakam na moden dizajn pa ako ima nekoj sto moze da mi kaze nesto odnapred blagodaram, a pak ne sum mn dobra vo crtanjeto :S ama jaka mi zelbata za dizajnot :wink:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Точно е дека дипломите од FON не ги признаваат и дека не можиш да се вработиш сонив затоа што лесно се добивало диплома од FON?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Точно е дека дипломите од FON не ги признаваат и дека не можиш да се вработиш сонив затоа што лесно се добивало диплома од FON?
Кој да не ги признава?
Признат е од Министерство за образование, акредитирани се факултетите.
Ако те интересира за работа од државни установи до големи и мали фирми има многу вработени дипломирани студенти од фон.
Тие муабети од рекла казала благе везе немаат.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Кој да не ги признава?
Признат е од Министерство за образование, акредитирани се факултетите.
Ако те интересира за работа од државни установи до големи и мали фирми има многу вработени дипломирани студенти од фон.
Тие муабети од рекла казала благе везе немаат.

ВО државни установи можеби ..... затоа што се гледа на дело дека имаме недоволно образовани во државниве установи :)
ОД каде информацијата дека со од фон диплома се многу вработени ?
Јас сите што ги знам што дипломираја на ФОН така си седат дома или се вработени со помош на нивните родители додека се на висока функција :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
ВО државни установи можеби ..... затоа што се гледа на дело дека имаме недоволно образовани во државниве установи :)
ОД каде информацијата дека со од фон диплома се многу вработени ?
Јас сите што ги знам што дипломираја на ФОН така си седат дома или се вработени со помош на нивните родители додека се на висока функција :)
Јас знам премногу луѓе и од државните факултети што седат дома. И ти знаеш многу нели?
Не е финтата до универзитетот, финтата е што нема работни места. Или има места ама не по струка. А секој млад би сакал да го работи она што го учел. Па седат дома додека не се помират и не најдат било што.

Иначе знам многу што се вработени. Мои колеги. Зашто сум на постдипломски на фон. Речиси сите работат. Дел од нив се и во одлични компании.
И јас работам.

Па сеа ти види.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Јас знам премногу луѓе и од државните факултети што седат дома. И ти знаеш многу нели?
Не е финтата до универзитетот, финтата е што нема работни места. Или има места ама не по струка. А секој млад би сакал да го работи она што го учел. Па седат дома додека не се помират и не најдат било што.

Иначе знам многу што се вработени. Мои колеги. Зашто сум на постдипломски на фон. Речиси сите работат. Дел од нив се и во одлични компании.
И јас работам.

Па сеа ти види.

хмммм не можиш да го споредиш ФОН со државните факултети затоа што на фон даваат 100 прашања кои треба да ги научиш напамет а 30 однив ги даваат на испит. Сакаш некиш положен треба да си освен ако не знаеш да читаш па да не положиш ,секој кој се запишал на фон завршил.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
хмммм не можиш да го споредиш ФОН со државните факултети затоа што на фон даваат 100 прашања кои треба да ги научиш напамет а 30 однив ги даваат на испит. Сакаш некиш положен треба да си освен ако не знаеш да читаш па да не положиш ,секој кој се запишал на фон завршил.
Зборевме за работа и за признавање на дипломи нели?
Ти одговорив на прашањето.
Не ни направив споредба на факултетите.
Не ни сум во студентски прашања ни во архивата на фон да знам дали сите завршиле што запишале.
Ако те интересира подетално за државни-приватни универзитети и факултети си имаш таква тема на кајгана.

Али убаво си пишав и сам си знаеш дека невработеност на дипломирани студенти има и од државните и од приватните факултети.
Вработени студенти има и од државни и од приватни факултети.
Со мојата диплома не ми пререкле на ниедно место, ни ме вратиле.
Муабети и шпекулации за се има. Тоа не ме занима. Си знам ја што е реалност, ти одговорив на прашањата па што сакаш мисли си ти. Немам намера да ги убедувам скептиците.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
хмммм не можиш да го споредиш ФОН со државните факултети затоа што на фон даваат 100 прашања кои треба да ги научиш напамет а 30 однив ги даваат на испит. Сакаш некиш положен треба да си освен ако не знаеш да читаш па да не положиш ,секој кој се запишал на фон завршил.
Ова е ептен точно, какви дебили завршуваат тоа е страшно. Дури мислам и лица со ретардација (гранична) имаат дипломирано таму. И не само таму туку на сите приватни, јас бев на ЕУРМ и тврдам дека СЕКОЈ завршува без исклучок
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Зборевме за работа и за признавање на дипломи нели?
Ти одговорив на прашањето.
Не ни направив споредба на факултетите.
Не ни сум во студентски прашања ни во архивата на фон да знам дали сите завршиле што запишале.
Ако те интересира подетално за државни-приватни универзитети и факултети си имаш таква тема на кајгана.

Али убаво си пишав и сам си знаеш дека невработеност на дипломирани студенти има и од државните и од приватните факултети.
Вработени студенти има и од државни и од приватни факултети.
Со мојата диплома не ми пререкле на ниедно место, ни ме вратиле.
Муабети и шпекулации за се има. Тоа не ме занима. Си знам ја што е реалност, ти одговорив на прашањата па што сакаш мисли си ти. Немам намера да ги убедувам скептиците.
Секогаш во муабетите има % што е точно.
Еве викаш ти дека си на ФОН и дека работиш во позната и голема компанија сигурно ти знаеш како е на испит и што даваат за учење.
Кажи ми дали пред да полагаат испит студентите на фон дали ги знаат прашањата кои дел однив ке ги добијаат на испит ?
Од студенти што студираат и завршиле на фон ми кажаја дека му давале околу 100 прашања кои однив 30 биле на испит.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Секогаш во муабетите има % што е точно.
Еве викаш ти дека си на ФОН и дека работиш во позната и голема компанија сигурно ти знаеш како е на испит и што даваат за учење.
Кажи ми дали пред да полагаат испит студентите на фон дали ги знаат прашањата кои дел однив ке ги добијаат на испит ?
Од студенти што студираат и завршиле на фон ми кажаја дека му давале околу 100 прашања кои однив 30 биле на испит.
Зависи од испит/колоквиум.
Сум имала и по 500/600 страни да бубам. Сум имала и по 100 прашања од кои 10 ќе ми паднат. На раскажување ми биле сите до сега испити, така да во глобала иако има прашања малку се крати. Освен еден дебилен професор кај кој сите поминуваа и даваше малку за учење.
Има професори од државен кои беа кај кои уште некои од моја генерација не можат да дипломираат зашо ги буткаат до ден денес. Бендевски и Буџаковски од 200 луѓе на испит положуваат максимум 20.

Со проекти и со редовно посетување на настава лесно е да извадиш 6ка.
Кредит трансфер системот го дозволува тоа.
Али имам другари на државен правен. Кај нив супер се реализира кредит трансфер системот, за разлика од некои други државни факултети. И е мнооооогу полесно од порано. Секој сега може да дипломира и таму. Ако ги помине 2-3 предмети кои се потешки и професори кои уште се клањаат на слики од Тито. Проекти, семинарски, редовност на предавања, презентации сето тоа го прави полесно студирањето. Ако учиш редовно.
Ако оставаш на испити ќе ги тераш студиите 10 години.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Да ви се надоврзам на муабетот.... вака, колку што знам јас, секакви дебили завршуваат на фон, значи имам комшија што учешѓе во земјоделско во тетово и фаќаше врски за тројка, и сега е 3та година на фон, а по цели денови се вози со колата и дома никад го нема. Во врска со вработувањето можда дипломата е признаена, ама знам дека тетин ми (кој што има фирма) кога бираше работничка, не им ни правеше интервју на тие што учеле приватен.
Немам ништо против Фон, еве и јас сум сега матурант и ни ми се ризикува, ни ми се даваат толку пари на приватни факултети!
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.843
Ова е ептен точно, какви дебили завршуваат тоа е страшно. Дури мислам и лица со ретардација (гранична) имаат дипломирано таму. И не само таму туку на сите приватни, јас бев на ЕУРМ и тврдам дека СЕКОЈ завршува без исклучок
Да те поправам. Имаше еден у моја група на економски на ЕУРМ, не можеше скоро ниеден испит од прва година да положи и се откажа.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Да те поправам. Имаше еден у моја група на економски на ЕУРМ, не можеше скоро ниеден испит од прва година да положи и се откажа.

хехе значи тој најдебил бил од сите што се вика незнаел ни да ги прочита и да ги научи 100те прашања кои однив треба да бидат на испит :tapp:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.843
хехе значи тој најдебил бил од сите што се вика незнаел ни да ги прочита и да ги научи 100те прашања кои однив треба да бидат на испит :tapp:
За прашањата не е проблем да се научат, а богами ниту да се препишат. На секој колоквиум сум сведок на тоа како некои "студенти" спремаат ливчиња, препишуваат и најчесто не ги фаќаат. И после некој таков што да го прашаш нешто нема да знае "А" да ти каже со препишување ќе заврши факултет со просек 6,2 ќе ја има истата диплома која што ќе ја имам и јас со просек 9,8 :tapp: Али ептен мерак ми се прави коа ќе дојде на ред полагање кај некои професори како што е Панче Јовановски кој ќе каже цела книга да се учи за испит.
А најголем проблем на дебилите им претставуваат предмети во кои има решавање задачи, па така се случува предмети како Сметководство, Финансиски менаџмент, Хартии од вредност да ги полагаат по 5-6 пати, а некои заглавуваат на Математика и Статистика (предмети од прва година) и по 10 пати ги полагаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom