Информативен мрак , повод за појава на македонштината

Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
"off topic" има во секоја тема во секој божји Форум на нашата преубава Планета. Ама, ете моите се најзагрижувачки за „озонската обвивка„ и затоа си го добија тоа што си го заслужуваат.
Се разбира дека се држев до темите, колку што можев и затоа повеќето од моите коментари почнуваат со „Цитат„ од некој претходен дискутант, како и сега. Темата тука е „Информативниот мрак„. Мојата теза, од моето кратко присуство на вашиот високо ценет Форум, е дека овде не постои елементарно чуство за слободата на говорот. Вашите ценети Модератори ги даваат моите аргументи, наместо јас да ги давам. Тоа се сите мои избришани коментари. Моите 20-30 избришани коментари во само два дена се премногу гласни и ја поставуваат темата, аргументите и заклучокот на оваа дебата. Моите Македонци треба да бидат подготвени и „животот да си го дадат„ за мојата слобода да ги кажам своите размислувања, макар што се разликуваат од мислите на нашите високо ценети Модератори. „Не се сложувам со вашите зборови, но живото би го дал за да ја имате таа слобода, за да ги кажете„ - Волтер Оваа реченица ја препишувам по 20-30 пат. Погодете зошто?!? Мојот Македонец не е подготвен да го слушне другиот Македонец?!? Зошто? Па затоа што не е навикнат да го слуша својот сонародник како размислува: европски, демократски, прогресивно....Тој е ставен во тој матрикс каде својот Македонец може да го препознае само ако тој размислува: мафијашки, популистички, навивачки, навредувачки, олигархиски...Нашиот Македонец е навикнат на „групно„, а не на „индивидуално„ размислување.Е, затоа имаме не само инфромативен, туку и „форумски мрак„.Затоа Македонија се дави во сопствената кал на некојси својствен квази-демократизам.„Општественост е јас да ти кажам што мислам, ти да ми кажеш што мислиш, а да не се фатиме за револверите„ - Христо Матов, Струга - Пред 100 години.

Ти повторно не се придржуваш на темата, зoшто ???

Не е темата психолошка анализа на Македонците и нивниот однос кон поинакво мислење, што е тоа слобода на говорот, кој и што кажал за таа тема ........ па ти земи и напиши за расадување на јагодите и кога треба да почне пролетната берба, кога е темата “Крушевска Република“.

Гневот неможеш да го контролираш затоа ти се случуват такви излети на умот.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Гледам таму не нарекуваат FYROM-ци
Скоро секој (ако не и секој) форум има и тема “Македонија“, создадено место каде Бугарите се бодрат, каде се собираат во јато , каде ги учат на памет антимакедонските реченици, каде ги артикулираат антимакедонските пароли, место за повикување на линч на Македонците , место на омаловажување на македнската држава.

Tоа е еден од исдувните сигурносни вентили на бугарското општество, инаку ќе експлодираат од ксенофобија, националшовинизам, фашизам.

Горешти теми ....Цигани - роми , Тук е мјастото, к'дето можете да изкажете вашето мнение по проблемите с'с/на циганите(ромите).

Не е потребен коментар !
 
N

n/a

Гостин
Na edna druga tema kade sto se spomnuvaat moznostite za podem na dobrososedskite odnosi pomegju Bugarija i Makedonija nabrojav minimum uslovi koi sto treba da gi ispolnat za da moze navistina da ziveeme dobrososedski.
Na istata tema pobarav i spisok na nivni baranja...megjutoa uste ne gi dobiv.I na ovaa tema,koja sto im e namenski otvorena za da si gi kazat makite od `informativniot mrak` i `terorot` vo R.Makedonija...nesto ne se pretrgnale so pisuvanje.
Nejse...ako ne dadat izdrzan primer za edinica vreme opravdano ke zaklucime deka pak na son bladale...ama ne samo nokno vreme,a sonot bil opasen...a imeno son za Velika Bugarija..:pos2: .

A minimumot uslovi se jasno i glasno kazani:
Ima tolku mnogu moznosti za megjusebna sorabotka sto prosto e sramota i greota sto sme zaglaveni vo ovoj politicki lavirint na netrpenie vo koj sto se naogjame vo momentov,i poradi toa cari nedoverba i delumna netrpelivost pomegju lugjeto (i od dvete strani na granicata).
Kako da go razresime?
1.Prestanete so specijalnata vojna i umesnoto i neumesno plasiranje propaganda!Dozvolete zaedno da go pogrebeme minatoto na grobista i da gradime zaednicka idnina!
2.Prestanete da izdavate pasoshi na makedonski gragjani! (vo kontekst na tocka eden).
3.Site selski sutovi (od Makedonija)sto se vrbuvani kaj vas i zimaat stipendii na grbot na bugarskata drzava zatoa sto se `represirani` vo Makedonija...vratete gi nazad kaj nas i otkazete im go gostoprimstvoto!Od licni celi raskazuvaat prikaski za mali deca koi sto gi ozlobuvaat vasite gragjani kon sistemot na nasata drzava!
4.Prestanete da go stipendirate VMRO-BND i agentite koi sto rabotat na `makedonskiq vupros` so drzavni pari!Makedonija ne e i nema da bide `zaplaha` za Bugarija...soodvetno...:toe: ...nema potreba od tolkav aparat koj sto jade drzavni pari i izmisluva situacii,buckurusi...diga tenzii i krizi za da go opravda svoeto postoenje za i natamu da moze da zimaat plata koja sto...so nisto ne ja zasluzuvaat.
 
N

n/a

Гостин
Bi napomnal i deka:

So polna odgovornost izjavuvam deka R.Makedonija nema zlobni,losi ili zadni nameri kon R.Bulgaria.

Nema i ne vrsi spionski ili bilo kakvi drugi aktivnosti koi sto go (ili bi go) podrivaat(le) bugarskiot integritet. Dosega, na site (bezbrojni) napadi nasoceni kon rusenje na istoriskiot, nacionalniot, kulturniot i drzavniot identitet na Makedonija i Makedoncite, mlako e odgovarano.

Megjutoa, ako prodolzat po istiot pat...ke mora da vratime soodvetno...a ima momci sto i te kako dobro i sovesno ke si ja zavrsat rabotata.
Vase e gospoda sosedi da ne ubedite deka ste go smenile kursot na vasata sega za sega..."dobrososedska" politika.
 
Член од
2 октомври 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Ти повторно не се придржуваш на темата , зашто ?
Цензурата на овој Форум го создава „информативниот мрак„.
Додека не го подобри својот кредибилитет ја прави отежната каква било дебата. Мора да си го заработи својот интегритет, за да целосно ме има мене како лојален дискутант, а верувам и многумина други кои го почуствувале „Диктатот„ на високо почитуваната Редакција.
Мора да се почитува основно правило во „форумската демократија„, слободата на словото.
demkesh напиша:
Гневот неможеш да го контролираш затоа ти се случуват такви излети на умот .
Гневот?!?
Јас имам љубов за тебе, да те удавам во неа.
Цитирај една моја реченица во која го пронајде „гневот„, те молам?
 
N

n/a

Гостин
Мора да се почитува основно правило во „форумската демократија„, слободата на словото.

Гневот?!?
Јас имам љубов за тебе, да те удавам во неа.
Цитирај една моја реченица во која го пронајде „гневот„, те молам?
Pronajdi se sam sebe.

Site selski sutovi (od Makedonija) sto se vrbuvani kaj vas i zimaat stipendii na grbot na bugarskata drzava zatoa sto se `represirani` vo Makedonija...vratete gi nazad kaj nas i otkazete im go gostoprimstvoto!Od licni celi raskazuvaat prikaski za mali deca koi sto gi ozlobuvaat vasite gragjani kon sistemot na nasata drzava!

Posle toa vidi kakva reputacija uzivas i spored toa proceni kolku se prifateni tvoite postovi.Svrti eden krug,odmori malku,pomisli i bidi na jasno so toa deka sega za sega zaradi tvoi licni pricini ti ne samo sto si odrodnik od tvojata drzava,nego i svesno ili nesvesno vodis kon unazaduvanje na bilateralnite odnosi pomegju R.Bulgaria i R.Makedonija,se i samo povtorno zaradi vekje spomnatite tvoi licni-karieristicki interesi.

I sto e najzalno...od gore na se places tuka deka ne si bil toplo opstoprifaten vo Makedonija.:tapp:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Скоро секој ( ако не и секој ) форум има и тема “ Македонија “ , создадено место каде Бугарите се бодрат , каде се собираат во јато , каде ги учат на памет антимакедонските реченици , каде ги артикулираат антимакедонските пароли , место за повикување на линч на Македонците , место на омаловажување на македнската држава ........ тоа е еден од исдувните сигурносни вентили на бугарското општество , инаку ќе експлодираат од ксенофобија , националшовинизам , фашизам .

Горешти теми ....Цигани - роми , Тук е мјастото, к'дето можете да изкажете вашето мнение по проблемите с'с/на циганите(ромите).

Не е потребен коментар !
Погледнав на линкот. Без коментар, стварно цивилизирани се и Хитлер би им позавидел. Туку дај некој линк за тоа нивните певаљки да малку ги прокоментираме.Ама на друга тема
 
Член од
2 октомври 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
I sto e najzalno...od gore na se places tuka deka ne si bil toplo opstoprifaten vo Makedonija.
Не горам многу од желба да реплицирам на луѓе што не знаат како да пишуваат со нашето преубаво кирилично писмо, но ајде да покажам добра воља и да скршам срце.
Македонија е мојот дом, мојата Татковина. Нигде на светот нема да бидам толку „општоприфатен„ како дома. Не сум „општоприфатен„, како што велиш, за Модераторите на овој високо ценет и респектиран Форум, да бидеме попрецизни.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Цензурата на овој Форум го создава „информативниот мрак„.
Додека не го подобри својот кредибилитет ја прави отежната каква било дебата. Мора да си го заработи својот интегритет, за да целосно ме има мене како лојален дискутант, а верувам и многумина други кои го почуствувале „Диктатот„ на високо почитуваната Редакција.
Мора да се почитува основно правило во „форумската демократија„, слободата на словото.

Гневот?!?
Јас имам љубов за тебе, да те удавам во неа.
Цитирај една моја реченица во која го пронајде „гневот„, те молам?
Штом ме молиш:

“ Па затоа што не е навикнат да го слуша својот сонародник како размислува: европски, демократски, прогресивно....„

Ова е само една реченица во која е искажан гневот, ти свесно генерализираш.

Кога би немало гнев, ти тоа не би го направил затоа што секоја генерализација на глупоста, моронството со одреден етнос, заедница е ирационална, нереална, не е производ на здрав разум туку на болен.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Погледнав на линкот. Без коментар, стварно цивилизирани се и Хитлер би им позавидел. Туку дај некој линк за тоа нивните певаљки да малку ги прокоментираме.Ама на друга тема
И со ризик повторно да бидам прогласен пропагатор за ширење на антибугарски тези, сепак би било интересно да се набрјат антимакедонските секојдневно користени реплику од Бугарите, да се стават на едно место сите “пароли“ кои ги користат за да можат да се анализира таа појава, да се бараат причините за истата, една убава анлиза. Но, во моментов немам доволна инспирација , идеја за концепција ..... Aко не се обиде неко во меѓувреме, јас ќе ја отворам кога таа идеја ќе созрее.
 
Член од
2 октомври 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
makedonsko напиша:
Гневот?!?
Јас имам љубов за тебе, да те удавам во неа.
Цитирај една моја реченица во која го пронајде „гневот„, те молам?

Штом ме молиш :
“ Па затоа што не е навикнат да го слуша својот сонародник како размислува: европски, демократски, прогресивно....„

Ова е само една реченица во која е искажан гневот...
:vozbud: :pos2:
Човек да умре од смеа. Браво, како ме насмеа значи. Алал да ти е.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Велиш дека дифинирањето на оваа реченица како израз на гнев може да се искористи како смртоносно орудие ?

“ Мојот Македонец не е подготвен да го слушне другиот Македонец?!? Зошто? Па затоа што не е навикнат да го слуша својот сонародник како размислува: европски, демократски, прогресивно....“

Cмеј се. Cепак твоите теории остана на општи квалификации, филозофски мисли, твои субјективни проценки, ништо конкретно , ништо значајно.

P.S. За другите, ова е книга што направи земјотрес во Бугарија, нешто што оспри еден мит на кој е граден антитурскиот шовинизам:



http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=128815&PHPSESSID=404231205eb80
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Велиш дека дифинирањето на оваа реченица како израз на гнев може да се искористи како смртоносно орудие ?

“ Мојот Македонец не е подготвен да го слушне другиот Македонец?!? Зошто? Па затоа што не е навикнат да го слуша својот сонародник како размислува: европски, демократски, прогресивно....“

Cмеј се. Cепак твоите теории остана на општи квалификации, филозофски мисли, твои субјективни проценки, ништо конкретно , ништо значајно.

P.S. За другите, ова е книга што направи земјотрес во Бугарија, нешто што оспри еден мит на кој е граден антитурскиот шовинизам:



http://www.helikon.bg/?act=books&do=detailed&id=128815&PHPSESSID=404231205eb80

Демкеш. Как не с'м се сетил досега? Ти си турчин! Оттук натат'к диалог'т е приклјучен.
Само за сведение, Илинденско-Преображенското в'стание не е срешту б'лгарите а срешту турците. Турците колкото са клали нас, са клали и македонците!:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Демкеш. Как не с'м се сетил досега? Ти си турчин! Оттук натат'к диалог'т е приклјучен.
Само за сведение, Илинденско-Преображенското в'стание не е срешту б'лгарите а срешту турците. Турците колкото са клали нас, са клали и македонците!:toe:

Sepak Vie Bugarite i Turcite imate nesto mnogu zaednicko ,i vie i tie sa klali Makedoncite!:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom