Што мислите за секси играчки?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Накратко ќе ви ја раскажам историјата на вибраторите...
Во 17-от век докторите почнале да ги „масираат“ жените со цел да доживеат оргазам (не дека знаеле дека е оргазам...) лечејќи ги од некоја „мистериозна хистерична болест“. Најчести пациенти во тоа време биле младите девојки без партнер, вдовиците и калуѓерките. Бидејќи масирањето било релативно тешко, се јавила релна потреба да се создаде некој изум, кој ќе им ја олесни работата на докторите...

Првиот вибратор бил измислен во 1880 година од некој британец, со цел побрзо и поефикасно масирање, како третман за хистеријата кај жените.
„Портабл вибраторите“ се појавуваат во 20-от век, а почнуваат да се рекламираат и продаваат за првпат во Sears и Roebuck во 1918 година.

Набрзо вибраторот станува доминантно средство за масажа, се до појавувањето во еротските филмови во 1920 година...

Eве како изгледалe едни од првите вибратори:



Во старите еротски филмови...



И сега...



Во сегашно време знаеме дека има милион различни „секс играчки“. Сега хит бил некој вибратор со кој се постигнувал троструки оргазам, со стимулација на 3-те „региони“ (анално, вагинало, клиторично)...

Што мислите за ова, сте користеле некогаш, би користеле, и што ако вашиот партнер користи? На последново прашање ставам посебен акцент, зошто баш ме интересира како ќе се изјаснат мажите. :wink:
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Абе валијант живее од мене бе.

Еве некои од вибраторите (и други секс играчки) што ги имам јас купено за моите сексуални партнерки во текот на годините





 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Да, тоа топчињата се за анална “масажа“ - за тие што се чудат што се... :wink:

Него чудно како ниедна жена не се јавила со коментар сеуште :?
Срам ли е, што ли е?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Никогаш не сум употребувала, а не верувам и дека некогаш би посакала :D
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Засега си имам партнер и не ми се потребни вакви работи, а ни партнерот не изразил желба ни па јас за вакво нешто. Така да засега немам што да коментирам на темава, а ако некогаш би користела тогаш би се навратила да се изјаснам подетално. Што знаеш може некогаш ке ми затребаат али тогаш ке се мислам за тоа. :D
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Малку trivia : Во Франција првите дилдоа биле познати под името "consolateur" - „Утешител“ :)

Еднаш со жена ми сме паднале на ваква тема, ама се изјасни дека преферира „живи ствари“, така да веќе не се потегна муабетот. Што знам, ако сака - јас сум отворен за такви варијанти..Барем не е некој друг, па да бидам љубоморен :) :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
spooky напиша:
...ама се изјасни дека преферира „живи ствари“...
Е од истите причини не сакам и јас помагала :D
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Не сум против, но немам сеуште потреба од нив ... :pos: :P
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
divine напиша:
Не сум против, но немам сеуште потреба од нив ... :pos: :P
Повеќето не ги разбираат како потреба, туку како додаток, да речеме „зачинче“ на работите. Инаку, бог да чува ако некој дојде доттаму тоа да му е единствена метода на секс...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Да, да се разбираме ... но и за како додаток мислев :pos: :wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сеуште кај мнозина е табу, инаку како зачин, подобар од Дафинка или Вегета :pos: :pos: :pos: :twisted: :twisted: !
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Не е секогаш до потреба, некои ги користат онака за „разонода“.
Осеќам мала засраменост во постовите... Знам дека повеќето од вас не би купиле, ама доколку некој ви подари - дали би биле љубопитни да го употребите?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Во мојот пост немаше срам :D А можеби и би го употребила од љубопитност доколку добијам на поклон (иако не сакам такви подароци). Не дека ми е срам да одам и да си купам, едноставно не сум осетила потреба за тоа.
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
od moe iskustvo на 99.9% од луѓето име помалку или повеќе срам...

Ај една анегдота...

Влагам со брат ми у секси шоп у Виена, за да и купам на девојка ми секси хулахопки. Разгледувам едно 7-8 минути (имаше голем избор), и доаѓа продавачка да ми помогне (а брат ми цело време е до мене). И ја и викам , одлучив, овие ќе ги зеам. Аона ми вика...

- Ене ја гардеробата, ако сакате може да ги пробате...

На лице место брат ми прска од смеа... Ја исто се смеам оваа сфаќа и ми вика

- За девојката ти се така?

- Нормално!

-Ок, извини, ама не си свесен колку мажи денеска пробаа хулахопки...

Р.Ѕ. Ми требаше неколку дена убедување да успеам да го натерам брат ми да влезе уопште у секси шоп пред тоа... Сега малиот веќе нема гајле!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Јас имам дилдо. :oops:
Ми го донесоја поклон за роденден. :mrgreen:
Интересно е. Сино е во форма на делфинче.. не можеш да забележиш дека е дилдо. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom