Скопје calling... асална Архитектура needed!

Дали ви се допаѓа архитектурата во Скопје?


  • Вкупно гласачи
    236
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Инаку ако го напраат сето ова треба да стават и обезбедување или војници за да се чува, иначе третата ден ке има учк потписи, име на луда налази се свуда и слични лајна.
УЧК кршеа надгробни споменици па за шарање по згради нема гајле. Ама тоа не значи дека не треба да правиш споменици со логика дека некој ќе ги шара.
Инаку не смее ли овој народ да има нешто убаво? Вие стварно мислите дека парите ако не ги потрошат за споменици ќе им ги дадат на гладни луѓе и на деца без родители? Не ми е јасно во кој свет живеете, пак тие пари ќе си исчезнат и никому ништо, само нема да има никакви споменици. Цел свет гради , ние сме против тоа... Освен за џамии.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Скулптура ЛАВ :pos: :pos: :pos:
Ако случајно опозицијава дојде на власт ќе имаме и скулптура Роза!!!
Не се нормални жими сфе!

Вишок ми е портава, не ми се допаѓа.
Вишок е и цар Самоил одма до Александар. Како да ја зјапа Самоил фонтаната.
За црквата не коментирам, ќе треба да вработат човек на плоштадот и да крева знаменце црвено и зелено за да можат пешаците да се движат! Имаат плоштадите на европските метрополи црква на плоштад, ама и колку им е поголема површината на плоштадот?!?

И она хотелите на сред плоштад што ќе им се?
Свашта.

Иначе буџет имаат. Закон за ова, закон за она, казна за ова, за она и се полни касичката.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
764
Поени од реакции
300
Само ме интересира како ќе се пристапува до ГТЦ, како што гледам црквата го зафаќа целиот простор. Инаку за ваквото уредување на строгиот центар на скопје јас би рекол Црн бумбар, т.е. катастрофа.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.740
Поени од реакции
9.845
Пола од ова да се направи ќе биде супер...да има нешто да се покаже во главниот ни град.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Со кој пари ке го праат сето ова? Со парите од знамето? :)

Шала на страна,убаво изгледа визуелно но сепак времето ке покаже дали се ке биде по план,а како што знаеме во нашава државичка ретко кога идело се по план така да доколку се направи сето ова не верувам дека за 4 години би изгледало вака.Можеби за 8-10. :tesi:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.658
Поени од реакции
13.187
Господе, те молам прости им, не знаат што прават...
Искрено ама најискрено се прашувам дали само раката на Аце ќе ја има на нашиот ни плоштад. А запазивте оноа фонтаната насред вардар кај мостот око чинам беше. И така си пливаат лименки и фрап влагаат во реонот каде фонтаната исфрла вода и летање и збиберуење некого по глааата да се сети дека ова е европска метропола.
Оооо уште колку има патот до таму да се пешачи..

Еден Пергамон требаше да се изгради целосно со голем дел од богатството на Ацета не па ова..
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.743
Поени од реакции
9.870
Супер е фантастично ова да се изгради Скопје ќе добие стварно изглед на европски град у најмала рука.
Браво..
Посебно ми се свиѓа портата фонтаната со Александар Македонски и мостот око ќе биде супер Стариот театар :vozbud:
Иако сум од Куманово ќе бидам горд што мојот главен град ќе изгледа европски..
Есинствена забелешка ми е што скулптурите може малце да се распределат на поширок простор пример Цар Самуил и Јустинијан може да се стават на калето ..
Ма одлично ќе биде, сите што сега пљукате по ова ќе се сликате до нив кога ќе се завршат,само незнам кај ќе ви иде душата..:jaj:
Како што на времето Б.Ц и Сдсм пљукаа по Плаошник :uvo:

Ce go prajme nekako. Kako, vremeto ce pokaze. :)
Само сањај :pos2: :tv:
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Ем шо е многу гужва од споменици и скулптури, ем шо сите се модернизираат а ние се вракаме во минатото...... старомодни ке се правиме???

Шо сакаат да направат со ова???? Да го направат градот интересен за туристи? Да докажат дека и ние сме антички македонци? шо им е финтата незнам..... толку пари за вакви работи има, за други нема ццццццццц
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Доколку ова би се направило би било супер. Но, јас мислам дека до 2014 ова нема шанси да се направи...можно е за некои 5~10 години. :toe:
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
636
Поени од реакции
122
Ептен ме импресионираше идејава на "идното" Скопје, изгледа феноменално дај боже да се остварат сите планови.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Поважно е првин да се направат подземните булевари а после да почне да се гради горе. Ама кај нас е се обратно па така очекувам следните 10 години да се давиме во скопскиов сообраќаен метеж
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Ем шо е многу гужва од споменици и скулптури, ем шо сите се модернизираат а ние се вракаме во минатото...... старомодни ке се правиме???

Шо сакаат да направат со ова???? Да го направат градот интересен за туристи? Да докажат дека и ние сме антички македонци? шо им е финтата незнам..... толку пари за вакви работи има, за други нема ццццццццц
Епа што да правиме кога Тито имаше пари да го направи Скопје екстра,ама не сакаше да биде поубаво од Белград и Загреб. Да бил остварен проектот на Кензо Танге целосно,а не 10 % Скопје ке бил град од Sf филмови.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Епа што да правиме кога Тито имаше пари да го направи Скопје екстра,ама не сакаше да биде поубаво од Белград и Загреб. Да бил остварен проектот на Кензо Танге целосно,а не 10 % Скопје ке бил град од Sf филмови.
Ке ни кажеш ли повеке за проектот на Кензо Танге, прв пат слушам:smir:
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579

Kajgana Shop

На врв Bottom