SIM Картица Рутер

Член од
16 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Во зградата кај што седам врткајнци е да приклучам оптички кабли бидејки нема.
За на работа ми е потребно да имам брз интернет преку Ethernet кабел, опцијата преку WIFI е целосно исклучена.
Планирам да земам LTE Рутер со SIM картица, но не сум сигурен дали подржуват A1 картица.
Дали некој има искуство со LTE Рутери кои спроведуват интернет преку Ethernet кабел целосно преку SIM Картица.
Моделите кои ми се на избор се:

TP-Link Wireless AC 4G LTE Router 750Mbps Archer MR200 - TP-Link Wireless AC 4G LTE Router 1200Mbps Archer MR400 - TP-Link Archer MR200, AC750 Wireless Dual Band 4G LTE Router -
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Во зградата кај што седам врткајнци е да приклучам оптички кабли бидејки нема.
За на работа ми е потребно да имам брз интернет преку Ethernet кабел, опцијата преку WIFI е целосно исклучена.
Планирам да земам LTE Рутер со SIM картица, но не сум сигурен дали подржуват A1 картица.
Дали некој има искуство со LTE Рутери кои спроведуват интернет преку Ethernet кабел целосно преку SIM Картица.
Моделите кои ми се на избор се:

TP-Link Wireless AC 4G LTE Router 750Mbps Archer MR200 - TP-Link Wireless AC 4G LTE Router 1200Mbps Archer MR400 - TP-Link Archer MR200, AC750 Wireless Dual Band 4G LTE Router -
Druze po napisanovo jas licno ne te razbrav sto ustvari ti sakas da postignes.
Koja e poentata da kupis Router pa uste i 4G router ako treba da bides vrzan so kabel na nego i nemas moznost za wifi?

Ako veke wifi opcijata ne ja koristis voopsto togas podobro baraj nesto vakvo https://www.anhoch.com/product/599880553/usb-4g-modem-huawei-e3372h-325-wmicro-sd-slot-white

Nit kabli da vleces nit da brkas kade ti e stekerot nisto, ustekaj i surfaj (normalno de ke stavis sim karticka vo nego)


Od koj operator ti e kartickata treba da e najmalku vazno. Ama primer A1 koga veke gi spomna ako zemes takov 4g internet preku niv ke ti dadat i router oni samite
 
Член од
16 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Druze po napisanovo jas licno ne te razbrav sto ustvari ti sakas da postignes.
Koja e poentata da kupis Router pa uste i 4G router ako treba da bides vrzan so kabel na nego i nemas moznost za wifi?

Ako veke wifi opcijata ne ja koristis voopsto togas podobro baraj nesto vakvo https://www.anhoch.com/product/599880553/usb-4g-modem-huawei-e3372h-325-wmicro-sd-slot-white

Nit kabli da vleces nit da brkas kade ti e stekerot nisto, ustekaj i surfaj (normalno de ke stavis sim karticka vo nego)


Od koj operator ti e kartickata treba da e najmalku vazno. Ama primer A1 koga veke gi spomna ako zemes takov 4g internet preku niv ke ti dadat i router oni samite
Мене едноставно ми е потребен пристап на интернет исклучиво преку Ethernet кабел. Овие рутери кои што ги излистав се LTE Рутери, каде шо ставаш sim картица внатре и го поврзвиш со Компјутерот. Исто како нормален рутер,но преку сим картица а не преку Оптички или Каабелски интернет.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Мене едноставно ми е потребен пристап на интернет исклучиво преку Ethernet кабел. Овие рутери кои што ги излистав се LTE Рутери, каде шо ставаш sim картица внатре и го поврзвиш со Компјутерот. Исто како нормален рутер,но преку сим картица а не преку Оптички или Каабелски интернет.
Tie ruteri sto gi izlista mozat da rabotat povrzani so nekakov kabel (ke ti treba poseben modem i za opticki i za kabelski internet), a moze i da stavis sim karticka i da imas pristap do internet preku nea.

Ako ti e samo za toj eden ured koj moras da go povrzes so kabel ne gledam pricina da kupis ruter koga istoto mozes da go dobies i so uredot koj ti go postirav za primer (ako razbaras po netot ke najdes i drugi proizvoditeli i verojatno i poniski ceni), i nema so nisto da moras da bides vrzan na kabel, niti pa ke moras da baras dopolnitelen priklucok za struja koj ke moras da go imas za ruterot. Ali nebitno cim si zacrtal deka samo toa e opcija slobodno zemi bilo koj od ovie spomenative, ruterot kako ruter e napraven da ne e bitno dali ke stavis sim karticka od makedonija ili od venecuela on ke raboti, ogranicuvanje moze da imas edinstveno od operatorot sto ti ja prodal kartickata (iako ova e premnogu redok slucaj)
 
Член од
16 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Опцијата со USB Modemot невервам да функционриа, дека уредот имат Профил и само ethernet кабел може да се користи. A колку шо барав на нет за користејне на сим картица како извор на интернет и приклучок на преку ethernet кабел, единствена опција е LTE рутер
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
Член од
16 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Тебе ти требанешто вакво. Wifi Repeater со ethernet опција.

Прегледај го приврзокот 407939

https://www.amazon.com/Extender-Repeater,Covers-Devices-Internet-Booster/dp/B0BRQJHC5Z?source=ps-sl-shoppingads-lpcontext&ref_=fplfs&psc=1&smid=A3K6O76X9E0OKY

Мене ми е, зошто е причината да имаш интернет на етернет морално? Работиш со голем интернет сообраќај?
Ке може на repeater да се поврзи hotspot? пример пуштајне на Мобилен со Хотспот, Repeater-от го фаќа хотспотот, преку Ethernet кабел го поврзувам repeater-от со Компјутер?
следниов го најдов во Нептун https://www.neptun.mk/categories/KOMPJUTERI/KOMPJUTERSKA_GALANTERIJA/MREZNA_OPREMA/Everest-EWR-812N-300Mbps-2-4GHz--Wifi-Repeater

За зошто морам преку кабел е дека имат профил компјутеров и целосно е блокиран WIFI од security reasons смеам само преку ethernet кабел. И да сакам Wifi неможам блокирано ми е.
Фактот шо не можам да приклучам оптички интернет за да е доволно брз, ме остава на размислува како да пренесам Cellular Internet преку кабелна компјутер
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ке може на repeater да се поврзи hotspot? пример пуштајне на Мобилен со Хотспот, Repeater-от го фаќа хотспотот, преку Ethernet кабел го поврзувам repeater-от со Компјутер?
следниов го најдов во Нептун https://www.neptun.mk/categories/KOMPJUTERI/KOMPJUTERSKA_GALANTERIJA/MREZNA_OPREMA/Everest-EWR-812N-300Mbps-2-4GHz--Wifi-Repeater

За зошто морам преку кабел е дека имат профил компјутеров и целосно е блокиран WIFI од security reasons смеам само преку ethernet кабел. И да сакам Wifi неможам блокирано ми е.
Фактот шо не можам да приклучам оптички интернет за да е доволно брз, ме остава на размислува како да пренесам Cellular Internet преку кабелна компјутер
Se dodeka imas wireless mreza repeaterot treba da go prevzeme signalot i da go zgolemi opsegot na pokrienost so istata, ili ako ima priklucok za ethernet da se povrzes so kabel na istata mreza.

Ali ako nemas opcija za opticki internet, sto vo makedonija i ne se nekoi wow brzini da bidam iskren. Potenciras brzina pa brzina, se nadevam si svesen deka na 4G i nema da imas nekoja superiorna brzina sporedeno so kabelski internet, i ke imas fluktuacii vo brzinata vo zavisnost od brojot na korisnici vo tvojata oblast (pod korisnici ne podrazbiram korisnici kako tebe tuku opsto brojot na mobilni telefoni vo okolinata)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Исто можиш без потреба од дополнителен уред да го поврзиш телефонот со усб кабел со компјутерот, и во сетинзите за хотспот да наместиш да ти дава интернет преку кабелот на компјутерот. Јас вака користам кога морам и интернетот има супер брзина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom