Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.005
Поени од реакции
57.044
Имам самсунг ( ace) и почна се почесто да ми се јавува нотификацијва LOW ON SPACE: Internal phone storage is getting low
Порано стискав на некоја од апликацииве што ја користам повеќе и правев clear ама во последно време многу зачестија нотификациите па не ми е јасно каде се губи меморијата дали од нкои надградувања на апликациите или нешто друго....
Дата, кеш...
Иди во manage applications и исчисти кеш од апликациите
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.242
Поени од реакции
8.312
Ama kolku i da iscistam samo 20 mb se osloboduva i na naredno uklucuvanje pak se pojavuva
eve site aplikacii im napraviv clear i max 31 mb mi se oslobodi
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Дечки иам проблем со апликациите, како да ги префрлам во мемориската(оние шо ги иам јас спуштено пр.: steam,chrome,speedtest...), најдоф една апликација app2sd ама не ја бива за ништо.
Чаре ?
пс: ко ја спуштив првиот пат апликацијата на steam можеше да се префрла на мемориска, еднаш ја форматираф картичката(од телефон онака му манаф remove all sd data) и од тогаш тешко :D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.005
Поени од реакции
57.044
Ama kolku i da iscistam samo 20 mb se osloboduva i na naredno uklucuvanje pak se pojavuva
eve site aplikacii im napraviv clear i max 31 mb mi se oslobodi
Незнам што да ти кажам...
На колку слободна меморија ти се појавува "Internal phone storage is getting low" ?
Фејсбук, Јутјуб, Прелистувачите... земаат кеш меморија при секоја работа со нив... чисти ја почесто
Премести нешто во картица, ослободи малку повеќе меморија, и не би требало да ти се појавува
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.005
Поени од реакции
57.044
Има некое добро програмче или сајт за гледање фудбал во живо ?
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
имам HTC TOUCH FLO 3D Windows

Како да го сменам Андроид???
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Го пронајдов упаствово за да се промена на локацијата за меморирање на апликации кон SD картичката.

http://www.howtogeek.com/114667/how-to-install-android-apps-to-the-sd-card-by-default-move-almost-any-app-to-the-sd-card/

Дали е ова препорачлива промена и дали е ризична? Вчера земав LG Optimus Me P350 и прочитав на неколку места дека телефонот ке намали со брзината кога ке се исполнела систем меморијата, и демек оваа промена е убава да се направи.

Дали ова е добра идеа?
Нов сум со Андроидот (буквално вчерашен) па не ми се чепкаше веднаш да земам измени да правам од ваков калибар. Незнам ни игри од кај да си ставам уште :)

Поздрав
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
ОК ај да си одговорам самиот на прашањево. Истражував еве неколку саати.

Доколку сакате поедноставно да ги префрлите апликациите на SD картичката со цел да си ослободите повеке простор за системот да може да "дише" полесно, симнете си ја од Googe Play апликацијата App 2 SD. Бесплатна е и многу фина.

Исто е препорачливо и да се исклучат програми да не ви работат во позадина за да не го успорат системот, значи симнете си некаков aplication manager или task manager, а тоа за програми што работат во background се гаси во settings->Accounts&Sync каде што ке ги одчекирате Background Data и Auto-Sync.

Истите ке мора пак да ги вклучите кога ке сакате да се поврзете со Google Play.
 

marTin*

мαјатιη™
Член од
10 октомври 2008
Мислења
287
Поени од реакции
12
Здраво,имам самсунг галакси с2 ICS 4.0.4 кога ке го исклучам (Power off) автоматски се рестартира...пробав со factory reset и wipe cache пак е исто..некое решение
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Деца, дајте некоја добра апликација за преглед на Office документи и исто така со неа да можам и да креирам такви документи :) Ако има :)
 
D

Deleted member 53418

Гостин
ako moze pomos okolku koj smartphone da go zeam :D
htc explorer
sony tipo
ili vip droid xl ?
ili predlozete vie nekoj ? :D
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
ako moze pomos okolku koj smartphone da go zeam :D
htc explorer
sony tipo
ili vip droid xl ?
ili predlozete vie nekoj ? :D
Najdobar e tipo ima eden od ajnovite androidi, ima dobar procesor, ima flash player na prebaruvacot(znaci koga prebaruvas nesto, isto kako na kompjuter da prebaruvas, mojs dz gledss yt videa, duri i online igri mozis da igras) imas i 512 ram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom