Aaaaa не, на непознати не кревам...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917
Освен ако не ве бркаат рекетари/лихвари/инспектори, јас не гледам потреба да не се јавите на телефон.
Ако е непознат број разговорот завршува за 15 секунди, ако е telesales разговорот пак завршува за 15 секунди и го ставате бројот во блек лист, ако е некој кој ве познава и ви бара услуга одлучувате дали сакате или не сакате да помогнете пак не подолго од 2 минути.
Јас не дигам на телефон само ако сум на состанок, во гужва или апла во густ сообраќај, али затоа му ѕвонам на бројот во прв момент кога сум се ослободил.
Автоматски споено мислење:

Има решение и за тоа. Културно без никаква расправија направи сам да се откаже од барање некаква услуга... На секое викај му ам не можам денес, ај некој друг ден. Еднаш, двапати, трипати веќе четвртиот пат сам ќе се откаже...Ова ти го кажувам од лично искуство. Јас таквата тактика ја спроведувам...
А оти културно да не му кажеш од старт дека не можеш да му завршиш работа?
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Секогаш кревам, со надеж дека конечно ме нашол некој богат вујко и сака да ми остави некое милионче, да имам за кафе и пиво. Ама до сега тоа не се случило, а некако се ми изгледа и дека нема да се случи. :(
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Мене ако ми се јави непознат бр. Имам лек
Ако е некој кого познавам:
Дувам во микрофончето и гасам

Ако е непознат:
се дерам трескам глупости 300 на саат

Ако веќе знам кој може да биде не се јавувам синко

Случка: Ме бараше еден ми даде алат за услуга не му требаше и сега ме бара дека му требал...ми врти со скриен.. ало да не т т е шам вррти повторшшш алшшшш аллшшш така зборев угасив ај чао блок хахахаха
Врати му го алатот на човекот...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Освен ако не ве бркаат рекетари/лихвари/инспектори, јас не гледам потреба да не се јавите на телефон.
Ако е непознат број разговорот завршува за 15 секунди, ако е telesales разговорот пак завршува за 15 секунди и го ставате бројот во блек лист, ако е некој кој ве познава и ви бара услуга одлучувате дали сакате или не сакате да помогнете пак не подолго од 2 минути.
Јас не дигам на телефон само ако сум на состанок, во гужва или апла во густ сообраќај, али затоа му ѕвонам на бројот во прв момент кога сум се ослободил.
Автоматски споено мислење:


А оти културно да не му кажеш од старт дека не можеш да му завршиш работа?
Рекетари, лихвари каде и да си кога/тогаш ќе те најдат. Не да не креваш на телефон, па ако сакаш и воопшто немај телефон... Нормално во нашава земја не е проблем да те најдат, бидејќи не живееме во метрополи од по неколку милиони жители, па и не сме држава со голема територија...

А јас за да завршам работа сум за тоа. Ама еднаш два пати, три пати... Ама кога ќе видам некој на телефон стално ме бара за да му завршам некоја работа, а тој воопшто мене никаква работа/помош ми нема завршено нормално ќе гледам културно да го откачам...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.917
A јас за да завршам работа сум за тоа. Ама еднаш два пати, три пати... Ама кога ќе видам некој на телефон стално ме бара за да му завршам некоја работа, а тој воопшто мене никаква работа/помош ми нема завршено нормално ќе гледам културно да го откачам...
Поентата беше: ако не сакаш/не можеш да му завршиш работа - откачи го уште на првото јавување.
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
смешно ми е кога слушам не кревам на непознати. Јас па им кревам и на познати и непознати броеви, немам што да се кријам, и ако е грешка културно им кажувам имате грешка. Сепак некој и не барата толку со современава технологија, а зборот ми е адресиран на постарите лица.
Плус, ако некој те бара можеби му треба нешто, твојот број можеби е даден по препорака на некој твој близок. Замисли не му креваш на телефон и ти стигнува порака: Те барав за работа, но гледам си зафатен не креваш, ќе барам некој друг. Ти благодарам. И што, ќе ги барате после пораката со оправдание не го слушнав или незнаев кој е?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Често ми се дешава да не кренам на број затоа што тука ти се јавуваат за реклами. Еднаш и кажав на типката не фала не сум заинтересирана и спуштив, ме побара уште 7-8 пати да ми се дере, искрено пола не ни разбрав зошто.
значи последниве 15 год ми се нема јавено некој за упс грешка, сѐ се тоа агресивни телемаркетинг повици!
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Ич да не се секираат тие што имаат долгови кон ЕВН, или долгови за кредити кон НЛБ, Стопанска Банка, Шпаркасе... Има решение и за тоа... :vozbud:

Еве ако гледате дека некој ви ѕвони со непознат број а вие не кревате, а тоа е некој од горенаведените институции сигурно ќе се откажат од намерата за да ви ги наплатат долговите...:vozbud:

Или пак речете им Имам јас принцип на непознати да не кревам сигурно тие ќе ви речат чим е таква работава оправдано е, ослободен си од плаќање (за рата/сметка барем за тој месец ко ти ѕвоневме...

Или пак фрлете го тој стариот број нов земете и ќе се откажат тие ќе речат леле не можеме да го добиеме човекот на телефон, ништо не прајме не зафркна, не заеба...
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.269
Поени од реакции
970
Ич да не се секираат тие што имаат долгови кон ЕВН, или долгови за кредити кон НЛБ, Стопанска Банка, Шпаркасе... Има решение и за тоа... :vozbud:

Еве ако гледате дека некој ви ѕвони со непознат број а вие не кревате, а тоа е некој од горенаведените институции сигурно ќе се откажат од намерата за да ви ги наплатат долговите...:vozbud:

Или пак речете им Имам јас принцип на непознати да не кревам сигурно тие ќе ви речат чим е таква работава оправдано е, ослободен си од плаќање (за рата/сметка барем за тој месец ко ти ѕвоневме...

Или пак фрлете го тој стариот број нов земете и ќе се откажат тие ќе речат леле не можеме да го добиеме човекот на телефон, ништо не прајме не зафркна, не заеба...
SMS
 

Kajgana Shop

На врв Bottom