3D анимации!

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Zakon e voa 3D ali ja mislam 3Ds max si e najdobar pozzz
Како можеш да кажеш нешто такво, кога си тотален почетник, немаш осет за детали и реализам, текстурирање, а па да не зборам за осветлување и рендерирање. Ти ја немаш ни гребнато површината на 3D.
Тоа ти што работиш на макс не значи дека е најдобар, не ни можеш да оставиш такви коментари без аргументи зошто макс е модобар од Maya, xsi ...

Реално гледано во индустријата највеќе се користат Maya, Max i XSI, плус комбинација од Mudbox или Zbrush.

Тие безвезе работи што си ги правел се ок, се додека се за учење, ама ти тоа да го продаваш како уметност е апсурдно, кога на Sims 1 има подобра графика и детали, која е игра од пред 10 години.

Престани да си играш со youtube туторијали и земи да учиш нешто како што треба, а не да делиш мудрости.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Како можеш да кажеш нешто такво, кога си тотален почетник, немаш осет за детали и реализам, текстурирање, а па да не зборам за осветлување и рендерирање. Ти ја немаш ни гребнато површината на 3D.
Тоа ти што работиш на макс не значи дека е најдобар, не ни можеш да оставиш такви коментари без аргументи зошто макс е модобар од Maya, xsi ...

Реално гледано во индустријата највеќе се користат Maya, Max i XSI, плус комбинација од Mudbox или Zbrush.

Тие безвезе работи што си ги правел се ок, се додека се за учење, ама ти тоа да го продаваш како уметност е апсурдно, кога на Sims 1 има подобра графика и детали, која е игра од пред 10 години.

Престани да си играш со youtube туторијали и земи да учиш нешто како што треба, а не да делиш мудрости.
hahahahah не делам мудрости туку давам мои мислења а ти викаш дека јас немам врска или сум почетник добро како може кога ни знаеш како и што работам ако си толку добар мислам ко што кажуваш ајде стави да видиме нешто и од тебе или немаш што да ставиш хаха овдека јас ко прво не сум за да се докажуваме ко второ незнам што сакаш да кажеш и трето докажи цим тоа ти е цел да видиме што работиш позззззззззззз
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
dobro bre moroni li ste da se karate, sto e bitno koj kolku e dobar ?
Poentata na ovaa tema bi trebalo da bide delenje mislenja ...
neznam jas se pokaav sto uopste pisav vo temava.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
dobro bre moroni li ste da se karate, sto e bitno koj kolku e dobar ?
Poentata na ovaa tema bi trebalo da bide delenje mislenja ...
neznam jas se pokaav sto uopste pisav vo temava.
Не па ти кулирај онака ме изнервира оти ми кажува како требало а наведов јас дека не ми беа рендерирани анимациите предходно и вика ренд... не сум знаел али нема везе па ти се гледа дека сите сме ок и стварно сме малку луге со се занимаваме со ова ајде да си останеме луге супер сте и двајцата па ако направи некој несо ново тука ке си изложуваме нека живне малку постов позз:helou:
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
133
Поени од реакции
8
Стварно не ми е јасно што се карате. Јас работам и Maya и 3DSMax и XSI. Океј Maya ми е прва љубов, бидејќи најпрво со неа почнав, но сите апликации имаат свои предности и свој посебен начин на работа. Не можете да судите кој е подобар. Околу моделите, не велам дека некој го бива или не го бива. Многу често за да направите некоја добра сцена и да ја изрендерирате, не е доволно да бидете добар уметник и да пружите деталност и веродостојност. Многу често како ограничување е и јачината на вашиот компјутер. Јас на пример, за една сцена што ја правев за еден проект имав рендерирање од повеќе од 20 часа, за сцена која трае помалку од 2 секунди на машина која е прилично моќна. Затоа и не можев да одам премногу во детали. Мислам ме разбравте.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Стварно не ми е јасно што се карате. Јас работам и Maya и 3DSMax и XSI. Океј Maya ми е прва љубов, бидејќи најпрво со неа почнав, но сите апликации имаат свои предности и свој посебен начин на работа. Не можете да судите кој е подобар. Околу моделите, не велам дека некој го бива или не го бива. Многу често за да направите некоја добра сцена и да ја изрендерирате, не е доволно да бидете добар уметник и да пружите деталност и веродостојност. Многу често како ограничување е и јачината на вашиот компјутер. Јас на пример, за една сцена што ја правев за еден проект имав рендерирање од повеќе од 20 часа, за сцена која трае помалку од 2 секунди на машина која е прилично моќна. Затоа и не можев да одам премногу во детали. Мислам ме разбравте.
Е да тукаси потполно во право незнам јас значи намерно собава не ја греев за да редерирам хахах едно 5 саата за да рине пц то иначе стварно треба да имаш добра конфигурација на пц добар процесор графичка ладење и др.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Еве уште некоја анимацииа од мене да ви презентирам
хаха


 
Член од
14 јануари 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали има некој заинтересиран за да направи кратка 2Д флеш анимација, со целосно подготвени ликови, позадини, гласови, сценарио и сл. ? Се што треба да се направи е да се спојат сите овие работи, и да се анимира. Секаква помош е добредојдена. И секако пишете си и цена. Па ќе се договориме. Но, сакам да кажам дека немам многу време, итно е. Фала многу, поздрав. :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom