13 плата

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од James Bond 007, 31 мај 2019.

 1. James Bond 007

  James Bond 007

  Член од:
  31 мај 2009
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  19
  Помош околу 13 плата.

  Исполнети услови:
  • над 150 прековремени часови за 2018 година
  • помалку од 21 ден отсуство
  Прашањето ми е до кој датум работодавецот е должен да исплати 13-та плата?
   
  На brnjomkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. дЏанго

  дЏанго Gunslinger

  Член од:
  21 август 2010
  Мислења:
  341
  Допаѓања:
  723
  Кај и да е ќе ти стигне......
   
  На brnjomkd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.948
  Допаѓања:
  3.065
  До крајот на наредната календарска година :)
  Смешно можеби ама ако за плата има датум 15 од следен месец или к15 до 31 декември, за 13та плата нема ништо прецизно.
   
 4. James Bond 007

  James Bond 007

  Член од:
  31 мај 2009
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  19
  Баш заради тоа и прашувам. Во ЗРО нема прецизирано до кога е рокот за 13та плата.

  Лани исплатија во Мај месец, оваа година уште нема ...
   
 5. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.948
  Допаѓања:
  3.065
  тоа е , такви ни се законите, полни дупки а некои одвај чекаат да ги користат.... ќе земиш ако ти следува, е сега кога тоа верувам ќе е пред а треба да ти исплатат наредна 13та... јас лани не фатив за тиииит 4ч признаени во пресметки за плата... дел беше моја вина што цела гидина мислев дека нема шанси да се соберат па одбегнав 2-3 работни саботи но кога во окт/ноем/дек ситуацијата налагаше да имам по максимални 32 тогаш и немаше како да физички ги постигнам преку минимумот од 150ч :(
   

Сподели преку: