Што со заштедените пари?

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Што правите со парите кои сте успеале да ги заштедите? Дали ги чувате во банка, ги чувате под перница, или ги вложувате во нешто? Дали би ризикувале со нив, на пример да отворите приватен бизнис или да тргувате на берза? Што е попаметно и побезбедно, чување или вложување?

Во еден филм имаше изрека во смисла "Банките се само места за чување на парите на луѓето на кои им е страв да ги вложат во нешто". Се сложувате ли со ова?

Значи, темава не е "што би правеле кога би имале пари", бидејќи сите знаеме дека со туѓи пари и со пари кои ги немаш е најлесно за раководење.

Ако е глупава темава - се извинувам.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.200
Најчесто ги трошам на нешто трајно. Не сакам да собирам пари 6 месеци за да ги фрлам на алкохол или јадење. Сеа зборам за мали суми, максимум сто евра пошто сум студентченце и толку ми дозволува чергата, али еве со последните пари што ги собрав си купив магнетна табла и ја утепувам од пишување кога учам нешо.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.523
Најчесто ги трошам на нешто трајно. Не сакам да собирам пари 6 месеци за да ги фрлам на алкохол или јадење. Сеа зборам за мали суми, максимум сто евра пошто сум студентченце и толку ми дозволува чергата, али еве со последните пари што ги собрав си купив магнетна табла и ја утепувам од пишување кога учам нешо.
И како се враќаат парите од магнетната табла?
Си ме изнасмеал со постов, оти темава е во економија и очекувам вложувања или банка да прочитам и гледам си купив магнетна табла :ROFLMAO:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
И како се враќаат парите од магнетната табла?
Си ме изнасмеал со постов, оти темава е во економија и очекувам вложувања или банка да прочитам и гледам си купив магнетна табла :ROFLMAO:
Земаш таблата и одиш у WC. И пошто нели увек добрите идеи доаѓаат дур обавуваш магични дејности во WC, земаш магнетната табла и одма прајш план од идејата. И на крај си обавил две добри работи у исто време.
(добар биснисмен мора да е спремен во секое време)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.478
Кога веќе си почнал/а да собираш пари, треба да ги собираш тие пари додека не собереш поголема сума на пари со која можеш да купиш нешто, но сепак дел од собраното да ти остане.
Ако мене ме прашуваш собраните пари во што би ги вложил тоа би било кола, земјиште, куќа.... нешто што е многу важно за човекот, а ако станува збор за многу поголема сума на пари, тогаш може и во некој бизнис.... кафана, дискотека...
А тоа каде ќе ги чувам, дали дома или во банка нешто многу многу не мења..... побитно е да ги имаш собрано парите :)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.200
И како се враќаат парите од магнетната табла?
Си ме изнасмеал со постов, оти темава е во економија и очекувам вложувања или банка да прочитам и гледам си купив магнетна табла :ROFLMAO:
Абе муабетот беше што правам со заштедени пари. Како студент, тешко дека можам и бизнис со лимунади да почнам у државава, на тоа и алудирав со постот.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.523
Абе муабетот беше што правам со заштедени пари. Како студент, тешко дека можам и бизнис со лимунади да почнам у државава, на тоа и алудирав со постот.
Те сфаќам, али ми дојде смешно:)
Имаш претприемачки дух тоа е најбитно, големите идеи идат сосем неочекувано.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.973
Поени од реакции
18.017
Не давам пари на апашишта. Под душек!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.438
Поени од реакции
22.818
За нова година ги чуваме со @Psyside
мада он некако послабо, јас секоја нова година преовладувам...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.329
Бидејќи се раководам од максимата дека во туѓа рака само к*р расте, а сепак, совршено сум свесен дека банкарскиот систем ни е прекрасен во смисла заштита на заштедите, си ги чувам заштедените пари шо се вика под перница. :)
Засега не вложувам во ништо. Не сум хазардер. Планирам да си купам нова кола еден ден во блиска иднина.
Старомоден сум си... признавам. :)
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.669
Поени од реакции
1.272
искрено не ми останува од платата ништо а доколку би имал пари би ги потрошил на патување низ Азија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom