Шишање со машинка дома

Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Дали некој се има шишано самиот со машинка, класично кратка коса, дали е тешко како и дали со штитниците за шишање можеш безбедно да се шишаш без да ја скратиш косата премногу, т.е. дали на иста висина ја шиша косата ако се шишаш на една поставена висина на штитникот?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Да, ќе седиш сам пред големо огледало и ќе гледаш. А од позади ќе идеш на осет, а после ќе провериш со помало огледалце кое ќе го завртиш кон големото. Јас дома сам се шишам веќе повеќе од 5 години. И кога како ќе ми текне. Моментално сум 0,3 a се шишаш 2, 3. Сега пократко дека ме мрзи на три недели... :P
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Да, ќе седиш сам пред големо огледало и ќе гледаш. А од позади ќе идеш на осет, а после ќе провериш со помало огледалце кое ќе го завртиш кон големото. Јас дома сам се шишам веќе повеќе од 5 години. И кога како ќе ми текне. Моментално сум 0,3 a се шишаш 2, 3. Сега пократко дека ме мрзи на три недели... :P
Штитиниците како што гледам се движат до 40 мм, што значи таа должина ако се шишам со штитник подесен на 40 мм, дали ќе биде многу кратко ?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Имаш од 1,2,3,4 и 5 така. Колку поголемо толку подолга коса. Ако сакаш да ти пратам слика од мене без штитник.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Тато се шиша со машинка, кога го мрзи да ја чека да се наполни, бричот игра оро :D
 
C

cige

Гостин
Само немој со кинеска да не ти зариба в глава. Има во Нептун квалитетни од 1200 денари па нагоре.
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
samo ne zeman Carefour masinka. jas imam takva, raboti ama za parite ne sum zadovolen. prebrzo gree pa moram so prekini da se strizam, a i ne skratuva se' od prv od.
 

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Пријателе машинкава има да ги отстрани влакната кој бричот нема да може да ги отстрани :)
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
јас се шишам сам веќе 4 год :))) ама строго нуларица хехех така да нема многу филозофија :) за све друго постои бербер :)))
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Пошто веќе неколку години и онака не можам да се пофалам со коса, а да идам на бербер за да ме шишнат 5 минути и за тоа да ми земат 150-200 денари - одлучив да си земам машинка. Ја земав од Нептун и веќе 2 години активно ја користам. Кај мене нема некоја филозофија, ја ставам на „кец“ (првиот штитник) и цепам. За 10 минути сум готов. Апсолутно исплатлива инвестиција која одзима малку време, особено за луѓе кои не сакаат комплицирани фризури или и онака имаат недостаток на коса :)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Пошто веќе неколку години и онака не можам да се пофалам со коса, а да идам на бербер за да ме шишнат 5 минути и за тоа да ми земат 150-200 денари - одлучив да си земам машинка. Ја земав од Нептун и веќе 2 години активно ја користам. Кај мене нема некоја филозофија, ја ставам на „кец“ (првиот штитник) и цепам. За 10 минути сум готов. Апсолутно исплатлива инвестиција која одзима малку време, особено за луѓе кои не сакаат комплицирани фризури или и онака имаат недостаток на коса :)
Јас па сум сосем спротивен случај. Густа коса имам , и баш пред 5 - 6 месеца зедов една машинка , абе праски да депилираш со таа. Многу заебана ич не шиша а ја платив 2200 или 2300 денара. Има 6 степена , па на малце по густа коса ( рецимо околу 5 - 7 цм ) да удриш кец или 2-ка се закочува целата, па морам прво со 5-ка , па на 3-ка и ако сакам пократко послем на 2-ка или кец. Мислев да си земам онаква ко по бербернициве што имаат појаки се тие , афро-фризура ма какви бре упали кец и шибај, но кога видов цена 5000 ми се одмили. Ама добро си вредат тие за парите , нит да ти се закочи нит ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom