Шипките на кеј

Dali do sega ste vezbale na sipkite na kej ?


  • Вкупно гласачи
    132
S

Stef Bachatero

Гостин
не е работата за пари, ја лично би плаќал и 500 денари месечно да имам шипки на 100 метра... имам идено у теретана година и нешто, не викам дека сум вежбал правило и не сум пиел такви глупости али сепак година дена... и се тоа е нула во споредба со лани што вежбав ~6 месеци на шипки и малце зимава дома со она од топ шоп... не викам дека ништо не напреднав во теретана секако ми даде некоја цврстина не почнував од почеток ... ама она што се постигнува со шипките е далеку подобро и поелегантно од она во теретана...
Прво многу сте импулсивни и емоционално врзани со шипката.
Споредувате обична кола со ферари.
Ако имаш пари за вежбање инвестирај ги и почни да учиш од теретана ќе имаш најдобри резултати.
Второ нешто што си научил од вежбањето на шипка е дека си вежбал повеќе compound вежби за разлика во теретана си се посветил на изолациски вежби.
Затоа имаш раст и напредок а не затоа што шипките се магични и не знам што не се наброја.
Трето нешто што си почнал да правиш е да истражуваш како се прават вежбите што ако си го посветил времето за како правилно се вежба во теретана што сите 95 % од тука не го прават,затоа што батката од форум или од теретана им порачал гејнер или некој најнов додаток во исхраната што ти само треба да седиш и да не си го потиш гзот.
Извини али не функционира така дур не почнеш да вежбаш големите 5 вежби во теретана од број 1 Чучњеви,Мртво подигање,Вратило,Бенч Прес,Веслање и тука доаѓа и Military press ти не се бодибилдер,ти си само квази бодибилдер што не ја разбира филозофијата на овој спорт.
Друго нешто е што не ги следите калориите што е многу помоќно од било кој тука совет и 80% ти гарантирам дека исхраната е фактор за напредок.
3-то е одмор и 4 и 5 се суплементи и стероиди.
Практикувај ги сите 3 совети 3 месеци иди во теретана почни со програмата 5 х 5 или Push/Pull/Legs и ќе видиме дали ќе немаш резултати.
Ако најголем изговор е дека вежбањето на нозе ќе те уништи и ќе ти ги направи зглобовите полоши само се лажеш и не ги правиш како што треба.
Тоа што те научило исто шипите да правиш е правилна форма која гарантирам дека не си ја правел како што треба во теретана.
Биди паметен и не се лажи на глупави работи...
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Шипки или теретана што е боље? Па најверојатно зависи што сакаш да изградиш како тело. Како што рекоа овде теретанџиите на шипки неможеш да оствариш голем раст на мускулна маса и тоа е така. Според мене најдобро е шипките да се надополнат за кетлбелс и тегови и се разбира протеин со цел да добиеш она што би се рекло складно но не напумпано тело. Инаку чисто информативно дека Hanibal и останатие го имаат тој раст исклучиво од шипки тоа нема шанси момци можеби на некоја планета со двојна гравитација од нашава. Не се лажете нема шанси таков мускул да создадеш само на шипки, дури и во теретана нема теорија тоа да го направиш без „лекови“.
 

AC1

Член од
11 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
. Како што рекоа овде теретанџиите на шипки неможеш да оствариш голем раст на мускулна маса и тоа е така.
Дечки, не е така како што кажувате:)
Коа ќе пишете нешо вакво, се глеа дека поима немате од мн елемемнтарни работи
Прво мускулот кур го боли дали отпорот му доаѓа од тоа што креваш тежини во ТЕРЕТАНА или дали отпорот е од својата сопствена тежина искористена правилно
Значи до тие што читаат - не е тончно дека нема „мускулна маса„ од „шипки„

А како ќе вежбате зависи од тоа што ви е целта
Ако ви е целта да имате „6 packs„ или такви некои глупи фори од медиумска пропаганда... јаки БИЦЕПСИ или не знам што, тоа е друго
Прво кога ќе вдиш човек што се фали со бицепс, значи дека везе нема за приоритетот на телото. Да, може ќе ви звучи ко шок, али не му е приоритет на телото вашиот голем бицепс :)))
Али ај тоа е друга тема, веќе св е извештачено па нема поента да навлагам у тоа,

Него.. 6 packs Нема да ви помогнат за ништо и на никој не му значи дали ги имате, посебно не на „пичките“ пошто доаѓа лето и мислите дека ако ги имате.. голем кур.. може се интересни 5 минути и толку е, тој што бил утепан со девојки претходно ќе остане утепан и со 6 packs i 8 packs i 19717617 packs, значи везе нема тоа ТОА е лага што е пласирана.
И ова не го кажувам демек сеа љубооморам пошто и јас самиот ги имам, АЛИ ГОЛЕМ КУР, тоа значи само дка имаш низок процент на масти и тоа е тоа, ништо друго не значи
И оние у аушвиц ги имаа, па што ако

Значи целата рабоата е што ви е целта и највеќе треба се грижите за другите делови (не за МУСКУЛИ) пошто мускулите и вака и така примаат највеќе храна и се опоправуваат брзо за разлика од други делови, а ако ги оштетите другите делови, се глеаме на параолимпијада
така да, со ум у глава, не слушајте секој, све што можете проверете сами и размислувајте природно (како можеле пред 100 години да има луѓе челик, дали мора стероиди, дали мора протеини, дали мора прашок..значи со повеќе мислење за работите) Тоа што е најлесно е секогаш најштетно, барем ја колку што знам
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Дечки, не е така како што кажувате:)
Коа ќе пишете нешо вакво, се глеа дека поима немате од мн елемемнтарни работи
Прво мускулот кур го боли дали отпорот му доаѓа од тоа што креваш тежини во ТЕРЕТАНА или дали отпорот е од својата сопствена тежина искористена правилно
Значи до тие што читаат - не е тончно дека нема „мускулна маса„ од „шипки„

А како ќе вежбате зависи од тоа што ви е целта
Ако ви е целта да имате „6 packs„ или такви некои глупи фори од медиумска пропаганда... јаки БИЦЕПСИ или не знам што, тоа е друго
Прво кога ќе вдиш човек што се фали со бицепс, значи дека везе нема за приоритетот на телото. Да, може ќе ви звучи ко шок, али не му е приоритет на телото вашиот голем бицепс :)))
Али ај тоа е друга тема, веќе св е извештачено па нема поента да навлагам у тоа,

Него.. 6 packs Нема да ви помогнат за ништо и на никој не му значи дали ги имате, посебно не на „пичките“ пошто доаѓа лето и мислите дека ако ги имате.. голем кур.. може се интересни 5 минути и толку е, тој што бил утепан со девојки претходно ќе остане утепан и со 6 packs i 8 packs i 19717617 packs, значи везе нема тоа ТОА е лага што е пласирана.
И ова не го кажувам демек сеа љубооморам пошто и јас самиот ги имам, АЛИ ГОЛЕМ КУР, тоа значи само дка имаш низок процент на масти и тоа е тоа, ништо друго не значи
И оние у аушвиц ги имаа, па што ако

Значи целата рабоата е што ви е целта и највеќе треба се грижите за другите делови (не за МУСКУЛИ) пошто мускулите и вака и така примаат највеќе храна и се опоправуваат брзо за разлика од други делови, а ако ги оштетите другите делови, се глеаме на параолимпијада
така да, со ум у глава, не слушајте секој, све што можете проверете сами и размислувајте природно (како можеле пред 100 години да има луѓе челик, дали мора стероиди, дали мора протеини, дали мора прашок..значи со повеќе мислење за работите) Тоа што е најлесно е секогаш најштетно, барем ја колку што знам
Точен си за тежините и за отпорот.
На телото не му е гајле каков отпор е се дур го преоптоваруваш.
Мускулот се учи на моменталниот отпор и креира стимул наречен M-Tor што е потикната од кињенето на мускулот и креира протеинска синтеза.
Адекватна исхрана и недостаток на амино киселини креира да мускулот опаѓа и да се деградира.
Како што кажав мускулот има тенденција да расте или да опаѓа преку стимулирање на отпор било каков.
Фактот што шипките имаат една добра работа е тоа дека се добри за почеток креирааат темел и основа.
Потоа како се треба да се напредува и секој си има избор да одлучи како ќе вежба и што ќе прави.
Се треба да се гледа како алат кој треба максимално да се искористи.
Вежбањето во теретана е најдобро за луѓе што знаат што прават и имаат основа за дисциплина,исхрана,правилна форма на вежбите,само мотивирачка персона.
Не секој е за вежбање и ако не сакаш да вежбаш теретана оди играј зумба...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Не секој е за вежбање и ако не сакаш да вежбаш теретана оди играј зумба...
Тоа и ти вика, телото не разликува отпор, пример кога играш зумба ги оптеретуваш мускулите на нозете и тие растат. Мускулот не разликува дали во теретана си го стимулирал или со зумба :P
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Тоа и ти вика, телото не разликува отпор, пример кога играш зумба ги оптеретуваш мускулите на нозете и тие растат. Мускулот не разликува дали во теретана си го стимулирал или со зумба :P
Бидејќи си по наука ова ќе те интересира :)
http://motivirajse.wordpress.com/2013/04/08/нема-такво-нешто-како-кардио-тренинг/
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
62
Поени од реакции
9
Прочитав дека неможело да се развие цело тело со згибови.Не знам човек што рпави згибови.Згибови праат тие што вежбаат учично вежбање и ус тоа прават стомачну фронт левер бак левер пропаѓања склекови со терет така да и нозе може да има некој тег за терет на чучњеви.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Прочитав дека неможело да се развие цело тело со згибови.Не знам човек што рпави згибови.Згибови праат тие што вежбаат учично вежбање и ус тоа прават стомачну фронт левер бак левер пропаѓања склекови со терет така да и нозе може да има некој тег за терет на чучњеви.
Згибовите ги активираат мускулите во грбот,латсимус дорси.
Не знам како тоа може да ги активира и нозете :)
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
А што правиме за почетници што неможат ни еднаш да се дигнат на вратило,згиб или разбој? Како тие да почнат на шипки? Во теретана е подобро за апла почетници според мене,пошто имаш различни тежини и секоја справа се мести за своите способности. Јбг имам другар што е висок 177 а има 90 кила.Кажете ми како да почне на кеј? Да виси на вратило 3х4 минути?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
А што правиме за почетници што неможат ни еднаш да се дигнат на вратило,згиб или разбој? Како тие да почнат на шипки? Во теретана е подобро за апла почетници според мене,пошто имаш различни тежини и секоја справа се мести за своите способности. Јбг имам другар што е висок 177 а има 90 кила.Кажете ми како да почне на кеј? Да виси на вратило 3х4 минути?
Негативни згибови се прават.
Само спуштања.
--- надополнето: 25 јуни 2013 во 17:31 ---
Латсимус дорси ? o_O
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
62
Поени од реакции
9
А што правиме за почетници што неможат ни еднаш да се дигнат на вратило,згиб или разбој? Како тие да почнат на шипки? Во теретана е подобро за апла почетници според мене,пошто имаш различни тежини и секоја справа се мести за своите способности. Јбг имам другар што е висок 177 а има 90 кила.Кажете ми како да почне на кеј? Да виси на вратило 3х4 минути?
Сеа ќе ти објаснам ја користев федери што се за вежбање ќе го закачам на шипка едниот крај другиот виси и на него нозете и то влече нагоре и така полесно е а таа форма е или не скокне со скок да се качи горе и нека се задржи малку и полека да се спушта за недела две ќе може 1 или 2 зависи до него а пропаѓања нека си помага со нозе и ќе се ојача.Така сите почнале.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
А што правиме за почетници што неможат ни еднаш да се дигнат на вратило,згиб или разбој? Како тие да почнат на шипки? Во теретана е подобро за апла почетници според мене,пошто имаш различни тежини и секоја справа се мести за своите способности. Јбг имам другар што е висок 177 а има 90 кила.Кажете ми како да почне на кеј? Да виси на вратило 3х4 минути?
друже тој што неможе да направи 10 згиба, 20 склека, и 10 пропаѓања, што мајка бара во теретана? основните вежби треба да се совладаат прво.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
друже тој што неможе да направи 10 згиба, 20 склека, и 10 пропаѓања, што мајка бара во теретана? основните вежби треба да се совладаат прво.
Викаш за нив забрането е теретана? Ја неможев да напраам 5 згиба,а не па 10 или повеќе,а сега можам 100 кила на гради.

Теретана е за секој што има желба да вежба,не сум сретнал до сеа теретана што има пред квалификации за да можеш да се зачлениш
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
друже тој што неможе да направи 10 згиба, 20 склека, и 10 пропаѓања, што мајка бара во теретана? основните вежби треба да се совладаат прво.

Немора да значи. Баш со користење на лат-машината на која можеш сам да си ја определиш килажата што ја дигаш, по одредено време ќе ти се зајакнат и развијат грбните мускули па после ќе можеш и на вратило полесно да се креваш.
Од октомври до мај ставив 8-9 килограми телесна маса, а тогаш можев 8 до 10 пати да се кренам, сега можам 13 до 15 пати на вратило. А сум со 8 кила плус маса на мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom