Швалер/ка

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Имам запознато повеќе случаи кај другар/ки кога во домот некој од родителите изневерува. Прелистав 7 страни и не најдов слична тема.
Многу ме интересира како ќе реагирате ако случајно дознаете дека вашата мајка има афера и го изневерува татко ви, или обратно?
Нема ли да ви биде страв да не се растури семејството, од срам во градот, од ... муабети покажување со прст итн итн... ?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
како ќе реагирам??? па мајката ќе им ја е**м било кој и да е, под нозе има да го газам. и од тој ден коа ќе дознаам нешто таа особа за мене повеќе не постои. на ИГНОР ќе ја стаам и кај и да ја сретнам ќе ја плукам и омаловажувам помало од шит ќе ја напраам....
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Ќе поставам услов на тој што изневерува - ако во тек од неколку дена не каже на другиот, ќе кажам јас. Големи си се, што сакаат нека прават. Тоа нема да ми го смени мене мојот однос со нив...
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749
како ќе реагирам??? па мајката ќе им ја е**м било кој и да е, под нозе има да го газам. и од тој ден коа ќе дознаам нешто таа особа за мене повеќе не постои. на ИГНОР ќе ја стаам и кај и да ја сретнам ќе ја плукам и омаловажувам помало од шит ќе ја напраам....
ПОТПИС.

За страм нема да ми е, некогаш ќе мора да се случи. Одам директ ја разоткривам.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
како ќе реагирам??? па мајката ќе им ја е**м било кој и да е, под нозе има да го газам. и од тој ден коа ќе дознаам нешто таа особа за мене повеќе не постои. на ИГНОР ќе ја стаам и кај и да ја сретнам ќе ја плукам и омаловажувам помало од шит ќе ја напраам....
за Х особа збориш или за некој од твоите родители... пошо ипак ти се мајка и татко и сигурно имале причина...

Ќе поставам услов на тој што изневерува - ако во тек од неколку дена не каже на другиот, ќе кажам јас. Големи си се, што сакаат нека прават. Тоа нема да ми го смени мене мојот однос со нив...
а не ти е страв да не се растури целата хармонија во домот... јас искрено не знам што би направила... ако дознаам дека мајка ми вара пример... не знам... ќе и дадам до знаење дека знам и ќе ја уценам да прекине и да се свести... не знам...
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
а не ти е страв да не се растури целата хармонија во домот... јас искрено не знам што би направила... ако дознаам дека мајка ми вара пример... не знам... ќе и дадам до знаење дека знам и ќе ја уценам да прекине и да се свести... не знам...

Подобро да се растури „хармонијата“ отколку едниот да му набива рогови на другиот. Не ми е гајле што ќе кажат комшиите, не ми е гајле како ќе реагираат роднините.... Сакам да се двајцата среќни... Ако едниот од нив има потреба да биде со трета личност - фер е да знае другиот... Дури ако и за момент го скрши тоа - знам дека јас би сакала да знам на негово место..
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
за Х особа збориш или за некој од твоите родители... пошо ипак ти се мајка и татко и сигурно имале причина...
која X особа бре?? и шо ако ми се мајка и татко?? не се деца од 15 години да си играат курташак со тоа шо го стварале 20 и кусур години ... тоа автоматски повлекува триста други пропратни работи ... зашо знам еден куп парови да ги наречам шо се имаат на тој начин уништено и себе си, а богами и децата...

и да дополнам, "оштетената" страна ќе ја има целосно мојата подршка за СЕ..
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
јас би немала срце да кажам таква лоша вест на едниот... а многу лошо ќе се чувствувам да чувам таква гадна тајна у себе долго...

која X особа бре?? и шо ако ми се мајка и татко?? не се деца од 15 години да си играат курташак со тоа шо го стварале 20 и кусур години ... тоа автоматски повлекува триста други пропратни работи ... зашо знам еден куп парови да ги наречам шо се имаат на тој начин уништено и себе си, а богами и децата...

и да дополнам, "оштетената" страна ќе ја има целосно мојата подршка за СЕ..
не знам шо да правам... мислам дека мајка ми има афера... ама само мислам, докази неам ... се осеќам многу глупо
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
која X особа бре?? и шо ако ми се мајка и татко?? не се деца од 15 години да си играат курташак со тоа шо го стварале 20 и кусур години ... тоа автоматски повлекува триста други пропратни работи ... зашо знам еден куп парови да ги наречам шо се имаат на тој начин уништено и себе си, а богами и децата...

и да дополнам, "оштетената" страна ќе ја има целосно мојата подршка за СЕ..
А нема тебе лично да ти е полесно да ги натераш да си ги расчистат сами стварите? Нека се газат меѓусебно, нека кршат по дома... Што има ти да се мешаш во она кое „го граделе 20 години“? Сепак, нивно си е!

не знам шо да правам... мислам дека мајка ми има афера... ама само мислам, докази неам ... се осеќам многу глупо

Јас на твое место би проверила прво... Следење, прислушкување телефон, читање смс пораки. Се е дозволено во војната и во љубовта:) А твојава ситуација е нешто измеѓу двете... Најди прво за сигурно за што се работи...
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
А нема тебе лично да ти е полесно да ги натераш да си ги расчистат сами стварите? Нека се газат меѓусебно, нека кршат по дома... Што има ти да се мешаш во она кое „го граделе 20 години“? Сепак, нивно си е!
Јас на твое место би проверила прво... Следење, прислушкување телефон, читање смс пораки. Се е дозволено во војната и во љубовта:) А твојава ситуација е нешто измеѓу двете... Најди прво за сигурно за што се работи...
за советов шо и го даде на девојкава 100% се согласувам :) ајде изигравај малку Шерлок Холмс :) доказиииии ако обезбедиш и слики ТОП... :)

иначе како да ги натерам сами да си ги средат работите, кога и мене ме засега тоа?? јас уште коа ќе ја дознаам таа работа, кон таа личност ќе иам гадењее, не ќе можам пред очи да ја гледам. и под услов другата страна да прости (ако е будала да прости) ја кон варалицата напишав во првиот пост како ќе се понашам...
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Имам доверба и во мајка ми и во татко ми, тага да мислам дека не се способни на такво нешто.
Тоа е сепак нивно лично право, не им се мешам во бракот, иако би ми било криво... незнам како е,а и несакам да помислам како е да живееш со еден родител..
Инаку би се осеќала глупо, незнам би ја изгубила довербата, како мене да ме изневерила од една страна..
 
R

RAYTHEON23

Гостин
абре ако земам обврска тогаш ке ја исполнам....швалерувањето е слабост недоверба во себе...може и да си бидеш слободен па да си вриеш еве јас така си правам две години...ама ако фатам женска нема швалерисовање треба почит разбирање врска тешко се гради а лесно се растура:toe:
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Навистина не знам како би постапила во ваква ситуација. Срамот ќе биде голем, но ќе гледам да ја сфатам причината за тоа (иако нема никакво оправдување и нема никогаш мојот однос да биде ист).
Нема да им се мешам нека си одлучат што сакаат да прават во иднина, ја ставам хармонијата и мирот во семејството пред се'.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
иначе како да ги натерам сами да си ги средат работите, кога и мене ме засега тоа?? јас уште коа ќе ја дознаам таа работа, кон таа личност ќе иам гадењее, не ќе можам пред очи да ја гледам. и под услов другата страна да прости (ако е будала да прости) ја кон варалицата напишав во првиот пост како ќе се понашам...
И јас би зазела став, секако. Претежно би бил за тоа дали да останат заедно или не... Ама не би се мешала во одлуката, таа останува на нив двајцата. А тие двајца ми се родители. Дури и да се најолоши луѓе на свет (што не е можно да заклучам само поради тоа што едниот/двајцата имаат нешто на страна), сепак биле секогаш одлични родители. Ми ја имаат целата љубов и целото внимание на светот. Имаат право да бидат и тие среќни... Каква и да е среќата која ја замислуваат...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не би кренал рака врз родители, еветуално врз швалери.

Сепак, моите се една постара генерација со 35+ год. во брак позади себе која е имуна на “трендов“, како и нивните пријатели генерациски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom