Те сакам мамо/тато!

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Со татко ми сум многу ладен,и поради тоа што он е таков тип на човек,и поради тоа што не го осеќам толку близок како мајка ми,додека со неа сум како мало дете,ваљда поради тоа што највеќе она била до мене од мал,и поради тоа што со неа го пројдов проблематичното детство,додека стариов беше повеќе по работа и пари.

Како што кажа некој член погоре,со татко ми сум се гушнал само на полуматура(веројатно):D
Не ми е срам од тоа да ја сакам и гушкам,баш напротив ми е мило што имам таква мајка.
Иста прича бе другар ,се од збор до збор е исто и кај мене. :D Нека се здрави и живи , само ние да не ги нервираме многу во иднина. ;)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Никогаш не сум кажал зборот те сакам ама им кажувам не со зборови туку со делата .Така со делата искажувам со љубов .
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
19
Kolku sto mozam da se setam nikogas ne sum rekla te sakam na moite, no veruvam toa e do roditelot. Mislam taka oni se postavile prema mene. Nikad nemalo zborenje kolku se sakame ili guskanje. Ama zatoa majka mi me naucila toa so respekt da pokazuvam ljubov I sekogas prioritet da mi se moite. Mislam deka dobro napraila....mada vaka so bebusot moj postojano mu zboram kolku go sakam (ocigledno mi falelo toa) hmmmm.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Ретко да го кажам магичниов збор.. Не дека не ги сакам, ги сакам. Ама страшно многу ме нервираат, особено последниве години кога и не е се така сјајно меѓу нив.. Кога ќе бидеш на средина меѓу двајца, тешко е..
А и тие, воопшто не се мачат да кажат дека ме сакаат.. Некогаш на татко ми ќе му се испушти, во "посебни" моменти, ама и тоа е ретко:cenzura:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Не сме никој дома по искажувањето љубов. Ептен ретко се дешава мајка ми да не гушне, за некои посебни моменти само, полуматура, матура, дипломска. Татко ми никогаш. Лигавења од типот мамо/тато те сакам, ми недостигаш а, у ... нема. Си се почитуваме, никој никого не навредил, ни исполнуваа доста желби додека бевме помали, па и сеа, што мислам дека е повредно од едно ,,те сакам,,.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Не им кажувам дека ги сакам зошто таква атмосфера направиле во домот, без искажување емоции.
А и плус....
Татко ми ич не го сакам.
Мајка ми е ок ама пак не би рекол дека ја сакам.
Јеби га. Тоа е.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.699
Еднаш ќе кажеш и ќе се искине од плачење. Друг пат нема! :mad:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.722
Поени од реакции
11.944
Мене машкиот родител многу добро ми имаше дадено до знаење на многу мала возраст и постепено ме потсетуваше низ развојот дека не ме сака и дека му зафаќам простор и сите негови слабости ги проектираше врз мене, некогаш директно а некогаш индиректно. Смислата за хумор му беше потсмев и никогаш никому ми се нема извинето за ништо.
Мајка ми мораше да молчи или да се свртува против мене на моменти.
Не ми е криво, ја научив расипаноста на човечкото битие и научив да ја препознавам дури и кај најсовршените маски.
Те сакам - само на луѓе, боже колку се премалку.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Јас уште пред многу години,моите родители во мене видоа свој родител,некој кој има познавање од многу работи,кој знае да поведе ред,да организира,и така се поставија спрема мене.Бидејќи се необразовани,тие за секаква нова работа ќе се консултираат дали јас имам нешто разбрано,кое и што како е.Е сега кога ми се дава можност да заминам од државава,чувството е како да оставаш свои деца,а не како свои родители.Истиот случај е и со брат ми,и спрема него така се поставени.Но љубовта не постои,како што сме ја замислувале како деца.Постои само честа,бидејќи таа не може да биде дволична,како искажувањето љубов.
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Дете сум кое не требаше да се роди, многу пати тоа ми го кажа мајка ми.
Ти не требаше да се родиш, ти ми го уништи животот, со овие зборови ми се обраќа кога
и да се видиме. Додека пак татко ми ме сака, си кажувавме
дека се сакаме, кога го цртав како помала ко блокче ми беше. Али сега ваљда немањето време
си го прави своето, мада со дела гледам дека ме сака, татко ми е секогаш тука за мене.
У било кое време. Да го разбудам у 3 часот, да ми донесе кросанче,ко нездрав ќе стане и
тука е. Додека за мајка ми не можам истото да го кажам, неа и не сум ја видела со години
наназад. Забораив како изгледа :) Јас ко би имала деца никогаш не би им праела така,
никогаш нема да им ги заборавам родендените, без едниот родител е многу потешко, секогаш
фали еден дел, таа празнина не може само едниот тоа да го надополни, мора двата да се тука.
И мораат и двајцата да му дадат до знаење на своето дете дека си го сакаат. Како знаеле
да го направат, дали строг или нестрог, тоа е твое дете, детето сака да слуша дека е
сакано. Некогаш недостасуваат тие зборови толку многу...
Зошто се тешки за изговарање, само едно те сакам... Колку би променило, колку среќа би
придонело во срцето на детето...:( Колку би било посреќно, е тие два е**** збора. ТЕ САКАМ :place:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.523
Поени од реакции
20.645
сакате си ги најблиските без разлика на што, зашто овој живот е краток и не треба да има место за омраза во вашите срца ... доволно е еден момент и да ве одвои од вашите сакани засекогаш, тагата после тоа е поголема и не поминува.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.570
Поени од реакции
20.328
И ја мамо и тато, мноо Ве сакам, али мноо ме нервирате што ги измрдуете канали на телевизор у дневну. Па којкур штракате сфе и сфашта по тој даљинско, научете га, не е некој наса модул, парче пластика сс дугмиња кои лсно се учиф. Колко пут ке ги губите дигитални канали и ке ме викате да ви ги најду па,научиве како се тражиф,па не знаете. Ке ме изнервирате ке си глеате само аналогно, кур што ке глеаш спорт тато, а ти мамо ке останеш без рецепти од 24kitchen.Е такој да си знаете
Љуби Ваз Парва :icon_mrgr:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.497
Ги сакам и ги почитувам моите родители ама не сум по изјавувањето љубов. Едноставно таква сум, и во врска не сакам да нагласувам на секое. Повеќе сум за тоа да се покаже. Иначе од нецели 17 години не живеам дома со моите, се навикнав да сум сама и не ми смета, искрено поубаво ми е. Фала им за се што ми пружиле и што ме пораснале ваква каква што сум, мислам дека никогаш нема да им се оддложам.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Nema dovolno zborovi da se opise taa ljubov kon roditelite. Sekogas koga ke gi vidam i dvajcata deka stignale od rabota doma mi paga eden kamen od dusa deka dosle zdravi i zivi. Vo sekoe vreme majka mi sakam da ja gusnam i sekogas ja guskam. Tatko mi go guskam poretko. So majka mi si zboruvam se. Tatko mi e postrog i so nego sekogas zboruvanjeto traelo maksimum 5 minuti. So nego sum dosta odalecen mozda sto bese vo stranstvo dosta vreme. Iako se obajcata strogi za nekoi raboti sekogas mi se podrska za toa sto go pravam. Za toa kolku mnogu gi sakam sum im go kazuval sekoj den do 3-4 oddelenie. A od togas navamu so dela :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom