Тарифа за поштарина?

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
676
Дечки, ми треба инфо за:

поштарина ( DHL,или сл. ) за праќање на документи до Канадска амбасада у Виена, колку кошта од Мк. до таму и назад

&

Некоја поевтина повратна карта Македонија - Канада ..

Фала
:smir:

--- надополнето ---

пс: мислам дека ваквиот тип на документи, се праќаат под "препорачана пратка" ..
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.302
Поени од реакции
1.448
Незнам колку некој ќе знае точно информации баш за Канада колку е пратка али у секој случај ако праќаш (важни) документи во странство (преку препорачана пратка, кај што ќе треба да потпишат дека ја земале), колку што знам најефтина варијанта ти е да пратиш преку UPS. Таа е мислам најефтина од овие брзите пошти, по неа е FedEx па DHL е најскапа... Исто преку УПС ќе можеш да ја следиш пратката каде точно се наоѓа преку интернет, и ќе знаеш точно кој во колку саат ја примил...

За цена незнам да кажам, за секоја дестинација е различно а и зависи колку грама тежи пратката (документите).

Јас знам кога праќав вакви документи во Швајцарија и Германија, од тоа што споредував УПС беше најдобра варијанта и сите пратки стигнаа утредента откако ги пратив... Али колку точно плаќав не ми текнува :(
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
676
Незнам колку некој ќе знае точно информации баш за Канада колку е пратка али у секој случај ако праќаш (важни) документи во странство (преку препорачана пратка, кај што ќе треба да потпишат дека ја земале), колку што знам најефтина варијанта ти е да пратиш преку UPS. Таа е мислам најефтина од овие брзите пошти, по неа е FedEx па DHL е најскапа... Исто преку УПС ќе можеш да ја следиш пратката каде точно се наоѓа преку интернет, и ќе знаеш точно кој во колку саат ја примил...
ако под "важни" документи спаѓа апликација за виза, онда my answer is ДА! :)
Бибо, дај нешто web сајтче ..и дали има некои цени истакнато, шо како од километар, или грам .. ?
незнам како одат работите, а треба у најскоро време да се испратат, нем да ја утнат целата процедура :/
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.302
Поени од реакции
1.448
Е незнам сајт сеа, провери си самиот на гугл да бараш за УПС и ДХЛ дали ќе најдеш листа за цените...
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
676
*самата

проверив, ами дава само време кога ќе стигне ..а цена нема :/
+ во Виничко-Кочанскиот дел на Мк. нема UPS :S
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
676
^as I said,само времето го дава ( 4 дена ) .. не и колку кошта .. -.-'
 
I

Iblis

Гостин
Sorry, Само што проверив на DHL има таму и цена и рок ама малку е соленко :helou:
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
676
Sorry, Само што проверив на DHL има таму и цена и рок ама малку е соленко :helou:
how much? :icon_conf да му го забиберам ако е соленко? :P

--- надополнето ---

за истата пратка, најевтината е 2.732 најскапа 4.507 :nesvest:
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.785
Поени од реакции
1.288
не знам за документите одамна немам видено а за карта ќе биде поскапо :/ требаше да резервираш порано околу март-април. јас резервирав уште во март беше околу 1100 (за америка кажувам) сега сигурно ќе е 200-300 долари поскапа. провери во агенции некој колку е тие секогаш имаат добри цени а и ќе ти најдат карта за кога сакаш
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
676
^испод 1.000 нема да е .. -.-
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.806
Поени од реакции
5.035
^испод 1.000 нема да е .. -.-
Има евтини летови преку Ryan Air, а пратката можеш да ја пратиш и преку Македонски Пошти, со препорачани досега не ми направиле никаква грешка.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
676
Има евтини летови преку Ryan Air, а пратката можеш да ја пратиш и преку Македонски Пошти, со препорачани досега не ми направиле никаква грешка.
а колку $ е од грам,или од километар се рачуна?
 
На врв Bottom