ТЕЖОК ИНЦИДЕНТ ВО ЛЕРИНСКО!

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ВИДЕО
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=80222

Грчките ултранационалисти држат во заложништво македонски и европски активисти

Македонските и европските активисти за човекови права кои денеска се сретнаа во Лерин на генералното собрание на Центарот Морис Копитерс од Брисел се под опсада на радикални грчки активисти кои се обидуваат да ја прекинат промоцијата на билингвалниот македонско грчки речник.​
Стотина грчки фашисти се обиделе да влезат во салата но во тоа ги спречиле голем број на грчки специјални сили. Претходно на граничниот премин Меџитлија кај Битола грчките погранична власти вршеле темелна контрола на сите патници кои од Македонија влегле во Грција, сите возила кои оделе кон Лерин биле претресувани од неколку полицајци кои барале видео камери.

Ова не е прв пат припадниците на фашистичката партија Златна Зора да предизвикуваат инциденти за време на настани организирани од Македонците во Грција. Грчките власти не покренаа никаква пријава против напаѓачите на промоцијата на речникот во Атина пред две години.

Инцидентот се случува само две недели по приведувањето на новинарот на Канал 5 Горан Момироски и новинарката Милена Георгиевска од весникот вест кои беа уапсени во Лерин под сомневање дека без дозвола снимале јавни објекти. И покрај формалното барање за добивање дозвола Грчката прес канцеларија во Скопје и грчкото министерство во Атина до денеска без никакво образложение не дадоа дозвола екипа на Канал 5 телевизија да влезе во Лерин и да известува за настаните во овој град. /www.kanal5.com.mk
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Хеллас и нивната проклета политика... А за ова е крив тој од Солун цело време што ние сме му криви за се...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.111
Претходно на граничниот премин Меџитлија кај Битола грчките погранична власти вршеле темелна контрола на сите патници кои од Македонија влегле во Грција, сите возила кои оделе кон Лерин биле претресувани од неколку полицајци кои барале видео камери.

Ова не е прв пат припадниците на фашистичката партија Златна Зора да предизвикуваат инциденти за време на настани организирани од Македонците во Грција. Грчките власти не покренаа никаква пријава против напаѓачите на промоцијата на речникот во Атина пред две години.
каки златна зора, благе везе нема- ОВА е МАСЛО на цела гејлада, на нивната власт, - кои само се затскриваат зад фашистичката партија Златна Зора
ај нек им отидат во Атина кога ќе им дојди љубимата гостинка Арифи Теута- дал ќе ја држат и неа у заложништво ил ќе и’ бидат лично обезбедување можда:mad:
сега дури излезе на видело тоа што го претпоставував- дека албанците ни работат зад грб со гејците - тајно и подмукло
кој скандал- ке одела кај Пангалос- на жими мајка:pos:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
каки златна зора, благе везе нема- ОВА е МАСЛО на цела гејлада, на нивната власт, - кои само се затскриваат зад фашистичката партија Златна Зора
ај нек им отидат во Атина кога ќе им дојди љубимата гостинка Арифи Теута- дал ќе ја држат и неа у заложништво ил ќе и’ бидат лично обезбедување можда:mad:
сега дури излезе на видело тоа што го претпоставував- дека албанците ни работат зад грб со гејците - тајно и подмукло
кој скандал- ке одела кај Пангалос- на жими мајка:pos:
Пак ми мириса на некоја завера помеѓу шипојве и гејојве
 
B

Black Guard

Гостин
Нема завера(Иако ДУИ притиска) јас верувам во нашите,верувам во Македонија-кој сака нека негира нека крека џабе му е јас се чувствувам како Македонец и точка.

Штета тие балкански војни(и лицемерието на соседите) што ни направија па врз нашите егејци е извршен егзодус-се надевам дека еден ден имотите ќе им бидат вратени.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ако некој чита

ВРЕМЕ Е ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА ДА СИ НАПРАВИ СВОЈА ЗЛАТНА ЗОРА И ВО НАЈМАЛА РАКА ПРОПОРЦИОНАЛНО ДА ОДГОВОРИ НА ГРЧКИВЕ ФАШИСТИ.

на што личи бе ова, камионите и колите ни ги оштетуваат - ништо, граганите ни ги заплашуваат и држат како заложници - ништо, маршираат се закануваат битола и струмица ке ги солободувале - ништо...до кога бе

епизодата со автобусите во охрид треба да се повтори
 
B

Black Guard

Гостин
Во паника се грците пријателе во паника се ова што го прават е само доказ дека се очајни-сигурен сум...ќе дојде и нивниот ред да осетат АГОНИЈА!!

на што личи бе ова, камионите и колите ни ги оштетуваат - ништо, граганите ни ги заплашуваат и држат како заложници - ништо, маршираат се закануваат битола и струмица ке ги солободувале - ништо...до кога бе
Во Грција има стварно луѓе кои не се фашисти но тие не се доволно за да достигнат ниво на критична маса,штета мнозината грци се малоумни празноглави идиоти а оние кои се на страната на Македонија маргинализирани и тероризирани.

Значи Грчката држава малтретира нејзини државјани,новинари универзитетски професори и.т.н само поради промакедонскиот став.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ако може да и бидеме благодарни на гејција за нешто е тоа што ќе биде причина за распадот на ЕУ.
А Теута Арифи е интересно како експресно доби покана за посета на Атина.Претходно таква привилегија немал ниеден министер-Македонец.Сигурно после средбата со Пангалос,Арифи ќе не просветли и ќе бара да бидиме флескибилни за името.Нормално Арифи е политичар со педигре за некои,на пр. Јани Макрадули ја спореди со Черчил.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.056
нека прават што сакааат нека предлага и арифи што сака се додека народот не се согласи ништо не ни можат.
Си рече убаво груевски ако има нешто предлог на референдум.
Е сеа ако пробат да ни го исперат паметот пред референдумот за да го смениме самите името .. тоа ќе биде наша одговорност
 
S

Shellshock nam67

Гостин
каки златна зора, благе везе нема- ОВА е МАСЛО на цела гејлада, на нивната власт, - кои само се затскриваат зад фашистичката партија Златна Зора
ај нек им отидат во Атина кога ќе им дојди љубимата гостинка Арифи Теута- дал ќе ја држат и неа у заложништво ил ќе и’ бидат лично обезбедување можда:mad:
сега дури излезе на видело тоа што го претпоставував- дека албанците ни работат зад грб со гејците - тајно и подмукло
кој скандал- ке одела кај Пангалос- на жими мајка:pos:
како мислиш тајно и подмукло ???, таа е на позиција благодарени на благословот на Мојсеј кај мојсеј е конецот на власта, знае што прави или замижува или ќе не шета низ пустина цело време
 
Член од
16 септември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
9
ако некој чита

ВРЕМЕ Е ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА ДА СИ НАПРАВИ СВОЈА ЗЛАТНА ЗОРА И ВО НАЈМАЛА РАКА ПРОПОРЦИОНАЛНО ДА ОДГОВОРИ НА ГРЧКИВЕ ФАШИСТИ.

на што личи бе ова, камионите и колите ни ги оштетуваат - ништо, граганите ни ги заплашуваат и држат како заложници - ништо, маршираат се закануваат битола и струмица ке ги солободувале - ништо...до кога бе

епизодата со автобусите во охрид треба да се повтори
VO OVAA ZEMJA NIKOJ NEMA MUDA OCIGLEDNO, DO KOGA KE GI TRPIME CIGANIVE???? TREBA DA SE ORGANIZIRAME I MAME DA IM EBEME TUKA ZAR MALKU GRCI IMAME TUKA I GRCKI FIRMI. A NE NIE IM POTROSIVME LETOVO 200M EVRA
 
B

Black Guard

Гостин
Ако може да и бидеме благодарни на гејција за нешто е тоа што ќе биде причина за распадот на ЕУ.
Можен е крах на европската монетарна унија но на ЕУ не верувам барем наредниве 20-години,опциите се две-првата UES(United Europian States)опција која има мали шанси имајќи предвид дека имаме повеќе нации,јазици и култури во ЕУ,а втората опција е Европска држава од советски тип уствари милитантен фашизам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.638
Поени од реакции
79.940
Шо се чудите за Арифи. Па не ли ви текнува Ахмети пред некоја година, колку пути отиде онака кај Бакојани.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.111
Нема завера(Иако ДУИ притиска) јас верувам во нашите,верувам во Македонија-кој сака нека негира нека крека џабе му е јас се чувствувам како Македонец и точка.

Штета тие балкански војни(и лицемерието на соседите) што ни направија па врз нашите егејци е извршен егзодус-се надевам дека еден ден имотите ќе им бидат вратени.
мхмкмммммм
Интелектуалци Албанци денеска започнаа иницијатива преку трибини и дебати да влијаат врз Владата :mad:побрзо да го реши прашањето за името, со цел Македонија да се приклучи кон Европската унија и НАТО.
видео http://daily.mk/cluster3/5364e5fdd2567c16f4d27960c259618e/907355
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
мхмкмммммм
Интелектуалци Албанци денеска започнаа иницијатива преку трибини и дебати да влијаат врз Владата :mad:побрзо да го реши прашањето за името, со цел Македонија да се приклучи кон Европската унија и НАТО.
видео http://daily.mk/cluster3/5364e5fdd2567c16f4d27960c259618e/907355
А коj е виновен? Ем едните имаха полно мнозинство во собранието и сами одлучиха да одат на предвремени избори. Сега кога са зависни от ДУИ, таа партиja ке може да им извива раце.
Нема да се изненадам ако има нови предвремени избори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom