Специјален знак за sound copyright symbol ℗

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Користам flash media player кој ги чита записите од xml фајл и никако не можам да го вметнам овој знак ℗ во xml фајлот, што е финтава?
 
P

Princ

Гостин
Пробај да го енкодираш фајлот во UTF-8 и да го зачуваш како таков па направи ја измената.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Како мислиш да го енкодирам?
Користам Notpead++ и коудингот автоматски го имам подесено на utf-8 али пак ништо.
Плус, првата линија ми е <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
Чудно © го чита без проблем.
 
P

Princ

Гостин
Пробај ги и двеве опции во Notepad++, едната треба да работи само не сум сигурен која:
1. Encoding -> Encode in UTF-8 without BOM
2. Encoding -> Convert to UTF-8 without BOM

Значи прво едната, зачувуваш, објавуваш, проверуваш... ако не успее со првата, ја повторуваш постапката на втората.

Патем, ако го посетиш .xml фајлот преку бровсер, се појавува P-то?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Пробај ги и двеве опции во Notepad++, едната треба да работи само не сум сигурен која:
1. Encoding -> Encode in UTF-8 without BOM
2. Encoding -> Convert to UTF-8 without BOM

Значи прво едната, зачувуваш, објавуваш, проверуваш... ако не успее со првата, ја повторуваш постапката на втората.

Патем, ако го посетиш .xml фајлот преку бровсер, се појавува P-то?
Ништо.
Кога го отварам xml фајлот нема зима си се отвара "п"-то најнормално.
Изгледа до флешот ќе е проблем?
Наместо "п" ми отвара правоаголниче.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Таквите (специјални) знаци пишувај ги со код, не copy-paste.

&#8471; во случајов.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Кој фонт го користиш во флеш?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Или ембед, или фонтот нема таков карактер, ама повеќе ми трга на второто оти ако нема ембед мислам дека нема да прикажи ништо.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Да, треба да го твикнам флешот.

Што не направи ти нас, аматери.
Пробај со ембедирање на фонтот ама комплетно, пошто по дифолт ги ембедира само основните карактери. Од друга страна пробај и со запишување на знакот како <![CDATA["znakot"]]> или запишан со неговиот код (што по напишаното гледам дека си го пробал).
 
Член од
23 мај 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
The special sound copyright symbol you're referring to is not an official symbol like the © for copyright. Instead, sounds can be protected under copyright law if they are original and fixed in a tangible medium. For more on intellectual property, it's useful to understand Copyright vs Trademark : copyright protects original works like music or literature, while trademarks protect brand identifiers like logos or slogans.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom