Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.258
Поени од реакции
7.432
Греота за загинативе, за жал во вакви ситуации најчесто настрадуваат тие што се колатерала. Баш прошло лето имаше таков случај, ни криви ни должни. После колку сакаш казна стај му џабе е.
Ја би идел уште по дрско, секое возење пијан или екстремно брзо во градско подрачје кривично одговорно како во америка. Свесно загрозуваш други луѓе, затвор. Меѓутоа треба прво да се погледнат луѓето меѓу себе, зашто еден куп луѓе го прават ова а кога ќе се деси нешто вакво ги пцујат сторителите. Оваа малокуревска култура со колите е најодвратното нешто што постои, и за жал е културолошко прифатено и кај нас и кај шошоните.
Не е само малокуревство!
Фала богу испобегаа по запад муџиве наши и секна една ветка на криминал, дрвокрадството!
Инаку шемата е: Украдена Лада или купена за 200 евра, нит регистрација нит механичар видела. Ја товараат со кубикипол дрва и гас до даска од Елово и околина до Батинци. Знаат и по 120-130 да пи*ат, за да не ги застане полиција, ако на таков му се испречиш на пат, бог да те прости!
Нема ден додека чекам на семафор некој со мерџо од Батинци да не пројде на црвено, нема веруј ми! И тоа се 15-20 минути во денот кои ги покрива моето патување, колку се во 24 часа пресметај. Ама имаат влага уште, на времето си имаа началник на полиција, им кинат казни па и не ги запишуваат кога ќе ги видат кој се и од кај се. Сега пола полиција се нивни, не не чека подобрување, џабе моралишете овде!
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
4
Може ли да ми кажете како иде постапкава за казна кај да одам да ја платам дали треба да доставам негде уплатница после и слично?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.258
Поени од реакции
7.432
Може ли да ми кажете како иде постапкава за казна кај да одам да ја платам дали треба да доставам негде уплатница после и слично?
Ке си ја платиш во банка и уплатницата однеси ја во полициска станица, било која! Тие праќаат известување до таму каде што ти е пишана.
Втора варијанта може во ПС со картичка, ама или немаат или не знаат да работат со тоа. Автопатската полиција треба да има терминал за со картичка на лице место, ама тоа со казните е како македонски пекол, или нема кофа или нема го...!
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.938
Ako vozis ti kanta ne znaci deka i ja vozam ;) Koliceto si koci taman, ne e ko tvojata krsh

So pise u zakono? Nisam odavde da procitam
Автоматски споено мислење:


Dali ako vozam 70-80 znaci i deka ne zastanuvam na semafor ili pesacki ? Ako ne postuvam brzina ne znaci deka gazam lugje.
Ваков коментар може да даде копиљ од 16 или 17 години што тато му купил кола за матура. Знаеш ли зошто уопште има знаци за 30,40 или 50км во одредени населени места? Некој попаметен од мене и тебе, израчунал дека во таа зона ако недај боже ти претрча некој и не го видиш, имаш време и простор да закочиш колку-толку (најпросто кажано).

Ти на 80, во населба меѓу куќи во споредни улици, ако сакаш и Тесла имај, за дел од секунда се прави глупост. После тоа е веќе касно.
Теле едно, сите тука, или ако не сите 95% сме надминале дозволено, повеќето секојдневно и го правиме тоа, но не се фалиме зошто нема поента.

Иначе, да се навратам на темата, за глупост од 2016-та, поточно 30.10.2016, дури сега ми ја одземаа возачката, после нецели 5 години. Во петокот ми стигна плико да се јавам во МТВ. Грешка у 2016-та, 9 месеци ќе сум со забрана. Хендикеп голем посебно сега пред одмори, али тоа е, за памет.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
388
Поени од реакции
330
Ваков коментар може да даде копиљ од 16 или 17 години што тато му купил кола за матура. Знаеш ли зошто уопште има знаци за 30,40 или 50км во одредени населени места? Некој попаметен од мене и тебе, израчунал дека во таа зона ако недај боже ти претрча некој и не го видиш, имаш време и простор да закочиш колку-толку (најпросто кажано).

Ти на 80, во населба меѓу куќи во споредни улици, ако сакаш и Тесла имај, за дел од секунда се прави глупост. После тоа е веќе касно.
Теле едно, сите тука, или ако не сите 95% сме надминале дозволено, повеќето секојдневно и го правиме тоа, но не се фалиме зошто нема поента.

Иначе, да се навратам на темата, за глупост од 2016-та, поточно 30.10.2016, дури сега ми ја одземаа возачката, после нецели 5 години. Во петокот ми стигна плико да се јавам во МТВ. Грешка у 2016-та, 9 месеци ќе сум со забрана. Хендикеп голем посебно сега пред одмори, али тоа е, за памет.
Приговарај до таму секторот за извршување на санкции по сообраќајни прекршоци (не знам како точно им се вика секторот во МВР) за апсолутна застареност по стариот Закон за прекршоци апсолутна застареност имаше после 4 години, а поминати се кај тебе 4 ипол години, по тој закон ќе ти сметаат, така што не би требало да ти ја одземат возачката.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.938
Приговарај до таму секторот за извршување на санкции по сообраќајни прекршоци (не знам како точно им се вика секторот во МВР) за апсолутна застареност по стариот Закон за прекршоци апсолутна застареност имаше после 4 години, а поминати се кај тебе 4 ипол години, по тој закон ќе ти сметаат, така што не би требало да ти ја одземат возачката.
Ама веќе избрзав, бев у Мтв и за некој 7/8 дена ќе ми дадат нова со забрана. Сега да пуштам приговор или?

Да не се избламирам да се 5 години за застарено а не 4?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
388
Поени од реакции
330
Ама веќе избрзав, бев у Мтв и за некој 7/8 дена ќе ми дадат нова со забрана. Сега да пуштам приговор или?

Да не се избламирам да се 5 години за застарено а не 4?
Пушти им приговор по стариот е 2 години, а во секој случај 4 години застареност за извршување (апсолутна застареност), тие немаат основ да ти ја одземат возачката, значи ако од правосилноста на пресудата поминале 4 години.
Пресметај прво, па пушти приговор, па дури и да не излегува пресметката може ќе ти сметаат за 2 години, и тогаш исто нема да ти ја одземат возачката, али ако не приговараш со сигурност ќе ти ја впишат забраната, искрено нема што да изгубиш, можеш само да се спасиш да не ти пишат забраната поради застареност на извршување на санкцијата. :)
 
Член од
24 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите,
Сакам и јас да поставам прашање на иста тема која ме мачи периодов. Пред година и пол поминав на црвено(при менување од жолто кон црвено), полицијата се најде во непосредна близина, па нормално ме пееа малце, не бев во алкохолизирана состојба. Дури пред два-три дена ја зедов поканата за суд бидејки не потпишав, иако целосно ја прифатив тогаш вината(класика еден добар цајкан, другиот строг). За казната треба да одам дури во септември на суд.

Сега проблемот ми е, што пак лани, пак имав сличен проблем со нив, па веќе очекувам дека може да никне и другата казна во сандаче, кога и да е.
Бидејки сум во небрано, ме интересира, каде да се упатам, и да си ја платам оваа втората казна, или пак да побарам активни собраќајни прекршоци, дали имам само една или се две казни.

Надвор од тема за казни, ме интересира, дали може, доколку следната казна треба да ми ја пратат, да ми стигне на друга адреса, бидејки првата ја добив на стара адреса по лична карта, а немам никој на таа адреса, само од време на време одам баш за писма, доколку имат.

Ве молам за одговор.

Поздрав,
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2021
Мислења
10
Поени од реакции
2
Zdravo na sitee... Znaci vaka imam pokana za na sud za upravuvanje so PMV pod dejstvo na alkohol izmereni 1.65promili spored clenovi gledav deka dostignuva zabrana za vozenje do 12 meseci no mene mi e potrebna vozacka ta bidejki rabotam kako taksist so svoe vozilo no nemam socijalno I penzisko znaci nemozam da izvadam M1 M2 obrazec kako dokaz dali so advokat bi mozelo da se trgne zabranata ili dzabe davanje pari dajte nekoj sovet. Blagodaram
Автоматски споено мислење:

Zdravo na sitee... Znaci vaka imam pokana za na sud za upravuvanje so PMV pod dejstvo na alkohol izmereni 1.65promili spored clenovi gledav deka dostignuva zabrana za vozenje do 12 meseci no mene mi e potrebna vozacka ta bidejki rabotam kako taksist so svoe vozilo no nemam socijalno I penzisko znaci nemozam da izvadam M1 M2 obrazec kako dokaz dali so advokat bi mozelo da se trgne zabranata ili dzabe davanje pari dajte nekoj sovet. Blagodaram I sto bi se slucilo do kolku me stoprat vo tek na zabranata..
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
388
Поени од реакции
330
Zdravo na sitee... Znaci vaka imam pokana za na sud za upravuvanje so PMV pod dejstvo na alkohol izmereni 1.65promili spored clenovi gledav deka dostignuva zabrana za vozenje do 12 meseci no mene mi e potrebna vozacka ta bidejki rabotam kako taksist so svoe vozilo no nemam socijalno I penzisko znaci nemozam da izvadam M1 M2 obrazec kako dokaz dali so advokat bi mozelo da se trgne zabranata ili dzabe davanje pari dajte nekoj sovet. Blagodaram
Автоматски споено мислење:
Со адвокат или без адвокат искрено исто ти се фаќа, џабе ќе трошиш пари за адвокат, подобро со тие пари ќе ја платиш глобата, а за привремена забрана за управување на моторно возило, зависи од судијата, се работи за 1.65 промили башка кај тебе отежнителна околност е што работата ти е директно поврзана со возење, и кај тебе нема да се разгледува како од небрежност да е направен прекршокот, 1.65 промили што е многу, многу е...
Подобро јави се сам на рочиште признај вина, и каење и ветувај дека друг пат нема да ти се повтори, кажи дека си подготвен да ја платиш глобата, само да не ти се изрекува забрана затоа што ќе се доведеш во прашање за егзистенција.
Адвокат може да ти состави одбрана но искрено во твојот случај е да признаеш вина, да беше под 1 промил, тогаш со адвокат можеше да поминеш со опомена, и мал износ на парична глоба, вака со 1.65 промили џабе не ангажирај адвокат џабе ќе си ги дадеш парите, јас работам како адвокат ти го кажувам ова најдобронамерно.
Ти посакувам среќа да ти се погоди судијата, тоа е тоа :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.258
Поени од реакции
7.432
Zdravo na sitee... Znaci vaka imam pokana za na sud za upravuvanje so PMV pod dejstvo na alkohol izmereni 1.65promili spored clenovi gledav deka dostignuva zabrana za vozenje do 12 meseci no mene mi e potrebna vozacka ta bidejki rabotam kako taksist so svoe vozilo no nemam socijalno I penzisko znaci nemozam da izvadam M1 M2 obrazec kako dokaz dali so advokat bi mozelo da se trgne zabranata ili dzabe davanje pari dajte nekoj sovet. Blagodaram
Автоматски споено мислење:
Искрен совет! Батали да пиеш, ако веќе пиеш никако зад волан! Јас да сум судија не би ти попуштил, кај таксист па и путатри и фазла проценти. Седни стави на хартија што ти е поважно и фурај, ако сам не си помогнеш, никој нема!
Автоматски споено мислење:

Со адвокат или без адвокат искрено исто ти се фаќа, џабе ќе трошиш пари за адвокат, подобро со тие пари ќе ја платиш глобата, а за привремена забрана за управување на моторно возило, зависи од судијата, се работи за 1.65 промили башка кај тебе отежнителна околност е што работата ти е директно поврзана со возење, и кај тебе нема да се разгледува како од небрежност да е направен прекршокот, 1.65 промили што е многу, многу е...
Подобро јави се сам на рочиште признај вина, и каење и ветувај дека друг пат нема да ти се повтори, кажи дека си подготвен да ја платиш глобата, само да не ти се изрекува забрана затоа што ќе се доведеш во прашање за егзистенција.
Адвокат може да ти состави одбрана но искрено во твојот случај е да признаеш вина, да беше под 1 промил, тогаш со адвокат можеше да поминеш со опомена, и мал износ на парична глоба, вака со 1.65 промили џабе не ангажирај адвокат џабе ќе си ги дадеш парите, јас работам како адвокат ти го кажувам ова најдобронамерно.
Ти посакувам среќа да ти се погоди судијата, тоа е тоа :)
Џабе си го арчиш муабетот! Он никаде не вика дека му е криво, се кае, само сака газ да спаси! Ако се извади лесно, ќе извлече погрешен заклучок.
 
Член од
29 јуни 2021
Мислења
10
Поени од реакции
2
Искрен совет! Батали да пиеш, ако веќе пиеш никако зад волан! Јас да сум судија не би ти попуштил, кај таксист па и путатри и фазла проценти. Седни стави на хартија што ти е поважно и фурај, ако сам не си помогнеш, никој нема!
Автоматски споено мислење:


Џабе си го арчиш муабетот! Он никаде не вика дека му е криво, се кае, само сака газ да спаси! Ако се извади лесно, ќе извлече погрешен заклучок.
Greska si druze... od 14 godini vozam I nikogas ne sum se osmeluval ili silel zad volan ili slicni raboti ova e prvo a i posledno ;)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.824
Поени од реакции
4.937
Zdravo na sitee... Znaci vaka imam pokana za na sud za upravuvanje so PMV pod dejstvo na alkohol izmereni 1.65promili spored clenovi gledav deka dostignuva zabrana za vozenje do 12 meseci no mene mi e potrebna vozacka ta bidejki rabotam kako taksist so svoe vozilo no nemam socijalno I penzisko znaci nemozam da izvadam M1 M2 obrazec kako dokaz dali so advokat bi mozelo da se trgne zabranata ili dzabe davanje pari dajte nekoj sovet. Blagodaram
Автоматски споено мислење:
Ништо не те спасува, за професионален шофер Се над 0 промили е казниво....... Совесен судија би ти ја решил кариерата, а не да те помилува
 
Член од
14 април 2012
Мислења
27.740
Поени од реакции
49.702
Kaко всушност иде процедурата со впишување на забраната? Ми стигна решение за да ми се одземе дозволата на 1 месец. Па кој поминувал низ процедурава, нека каже.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.050
Поени од реакции
13.292
Kaко всушност иде процедурата со впишување на забраната? Ми стигна решение за да ми се одземе дозволата на 1 месец. Па кој поминувал низ процедурава, нека каже.
Треба да идеш у станица, ќе ти ја земат старата возачка и ќе се сликаш за нова у која ќе ти биде впишана забраната.
Може и да не идеш и да си тераш така, ама ќе ти дојде по некое време чичко полицаец дома да ти ја земе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom