Совети за учење програмски јазик

Член од
3 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
4
Здраво , јас сум нов во програмирање и ако може некој да ми каже што е поискусен како го учи програмскиот јазик за да се совладаат добро работите па да преминувам на друго од јутуб
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
1. Избегнувај YouTube. Не сакаш да учиш од некој Индиец кој пола нема да го разбереш од тоа што го збори. Во денешно време секоја будала може да прави туториал видеа и да ги става на YouTube, така што тешко е да се најдат добри видеа во морето на лоши видеа. Поготово сега кога го кријат бројот на дислајкови и со тоа е потешко да се исфилтрираат лошите содржини.

2. Има многу добри курсеви на Udemy за 15 долари. Ако не сакааш да плаќаш, сигурно можат на торент да се најдат кусреви од Udemy и Pluralsight.

3. Книги. Можеби звучи старовремски, ама може доста да се научи од нив. Во денешно време работите многу брзо се менуваат и книгите брзо стануваат outdated, ама основите се тие. Во зависност од тоа на која e-book платформа ја имаш купено книгата, може и да ја добиеш бесплатно апдејтираната верзија. Доста од книгите сигурно можат да се најдат и на торент.

4. W3Schools, ако веќе немаш почнато таму.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Здраво , јас сум нов во програмирање и ако може некој да ми каже што е поискусен како го учи програмскиот јазик за да се совладаат добро работите па да преминувам на друго од јутуб
Кој јазик?

Генерално правило: учиш основи: data types, data structures, variables,conditionals, loops, algorithms.
Па после object oriented programming и clean code, crud.
Инаку има и на јутјуб добри канали, само кажи кој јазик те интересира.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.448
Поени од реакции
7.926
Pluralsight yearly subscription е можеби најпаметната инвестиција во овој домен што сум ја направил во живот.
Не е нит ефтино нит скапо - 150 долари цела година, вервуам може да си го дозволиш, ама имаш неограничен број на туторијали од признати и докажани експерти, а не луѓе на YT кои прават нешта и ствари само за гледаност co catchy титлови и тн и тн... Башка што лесно можеш да отидеш во несакан правец благодарение на suggested videos од страна. + 80% од YT e индиско сценарио ко што опишаа погоре. Едноставно тешко се наоѓа квалитетен контент на Јутјуб и си бара доста време дур да дојдеш до "златото".

1000 пати боље од било која академија или курс.
Знам, можеш да ги најдеш и пиратски (постарите), ама не е нешто прескапо за да бараш и губиш време по пиратерија. И на торенти многу често ги нема новите апдејтирани верзии и поновите курсеви/патеки/туторијали.

Пример за Ангулар, едноставно не постои подобар ресурс од Плуралсајт, покрај секако нивната официјална документација, за мене барем. 10/10. Многу ми помогна PS.

Сигурно и удеми се супер, иако ја прво почнав со Плуралсајт и едноставно немам некоја потреба да го пробувам Удеми кога веќе имам нешто што мене ми е повеќе од доволно во плуралсајт.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Здраво , јас сум нов во програмирање и ако може некој да ми каже што е поискусен како го учи програмскиот јазик за да се совладаат добро работите па да преминувам на друго од јутуб
Ти не треба да почнеш со учење на програмирање, туку да почнеш да читаш општи работи околу cs за да знаеш со што би сакал да се бавиш. Вака премногу ти е општо прашањето и никој не може да ти даде попрецизен одговор. Исто е ко да кажеш - сакам со градежништо да се бавам и што треба да почнам да учам?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.307
Член од
3 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
4
Фала ви на сите што коментиравте , околу тоа да ми помогните но заинтресиран сум за Пајтон сега за сега понатаму ќе видиме бидејќи како почетник пред 3 месеци почнав со пајтон и многу научив до сега од Mike Dane(freecodecamp) , од Conor Schafey и он е предобар а индијците се баш добри има еден на каналот Programiz добро го сваќам зборува англиски доволно да се разбере ама околу тоа сакав и да прашам како да ја совладам содржината што ја учам пример учам пола саат и после пола саат го применувам тоа што сум го научил денес
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
и да прашам како да ја совладам содржината што ја учам пример учам пола саат и после пола саат го применувам тоа што сум го научил денес
Така некако, колку и да ти изгледа јасно во моментот кога го слушаш, пробувај, вежбај, размислувај, креирај си сам задачи ако нема, размисли како тоа што си го научил можеш да го искористиш за нешто друго, каде да го примениш, итн.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
За што ќе го користиш пајтонот, т.е каде се гледаш, во веб програмирање, или пак во data science, data analysis?

Одлични курсеви и канали на јутјуб:
Python for Everybody - Full University Python Course Dr. Charles Severance
За веб од истиот професор, гага:
Django For Everybody - Full Python University Course Dr. Charles Severance

За ситни автоматизации:
Al Sweigart Automate the Boring Stuff with Python. го имаш и на јутјуб.

Одличен канал за пајтон, особено за веб, можеби најдобрите туторијали за е-комерс, со детално објаснување и на дизајнот на базата.
Very Academy

Други одлични канали за пајтон:

sentdex
Tech With Tim
Programming with Mosh

Од платените, задолжителен за секој почетник што сака да ги научи како функционираат работите под хауба (истиот инструктор има и за javascript, топло го препорачувам на секој почетник што влегува во веб програмирање).
Data Structures & Algorithms - Python - Scott Barrett

Од курсеви овие ти се предоволно за да ги научиш основите и се што ти треба, следен чекор е решавање на задачи/правење на реални проекти.
w3resource
PYnative
HackerRank
kaggle.com - имаш примери, дури и „натпревари“ за data science.

Ете ти материјали, твое е да го загрееш столчето и догодина ова време да ти бараме работа :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
За што ќе го користиш пајтонот, т.е каде се гледаш, во веб програмирање, или пак во data science, data analysis?

Одлични курсеви и канали на јутјуб:
Python for Everybody - Full University Python Course Dr. Charles Severance
За веб од истиот професор, гага:
Django For Everybody - Full Python University Course Dr. Charles Severance

За ситни автоматизации:
Al Sweigart Automate the Boring Stuff with Python. го имаш и на јутјуб.

Одличен канал за пајтон, особено за веб, можеби најдобрите туторијали за е-комерс, со детално објаснување и на дизајнот на базата.
Very Academy

Други одлични канали за пајтон:

sentdex
Tech With Tim
Programming with Mosh

Од платените, задолжителен за секој почетник што сака да ги научи како функционираат работите под хауба (истиот инструктор има и за javascript, топло го препорачувам на секој почетник што влегува во веб програмирање).
Data Structures & Algorithms - Python - Scott Barrett

Од курсеви овие ти се предоволно за да ги научиш основите и се што ти треба, следен чекор е решавање на задачи/правење на реални проекти.
w3resource
PYnative
HackerRank
kaggle.com - имаш примери, дури и „натпревари“ за data science.

Ете ти материјали, твое е да го загрееш столчето и догодина ова време да ти бараме работа :D
Kolku vreme bi mu trebalo na nekoj otprilika za da nauci primer veb programiranje ako pocne sega od nula?
Na vremeto ucev programiranje u pascal(vaka mislam se vikase) ali odamna bese toa zaboraviv se haha.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Kolku vreme bi mu trebalo na nekoj otprilika za da nauci primer veb programiranje ako pocne sega od nula?
Na vremeto ucev programiranje u pascal(vaka mislam se vikase) ali odamna bese toa zaboraviv se haha.
Ова е индивидуално, зависи колку време можеш да одвоиш и колку брзо ќе разбереш тоа што учиш.
Ако имаш претходни предзнаења може за неколку месеци да си спремен за работа, инаку може и многу подолго.
 
Член од
3 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
4
За што ќе го користиш пајтонот, т.е каде се гледаш, во веб програмирање, или пак во data science, data analysis?

Одлични курсеви и канали на јутјуб:
Python for Everybody - Full University Python Course Dr. Charles Severance
За веб од истиот професор, гага:
Django For Everybody - Full Python University Course Dr. Charles Severance

За ситни автоматизации:
Al Sweigart Automate the Boring Stuff with Python. го имаш и на јутјуб.

Одличен канал за пајтон, особено за веб, можеби најдобрите туторијали за е-комерс, со детално објаснување и на дизајнот на базата.
Very Academy

Други одлични канали за пајтон:

sentdex
Tech With Tim
Programming with Mosh

Од платените, задолжителен за секој почетник што сака да ги научи како функционираат работите под хауба (истиот инструктор има и за javascript, топло го препорачувам на секој почетник што влегува во веб програмирање).
Data Structures & Algorithms - Python - Scott Barrett

Од курсеви овие ти се предоволно за да ги научиш основите и се што ти треба, следен чекор е решавање на задачи/правење на реални проекти.
w3resource
PYnative
HackerRank
kaggle.com - имаш примери, дури и „натпревари“ за data science.

Ете ти материјали, твое е да го загрееш столчето и догодина ова време да ти бараме работа :D
Ти благодарам премногу , ќе го дадам максимумот пошо сум уште во средно имам уше една година и таму многу ни дават за учење , ако некој има некаков материјал од било кој програмски јазик ве молам тука ако можете споделете го ќе се најде за некој ви благодарам :)
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
некаков материјал од било кој програмски јазик
Така нема ништо да направиш. Треба да одбереш еден и да се држиш до него, а не да се префрлаш од јазик на јазик и на крај да останеш без ништо.

Спомена дека си почнал со Пајтон.
Океј, супер, учи Пајтон, имаш еден куп линкови погоре. Не ти требаат други јазици сега.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Кога сме кај пајтон.. дали со самото знаење на програмскиот јазик може да се работи без дополнително учење на други јазици? (почетник)
И исто така дали frontend (хтмл, цсс, јс) или пајтон како јазик е подобра солуција за вработување?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom