Скутерчиња: Се за и околу нив

Ф

Флеш

Гостин
Zdravo da prasam jas imam hamaci 50cc 4T skuterce i vo posledno vreme grubo raboti i nagore nejke da vlece gubi snaga gubi gubi i na kraj izgasne i mnogu tesko pali kako bez gorivo da e isto taka i na ramno do kraj gas se zabrzuva zabrzuva 50 metri i pocne da gubi gas da usporuva klapnata otvara ama kako da odi malku gorivo ne prima gas voopsto epten malku 25km/h edvaj zastanam vo mesto i pak poln gas i pak istoto go pravi nema kompresija mnogu e lesna kurblata moze li do toa seto ova da e ili ima uste nesto somnitelno (kupiv nov GY6 carburator ne e prljav se e cakum pakum)
следам . Слично и кај мене .

Јас ги штелував и сменив лагери 4 грамски и каиш и се помалку ми губи моќност но пак правеше и прави идеш 60+ и одма да падне +40 км/ч и полека да се среди пак .
 
Член од
10 септември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
3
следам . Слично и кај мене .

Јас ги штелував и сменив лагери 4 грамски и каиш и се помалку ми губи моќност но пак правеше и прави идеш 60+ и одма да падне +40 км/ч и полека да се среди пак .
jas mislam deka e do kompresijata bidejki go izgorev malku so 100 oktani nekolku meseci hahaha i mislam deka karikite se za nigde oteznato pali i vlece so dvajca nagore imase snaga do pred nekolku meseci so 30-35 sega zastanuva gasi naredna nedela ke go pravam 80cc se nadevam deka ke gi resam ovie problemi
 
Ф

Флеш

Гостин
idejki go izgorev malku so 100 oktani nekolku meseci
тука си направил лошо . Слаби мотори се ова . Си го изгорел . Можда и поголем дефект имаш . Те молам пиши кога че го појачуваш како си поминал со проблемов . Мене ми се реши ама делумно со штелување и мењавање на лагери од 4 грамските и скроз нов каиш . Веќе направив 12,000 км , прв газда сум , нов зеден .
 
Член од
10 септември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
3
тука си направил лошо . Слаби мотори се ова . Си го изгорел . Можда и поголем дефект имаш . Те молам пиши кога че го појачуваш како си поминал со проблемов . Мене ми се реши ама делумно со штелување и мењавање на лагери од 4 грамските и скроз нов каиш . Веќе направив 12,000 км , прв газда сум , нов зеден .
Nema drugo sto sigurno sum gi izgorel karikite ili rezovi na klip ili cilindar se novo ke stavam Klip cilindar kariki osiguraci glava ventili na fabricka radilica nema drugo vo sto da e defektotot so kompresijata i ne vlecenjeto jas imam 6000km prv vlasnik
 
Ф

Флеш

Гостин
Nema drugo sto sigurno sum gi izgorel karikite ili rezovi na klip ili cilindar se novo ke stavam Klip cilindar kariki osiguraci glava ventili na fabricka radilica nema drugo vo sto da e defektotot so kompresijata i ne vlecenjeto jas imam 6000km prv vlasnik
пиши ми колку ќе те фати горе долу , да имам престава и јас , кај и дај е треба изгледа и јас да средувам изгледа
 
Член од
10 септември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
3
пиши ми колку ќе те фати горе долу , да имам престава и јас , кај и дај е треба изгледа и јас да средувам изгледа
ke me fati brat vaka 80cc kit klip cilindar so se glava i ventili bez katalizator 3400 denari i novi 6g rolni 400 denari i taka nema drugo sto imam sportski auspuh i elektronika ke vidam kako ke raboti samo da mi se razraboti motorot ako ne mozam ovde da te dobijam daj nekade na nesto na sto mozam da te kontatkiram so zadovolstvo bi te informiral okolu novostite.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.977
Поени од реакции
1.935
Дечки прашање причина за пукање на лагер на радилица после 2500км?
Се работи за малоси лагери и стејџ 6 радилица нормално нови.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
3
Zdravo na site. Sakam da prasam jas naracav 80cc klip i clinidar i 80cc dekla so se ventili ama nemam nova Klackalka sakam starata da ja namestam i sega da li ima nekoi problemi ako ja namestam starata bidejki se fakja. I isto sakam da prasam da li treba novite ventili da gi slajfuvam so taa nekoja si pasta ne znam ako me razbirate
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Ако може некој да ми потврди она плочката на последната слика дали е стартер на струја за Yamaha Majesty и каде можам да го најдам истото?
 

Attachments

Ф

Флеш

Гостин
Со другиот мотор шо ми е скутер 50цц, се мислам ако можам во рамки на Македонија да се проба една долга релација .
Дечково е легенда на видеово . Карактер,интересен, со дунстер мотор до море :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:


 
Член од
27 јануари 2015
Мислења
565
Поени од реакции
549
Дечки прашање причина за пукање на лагер на радилица после 2500км?
Се работи за малоси лагери и стејџ 6 радилица нормално нови.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Неколку сценарија:
- недоволно подмачкување на лагерите доведување до висока температура и пукање на лагерот. Провери свекицата ако сува барут онда онда слабо подмачкување (односот бензин и уље дали е при микс или преку карбуратор не доволен воздух на усис, провери ако користиш уљна пумпа да не е запушена или неисправна)
- парче метал, гума или силикон во мотор е доволна да се најде и прејде во вентилот од блокот за подмачкување на лагерот и блокирање на самиот
- можно е и федерот од семерингот да е излезен од лежиште и директен контакт со лагерот да се има десено. За таков сет на радилица и лагери ако нема рестрикција на обртај во минута обавезно FKM TC -20 to+240℃ семеринзи а не NBR TC -40℃ to +120℃ . NBR TC семеринзи на јака обртажа се топат и кратко траат и може да ги оштети лагерите.

Ова е пример за ΝBR семеринг стар и нов што се случува од внатрешна стрнана

 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво, јас имам 15 години и имам огромна љубов кон автомобилите и моторите. Повеќе сакам количиња и знам дооста работи за нив отколку за мотори. И сега логично дека покрај толку љубов имам и желба за нив, колата е невозможно па сега би сакал да ве прашам за мотор поточно скутерче/веспа како и да го викате. Имам слушнато дека кај нас малолетните лица може да возат мотор под 50 кубика, па дали е тоа точно? Например јас на 15 години ако ме застане полиција да речеме што треба да се направи дали јас законски смеам да го возам тоа и дрн дрн, ако може да ми дадете информации околу тоа
 
Ф

Флеш

Гостин
Здраво, јас имам 15 години и имам огромна љубов кон автомобилите и моторите. Повеќе сакам количиња и знам дооста работи за нив отколку за мотори. И сега логично дека покрај толку љубов имам и желба за нив, колата е невозможно па сега би сакал да ве прашам за мотор поточно скутерче/веспа како и да го викате. Имам слушнато дека кај нас малолетните лица може да возат мотор под 50 кубика, па дали е тоа точно? Например јас на 15 години ако ме застане полиција да речеме што треба да се направи дали јас законски смеам да го возам тоа и дрн дрн, ако може да ми дадете информации околу тоа
17+ можеш


 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Здраво, јас имам 15 години и имам огромна љубов кон автомобилите и моторите. Повеќе сакам количиња и знам дооста работи за нив отколку за мотори. И сега логично дека покрај толку љубов имам и желба за нив, колата е невозможно па сега би сакал да ве прашам за мотор поточно скутерче/веспа како и да го викате. Имам слушнато дека кај нас малолетните лица може да возат мотор под 50 кубика, па дали е тоа точно? Например јас на 15 години ако ме застане полиција да речеме што треба да се направи дали јас законски смеам да го возам тоа и дрн дрн, ако може да ми дадете информации околу тоа
Е сега , порано можеше од 14 год да возиш мопед … Мислам дека сеуште може … Со наполнети 14 год треба да извадиш лична карта и да одиш да полагаш за возачка потврда за М категорија , АМ по ново , а тоа ти е категорија ограничена на велосипед со помошен мотор или ти мопед , а тука се сите до 50цц … Или почекај уште една година , па веќе на 16 можеш да полагаш за А1 , а со со тоа можеш да возиш се што е до 125 цц …
 
Член од
10 септември 2023
Мислења
8
Поени од реакции
3
Zdravo na site. Jas moeto Hamachi motorce so GY6 masina go pravev od 50 na 80cc i koga ja staviv novata glava so se novi diktoni se novo vaka mi pravi ne saka da zalepi ubavo i mi tece uljeto do sto moze da e, da li ima sansi glavata da e kriva ili cilindarot po fabricka greska ? Ova e odma do izduvniot ventil dole i kape nonstop dodeka raboti a koga ke oladi uljeto koga ke se scedi nadolu nisto. (ako znae nekoj pomos pls)
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom