Ски Скокови, Сочи 2014

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.698
Поени од реакции
20.229Ски скоковите и нивната историја на Зимските олимписки игри:
Ски Скоковите се присутни како олимписка дисциплина од првата Зимска олимпијада во Шамони 1924 година, додека на зимската олимпијада во Инсбрук 1964 година е воведена и големата скокалница.

Ски скоковите денес:
Жените за прв пат ќе учествуваат во оваа дисциплина на едни олимписки игри, иако за прв пат беа внесени во натпреварувачката програма на зимските олимписки игри во Ванкувер 2010.
Четири дисциплини ја сочинуваат олимписката програма на ско скокови: индивидуални скокови за мажи и жени на мала скокалница, индивидуални скокови за мажи на голема скокалница и тимски скокови за мажи.
  • Индивидуални скокови на мала скокалница - се користи малата скокалница на која максималната висина е 105 метри. Има две серии на скокови но само најдобрите 10 од првата серија добиваат уште една шанса. Натпреварувачот со најмногу освоени поени се прогласува за победник
  • Индивидуални скокови на голема скокалница - се користи големата скокалница на која максималната висина е 140 метри но некои натпреварувачи ја прескокнуваат оваа граница. Победникот се одредува исто како и кај натпреварувањето на малата скокалница.
  • Тимски скокови - се користи големата скокалница (140м HS). Има две серии на скокови но само најдобрите 8 тимови(реперезентации) имаат право на втор скок.Тимот со најдобар вкупен скор е победник на овај натпревар.
Did you know that
The statistical percentage of injuries that occur in this discipline at the international competition level is very low (0.01%) due to modern ski jumps and technologies that provide a low, gliding trajectory of flight and the superior skills of athletes
Натпреварите ќе се одржат на скокалницата RusSki Gorki Jumping CenterЛистата со натпреварувачи и тимови ќе биде компетирана после 5ти Февруари. Некој од модераторите ако може да го едитира овај пост тогаш ќе ги вметниме тука, ако не во друг пост.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.939
Мислам дека се псоменуваше дека Моргеншајн нема да игра, но потоа пак имаше нови вести дека ќе игра, некој официјално да не знае.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
Член од
14 март 2010
Мислења
16.150
Поени од реакции
14.012
Ќе настапува Моргенштерн.
Словенците се во одлична форма.
Превц, Дамјан, Крањец..
Симон Аман ќе го носи знамето за Швајцарија на отварањето на игрите.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.939
Симон Аман и Моргенштајн фаворити!. Go!
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
936
Поени од реакции
1.073
Јане Ахонен од Финска скока?
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.163
Поени од реакции
6.072
За Шлири навивам ама тотално аут од форма е.
Очекувам медал од Словенците, посебно Превц.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.110
Поени од реакции
7.054
Единствена дисциплина што ќе ја следам целосно.
Грегор е ѕвер! Навивам за него уште од кога на 17 години го заслужи трофејот за 4те скокалници иако не го доби, Јакобсен го зеде со една победа.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
953
Поени од реакции
485
оваа дисциплина ми е една од најомилените... :)
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
750
Поени од реакции
322
Моргенштен ми е омилен ама не верувам да скока. Ако не скока он највеќе сакам да победи Касај но мислам дека Дитхард и Превц имаат најголеми шанси во моментов.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.221
Поени од реакции
53.374
Какви Шлиренцауер, Моргенштајн, Словенци... царот е тука:

Noriaki Kasai will make his seventh Winter Olympics appearance in Sochi at age of 41. :cuc:

Припадникот на за мене Светото Тројство на ски-скоковите заедно со Адам Малиш и Мартин Шмит.
 
На врв Bottom