Се бараат луѓе за патување на Марс

Член од
28 мај 2009
Мислења
3.371
Поени од реакции
3.963
MISIJA BEZ POVRATKA
Traže ljude koji će napustiti Zemlju i umrijeti na Marsu!

Ako ste sanjali o putovanju u jednom smjeru na Mars, sada imate priliku prijaviti se za prvu posadu koja će 'kolonizirati' Crveni planet.
Veličina slova:
Mars (Foto: arhiva)
Neprofitna organizacija iz Nizozemske Mars One planira slati četveročlane posade astronauta na taj planet, a prvo slijetanje očekuje 2023. godine. Cilj im je uspostaviti zajednicu ljudi na Crvenom planetu.
U ponedjeljak je organizacija otvorila selekcijski proces za astronaute. Oni koji imaju želju ostatak života provesti na Marsu, a stariji su od 18 godina, mogu se prijaviti tako što će ispuniti prijavu i objaviti kratke snimke na internetskoj stranici Mars Onea.
Gornja dobna granica nije određena, kao ni nacionalnost ili jezik, a ne morate biti 'potkovani' ni u tehničkim stvarima. Što se tiče jezika, kandidati za astronaute imat će nekoliko godina za učenje
engleskog jezika ako ga već ne govore.
- http://www.haber.ba/nauka/vjerovali-ili-ne/39628-traze-ljude-koji-ce-napustiti-zemlju-i-umrijeti-na-marsu.html


МАКЕДОНСКИ ПРЕВОД
Во потрага по луѓе кои ќе ја напуштат земјата и ќе умрат на Марс!
Ако сте сонувале за патување во еден правец на Марс, сега имате можност да аплицирате за првата екипа која ќе ја "колонизира" црвената планета.
Непрофитната организација во Холандија *Марс Еден* планира да испрати четири-член екипаж од астронаути на планетата, а првото слетување се очекува во 2023. година. Нивната цел е да се воспостави една заедница на луѓе на Црвената планета.

Во понеделникот, организацијата го отвори процесот на селекција за астронаутите. Оние кои сакаат да го поминат остатокот од животот на Марс, и се над 18 години можат да се пријават со пополнување на апликација и да ги објавуваат сликите на Марс Еден на веб-сајтот.

Горниот старосната граница не е поставена, или националност или јазик, и не мора да биде обучен за техничките работи. Што се однесува до јазикот, астронаутите- кандидатите ќе имаат неколку години да учат англиски јазик, ако не зборуваат.:)
--- надополнето: 23 април 2013 во 21:19 ---
[quote="ACTION, post: 5836390, member: 30752"
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.656
Имаше ваква тема, и зошто темава е во ЧДА, ова е еден од најголемите и најфасцинантите потези направени од страна на човекот.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.371
Поени од реакции
3.963
Имаше ваква тема, и зошто темава е во ЧДА, ова е еден од најголемите и најфасцинантите потези направени од страна на човекот.
А каде е таа тема во срч не ми покажа ништо слично , и е во чда бидејќи е преамбициозна за реална
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.656
А каде е таа тема во срч не ми покажа ништо слично , и е во чда бидејќи е преамбициозна за реална
Еве ја... Клик
Зошто мислиш дека е преамбициозна? Се имаат качено и знаат како е, сигурно не одат они на слепо, ај ќе пратиме утре луѓе па да се надеваме, се им е испланирано.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.371
Поени од реакции
3.963
Еве ја... Клик
Зошто мислиш дека е преамбициозна? Се имаат качено и знаат како е, сигурно не одат они на слепо, ај ќе пратиме утре луѓе па да се надеваме, се им е испланирано.
Ok , ете нека ја делејтнат ....
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.890
Поени од реакции
2.481
ја ќе се пријавам....па што ќе биде нека биде
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
16.754
Поени од реакции
13.766
Јас велам да ги пуштиме источните соседи и вака и така ќе ги прогласат овие душички ( ако ги најдат) погоре Бугари вака барем со време се средено :)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.940
Еднаш се живее ... дај да се пријавиме :) Но , се чудам што понатака ? Храна , вода ? Зарем и продавница ќе отворат на Марс ? :)
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.333
Поени од реакции
6.945
Абе видете, успеавме да нацртаме пенис со помош на далечинско, следен потфат ни е да мичаме наспроти ветрот на Марс во живо.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Косоварите имаат страшно резиме. Џабе ќе аплицирам.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.253
Иван исцелител да го пратат ќе го заживее марс и ќе се врати тука да лечи уште прегазени кучиња и да помрднува предмети со умот. Да аплицирам за него ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom