Семејно насилство, што е точно тоа и зошто жените го користат како оружје за одмазда

Член од
28 август 2013
Мислења
4.188
Поени од реакции
12.750
Вие кои го релативизирате семејното насилство врз жените изгледа не сте виделе како изгледа жртва на семејно насилство.
Сум застапувал жртви на семејно насилство и веќе не го правам тоа затоа што човечноста е посилна од професионалноста, искрено ми иде на тоа монструмите рацете да им ги искршам.
СРАМ ЗА ТОЈ ШТО КРЕВА РАКА НА ЖЕНА!!!

Да видете тоа што јас сум видел нема вака да пишувате, немате претстава какви монструми шетаат меѓу нас... Жално е...
Имаше случка дечко и девојка, (се гледаше од километар дека типот е психопат, ама појкето чупиња такви сакаат, мафијаши), коа и лупна тупаница мислам вилицата и ја скрши, па ја шутираше наземја. После ова замисли што се случи, овој замина, таа стана и трчаше по него.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
488
Поени од реакции
482
Имаше случка дечко и девојка, (се гледаше од километар дека типот е психопат, ама појкето чупиња такви сакаат, мафијаши), коа и лупна тупаница мислам вилицата и ја скрши, па ја шутираше наземја. После ова замисли што се случи, овој замина, таа стана и трчаше по него.
Немам зборови.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.605
Имаше случка дечко и девојка, (се гледаше од километар дека типот е психопат, ама појкето чупиња такви сакаат, мафијаши), коа и лупна тупаница мислам вилицата и ја скрши, па ја шутираше наземја. После ова замисли што се случи, овој замина, таа стана и трчаше по него.
Проблемот е подлабок него тоа што (трчањето) изгледа онака на прва.
Сум бил и сведок и замешан *не по моја вина, во неколку вакви настани по локали и не е убава глетка. Некогаш сме реагирале, некогаш не сме реагирале.
Обично таквите девојќи или жени биле малтретирани по дома или биле сведоци од мали на семејно насилство врз нивна повозрасна сестра/брат или мајка. Таквите тоа го гледаат како природна последица на нивните „грешки“ и тоа е во најмала рака жално.

Од друга страна, овие кои ги опишуваш, што излегле со некој фраер пошто истиот е многу јака фаца (иако знаат која дилалја е) и што откако прво ќе изедат шамар не си заминале се посебен вид. За таквите не вреди да се помрдниш од место.

Другарка што беше од наше пошироко друштво си фати работа со еден бивши затвореник, човекот ситен криминалец, наркоман,... и викаме, слушај има дечкото историја на тепање девојчиња да не си ставиш трн во здрава нога.
НЕЕЕЕЕЕ, вие не сте нормални, бубо мој, тој е срцка, ме сака многу, ќе се смени ради мене (класика муабет, будали жени цел живот „менуваат“ некого), во град кога ќе излезиме со сите се знае, ГЛАВЕН Е.... се додека главниот не дојде еден ден на маса и не зеде да ја дрецни од земја, буквално - пошто негов другар ја имал видено како прави муабет со друго машко.

Со прст не мрднавме. Роднини нејзини, исто девојчиња, кога не прашуваа добро бе што машки сте зошто не ја браните... Од кого да ја браниме? Има мозок во глава? И кажавме неколку пати со кој си фаќа работа и како ќе заврши? Не правеше будали, ненормални, лудаци? Нека срка тоа што дробела, крај краева изеде два три шамари и клоци за памет.

На крај ајде по адвокати, па забрана за пристап, дрн дрн дрн... зошто? Зошто сакаше да биде фаца и оти секоја 2 будала како овај што ја ломотеше и викал здраво (заради него). Глупача пар екселанс. Ваквите обично не потекнуваат од семејства каде имало семејно насилство како историја туку едноставно не биле правилно воспитани во делот како машко треба да се однесува кон едно женско.

Такви кокошки без мозок се ПОЛА, ако не и повеќе, од овие што се жртви на семејно насилство. Другата половина се тие што ги опишува Форца и на кои Господ да им е на помош бидејќи секој ден го живеат во терор ама буквален терор, дури психичкиот е со поголеми и потрајни последици од физичкиот т.е. ќотекот им минува, скршеници ли се, модрици ли се им минуваат, на крај останува психата која им е изорана како бавча и од нив направила непрепознатливи луѓе. Таквите се да им се натажеш на судбината и да не знаеш како подобро и побрзо да им помогнеш бидејќи во мкд институционално посекако нема да добијат кој знае колку соодветна помош.
 
Член од
15 март 2023
Мислења
31
Поени од реакции
52
Чисто ме занима, што ѝ кажа?
Нелојална кучка, говно...
( Не се однесува на неверство )
Курво една пичка ти матер, глупачо све ќе ти ебам уште еднаш ако нема леб на маса коа ќе дојдам од работа, овцо ретардирана мајката да ти ја ебам твоја глупа, крвта да ти ја ебам цела фамилија сте за нигде кај кур те земав кај се запустив, будало една ментална, племето да ти го ебам твое, не ме гледај смрдло една гнасна, оди пери алишта таму и да ми испеглаш маица за утре да не ти го пукнам носот кучко гадна. Мамето да ти го ебам твое има да те заклучам у подрум цел ноќ да скапеш таму да смрзнеш.
Ни близу.
Интелектуалци сме со 15 години совршен брак и две климави ( благодарение на нејзините селски родотели шо буцкаат )
Вие кои го релативизирате семејното насилство врз жените изгледа не сте виделе како изгледа жртва на семејно насилство.
Сум застапувал жртви на семејно насилство и веќе не го правам тоа затоа што човечноста е посилна од професионалноста, искрено ми иде на тоа монструмите рацете да им ги искршам.
СРАМ ЗА ТОЈ ШТО КРЕВА РАКА НА ЖЕНА!!!

Да видете тоа што јас сум видел нема вака да пишувате, немате претстава какви монструми шетаат меѓу нас... Жално е...
Се сложувам. Но и жени што лажат шетаат меѓу нас.
Автоматски споено мислење:

...посебно кога таа е кривецот и ќе го предизвика тој вербален афект, па ќе испадне дури и жртва, те разбирам, бев случаен сведок кога по скалите сопругата му се пикаше со лицето кон сопругот ,,удри удри ако смееш, смрдеж еден", тој сирот, чекорејќи наназад да ја избегне нејзината агресивност псуејќи ,,иди у пичку матер ненормална една", а оваа со силен глас ,,ме оптепа, помош" да слушнат комшиите, седам настрана и се чудам на глумачка школа на неговата сопруга.
Има и такви случаи. Мажот не ни знае дека таа сака да се разведе а „паметниот" нејзин адвокат ја тера да провоцира. И после мажот испаѓа насилник ( ментален ) и завршува на улица без деца...
Автоматски споено мислење:

Или за кој кур сум се женел за ја да готвам и чистам пичкати од на мајка ти мајка и..
Автоматски споено мислење:


А кај се татковците да воспитуваат или тоа не е машка работа?
Јас да ти кажам највеќе го мрзам ова да ги учам ќерките мои за мажење, им кажав станете работоспособни со стабилни примања, прошетајте уживајте во животот, ако некогаш сакате да имате партнерот или да влезете во брак тоа нека биде од желба за семејство не за некој да ве издржува. Затоа што знам како е коа некој ти збори на глава дека женско треба добро да се омажи, како да е единствена цел на една жена..
И научете ги синовите ако сакаат да се женат да е од желба за семејство и заедница, не оти девојката останала трудна или му треба куќна помошничка, ова продонесува до несреќни бракови и деца страдаат.
Ништо подобро од жените да се вратат на традиционалните вредности....
Автоматски споено мислење:

Или за кој кур сум се женел за ја да готвам и чистам пичкати од на мајка ти мајка и..
Автоматски споено мислење:


А кај се татковците да воспитуваат или тоа не е машка работа?
Јас да ти кажам највеќе го мрзам ова да ги учам ќерките мои за мажење, им кажав станете работоспособни со стабилни примања, прошетајте уживајте во животот, ако некогаш сакате да имате партнерот или да влезете во брак тоа нека биде од желба за семејство не за некој да ве издржува. Затоа што знам како е коа некој ти збори на глава дека женско треба добро да се омажи, како да е единствена цел на една жена..
И научете ги синовите ако сакаат да се женат да е од желба за семејство и заедница, не оти девојката останала трудна или му треба куќна помошничка, ова продонесува до несреќни бракови и деца страдаат.
Ништо подобро од жените да се вратат на традиционалните вредности....
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.999
Поени од реакции
7.386
Вие кои го релативизирате семејното насилство врз жените изгледа не сте виделе како изгледа жртва на семејно насилство.
Де де што ги направи жените, сите до една од нив ангели.

Мажите ги сјебуваат работите, но жените се заебани.
Машко ко машко, штетата што ќе ја направи, се мери финансиски, ќе ти влепи шамар, неколку модрици, ќе ти пукне носот, но сепак те остава да си човек, кога ќе го напуштиш сеуште си жена, а и да останат, мажите пак ги галат.

Жените се посурови. Навлегуваат во мозокот, ти оставаат доживотни лузни, ментално те сјебуваат, си играат курташак со тоа што си, како личност. Неспособен, комшијата повеќе прави, другарка и дечкото ја однел на викенд, мајка ти е усмрдена селанка цел живот ти го пореметуваат и после мажите биле лошите, земал ја упукал:D.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.914
Vaka po pisanoto ispagja majkite preku nivnite kjerki si gi lecat frustraciite od nivnite barem spored niv promaseni zivoti.
Nemoj kjerko kako mene glupa da bidis, odi izebise so pola planeta i posle ako sakas da stvoris familija, stvori ali nemoj slucajno da pravis kako jas so ovoj mojot sto pravam, tatko ti de, da mu peris, gotvis takvi raboti. Ne bidi glupa ko mene. I ako ne ti cini odma kaj majka da si se vratis, tuka vratata sekogas otvorena ke ti bidi.
I ete ti recept za osteteno zensko i propadnat brak vo najava :toe:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.167
Поени од реакции
85.615
Сум имал случај каде жената го тужи мажот за семејно насилство и барање алиментација за децата, каде ние бевме од страната на жената. Уште од старт увидовме дека женава лаже, и единствена цел и беше само да му наштети на мажот од чиста мира... Доставуваше лажна документација, менуваше приказни на секое видување, каша попара беше целиот случај, ама си се паднал да ја "браниш" па ќе го играш орото до крај. Дури и правниот тим што стоеше позади нејзе свати колку е саат со оваа. Исходот беше на крај женава ем што изгуби на суд, ем требаше да плати и судски трошкови...значи во минус влезе само да си го напумпа егото и да му наштети на мажот.


Јас стојам на тоа дека има вакви случаеви, самошто жртвите на вистинско семејно насилсттво се едно 10 пати поголеми од овие ваквите.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.531
Сум имал случај каде жената го тужи мажот за семејно насилство и барање алиментација за децата, каде ние бевме од страната на жената. Уште од старт увидовме дека женава лаже, и единствена цел и беше само да му наштети на мажот од чиста мира... Доставуваше лажна документација, менуваше приказни на секое видување, каша попара беше целиот случај, ама си се паднал да ја "браниш" па ќе го играш орото до крај. Дури и правниот тим што стоеше позади нејзе свати колку е саат со оваа. Исходот беше на крај женава ем што изгуби на суд, ем требаше да плати и судски трошкови...значи во минус влезе само да си го напумпа егото и да му наштети на мажот.


Јас стојам на тоа дека има вакви случаеви, самошто жртвите на вистинско семејно насилсттво се едно 10 пати поголеми од овие ваквите.
А што правиме со вистинските жртви на насилство, кои од јаки врски на сопругот се приморани да останат во бракот? Ваквиот број е далеку поголем од тие кои манипулираат, но повторно некако целта на темава е да се изврти во негативна конотација кон жените. Во вакви случаи ни пријавување во полиција не помага. Сетете се на случајот со велешанката Пале, на која сопругот ја малтретирал повеќе години, но бидејќи бил полицаец никој не реагирал, дури немаше ни суспензија од работно место, не се сеќавам дека некој одговараше за спиењето на полицијата во овој случај. На крај во самоодбрана го уби, и се си мислам дека да не беше толкав медиумскиот притисок, ќе го јадеше како убиство, не како самоодбрана.
Има еден куп жени кои остануваат во врски/бракови заради овие причини, посебно кога во приказната има и деца.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.435
А што правиме со вистинските жртви на насилство, кои од јаки врски на сопругот се приморани да останат во бракот? Ваквиот број е далеку поголем од тие кои манипулираат, но повторно некако целта на темава е да се изврти во негативна конотација кон жените. Во вакви случаи ни пријавување во полиција не помага. Сетете се на случајот со велешанката Пале, на која сопругот ја малтретирал повеќе години, но бидејќи бил полицаец никој не реагирал, дури немаше ни суспензија од работно место, не се сеќавам дека некој одговараше за спиењето на полицијата во овој случај. На крај во самоодбрана го уби, и се си мислам дека да не беше толкав медиумскиот притисок, ќе го јадеше како убиство, не како самоодбрана.
Има еден куп жени кои остануваат во врски/бракови заради овие причини, посебно кога во приказната има и деца.
сакаш да кажеш дека нема мажи што не остануваат во брак со ненормални жени ради децата? Знам еден куп мажи што жени ги умреле од нервоза и психичко малтретирање. Имаш и еден куп бездомници што се само да не живеат со ненормални жени. Мужот може е повеќе по физичкото малтретирање, но жените подеднакво знаат психички да малтретираат некого на дневна база. Само за тоа никој не збори на тв.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.188
Поени од реакции
12.750
А што правиме со вистинските жртви на насилство, кои од јаки врски на сопругот се приморани да останат во бракот? Ваквиот број е далеку поголем од тие кои манипулираат, но повторно некако целта на темава е да се изврти во негативна конотација кон жените. Во вакви случаи ни пријавување во полиција не помага. Сетете се на случајот со велешанката Пале, на која сопругот ја малтретирал повеќе години, но бидејќи бил полицаец никој не реагирал, дури немаше ни суспензија од работно место, не се сеќавам дека некој одговараше за спиењето на полицијата во овој случај. На крај во самоодбрана го уби, и се си мислам дека да не беше толкав медиумскиот притисок, ќе го јадеше како убиство, не како самоодбрана.
Има еден куп жени кои остануваат во врски/бракови заради овие причини, посебно кога во приказната има и деца.
Примеров што го имаш дадено повеќе влече накај тоа колку проблеми има самиот систем.

Типот бил проблематичен, имал и други прекршоци многу поодамна што седеле во фиока.

Сите од соседите имале проблеми со него ама не можеле ништо да направат оти бил 'недопирлив'.

Сличен пример имаш со дилери на дрога, лихвари итн, кога жртвата нема друг излез освен да одлучи на кој начин ќе ја заврши агонијата, или он, или тој.

Имаше нешто слично пред неколку години кога жртвата потрошила цела рамка на лихварот... Сега едниот е во затвор, другиот 2 метри под земја.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.167
Поени од реакции
85.615
А што правиме со вистинските жртви на насилство, кои од јаки врски на сопругот се приморани да останат во бракот? Ваквиот број е далеку поголем од тие кои манипулираат, но повторно некако целта на темава е да се изврти во негативна конотација кон жените. Во вакви случаи ни пријавување во полиција не помага. Сетете се на случајот со велешанката Пале, на која сопругот ја малтретирал повеќе години, но бидејќи бил полицаец никој не реагирал, дури немаше ни суспензија од работно место, не се сеќавам дека некој одговараше за спиењето на полицијата во овој случај. На крај во самоодбрана го уби, и се си мислам дека да не беше толкав медиумскиот притисок, ќе го јадеше како убиство, не како самоодбрана.
Има еден куп жени кои остануваат во врски/бракови заради овие причини, посебно кога во приказната има и деца.
Види, знам дека ти имам згазено на нервот во темана за Феминизам за 8ми Март со НГО испрдоците, ама ќе те молам полека малце.
Оваа тема е за тие жени кои го злоупотребуваат терминот "семејно насилство" за свои лични цели. Јас не извртувам цели на темава, и не убедувам жената да ја прикажам во негативна конотација...напротив пишав дека случаевите каде се случува вистинско семејно насилство се едно 10 пати поголеми од овие ваквите каде со сила го користат терминот "семејно насилство" за свое лично его. Е ги има и такви, во мнооогу помал број, ама ги има.

Тоа што не се реагира кај случаевите каде што има вистинско семејно насилство вината треба да ја сносат само институциите и никој друг...а знаеме дека во нашите институции владее неспособност, незамарање и неквалитетен кадар (партиски вработувања) кои чекаат само да чукне 16 часот и да фатат патот накај дома.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.006
Поени од реакции
3.751
Една од темите на која е многу тешко да се направи некоја генерализација. Од една страна секако дека постои и е оправдана потребата да се заштитат жртвите на семејно насилство а од друга страна е честата злоупотреба на ,,семејно насилство,, за одмазда или пресметување со брачниот другар. Особено се злоупотребува психичкото насилство кое е и те како растеглива категорија, неможеш да му фатиш ниту глава ниту опашка, еднаш психичко насилство е сериозна закана, тешко навредување, тешко омаловажување... а друг пат е ако мажот и рекол на жената нема да идеш со тоа друштво у кафана.... При така растеглива материја, а материја која може да сјебе човек набрзина и довека, најбитно е стручното постапување на институциите, на оние кои го спроведуваат законот. За жал, кај нас во социјалните установи нема ни с од стучност, се е сведено на бирократија која аминува се за да они бидат ,,исправни,, а често и со врски, пари и притисоци се завршува работа. По правило, во социјалното треба да има служба, комисија која е стручна и навистина во даден момент ке направи реална проценка даили има или нема семејно насилство и интензитетот на истото па сходно на тоа и изборот на соодветна мерка и реакција, водејќи реална сметка за интересот на сите страни, следствено на тоа и постапувањето на судовите. Особено треба да се оневозможат злоупотреби за одалечување на децата од родител, мора службите многу сериозно и темелно да испитаат дали навистина некаде треба да се ограничи видувањето со децата, оти најчесто не постои проблем на децата со ,,насилникот,, туку проблемот е помеѓу брачните другари а децата се злоупотребуваат зарадии освета или остварување на другги цели....
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.531
Види, знам дека ти имам згазено на нервот во темана за Феминизам за 8ми Март со НГО испрдоците, ама ќе те молам полека малце.
Оваа тема е за тие жени кои го злоупотребуваат терминот "семејно насилство" за свои лични цели. Јас не извртувам цели на темава, и не убедувам жената да ја прикажам во негативна конотација...напротив пишав дека случаевите каде се случува вистинско семејно насилство се едно 10 пати поголеми од овие ваквите каде со сила го користат терминот "семејно насилство" за свое лично его. Е ги има и такви, во мнооогу помал број, ама ги има.

Тоа што не се реагира кај случаевите каде што има вистинско семејно насилство вината треба да ја сносат само институциите и никој друг...а знаеме дека во нашите институции владее неспособност, незамарање и неквалитетен кадар (партиски вработувања) кои чекаат само да чукне 16 часот и да фатат патот накај дома.
Не се однесуваше на тебе лично, не се секирај.
Проблем со темиве е што се креира некој наратив колку жените се манипулатори ( а манипулатори има на двете страни, реалноста е таа ), а се занемаруваат вистинските, поголеми проблеми. Пример, институциите се криви што не се постапува како што треба, но јавноста е позафатена со дебатирање околу тоа колку се лоши феминистките отколку тоа колку ажурни институции имаме. Сите се зафатени со препуцавање, никој не им помага на жртвите. Муабетов е ко она, како беше, неаме пари за леб а јадеме чоколадо.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.806
Иста судбина и курот доживеал и он пукнал од мака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom